Mustafa Göçeroğlu Hazırladı : 2015 Almanağı

Paylaş

Almanak deyince akıllara; gündemde daha çok yer tutmuş, geçtiğimiz yılı güzel hatırlamak adına tüm güzelliklerin süslenerek anlatıldığı, popüler olanı hatırlatan, yitip gidenleri, geride bıraktıklarımızı, felaketleri ise bir istatistik olarak bir önceki yıllardaki ‘verilerle’ karşılaştırılarak önümüze sunan güzel bir hatıra fotoğrafı gelir.

Yaşadığımız coğrafyada, ülkemizde bulunan güzellikler tekrar tekrar hatırlatılıyor, hatırlanıyor.Ancak bir ‘veri’ olarak, ‘istatistik’ olarak önümüze konan, sayıların her birinin ayrı ayrı bir acı olduğunu, ayrı bir hikayesi olduğunu ve bunları görmezden gelerek, ölümlerin bu sayılara indirgenmesinin bu yaşananlara karşı bizleri tepkisiz kıldığını bu tepkisizliğinde bir önceki yıldaki ‘verilere’ göre belirli oranda artıştan başka bir şey getirmeyeceğini görmemiz gerekiyor.
Bu yüzden mevcut literatür içinde benim acemice giriştiğim bu çaba bir almanak olarak nitelendirelemez.Birlikte geçirmeye çalıştığımız bir yılın hikayesi olabilir.Bir hikaye olabilir çünkü detaylı değil, bu ülkede bu coğrafyada geçen her gün için bir sürü hikaye yazabiliriz ama sadece hikaye yazabiliriz.Bu olayların yaşananların gerçek olmadığı anlamına gelmez.Sadece benim burada bir yılı yazmaya çalıştığım gibi her gün hikayesi de her olayın hikayesi de her yiten canın da ayrı ayrı hikayesi yazılabilir.Çünkü tüm detaylarıyla veremeyiz size, sadece dışardan görenler, duyanlar, izleyenler, okuyanlar olarak anlatırız, yazarız.Hissetmeye, o acıyı paylaşmaya çalışırız ama onu asla sizlere, bizlerinde anlayamayacağı gibi o gerçek acıları, yaşanmışlıkları tattıramayız.
Bu yüzden biz de sadece yapabilecek olduğumuzu yapıyoruz, duygusallıklarından arındırılmış olarak önümüze istatistik halinde sunulanın, sadece sayı olmadığını her birinin ayrı ayrı bir birey, insan, can olduğunu hatırlamak, hatırlatmak…

1 Ocak 2015-Sağlık Bakanı Müezzinoğlu “Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir” ifadelerini kull
2 Ocak 2015-Niğde’de Kürt öğrencilerin kaldığı bir ev, dün gece saldırıya uğradı. Sinop’un Gerze İlçesi’nde YEDAŞ’a bağlı bakım onarım işlerinde taşeron olarak çalışan 25 yaşındaki Oktay Çelebi, kopan teli onarırken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.
3 Ocak 2015-Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Sağlık Bakanı ve Aile Bakanı’na yazılı bir açıklamayla yanıt verdi: “Kadın mücadelesine gölge etmeyin başka ihsan istemez.”
4 Ocak 2015-Ankara Güven Hastanesi’nde tedavi gören HDP Adana Milletvekili Murat Bozlak yaşamını yitirdi.
Denizli’de 15 yaşındaki Roman yurttaş İnce Ali İnci tabancayla vurularak öldürüldü. Cizre’de çıkan olaylarda polis kurşunuyla yaşamını yitiren oto tamircisi Zeki Alar, defnedildi.
Cizre’de yaşanan olayları protesto eylemleri sırasında polis kurşunu ile ağır yaralanan ve dün yaşamını yitiren Musa Azma’nın cenazesi, son yolculuğuna uğurlandı.
Edirne’deki bir kömür madeninde gerçekleşen iş cinayetinde işçi Ahmet Aslan hayatını kaybetti.
5 Ocak 2015-Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu olduğu gerekçesiyle ifadesi istenen dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü Amiri Ercan Demir, Cizre’ye emniyet müdürü olarak atandı.
Başbakan Davutoğlu, Suriye sınırında kaçırılan astsubayın yurda getirildiğini açıkladı.
Meclis Soruşturma Komisyonu, eski bakanların Yüce Divan’a sevk edilmemesine karar verdi.
6 Ocak 2015-Anayasa Mahkemesi yüzde 10’luk seçim barajıyla ilgili başvuruları “yetkisizlik” gerekçesiyle kabul etmedi.
Cizre’de polisin ateş açması sonucu 14 yaşındaki Ümit Kurt yaşamını yitirdi, 1 kişi yaralandı. Kurt’un cenazesi otopsi işlemi için Diyarbakır’a gönderildi.
Sultanahmet’teki Turizm Polisi Şube Müdürlüğü önündeki nöbetçi kulübesine bombalı saldırı gerçekleştirildi. Olayda bir polis hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı
Yargıtay, birleştirilen JİTEM davası ve Musa Anter cinayeti davasının başka bir ile taşınması kararını kabul etti.
Sabah saatlerinde Diyarbakır’daki evinden gözaltına alınan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink serbest bırakıldı.
7 Ocak 2015-Cizre’de Ümit Kurt’un öldürülmesini protesto eden çocuklara müdahale eden polis, 12 yaşındaki Muhammed Soğat’ı gaz bombası ile yüzünden vurdu.
Cizre’de Dicle polis karakolu önünde bulunan zırhlı polis aracına saldırı yapıldı, 2 polis yaralandı.
Ceylan Önkol’un ölümüne ilişkin ailesince, devlet aleyhine açılan maddi ve manevi tazminat talebini karara bağlayan Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi, Önkolu’un ailesine 28 bin 208 lira 85 kuruş maddi tazminat ödenmesine hükmetti.
Fransanın başkenti Paris’te, Charlie Hebdo’ya İŞİD’le bağlantılı olan militanlar tarafından saldırı düzenlendi, 11 kişi hayatını kaybetti 11 kişi yaralandı.
8 Ocak 2015- Adana’da Eğitim-Sen’li sınıf öğretmeni Eser Çapar, Gezi Parkı eylemelerine katıldığı gerekçesiyle meslekten atıldı.
Cizre Savcılığı, polisler tarafından vurularak öldürülen 14 yaşındaki Ümit Kurt’la ilgili soruşturma için “gizlilik” kararı verdi.
9 Ocak 2015- Paris’in doğusunda markete düzenlenen silahlı saldırıda saldırganın öldürüldüğü belirtildi. Ayrıca saldırıda 4 rehinenin öldüğü, 2 polis memurunun ve 4 rehinen de ağır yaralandığı belirtildi
Zonguldak’ta özel bir maden ocağında meydana gelen göçükte bir işçi (Sinan Cin) hayatını kaybetti, 1 işçi ise yaralandı.
Maltepe’de 20 yaşındaki Öznur Bozan, eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Ozan Bozan, eşini 6 ay önce de bıçakla yaralamış, ancak tutuklanmamıştı.
Cezaevinde akciğer kanseri olan ve 24 Ekim’de tahliye edilen Abdulmecit Arslan, dün gece evinde yaşamını yitirdi.ocak2

10 Ocak 2015- Lübnan Trablus kentinde Alevilerin yaşadığı bir mahalleye düzenlenen çifte saldırıda en az 7 kişi ölürken, 20 kişi de yaralandı.
Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Maiduguri şehrinde kalabalık bir pazarda gerçekleştirilen intihar saldırısında en az 19 kişi yaşamını yitirdi. Canlı bomba olarak 10 yaşındaki bir kızın kullanıldığı iddia edildi
Yargıtay 5.Ceza Dairesi, Cizre’de 1993-95 yıllarında işlenen cinayetlerle ilgili açılan JİTEM davasının güvenlik gerekçesiyle Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilmesine karar verdi.
İstanbul, Trabzon, Erzurum, Kayseri, Konya’da yaşanan iş cinayetlerinde 7 işçi hayatını kaybetti.
Rojava’nın Afrîn Kantonu’nun Şera ilçesine bağlı Qitmê köyündeki YPG kontrol noktasına bomba yüklü bir araçla saldırı yapıldı. Saldırıda 3 YPG’li ve 2 sivil hayatını kaybetti.
11 Ocak 2015- Paris’te bir buçuk milyon kişi çarşamba günü Charlie Hebdo katliamını ve ardından yaşanan saldırıları protesto etmek için yapılan birlik yürüyüşüne katıldı.
Urfa Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde uzun yıllardır çalışan 156 işçi 31 Aralık 2014’te hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldı.
Almanya’da yayın yapan Hamburger Morgenpost gazetesine de molotof saldırısı düzenlendi.
Bafra’da avlanmak için tekneyle bir göle açılan 7 kişinin olduğu tekne alabora oldu. 3 kişi hayatını kaybetti 4 kişiyi arama kurtarma çalışmaları sürüyor.
12 Ocak 2015- Ankara’da kimliği belirsiz 3 kişi ile polis arasında çatırşma çıktı. Çıkan çatışmada 1 kişi öldü, diğer 2 kişi ise yakalandı.
Dört eski bakanla ilgili Soruşturma Komisyonu’nun bakanları neden Yüce Divan’a göndermediği, komisyonun hazırladığı raporda yer aldı. Rapora göre, bakanların Yüce Divan’a gönderilmesi için yeterli şüphe oluşmadı.
Akkuyu Nükleer Santrali için hazırlanan ÇED Raporuna atılan imzaların sahte olduğu ortaya çıktı.
Son 15 günde 4 hasta tutuklu hayatını kaybetti.
Çaykara’da HES inşaatında çalışırken çığ altında kalan 4 işçiden ikisinin cansız bedenlerine ulaşıldı.
13 Ocak 2015- Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan iki polis tutuklandı.
Soma’da bulunan Soma B Termik Santrali ve taşınmazlarının bütün halinde özelleştirilmesi ihalesini 685,5 milyon dolara Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. aldı.
14 Ocak 2015- Diyarbakır Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitesinde çeşitli suçlar işledikleri iddia edilen 872 çocuğun bilgileri yayınlandı.
Cizre’de polisin açtığı ateş sonucu 12 yaşındaki Nihat Kazanhan adlı çocuk başından yaralanarak yaşamını yitirdi.
Cizre’de polis tarafından öldürülen Nihat Kazanhan’ın cenazesini otopsi için Diyarbakır’a gönderildi. Hastahane önünde bekleyen halka polis müdahale etti.
Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir, Dink cinayeti soruşturmasında ‘şüpheli’ olarak ifade verdi. Savcı ‘tutuklansın’ dedi ancak mahkeme ‘yurt dışı çıkış yasağı’ koyarak serbest bıraktı.
Diyarbakır’da 2006 yılında polis müdahalesinde öldürülen 8 yaşındaki Enes Ata ile 14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın ölümüne ilişkin dava görüldü. Mahkeme, özel harekat polisi N.Ö hakkında yakalama kararı çıkardı.
15 Ocak 2015- Şırna Barosu Cizre’de plakasız zırhlı araçlarla ilgili olarak yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.
HSYK 1. Dairesi, adli ve idari yargıda toplam 888 hakim ve savcının görev yerini değişti. Kararname ile Hrant Dink davası hakimi Rüstem Eryılmaz ve Balyoz davası Hakimi Ömer Diken de İstanbul dışı göreve atandı.
16 Ocak 2015- Cizre’de Kaymakamlık binasında bulunan polis karakoluna roketli saldırı düzenlendi.
Davutoğlu Cizre olaylarına değinerek “Hatip Dicle’nin verdiği mesajlar olması gereken şeylerdir. Bunun içinde Cizre’de ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.
Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle ifadeye çağrıldı.
ÖSYM Başkanı Demir, 2010 KPSS’de kopyaya ilişkin incelemenin sadece 2010 öncesiyle kalmayacağını, 2010 sonrasındaki sınavlara da yeniden bakacaklarını açıkladı.
Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında, Hrant Dink soruşturması kapsamında yakalama kararı çıkarıldığı bildirildi.
Gazeteci Sedef Kabaş’ın Twitter paylaşımı nedeniyle, “Tehdit” ve “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef gösterme” suçundan 1 yıl 6 aydan 5 yıla kadar hapsi istendi.
17 Ocak 2015- Cizre’de Nihat Kazanhan’ın öldürüldüğü Yafes Mahallesi’nde 43 yaşındaki Nazım Ölmez adlı kişinin, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü belirtildi.
IŞİD tarafından Musul’da rehin tutulan çoğu kadın, hasta ve yaşlı 350 Ezidi’nin fidye karşılığında serbest bırakıldığı belirtildi.
18 Ocak 2015- Hakkari’de zırhlı bir polis aracından yol kenarına patlayıcı torpil attıkları gerekçesiyle 1 komiser ve 2 polis görevden uzaklaştırıldı.
Almanya, Dresden’de saldırı tehdidi nedeniyle pazartesi günü yapılacak tüm gösterileri yasakladı.
19 Ocak 2015- Silopi’de, 14 yaşındaki Zeynep Taştemur askerlerce sıkılan gaz bombası fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı.
Hükümet Sözcüsü Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda, Cizre’ye olayların ardından polis takviyesi yaptıklarını belirtti.
Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir, “İhmali davranışla kasten adam öldürmek” suçundan tutuklandı.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 8. yıldönümünde on binlerce kişinin katılımıyla Genel Yayın yönetmenliğini yaptığı Agos gazetesi önünde anıldı.
Güneydoğu Afrika ülkesi Malavi’de görülen aşırı yağışların neden olduğu selden ölenlerin sayısı 200’e yaklaştı.680x680nc-mrs-090415-ozgecan-aslan-iddianame-arsiv

20 Ocak 2015- Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve eski AB Bakanı Bağış’ın Yüce Divan’a gönderilmesi Meclis Genel Kurulu’nda reddedildi.
Cizre’de 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın polisler tarafından öldürülmesine ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, “Bazı güvenlik görevlileri kusurlu olabilir” açıklamasında bulundu.
Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası politika faizini yarım puan indirdi.
Cizre ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne Ayhan Altok atandı
21 Ocak 2015- Cizre’de polis kurşunuyla öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın dosyasına savcılık tarafından gizlilik kararı konuldu.
Eskişehir’de Gezi direnişi sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında verilen kararı protesto etmek amacıyla birçok kentte eylemler düzenlendi.
Dünyaca ünlü spor malzemeleri satan ADDİDAS firmasının taşeronu olan İLKCAN Tekstilden çıkarılan 200’den fazla işçi, İstanbul Mecidiyeköy’deki Türkiye Temsilciliği önünde eylem yaptı.
