Anasayfa Haber Munzur Su Grevi Devam Ediyor, Fabrika Üretime Ara Verdi

Munzur Su Grevi Devam Ediyor, Fabrika Üretime Ara Verdi

Paylaş

Dersim’in tek fabrikası Munzur Su Fabrikası’nda işçiler 31 gündür grev sürdürürken işveren üretime ara verdiğini ve fabrikayı kapatma ihtimali olduğunu söyledi.

Dersim Ovacık’ta 11 yıl önce kurulan Munzur Su fabrikasında DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası’na üye işçiler, beş yıldır toplu iş sözleşmesi için mücadele ediyordu. Fabrikada çalışan 33 işçi, toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanamadığı için 31 gündür grevde. Grev sırasında yedi işçi de işten çıkarıldı.

Şartlar olgulaşmazsa kapatacağız

Munzur Su Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Özer, Dersim merkezdeki binalarında düzenlediği basın toplantısında, işçilerin bağlı olduğu sendika ve bazı işçilerinin tutumları nedeniyle üretime süresiz ara vermek zorunda kaldıklarını açıkladı. Şartların olgunlaşmaması halinde fabrikayı tamamen kapatabileceklerini belirtti.

Özer, işçilerin tüm taleplerinin kabul edildiğini ancak hukuken yetkisi olmamasına rağmen Gıda İş sendikasının işçilerin iş başı yapmasını engellediğini belirtti.

Taleplerimiz kabul edildi ama sendika istenmiyor

bianet’e konuşan işyeri temsilcisi Ümit Kayaoğlu, taleplerinin kabul edildiğini ancak işverenin sendikayı tanımayarak TİS yerine bireysel sözleşme yapmak istediğini bu yüzden de kabul etmediklerini belirtti.

“31 gündür grevdeyiz. 7 arkadaşımız bu süreçte işten çıkarıldı. İşveren sonunda asgari ücret zammının üzerinden yüzde 30 zammı, yakıt yardımı, 250 liralık gıda paketi ve 1 Mayısta 250 liralık bayram harçlığı, atılan işçilerin geri alınması talebimizi kabul etti. Ancak sendika istemediğini söyledi Bireysel sözleşme yapmak istedi. Baraj altında kaldığı için sendikanın yetkisi yok. Ancak işveren bizim beş yıllık mücadelemiz sonucunda 6 ay önce sendika ile TİS yapmayı kabul etmişti. Birçok toplantı yapmıştık. Şimdi işveren en başa dönüyor. Biz sendikalı olma hakkımızı istiyoruz. Greve çıkmak nedenlerimizden biri de sendikalı olma hakkımızdı.”

Gıda İş Sendikası Genel Sekreteri Seyit Aslan, “İşçilerin greve çıkma nedeni sadece ekonomik değil, sendikal hakkı kazanmaktı. İşverenin de asıl niyetinin aslında sendikayı tasfiye etmek olduğunu bu süreçte anlamış olduk. Ancak greve devam etme kararı işçilerin kendi kararıdır” dedi.

Bia

.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here