‘Mültecileri sayı olmaktan çıkarmalıyız’

Paylaş

İstanbul’da düzenlenen “Mülteciler ve barışla paylaşmanın üretkenliği” konulu panelde konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Erhan Kurtarır, Türkiye’nin bir mülteci politikası olmadığına vurgu yaparak, “Bizim için onlar birer sayı; ancak biz onları sayı olmaktan çıkarmalıyız” dedi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından Mimar Sinan Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Odittoryumu’nda “İstanbul’u paylaşmak” başlıklı bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğin “Mülteciler ve barışla paylaşmanın üretkenliği” konulu panelde, mültecilerin sorunları tartışıldı. Çok sayıda öğrencinin dinlendiği panelde, Uluslararası Af Örgütü Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görenbağ, Avukat Utku Kılınç ve Şehir Plancısı ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) akademisyenlerinden Erhan Kurtarır konuşmacı olarak katıldı.’Türkiye’nin mülteci politikası yok’

Panelde konuşan Kurtarır, mültecilere yönelik bir devlet politikası olmadığını belirterek, kentlerin mimari planlamalarında mültecilerin dikkate alınmamasının ciddi sorunlara yol açtığını söyledi. Nefret söylemlerinin de devletin mülteciler konusundaki politikasızlığı nedeni ile ortaya çıktığını dile getiren Kurtarır, mülteci sorununun çözülmesi için sivil toplum kurumları başta olmak üzere her kesimle iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı. Kurtarır, “Bizim için onlar birer sayı; ancak biz onları sayı olmaktan çıkarmalıyız” dedi.

‘Anlaşma sorunu çözmek yerine derinleştiriyor’

Uluslararası Af Örgütü Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görenbağ, ülkeler arasında çizilen sınırların ölümlere neden olduğunu ve hiçbir sorunu çözmediğini belirterek, 18 Mart’ta Türkiye ile AB’nin imzaladığı anlaşmanın mülteci sorununu çözmek yerine derinleştireceğini söyledi. İnsanların çok daha kötü şartlarda AB’ye gitmeye çalışacaklarını vurgulayan Görendağ, Türkiye’nin mültecileri “misafir” olarak tanımlamasını eleştirdi. “Misafir” kelimesinin mültecilere olan yaklaşımı gözler önüne serdiğini ifade eden Görenbağ, Türkiye’nin bir mülteci politikasının olmadığına dikkat çekti.

‘AİHM kararlarını defalarca hatırlatıyoruz’

Mültecilerle ilgili hukuki boyutu ise avukat Utku Kılınç anlattı. Kılınç, hukuki anlamda Türkiye’nin iç tüzüğünde yer alan maddelerin dahi uygulanamaz olduğunu belirterek, Dışişleri Bakanlığı’na yapılan ve mültecilerin başka ülkelere yönelik gidişini onaylayan sürecin Türkiye’de zor işlediğini söyledi. Kılınç, AİHM kararlarını defalarca hatırlatmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Etkinlik, yazar Hayko Bağdat’ın söyleşisi ile devam etti.

İSTANBUL (DİHA) 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here