Dün TİB ve TÜBİTAK’a düzenlenen casusluk ve yasadışı dinleme operasyonunda ifadesi alınan 26 kişiden 11’i tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.
22 Ocak 2015- Muğla 2’nci İdare Mahkemesi, Ortaca ilçesinde Caretta carettaların yumurtladığı İztuzu Plajı’nın özel şirket DALÇEV’e ihalesiz devrini sağlayan kira protokolünün yürütmesini durdurdu.
Antep’te, bir tekstil atölyesinde çıkan yangında 2 işçi hayatını kaybederken dumandan etkilenen çok sayıda işçi ise hastaneye kaldırıldı.
“Casusluk”, “devletin birliğini bozmak” ve “kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlenmesi” iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu tutuklandı.
Siirt’te polise taş attıkları gerekçesiyle 35 çocuk gözaltına alındı.
23 Ocak 2015- Hrant Dink davasının bugünkü duruşmasında mahkeme soruşturmanın genişletilmesi taleplerini reddetti.
Siirt’te dün polislerce gözaltına alınıp, götürüldükleri emniyetten serbest bırakılan çocuklardan 19’u, ifadeleri alınmak üzerine savcılığa çağrıldı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işgücüne katılımı destekleme politikaları kapsamında LGBT’lere yer vermediklerini söyledi.
Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’in hayatını kaybetmesi sebebiyle bir günlük milli yas ilan edildi.
Gezi Direnişi sırasında “toplantı ve gösteri kanununa muhalefet” ve “polise direnme” gerekçesiyle tutuksuz yargılanan 56 kişi beraat etti.
24 Ocak 2015- Ukrayna’da hükümetin kontrolündeki Mariupol’a yapılan roket saldırılarında en az 27 kişi hayatını kaybetti.
25 Ocak 2015-Mısır’da Hüsnü Mübarek yönetiminin devrildiği, 25 Ocak’ta başlayan olayların 4. yıl dönümünde düzenlenen yönetim karşıtı gösterilerde polisin müdahalesi sonucu 20 kişi öldürüldü.
Tekirdağ, Ankara ve İzmir’den arka arkaya kadın cinayeti haberleri geldi. Tekirdağ’da eşini öldüren kişi jandarmaya teslim oldu. İzmir’de karısını tabancayla vuran bir kişi aranıyor. Ankara’da, damadı tarafından bıçaklanan suriyeli kadın, kurtarılamadı.
Yunanistan’da Troyka’nın ekonomik yardım karşılığında uygulattırdığı kemer sıkma önlemelerine karşı çıkan SYRIZA’nın iktidara geldi.
26 Ocak 2015-Kobani, 135 gün sonra YPG/YPJ güçleri tarafından IŞİD’den kurtarıldı.
Filipinler’de Cemaati İslamiye üyesi iki kişiyi tutuklamak isteyen polisle isyancılar arasında çatışma çıktı. 43 kişi hayatını kaybetti.
27 Ocak 2015-Birleşik Metal-İş Sendikasının aldığı karar gereği MESS’e bağlı 42 işyerinden 22’sinde grev 29 Ocak’ta başlayacak. Osmaniye, Hatay, Mersin, Konya, Kocaeli, Bursa, İzmir, Bilecik, İstanbul ve Gebze’deki fabrikalarda başlayan grev 19 Şubat’ta tüm işyerlerini kapsayacak.
Gezi Direnişi kapsamında Bursa 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 30 kişi beraat etti. Kadıköy’de ise Gezi Direnişi’ne katıldıkları gerekçesi ile 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 16 kişiden 15’i beraat etti.ocak3

28 Ocak 2015-Şırnak’ın Cizre ilçesinde 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın öldürülmesiyle ile ilgili bir polis gözaltına alındı.
Adıyaman’da inşaat işçisi Mehmet Demir, çalıştığı inşaatın 5’inci katından düşerek yaşamını yitirdi.
Milli Eğitim Bakanlığı, 15 bin öğretmen alımına ilişkin 108 alanda belirlenen kadro kontenjanlarını açıkladı. Atama yapılacak 15 bin öğretmen arasında sadece 9 Kürtçe öğretmeni var.
29 Ocak 2015-Sarıyer belediyesi işçileri, CHP İstanbul il binasının kapılarına zincir vurarak, işgal eylemi yapıyor.
İzmir merkezli 13 ilde düzenlenen “yasa dışı dinleme” iddialarına ilişkin operasyon kapsamında aranan 2 kişinin teslim olmasıyla gözaltındaki kişi sayısı 24’e yükseldi.
30 Ocak 2015-Taksim Meydanı’ndaki polis noktasına silahla saldırı düzenlendi.
Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal-İş’in grevine “milli güvenliği bozucu” olduğu gerekçesiyle 60 gün durdurma kararı getirdi.
Irak’ın başkenti Bağdat’ta ve Selahattin iline bağlı Samarra’da yapılan saldırılarda 54 kişi yaşamını yitirdi, 96 kişi yaralandı.
Anayasa Mahkemesi, cezaevlerindeki on kitap sınırlamasının “ifade özgürlüğünü ihlal etmediğine” karar verdi.
31 Ocak 2015-Cizre’de gözaltı ve tutuklamalara karşı kazılan hendekler kapatılıyor.
IŞİD, Japonyalı gazeteci Kenji Goto’nun başını keserek öldürdü.
1 Şubat 2015-TOKİ’nin, Emirgan Korusu’nun bitişiğindeki 158 dönümlük alanı, rezidans ve AVM yapmak üzere satışa çıkaracağı öğrenildi.
Suriye’nin başkenti Şam’da, bombalı saldırı düzenlendi. Lübnanlı Şii hacıları taşıyan otobüse yönelik saldırıda en az 6 kişi öldü.
2009’da başlayan ve ‘KCK’ adı altında yapılan operasyonlar kapsamında Urfa ve Malatya’da 43 siyasetçiye verilen cezalar Yargıtay tarafından onandı.
2 Şubat 2015-Hükümet Sözcüsü Arınç Başkanlık sistemi konusunda görüşme yapılmadığını ve aciliyet görmediklerini söyledi.
PKK lideri Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyası çerçevesinde Şırnak Belediyesi Eşbaşkanı Serhat Kadırhan gözaltına alındı.
Bakanlar Kurulu’nun grev erteleme kararını tanımayanlar var. Paksan ve Ejot Tezmak işçilerinin direnişi devam ediyor.
Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink hakkında ‘terör örgütü propagandası’ yapmaktan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Silopi’de halk tarafından açılan hendekler kapatılıyor.
12 Eylül darbesinde gözaltında kaybedilen 2 kişi ve işkenceyle öldürüldüğü iddia edilen 3 kişinin davasında takipsizlik kararı verildi.
3 Şubat 2015-Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Bank Asya’nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63’lük bölümünün TMSF tarafından kullanılmasına karar verdi.
Ağrı’da ifadeye çağrılan aralarında DBP Ağrı Merkez İlçe Başkanı’nda bulunduğu 3 kişi tutuklandı.
Van’da PKK’ye katılıp örgüt içinde 3 gün kalan 2 çocuk hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
4 Şubat 2015-Nijerya’da radikal İslamcı Boko Haram Örgütü, Kamerun’a saldırı düzenledi. Boko Haram üyeleri, ülkenin kuzeyindeki Fotokol kasabasında yüzden fazla kişiyi öldürdü.
