Anasayfa LGBTİ MURAT TÜRKER YAZDI:Marianna’nın Cinsiyet Geçişi Hikayesine Ödül Yağdı

MURAT TÜRKER YAZDI:Marianna’nın Cinsiyet Geçişi Hikayesine Ödül Yağdı

Paylaş

 

Gittikçe sağa kayan Avrupa Birliği ülkelerinden milliyetçi, muhafazakar ve Katolik Polonya’da Call Me Marianna’nın ön plana çıkması, Krakow Film Festivali’nin siyasi duruşunu pekiştirdi.

Polonya’nınKrakow şehrinde bu sene 55. kez düzenlenen film festivalinde, çocuklu bir ailede baba olan bir transın cinsiyet geçiş süreci hakkındaki Call Me Marianna (Bana Marianna Deyin) adlı belgesel çeşitli ödüllere hak kazandı.

Gittikçe sağa kayan Avrupa Birliği ülkelerinden milliyetçi, muhafazakar ve Katolik Polonya’da böyle bir eserin ön plana çıkması, 31 Mayıs ile 7 Haziran tarihleri arasında düzenlenen köklü festivalin siyasi duruşunu pekiştirdi.

Ülkenin yaşayan büyük sinema ustası Andrzej Wajda‘nın da hazır bulunduğu kapanış töreni kapasitesinin çok üstünde, takriben bin kişiye evsahipliği yapan Kijóv.Centrum sinemasında 6 Haziran Cumartesi gecesi gerçekleşti.

Müzik konulu belgeseller arasında Kurt Cobain hakkındaki yapım büyük ödülü alırken, 34. İstanbul Film Festivalinden sonra Documentarist’in programında da yer alan, İranlı yönetmen Ayat Najafi‘nin No Land’s Song (Ülkesiz Şarkılar) adlı belgeseli jürinin Özel Mansiyonuna layık görüldü.bia

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here