Anasayfa Kültür-Sanat Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi

Paylaş

Her yıl 20 Eylül’de yapılan ancak Cizre’de yaşanan katliamdan dolayı ertelenen 23’üncü Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri Van’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törende konuşan Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanı Haki Boltan, “Özgür basın hiçbir zaman baskılara boyun eğmedi ve eğmeyecek” dedi.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) tarafından bu yıl düzenlenen 23’üncü Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi. Her yıl 20 Eylül’de verilen ancak Kürdistan’da artan devlet saldırılarından dolayı bugüne ertelenen tören, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı. Ödül törenine, Özgür Gündem Gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, gazeteci Celal Başlangıç, Barış Bloku Sözcüsü Gençay Gürsoy, HDP Van milletvekilleri, il ve ilçe belediye eşbaşkanları, Kongreya Jinên Azad temsilcileri, Barış Anneleri Meclisi, özgür basın şehitlerinin aileleri ile çok sayıda basın çalışanı ve yurttaş katıldı.

Özgür basın çalışmalarında yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan törenin yapıldığı salona, özgür basın şehitlerinin fotoğraflarının bulunduğu pankart ve Gurbeteli Ersöz ile Musa Anter’in posterleri asıldı.

‘Hiçbir zaman baskılara boyun eğmedik’

Özgür basın çalışmalarını ve şehitlerini konu alan sinevizyon gösteriminden sonra törenin açılış konuşmasını yapan ÖGC Eşbaşkanı Haki Boltan, özgür basının hiçbir zaman baskılar karşında boyun eğmediğini ve eğmeyeceğini söyledi. Özgür basının her zaman gerçeklerin ortaya çıkmasına öncülük ettiğini vurgulayan Boltan, özgür basın üzerinde baskıların devam ettiğine dikkat çekerek, şöyle dedi: “Özgür basın gerçekleri yansıttığı için sistem tarafından hep bir tehdit olarak görülmüştür. İmha ve inkar politikalarını açığa çıkaran özgür basın olmuştur. Basın emekçileri olarak Musa Anter’in mücadele ruhu ile Kürdistan’da yapılan operasyon, baskı ve katliamlara karşı durmaya devam etmeliyiz.”

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise, “Özgür basın susarsa mücadele veren işçinin de emekçinin de sesi kısılır. Özgür basın halkların vicdanıdır” diye konuştu.

‘Öcalan’ın solundan yürümeye devam edeceğim’

Özgür Gündem Gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol da yaptığı konuşmada, bir anısını anlatarak, “Beka Vadisi’ne gittiğimde Başkan Öcalan da oradaydı. Bizi misafir etti ve yolculadı. Ben onun hep solundan yürüdüm ve hep solundan yürümeye devam edeceğim” dedi.

‘Ya hep beraber ya hiç’

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay ise, Kürdistan’daki gazetecilerin Türkiye gazetecilerine oranla iki kat fazla baskı altında olduğuna dikkat çekerek, “Alınlarına silah dayatılıyor. Bunun için kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya da hiç” diye konuştu.

Kürtçe ve Türkçe haber ödülleri DİHA’ya verildi

Kürtçe haber dalında; DİHA muhabiri Gökhan Altay birincilik, gazeteci İbrahim Bulak ise ikincilik ödülü aldı. Nurşen Bütüşeba isimli lise öğrencisine ise teşvik ödülü verildi.

Türkçe haber dalında; DİHA muhabiri Nedim Türfent’e birincilik, Hasan Akbaş’a jüri özel ödülü verildi. JINHA muhabiri Handan Tufan’a ise Gurbeteli Ersöz Kadın Haberciliği ödülü verildi.

Karikatür dalında; Aşkın Ayarancıoğlu birincilik, jüri özel ödülünü Mahmut Ulusan aldı.

Fotoğraf dalında; Ramazan Seykan birincilik, jüri özel ödülünü Welat Cin aldı.

Görüntülü haber dalında; İMC muhabirleri Bekir Güneş ve Gökhan Çetin’e ödül verildi.

Ödüllerini alan gazeteciler yaptıkları kısa konuşmalarda, ödüllerini Cizre, Silopi, Yüksekova ve Nusaybin halkı başta olmak üzere direnen tüm haklara atfetti.

Ödül töreni, ödüllerin sahiplerine verilmesinin ardından çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here