Ankara Bahçelievler’de 7 TİP’linin öldürülmesi olayına ilişkin davada hüküm giyen Haluk Kırcı tahliye edildi.
YDG-H soruşturması kapsamında Bingöl merkezli gerçekleştirilen operasyonlarda; Antep, Diyarbakır, Bingöl ve Bursa’da 14 kişi gözaltına alındı.
Cumhuriyet gazetesinin savunma muhabiri Barkın Şık’ın evinde ölü bulundu.
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı İstanbul’daki 37 kamu hastanesine, telefon ile “kürtaj yapıyor musunuz?” diye sordu. İstanbul’da sadece 3 kamu hastanesi isteğe bağlı kürtaj yaparken, 12’si hiçbir şekilde kürtaj yapmamakta.Ocak Ayı.

5 Şubat 2015-Akdeniz Belediyesi Meclisi, ilçe sınırları içerisinde yapılacak olan cemevlerinin ibadethane statüsünde olacağı yönünde karar aldı.
Bodrum Belediyesi, cemevlerinin ibadethane sayılması ve belediye tarafından yapılmasını oybirliğiyle kabul etti.
Ermenek’teki kömür ocağında mahsur kalan 18 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetiyle ilgili tutuklanan 5 kişiden 2’si tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Kocaeli’nde KESK’in yolsuzluğa karşı düzenlediği yürüyüşe katılan 24 kişi hakkında “Kamu görevlilerine ve Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
Mardin Karayolları Parkı’nda Kürtçe öğretmenlerinin başlattığı açlık grevine katılan üç öğretmen adayı mahkemelik oldu.
6 Şubat 2015-Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bir başkanlık sistemini istiyorsak 400 milletvekilini vermek lazım ki bu gerçekleşsin. Çözüm süreci 400 milletvekilini vermemiz lazım ki gümbür gümbür iktidarda olan bir parti bunu gerçekleştirsin” dedi.
7 Şubat 2015-İstanbul’da dün 4 bin polisin katılımıyla “genel asayiş uygulaması” yapıldı, 229 kişi gözaltına alındı, 21 bin 466 kişi GBT emniyet sisteminde sorgulandı.
Hakkari’de askeri konvoyda bulunan zırhlı bir aracın belirlenemeyen bir nedenle devrilmesi sonucu 3 asker yaralandı.
Muğla’nın Fethiye ilçesinde özel bir şirkete ait krom madeni ocağında meydana gelen göçük altında kalan 51 yaşındaki M. Ali Taşkın yaşamını yitirdi.
Bağdat’taki üç ayrı bombalı saldırıda en az 34 kişi öldü.
SGK, Okmeydanı’nda polis kurşunuyla ölen Uğur Kurt’un yedi gün içerisinde SGK’ya giderek hastane masraflarına ilişkin belge ve evrakları bizzat teslim etmesi istedi.
8 Şubat 2015-FARC, Kolombiyalı kainat güzeli Paulina Vega’yı hükümet ile yaptıkları barış görüşmelerine katılması için Küba’nın başkenti Havana’ya davet etti.
9 Şubat 2015-Başbakan Yardımcısı Akdoğan çözüm sürecine ilişkin açıklamalarında iyi bir aşamada olduklarını iyi bir mesafe aldıklarını söyledi.
AK Parti’nin dünkü İstanbul kongresinde Berkin Elvan pankartı açan 2 kişi yasa dışı örgüt propagandası yapmaktan tutuklandı.
10 Şubat 2015-Benzin ve motorine yine zam geldi. Bu geceden itibaren benzin 11 kuruş, motorin 6 kuruş daha pahalı.
İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki sol görüşlü 28 öğrenciye yine soruşturma açıldı. Daha önce okulda Newroz kutlaması yaptıkları için okuldan uzaklaştırılan öğrenciler bu kez okulun huzurunu bozmakla suçlanıyor.
11 Şubat 2015-Sınır ticareti yapan Roboskililere, dönüş yolunda ateş açıldığı belirtildi.
Libya açıklarında 4 şişme botla İtalya’ya ulaşmaya çalışan en az 300 göçmenin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.
Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın, bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürüldü.
12 Şubat 2015- TİB’e 4 saatte sansür yetkisi veren yasa komisyondan geçti
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’in Urla ilçesi Zeytineli köyü Hacılar koyundaki villaların bulunduğu tarım ve doğal SİT alanı arazinin imar planını değiştirdi. Yeni plana göre, 1’inci derece SİT’ten 3’üncü derece SİT alanına dönüştürüldü.
Alevi örgütleri ve Eğitim Sen’in çağrısıyla “Laik, Bilimsel, Anadilde Eğitim ve Demokratik Yaşam” talebiyle yapacağı okul boykotuna yönelik olarak Artvin, İzmir, Edirne ve Antalya’da polis tarafından yapılan operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Konya Karapınar Atış Poligon Grup Komutanlığı’nda askerlik yapan Mardin Midyat nüfusuna kayıtlı er Şaban Büyük’ün intihar ettiği iddia edildi.
13 Şubat 2015- Suriye tarafından Urfa’nın Akçakale ilçesine bağlı Buget köyüne yakın bir noktadan kaçak koyun geçirmeye çalışanlara askerlerin ateş açması sonucu ateş 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
Sivas’ta konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu çözüm sürecine değinerek “Bütün partilere, özellikle HDP ve onunla irtibatlı bütün çevrelere sesleniyoruz, silahlı bütün unsurlar, bu topraklardan çekilmeli ve şiddet dili derhal terk edilmelidir” dedi.
Alevi örgütleri ve Eğitim Sen’in çağrısıyla “Laik, Bilimsel, Anadilde Eğitim ve Demokratik Yaşam” talebiyle gerçekleşen okul boykot eylemi Türkiye çapında gerçekleştiriliyor. İzmir ve İstanbul’daki gösterilere polis saldırdı, gözaltılar var.
14 Şubat 2015- Edirne’nin Süloğlu ilçesinde, askerlik yapan 21 yaşındaki Osman Buğdaycı’nın nöbet tutuğu sırada tüfeğiyle kendini vurup intihar ettiği iddia edildi.
Urfa’nın Suruç İlçesi’nde bomba yüklü bir araç yakalandı. Olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı.
15 Şubat 2015- IŞİD’in Libya’da kaçırdığı Mısırlı 21 Hıristiyan rehineyi öldürdü.
Adana’da 16 yaşındaki H.P.’nin polisler tarafından tecavüze uğramasının ardından açılan davada tecavüz edenler serbest bırakıldı.
PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin 16. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen gösteriler yapılan müdahalelerde 12’si çocuk en az 177 kişi gözaltına alındı.
16 Şubat 2015- Akaryakıta zam gelmeye devam ediyor. Geçen haftaki zamların ardından bugün de 7 kuruş zam yapıldı.
17 Şubat 2015- Antep’te 6-8 Ekim Kobani eylemleri ve 15 Şubat protestolarına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 40 kişiden 16’sı tutuklandı.
Sol Gazetesi Sorumlu Müdürü Hafize Kazcı’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.
Radikal İslamcı Boko Haram örgütü Nijerya’da ele geçirdiği bir kentteki bütün evleri yaktı.
Kadıköy’de arkadaşlarıyla kar topu oynarken bir esnafın dükkanının camının kırılması sonucu Nuh Köklü bıçaklanarak öldürüldü.
