Anasayfa Haber Murat Yıldız Davasında Adalet İçin Gebze Adliyesi’ne

Murat Yıldız Davasında Adalet İçin Gebze Adliyesi’ne

Paylaş

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve İnsan Hakları Derneği üyeleri Murat Yıldız’ın gözaltında kaybedilmesiyle ilgili yargılamanın yeniden başlatılması talebiyle yarın  saat 12.00’de Gebze Adliyesi önünde olacak.Bia Haber merkezinin haberi

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon herkesi Murat Yıldız davasında adaletin sağlanması talebine ses katmaya çağırıyor.

“Yargılama yeniden başlasın”

19 yaşındaki Murat Yıldız 23 Şubat 1995 tarihinde İzmir Bornova Özkanlar Asayiş Şubesi tarafından gözaltına alınarak kaybedildi.

Beş yıl süren yargılamada Gebze 2. Asliye Mahkemesi,  polislere yalnızca  “görevi ihmal”den  günümüz parasıyla 1.18 kuruş para cezası verdi.  Aynı mahkeme 2007 yılında da davanın bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına karar verdi.

Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği, ülke genelinde yürüttükleri“Cezasızlığa Son Adalet İstiyoruz! ” kampanyası kapsamında Murat Yıldız’ın annesi ile birlikte Gebze Adliyesi’nde yargı mensuplarına şöyle seslenecekler:

“Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın davası insanlığa karşı işlenmiş suç kapsamındadır. Murat Yıldız’ın akıbeti açığa çıkıncaya kadar bu suç kesintisiz devam etmektedir. Hukuku işletin; Murat Yıldız’ın akıbetini açığa çıkartacak ve faillerini cezalandırılacak bir yargılamayı yeniden başlatın.”

Murat Yıldız’ın kaybedilmesi

19 yaşındaki Murat Yıldız, 29 Ocak 1995 tarihinde İzmir, Bornova’daki bir kafede çıkan tartışmada silahla havaya ateş ederek olay yerinden uzaklaştı.

Şubat ayında Yıldız ailesinin evine gelen polis ekibi anne Hanife Yıldız’ı emniyete götürdü. Emniyette kendisine oğlunun havaya ateş açması nedeniyle arandığı, hemen gelip teslim olursa ifade vererek serbest kalacağı söylendi.

23 Şubat 1995 tarihinde, Hanife Yıldız avukatı ve yeğeni ile birlikte tek çocuğu Murat Yıldız’ı İzmir Bornova Özkanlar Asayiş Şubesi’nde Komiser Ramazan Kaya ile polis memuru Tahir Şerbetçi’ye teslim etti.

Murat Yıldız’dan bir daha haber alınamadı.

Polis, silahı bulmak için Murat Yıldız’ı İstanbul’a götürürken feribottan atlayıp yüzerek kaçtığını söyledi. Hanife Yıldız’ın “kendi isteğiyle teslim oldu niye kaçsın? ” sorusu karşılıksız kaldı.

Beş yıl süren yargılamada Gebze 2. Asliye Mahkemesi, Murat Yıldız’ın feribottan atladığını gören tek bir tanık olmamasına rağmen sanık polislerin beyanını esas aldı ve polislere yalnızca “görevi ihmal”den günümüz parasıyla 1.18 kuruş para cezası verdi. Aynı mahkeme 2002’de polislerin aldığı para cezasının beş yıl ertelenmesine, 2007 yılında ise davanın bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına karar verdi.

Murat Yıldız’ın dosyası Gebze Adliye’sinde kaybedildi. Adliye kayıtlarını inceleyen İHD avukatı Gülseren Yoleri dosyanın ne imha edildiğine dair bir bilgiye ulaşabildi ne de dosyaya. Avukat Yoleri 2015 Ocak ayında Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’na Murat Yıldız’ın akıbetinin açığa çıkartılması için tekrar suç duyurusunda bulundu. (BK)

Anahtar Sözcükler

İlgili Haberler

  • CUMARTESİ ANNELERİ/İNSANLARI“Adalet Sağlansın, Cezasızlık Son Bulsun”21 Şubat 2015

    Cumartesi Anneleri/İnsanları Galatasaray’daki 517. buluşmalarında iki yıl önce ölen Berfo Kırbayır’ı andı, 20 …
  • CUMARTESİ ANNELERİ/İNSANLARI“Oğlumu Kendi Ellerimle Teslim Ettim”23 Şubat 2013

    Cumartesi Anneleri/İnsanları Galatasaray Meydanı’ndaki 413. buluşmalarında Berfo Ana’ya ‘kayıpları bulana dek buradayız’ sözü …
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here