Anasayfa Haber ‘Muğla’da 29 Aralık Eylemine Katılan 259 öğretmen sürgün edildi.

‘Muğla’da 29 Aralık Eylemine Katılan 259 öğretmen sürgün edildi.

Paylaş

Özgürlükçü sol: Eğitim Sen (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) Muğla Şubesi üyesi 259 öğretmen 29 Aralık 2015 tarihinde greve katıldıkları gerekçesiyle il dışına ‘tayin’ edildi.

Eğitim Sen’li Altan Kumbasar, Muğla’da 259 öğretmenin başka yerlere tayin edildiğini söyledi. Kumbasar kararı ‘sürgün’ diye niteledi.

kumbasar

‘EN BÜYÜK VAKA’

Eğitim-Sen Marmaris Şube Başkanı Altan Kumbasar, geçen yıl 29 Aralık’ta, Eğitim-Sen olarak ‘Savaşa değil eğitime bütçe ayıralım’ sloganıyla eylem yaptıklarını hatırlattı. Bu nedenle, Cumhuriyet tarihinde Muğla’daki ‘En büyük sürgün vakası’ ile karşı karşıya kaldıklarını öne sürdü. Kumbasar, şu iddialarda bulundu:

“Muğla’dan 259 öğretmen, Marmaris’ten ise 56 öğretmen eyleme destek verdi. Aradan geçen zamanda OHAL’in başlamasıyla bizlere soruşturmalar açılmaya başladı. Savunmalarımız istendi. Fethiye’de eyleme katılan öğretmenlerin il dışına tayini önerildi. Bunun anlamı; Muğla’da 260 öğretmenin il dışına tayini çıkarılacak. Bunun bilgisine ulaştık. Marmaris’te öğretmenlerden savunmalar istendi. Bunun sonunda da il dışı tayinleri önerilecek. Sadece öğretmenler değil, öğrenciler de mağdur edilecek. Muğla genelinde eğitime değer veren, bilimsel eğitimle bütünleşmiş eğitimcileri eğitimin içerisinden çıkartmak istiyorlar. Demokratik, laik, Atatürkçü öğretmenleri bu sistemin içerisinden çıkartıp kendi adamlarını yerleştirmeye çalışacaklar.”

‘ÖĞRENCİ VE VELİLER MAĞDUR EDİLİYOR’

Eğitimin kutsal olduğunu, öğretmen olarak vatan toprağının her karışında mesleği yapmaktan şeref duyacaklarını belirten Kumbasar, şöyle devam etti:
“Bize verilen bu cezalarla esasen öğrenci ve veliler mağdur ediliyor. Öğretmen olarak her karış toprakta eğitim vermeye hazırız. Ancak önümüzde TEOG gibi sınavlar var. Öğretmenlerin il dışına sürülürcesine tayin edilmesi öğrencileri mağdur edecek. Sadece Marmaris’te 3 bin öğrenci mağdur olacak. Muğla genelinde ise bu sayı 18 binleri bulacak.”

Eğitim Sen Muğla Şubesi üyesi 274 öğretmen, sendikalarının çağrısına uyarak geçen 29 Aralık’ta bir günlük greve katıldı. Muğla’da greve katılan öğretmenler hakkında Şubat 2016’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında öğretmenlerin ifadeleri istendi. Talep üzerine sendika tarafından hazırlanan ortak yazılı savunmalar verildi.

Kademe durdurma ve maaş cezası da var

Geçen ay son savunmalar ilçelerden başlayarak talep edildi. Öğretmenlere tebliğ edilmeye başlanan yazılara göre, disiplin yönünden kademe durdurma ve maaş kesim cezası verildi. İdari yönden ise öğretmenlerden 259’u il dışında bulunan okullarda görevlendirildi.

Son olarak önceki gün 259 öğretmen arasında yer alan iki öğretmenin il dışı yer değişikliği kararnameleri tebliğ edildi. Öğretmenlerden biri Çankırı, biri Bilecik’e sürgün edildi.

CHP Muğla Milletvekilleri, Muğla Valisi Amir Çiçek ile konuya ilişkin yarın saat 10.00’da bir görüşme yapacak. Eğitim Sen Muğla Şubesi üyesi öğretmenler, gelişmeleri yakından takip etmek için aynı saatlerde valilik önünde bir araya gelecek.

‘Aydınlık birikime yönelik girişim’

Eğitim Sen Muğla Şube Sekreteri Volkan Polat, üyelerinin ‘sürgün’ edilmesine tepki gösterdi.

29 Aralık’ta meşru ve yasal sendikal haklarını kullanarak bir günlük greve çıktıklarını belirten Polat, “Laik, bilimsel, demokratik eğitim için mücadele eden öğretmenler, sürgünlerle yıldırılmaya çalışılıyor. Bunu kabul etmeyiz. Bizi yıldıramazlar. Muğla’nın aydınlık birikimi olan öğretmenleri ve onların sendikaları Eğitim Sen’i bitirmeye dönük girişimlere karşı duracağımızı bilsinler” ifadelerini kullandı.

Mücadelemiz devam edecek

Mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Polat, “Eğitim Sen Muğla Şube’yi dağıtmaya, kentin demokratik, çağdaş dokusunu bozmaya yönelik bir girişim olduğunu biliyoruz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here