18 Şubat 2015- ÖDP Tokat İlçe Başkanı Önder Konuk Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği ileri sürülerek tutuklandı.
19 Şubat 2015- Başbakan Davutoğlu, ‘Bu yasayla bizim hedeflediğimiz şey güvenlik ortamını sağlamaktır. Eğer biz Kobani olaylarını görmezden gelirsek ve Kürt sorunu üzerinden yerleşmeye çalışan çevreleri görmezden gelirsek, tedbir almazsak tarih ve millet bizden hesap sorar” dedi.
Ankara Elmadağ’daki MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda patlama meydana geldi. Patlamada 3 işçi yaralandı.
Türkiye ile ABD arasında, Suriyeli muhaliflere yönelik “eğit-donat” programı mutabakatı imzalandı.
28 Şubat davasında eski Başbakan Çiller’in “tanık” olarak dinlenmesine karar verildi.
Tarsus’ta öldürülen Özgecan Aslan için yürümek isteyen lise öğrencilerine polis saldırdı, çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.
20 Şubat 2015- Somali’de düzenlenen bombalı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti.
Ege Üniversitesi’nde ülkücü olduğu belirtilen 200 kişilik grup Edebiyat Fakültesi’nde stand kuran öğrencilere saldırdı. Saldırıda 3 öğrencinin yaralandığı ve 1 kişinin öldürüldü.
Nijerya’da iki köyde Boko Haram tarafından düzenlenen saldırıda en az 30 kişinin öldüğü belirtildi.
Muğla’da Şerzan Kurt’u öldüren polis Gültekin Şahin “tahrik indirimi”nden yararlandırılarak 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kurt’u öldürülen polis “İç Güvenlik Paketi ile cezamın indirileceğini düşünüyorum” dedi.
21 Şubat 2015- İç Güvenlik Paketi’nde ilk 3 madde kabul edildi. HDP milletvekilleri İç Güvenlik Paketi’nin geçirilmesine karşı mecliste oturma eylemi devam ediyor.
21 Şubat Dünya Anadil Günü, birçok kentte düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamalarıyla kutlandı.şubat

22 Şubat 2015- Manisa’da bir zeytinlik alanındaki barakada yakılmış bir kadın cesedi bulundu.
İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Filsitinli tutukluların idam edilmesi için ölüm cezası tasarısı tanıtmayı planladığını söyledi.
Ege Üniversitesi’ndeki saldırıda hayatını kaybeden Fırat Çakıroğlu’nun ardından başta HDP’ye olmak üzere siyasal parti ve örgütlere yönelik saldırılar gerçekleşiyor.
Türkiye’nin Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik düzenlediği operasyona ilişkin açıklama yapan YPG, operasyona aktif katıldıklarını açıkladı.
23 Şubat 2015- Aydın’da 1 Mayıs’a katılarak slogan atan 4 öğrenci hakkında Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi yakalama kararı çıkardı.
Gazeteci Can Dündar hakkında açılan hakaret davasında ifadeye çağrıldı.
24 Şubat 2015- Çankırı Karatekin Üniversitesi’inde saldırı, 3 öğrenci yaralandı.
Malatya’da iki RF-4 tipi uçağın düştü. 4 pilot hayatını kaybetti.
Sarıyer’de 2 kişinin hayatını kaybettiği kazada otobüs şöförü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Atatürk Orman Çiftliği’nde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın aylık sabit maliyetinin 21 milyon lirayı bulduğu belirtildi.
Açlık değil, duyarsızlık öldürüyor diyen Bingöl Üniversite’si öğrencileri daha sonra ülkenin her yanına yayılan açlık grevlerini başlattılar.
25 Şubat 2015- Şemdinli’ye bağlı Derindere köyünde askerler, sınır ticareti yaptıkları iddiasıyla köylülere gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı, 3 kişi yaralandı.
Cizre Konak Mahallesi’nde askeri araçların geçişi sırasında atılan gaz bombası fişeği 11 yaşındaki bir çocuğa isabet etti.
Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampusu’nde bir grup, Kürt öğrencilere saldırdı, 1 kişi yaralandı.
26 Şubat 2015- MGK toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Şah Fırat operasyonu için TSK’nın tebrik edildiği ifade edildi.
MİT’e ait TIR’ların durdurulmasına ilişkin ihbarı yapan şüpheli askeri personelin tutuklandığı belirtildi.
27 Şubat 2015- Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek tutuklandı.
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi’nde dün çıkan olaylarda silah kullanan bir kişi tutuklandı.
28 Şubat 2015- Türkiye edebiyatının en önemli yazarlarından Yaşar Kemal tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Çözüm süreci kapsamında Başbakan Yardımcısı Akdoğan ile HDP Heyeti Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’ne görüştü. Görüşme sonrası heyet ile Akdoğan ortak açıklama yaptı.10 maddelik niyet beyanı açıklandı.
1 Mart 2015-Pozantı ve Şakran’dan sonra bir cinsel saldırı ve işkence olayı da Antalya’daki çocuk cezaevinde yaşandı. 16 ile 19 yaş aralığındaki çocukların kaldığı L Tipi Cezaevi’nde bir koğuşta, 18 yaşındaki A.N.’ye tecavüz ettikleri iddiasıyla 7 çocuk hakkında dava açıldı.
İstanbul Taksim Meydanı’nda TMMOB Yasası’ndaki değişiklikleri de içeren torba yasa taslağını protesto etmek için pankart açan iki mühendis gözaltına alındı.mart

2 Mart 2015-Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu tutuklandı.
Adana’da seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan 61 yaşındaki Cemil Bozkuş, arkasında “Benim ölüm sebebim zabıtalar” yazılı bir not bırakarak intihar etti.
Hükümet Sözcüsü Arınç, kendilerine gönderilen ve kabul dilmesi gereken metnin okunan metin olmadığını söyledi.
Başbakan Davutoğlu, Bülent Arınç’ın söylediklerinin aksine kendilerine ulaşan metnin okunan metin olduğunu söyledi.
3 Mart 2015-Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, ‘paralel yapı’ operasyonu kapsamında 18 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardı.
Motorine tavan zammı.Motorinin litre fiyatı yarından itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir’de 5 kuruş artacak.
Gezi Parkı eylemelerine katıldığı gerekçesiyle meslekten atılan Eğitim-Sen’li sınıf öğretmeni Eser Çapar, hakkında örgüt üyeliği suçlamasından beraat etti.
4 Mart 2015-Sigara içenin ayıpladığı bir sosyal alanı tesis edilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hani mahalle baskısı diyorlar ya, bu konuda hakikaten mahalle baskısı yapmak lazım” dedi.
Mersin Üniversitesi’nde ülkücü oldukları belirtilen bir grup bildiri dağıtan öğrencilere saldırdı. 2 kişi yaralandı.
Dolar piyasada 2,5687’ye çıkarak bugüne kadarki en yüksek seviyesini gördü.
Sinop’un Gerze ilçesindeki termik santrali projesi Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinin durdurulmasıyla sona erdi.
5 Mart 2015-Kobani’de yaralılara sağlık hizmeti verdiği için tutuklanan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Esra Yakar, tahliye edildi.
İBB, Kadıköy-Kartal Metrosu’nun geçtiği bölgede bulunan alandaki ağaçları kesti.
İçişleri Bakanı Ala, Meclis kürsüsünde ‘anayasayı tanımıyorum’ sözlerinin arkasında olduğunu ve ne dediğini bilerek söylediğini ifade etti.
