Anasayfa Köşe Yazıları Musa Ertürk yazdı:’Vicdansızlar’ yine görevde!

Musa Ertürk yazdı:’Vicdansızlar’ yine görevde!

Paylaş

Evet ‘vicdansız’ız… Öğrencilerimize süt isterken, okulumuza kreş isterken de ‘vicdansız’dık.

Anayasının devlete temel görev olarak verdiği olan parasız eğitim, parasız sağlıkisterken de ‘vicdansız’dık.

Sınıflarımız 45-50 kişi olmasın derken hiç düşünmedik öğrencimizi, verdiğimiz eğitimin niteliğini.Öğretmensiz okul, öğrenci kalmasın derken de düşünmedik eğitimi. Ne işsiz öğretmenleri ne de öğrencilerimizi.

Velilerimizin çoğu yoksul, öğrencilerin giderlerini karşılamakta zorlanıyorlar. Yeterince eğitime kaynak ayrılmıyor dediğimizi de duymamışsınızdır, bu ‘vicdansız’ları.

Okuluma ödenek istiyorum diyenler de bu ‘vicdan yoksunları’ydı. Muhasebeci, tahsildar olmak istemiyoruz, okullara kaynak ayrılsın diyenleri duydunuz mu? O ‘vicdasızlar’ da bizdik.

Okullarda yeterince eğitsel araç, teknoloji de istemedik, ‘vicdansız’ olduğumuz için. Varsa yoksa kendimizi düşündük. Çok kazanıyorduk, 3 ay tatil yapıyorduk. Yan gelip yatıyoruz ama yine de doymuyoruz. Yine zam istiyoruz.

İşte bu ‘vicdansızlar’, yani biz 13 Şubatta g(ö)revde olacağız. Yine dersimizi işleyeceğiz. Bu kez tahta başında değil, sınıflarda değil ama görevde olacağız. En temel insan hakkı olan anadilde eğitim için. Demokratik yaşam isteğimizi, bilimsel eğitim ihtiyacımızı anlatacağız. Laik eğitimin olmazsa olmaz olduğunu haykıracağız.

Bu zamana kadar duymayanlara bir kez daha sesleneceğiz. Bu ‘vicdansızlar’ da anne, baba unutmayın. Hem öğrencilerimiz için hem çocuklarımız için, geleceğimiz için grevdeyiz. Bize düşen görev de zaten budur.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here