6 Mart 2015-Sivas’ta kalıp ustası, 41 yaşındaki Aydın Yalçın, çalıştığı inşaatın 11. katından düşerek hayatını kaybetti.
Başbakan Davutoğlu hakkında attığı tweet nedeniyle gözaltına alınan Atilla Taş Serbest bırakıldı.
7 Mart 2015-ABD’nin Wisconsin eyaletinde polis dün silahsız siyah bir genci öldürdü.
CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, İstanbul’daki CHP’li 14 belediyenin meclis kararıyla ‘Cemevleri ibadethanedir’ kararını aldığını açıkladı.
Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Maiduguri’de düzenlenen üç bombalı saldırıda 50 fazla insan yaşamını yitirdi.
8 Mart 2015-8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bu yıl, Özgecan Aslan cinayetiyle büyüyen kadın cinayetlerine karşı öfke ve Kobani’li kadınların özgürlük direnişiyle karşılanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar cinayetlere, şiddete, sömürüye, savaşa karşı eşitlik ve özgürlük talepleriyle yürüdü.
Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan öğrencilere kurt işareti yapan bir grup saldırdı
Kolombiya’daki barış müzakereleri kapsamında hükümet ve FARC (Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri) örgütü, ülkenin kırsal kesimindeki mayınları temizlemek için birlikte çalışma konusunda anlaştı.
Adana’da MİT TIR’larını arama emri veren eski Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı, TIR’lardaki malzemenin iddia edildiği gibi Türkmenlere değil, Suriye’ye gittiğini söyledi. TIRlarda insani yardım değil askeri malzemelerin olduğu jandarma tutanaklarını da doğruladı. Savcı, paralel yapı operasyonu ile yapılan yer değiştirmelerin Türkiye’yi terör cenneti haline getirdiğini de IŞİD’in de bundan yararlandığını savundu.
İzmir’de, Kobani protestoları sırasında, önce silahla vurulan sonra linç edilen Ekrem Kaçaroğlu’yla ilgili davanın iddianamesi hazırlandı. Linç görüntülerinin dahil edildiği dosyada, serbest bırakılan zanlıları için müebbet isteniyor.
9 Mart 2015-Hasan Ferit Gedik davasını takip eden Umut Kaya adlı genç, adliye çıkışında silahlı saldırıya uğradı.
İzmir Valiliği, seçim öncesi protesto gösterilerini sınırlayan bir karar aldı. tiriliyor.
22 ülkeden oluşan Arap Birliği’nin dışişleri bakanları, Arap coğrafyasının sorunlarını tartışmak üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldi.
10 Mart 2015-İzmir’de 4’ü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten 15 kişi gözaltına alındı.
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde bulunan 2 metrelik saçlarla etrafı çevrilen alanda saçlara vurarak ses çıkardığı gerekçesiyle 6 öğrenci daha gözaltına alındı.
Gezi Parkı eylemlerinin sembollerinden biri haline gelen ‘Kırmızılı Kadın’ davası bugün görüldü. Duruşmada sanık polisler birbirini suçladı.
11 Mart 2015-Diyarbakır’da polisler tarafından yapılan ev baskınlarında 50’yi aşkın kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
Ankara’da Berkin Elvan’ı anmak için bir araya gelen liselilere polis saldırdı. Polisin saldırısına gazeteciler de maruz kaldı.
Bingöl Üniversitesi öğrencilerinin haklarında çeşitli gerekçelerle açılan soruşturmalar ve bu soruşturmalar sonucunda verilen disiplin cezalarına karşı başlattıkları açlık grevi eylemini 16. gününde sonlandırma kararı aldığı belirtildi.
12 Mart 2015-İzmir Valiliği kentte yapılacak basın açıklamalarına getirilen yasağı kaldırdığını duyurdu.
Çanakkale Boğazı’nda Sahil Güvenlik Botu içinde mülteci olduğu belirtilen kuru yük gemisi “dur” ihtarına uymayınca uyarı ateşi açtı, gemi yoluna devam edince Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiği çift yönlü durduruldu.
İstanbul Üniversitesi’nde 12 Mart’ta yapılan rektörlük seçimlerinde toplam 2 bin 595 oy kullanılmış, Prof. Dr. Raşit Tükel 1202 oy alarak seçimi kazandı.
13 Mart 2015-Siyasi partilerin ‘temelli’ kapatılması hükmünün yürürlükten kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.
530 engelli öğretmenin ataması yapıldı.
Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın öldürülmesiyle ilgili bir süre önce tahliye edilen H.V hakkında “nitelikli adam öldürme” suçundan takipsizlik kararı verdi.
14 Mart 2015-İmralı Adası’nda, 4,5 yıldır PKK lideri Öcalan’ın yanında bulunan 5 hükümlü değişti.
7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için seçmen listeleri bugün askıya çıktı. Listeler, 13 gün askıda kalacak.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, doların yükselişinin bazı olumlu yönlerinin olduğunu savunarak, “Dolar açısından konuşuyorum. Bu o kadar da kötü değil” dedi.
15 Mart 2015-16 yıldır İmralı Adası’nda bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yanına sekretarya görevi yürütecek 5 hükümlü nakledildi.
İstanbul Valisi Şahin, Taksim’in 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına kapatılacağını açıkladı.
Balıkesir’de 6 kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto edebilecekleri şüphesiyle gözaltına alındı.
Tokat’ta HES’e karşı protesto gösterisi düzenleyen yaklaşık 2 bin kişiye polis ve jandarma müdahale etti.
Halepçe Katliamı’nın yıl dönümü nedeniyle Kütahya’da bir yürüyüş gerçekleştirmek isteyenler bir grubun saldırısına uğradı.
16 Mart 2015-Başbakan Davutoğlu, “Modernleşme tarihimiz, aslında savunma sanayisi reformlarının tarihidir” dedi.
Tokat’ta dün gerçekleşen HES karşıtı eylemi AK Partili Belediye Başkanı Vidinel, “Zile terör istemiyoruz” diyerek eleştirdi.
an’da bir okula ait güvenlik kamera görüntülerine el koymak isteyen polis okul idarecilerinin karşı çıkması üzerine biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişi yaralandı.
17 Mart 2015-Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nden Suriye’ye geçmeye çalışan Mehmet Bulut askerler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.
DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Adore işçileri, süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi: “Sayın Erdoğan, HDP nefes aldığı sürece sen başkan olamayacaksın, seni başkan yaptırmayacağız.”
18 Mart 2015-İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki Newroz kutlamaları sonrasında 13 öğrenci gözaltına alındı.
19 Mart 2015-İç Güvenlik Paketi’nin, Meclis İçişleri Komisyonu’na çekilen 63 maddesinin tamamı tasarıdan çıkarıldı.
Göztepe Kampüsü’nde bir grup Kürt öğrencilere saldırdı. Saldırıda bir öğrenci yaralandı. Ankara Üniversitesi Cebeci’de de ülkücü oldukları belirtilen bir grup öğrencilere saldırdı. İstanbul Üniversitesi içinde Newroz kutlamak isteyen öğrenciler, polis müdahalesine uğradı.
IŞİD, Tunus’ta gerçekleştirilen ve 23 kişinin öldüğü saldırıyı üstlendi.
20 Mart 2015-Rojava’nın Cizîrê Kantonu’nun Hesekê kentinde, Newroz kutlaması yapan halka yönelik iki ayrı bombalı saldırılarda en az 17 kişinin yaşamını yitirdiği 80 kişinin de yaralandı.
Yüksek Öğretim Kurumu İstanbul Üniversitesi’ne yapılacak rektör ataması için Cumurbaşkanı Erdoğan’a, seçimi 1202 oyla kazanan Demokratik Üniversite Girişimi adayı Prof.Dr. Raşit Tükel yerine 908 oy alan Mehmet Ak’ı birinci sırada aday gösterdi.
Van’daki Newroz kutlamasından Van Kalesi’ne çıkmak isteyen bir gruba polis gaz bombalarıyla saldırdı.
Yemen’in başkenti Sana’da iki camiye düzenlenen ve en az 137 kişinin öldüğü intihar saldırılarını IŞİD’in üstlendiği öne sürüldü.
Okmeydanı Cemevi’ndeyken polisin vurarak öldürdüğü Uğur Kurt’la ilgili davanın ilk duruşması bugün. Sanık Polis Sezgin K., “Kurt’u bilerek vurmadığını” iddia etti. Mahkeme Sezgin K.’nın tutuklanması talebini reddetti.mar2

21 Mart 2015-Tazminat alacakları ve iş talepleri ile ilgili bir süredir TKİ Ege Linyit İşletmesi Bölge Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapan işçiler, oturma eylemlerini sonlandırdı.
Dargeçit ilçesi Çelebi Karakolu’nda görev yapan uzman çavuş Ali Yalçınkaya’nın beylik tabancası ile intihar ettiği iddia edildi.
Diyarbakır’da Newroz alanı günün ilk ışıklarıyla yağış ve soğuk havaya rağmen, doldu. Türkiye’den ve dünyadan bir milyonu aşkın kişinin katıldığı kutlamalarda, Öcalan’ın mesajı okundu.
Başbakan Yardımcısı Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İzleme Heyeti’ne olumlu bakmıyorum” sözleri için ”Erdoğan’ın hükümeti eleştiriyor noktasına gelmesi yıpratıcı. Beyanları kendi hissi beyanlarıdır” dedi.
Başbakan Davutoğlu, “Herkese çağrıda bulunuyorum. Nefreti, nefret kültürünü, şiddeti, silahı, ebediyen toprağa gömelim” dedi.
22 Mart 2015-Diyarbakır’da Kobani olaylarında 4 Hüda-Par’lının öldürülmesiyle ilgili tutuklanan kişi olayın yaşandığı 6-8 ekim tarihlerinde cezaevindeymiş.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzleme Heyeti’ni doğru bulmadığını açıklamasının ardından şimdi de 10 maddelik deklerasyona karşı olduğunu söyledi.
Muğla’da Kongo uyruklu 2’si çocuk 38 göçmenin bulunduğu bot, kayalıklara çarparak battı. Göçmenler, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.
23 Mart 2015-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumartesi akşamı evinde Başbakan Davutoğlu ile görüştüğü öğrenildi.
24 Mart 2015-Adana’nın Yüreğir ilçesinde çadırlarda kalan Kobanililere bir grup tarafından taş, sopa ve bıçaklı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 2 Kobanili yaralandı.
AİHM, Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) düzenlediği panele katıldığı için kınama cezası verilen sendika üyesi öğretmen İsmail Sezer’in başvurusunda Türkiye’yi sendikal örgütlenmeyi hiçe saydığı için mahkum etti.
ABD’nin Utah eyaletinde senatörler, idam cezalarında kurşuna dizme yönteminin geri getirilmesi yönünde oy kullandı.
25 Mart 2015-Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürekli hastalık hali nedeniyle hükümlü Mustafa Akcanlı’nın cezasını kaldırdı.
Genelkurmay Yüksekova’nın Dağlıca mevkisindeki askeri unsurlara havan topu atışı yapıldığını iddia etti. Açıklamada havan atışlarının yapıldığı iddia edilen yerlerin ateş altına alındığı belirtildi.
İmralı Heyeti’nden Sırrı Süreyya Önder, TSK’nın son günlerde yaptığı açıklamalara ilişkin konuştu. Önder, “Bugün Kürtlere kükreyenler, bu ordunun başına çuval geçirildiğinde terbiyeden ölecek gibi sesini çıkarmadı” dedi. Önder, Mardin’de TSK’nın yaptığı operasyonun da çözüm sürecindeki çatışmasızlığın açık bir ihlali olduğunu söyledi.
Çözüm sürecine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Bu sürecin bir şekilde kesintiye uğraması asla düşünülemez” dedi.
26 Mart 2015-Avrupa’nın en büyük, dünyanın en büyük üçüncü sinagogu olan Büyük Edirne Sinagogu 46 yıl sonra açıldı.
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, çözüm sürecinin arkasındaki halk desteğinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve AK Parti’ye duyulan güvenin neticesi olduğunu söyledi.
Ülkücü oldukları belirtilen bir grup Hacettepe Üniversitesi’nde okul çıkışı araç bekleyen üniversiteli kadınlara, Akdeniz Üniversitesi’nde de Genç-Sen’in standına saldırdı.
27 Mart 2015-Başbakan Ahmet Davutoğlu katıldığı bir televizyon programında konuşarak “Başkanlık sistemine geçilmesi doğrudur” dedi.
Yüksekova’ya bağlı Dağlıca (Oremar) köyünde çatışma çıktığı ileri sürüldü.
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, “HDP Meclis’e girmezse kıyamet kopmaz, süreç devlet politikasıdır. Silahla demokrasi bir arada olmaz ateş ile oynayan kendini yakar” dedi.
Sincan F Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Mehmet Meşe tahliye edildi.
28 Mart 2015-Engelliler, 2022 ve 2828 sayılı yasaların değiştirilmesi için 24 saatlik oturma eylemi başlattı.
29 Mart 2015-Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde Ilısu Barajı’nı ve bölgedeki projeleri protesto etmek için düzenlenen eyleme birçok yurttaş destek verdi.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu; 1993’te tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin öldürülmesiyle ilgili davada, sanık avukatlarının “soruşturma izni verilmesi” talebine, olumsuz yanıt verdi.
Gıda İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan ve 40 gündür fabrika önünde direnişte olan Divan işçileri, gittikleri fuarda güvenlik görevlilerinin saldırısına uğradı.
Bingöl’de, 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan ve haklarında dava açılan 8 uzman çavuştan 6’sına toplamda 20 yıl hapis cezası verildi. 2 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.
30 Mart 2015-İzmir’de iddiaya göre bir asker, nöbet sırasında tartıştığı 2 askeri silahla yaraladı. Hastaneye kaldırılan yaralı askerlerden biri hayatını kaybetti.nisan

31 Mart 2015-Berkin Elvan öldürülmesine ilişkin davanın savcısının öğlen saatlerinde rehin alınmasının ardından akşam saatlerinde Çağlayan Adliyesi’nde operasyon yapıldı. Savcı Kiraz’ın ve 2 eylemcinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Çağlayan Adliyesi’nde yapılan operasyona ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu işin öyle hafife alınır bir yanı yok. Bu, üzerinde çok çok önemle durulacak ibretlik bir vaka, olaydır. Polisimizi operasyon sebebiyle kutluyorum” dedi.
İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Muğla, Denizli, Antalya, Çanakkale, Bursa, Konya, Diyarbakır, Manisa, Bitlis gibi pek çok kentte aynı anda elektrik kesintisi yaşandı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, “Şu anda enerji verilmeyen yer kalmadı” dedi.
AK Parti tarafından verilen milletvekili seçilme yaşının 18’e indirilmesine ilişkin anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.
Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasında 236 sanığın tamamına beraat kararı verdi.
1 Nisan 2015-Çağlayan adliyesindeki rehine olayının ardından, Cumhuriyet, Bugün, Posta ve Hürriyet gazeteleri hakkında yaptıkları yayınlar nedeniyle soruşturma başlatıldı.
Çağlayan Adliyesi’nde rehin alınıp, polisin operasyonu ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ailesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demek ki daha farklı tedbirler almamız lazım” dedi.
İstanbul’da Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü binasına 17.45 sıralarında silahlı saldırı düzenlendi. Bir eylemci hayatını kaybederken yaralı olarak kaçan bir eylemci yakalandı. Olayda 2 polis yaralandı.
Başbakanlık ofisi ve başbakanlık konutunda bulunan böceklerle ilgili yürütülen dava kapsamında gözaltına alınan TÜBİTAK Eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz tutuklandı.
Lice’de 22-23 Ekim 1993 tarihlerinde yaşanan katliam davası bugün İzmir’de görüldü. Davada tutuksuz yargılanan sanıkların tutukluluk talepleri reddedilirken, dava 1 Haziran’a ertelendi.
Filistin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin resmi üyesi oldu.
2 Nisan 2015-Mersin’de “Kobani sınırında eyleme katılıp molotof attığı” ve “polise mukavemet ettiği” gerekçesiyle 7 yaşındaki Ş.T. adlı çocuk gözaltına alındı.
İran ve 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerde ana konularda anlaşmaya varıldı.
Çağlayan Adliyesi’nde aranmaya tepki gösteren avukatlar, polis ve özel güvenliğin saldırısına uğradı. Saldırı sonucu bir avukat yaralandı, 2 avukat da gözaltına alındı.
3 Nisan 2015-Mardin Süryani Birliği Derneği, isminde geçen “birlik” ile tüzüğünde yer alan “eş başkanlık” kavramları kanuna aykırı olduğu gerekçeleri ile kapatıldı. Dernek Başkanı Yuhanna Aktaş, kararla Türkiye’de ilk defa bir Süryani derneğinin kapatıldığını belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyunda “İç Güvenlik Paketi” olarak bilinen Kanunu onayladı.
7 ilde DHKP-C üyelerine dönük yapıldığı iddia edilen operasyonlarda 87 kişi gözaltına alındı.
İ.Ü Prof. Dr. Raşit Tükel rektörlük seçiminde 1202 oy aldı. En çok oyu alan Tükel’i ikinci sırada 908 oyla takip eden Prof. Dr. Mahmut Ak Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atandı.
4 Nisan 2015- Meclis’te 7 Haziran’da yapılacak seçimler nedeniyle tatile girdi.
Geçen hafta Yalova Valisi Selim Cebiroğlu tarafından hakaret edilip sınıftan kovulduktan sonra dün düzenlenen valiyi protesto yürüyüşünde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden öğretmen Halil Serkan Öz son yolculuğuna uğurlandı.
Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda değişiklik yapan kanun tasarısına eklenen madde ile madenlere yaşam odaları getirildi.
5 Nisan 2015- Madencilerin aileleri, cezaevindeki 8 sanığın duruşmaya getirilmeyerek ifadelerinin görüntülü alınması kararına tepki gösterdi.
AYM, polis tarafından kötü muameleye maruz kaldığını belirten bir başvurucuya, 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.
Maltepe’de CHP’nin seçim irtibat bürosuna silahlı saldırı düzenlendi. Olayla ilgili iki kişi gözaltına alındı.
İsrail güvenlik güçlerince gözaltına alınan FHKC üyesi milletvekili Cerrar, çıkarıldığı Ofer Askeri Mahkemesi tarafından 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Mit tırlarına ilişkin soruşturmada 34 asker hakkında gözaltı kararı alındı.
6 Nisan 2015- Twittera erişim yasaklandı.
7 Nisan 2015- Twitter erişim yasağının ardından Twitter Policy hesabı üzerinden ilk açıklamayı da yaptı.
AKP, MHP, CHP ve HDP kesinleşen milletvekili aday listelerini paylaştı.
AK Parti Sözcüsü Atalay, milletvekili aday listelerinin açıklanmasından sonra basın toplantısı düzenledi. Atalay, “Bizim kendi seçim beyannamemizde bütün bu demokratik şartları sağlayan başkanlık sistemi partimizin tezi olacak” dedi.
8 Nisan 2015- TOBB’de düzenlenen toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu: “Kamu düzenini mutlaka egemen kılacağız ve kamu düzeni üzerinden de ekonomik yatırımlarınızın garanti edilmesini sağlayacağız” dedi.
Esenyurt’taki Marmara AVM inşaatında 11 işçinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili davada mütalaasını veren savcı, hazırlanan bilirkişi raporlarında yangında kusurlu olduğu belirlenen işveren Ece Firması ve Kayı İnşaatın sorumlularının beraatinı istedi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Karan ve Çetinkaya hakkında, “dini değerleri alenen aşağılama” suçundan ayrı ayrı 4,5 yıla kadar hapis istedi.
Vatan Kablo’da 10 işçi DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılmaları üzerine, işçiler fabrika önünde çadır kurarak eyleme başladı.
9 Nisan 2015- Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınıp öldürülmesi olayı ile ilgili aralarında siyasetçi, sanatçı ve gazetecilerden oluşan 27 hakkında “halkı ırk, din, dil ayrımı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etmek” ile “halkı hükümete karşı silahlı eyleme teşvik etme” suçlarından soruşturma açılması talebiyle suç duyurusunda bulunuldu
Malatya İnönü Üniversitesi’nde sınava girmek için üniversiteye gitmek isteyen 3 Kürt öğrenci, merkez üniversite duraklarında bir grubun silahlı, sopalı ve palalı saldırısına uğradı.nisan4

10 Nisan 2015- 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin Ankara’da açılan dava bugün görüldü. Duruşmada eski MİT’çi Mehmet Eymür tanık olarak dinlendi. Eymür, bütün eylemelerin MGK’den çıkan kararlar ile MİT’e geldiğini ve öldürmelerin de bu çerçevede yapıldığını belirten Eymür, avukatların soruları üzerine birçok cinayeti de hatırlamadığını ifade etti.
11 Nisan 2015- Ağrı’da, PKK ile askerler arasında yaşanan çatışma bölgesine girmek isteyenlerin üzerine ateş açılması sonucu HDP Diyadin İlçe eski Eş Başkanı Cezmi Budak’ın yaşamını yitirdiği, MEYA-DER temsilcisi Cenap İlboğa’nın ise yaralandığı belirtiliyor.
Hatay’da seçim standı açan HDP’lilere ülkücü oldukları belirtilen bir grup döner bıçakları ile saldırdı. Saldırıda bir HDP’li aldığı bıçak darbesi ile yaralandı.
Genelkurmay Başkanlığı, Ağrı’nın Diyadin ilçesinde PKK ile askerler arasında çıkan çatışmada 5 PKK’linin yaşamını yitirdiğini iddia etti.
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, “TSK bir partinin değil milletin ordusudur ve mensupları da vatan evladıdır” dedi.
12 Nisan 2015- Başbakan Davutoğlu,Dün ağrı’da yaşananlara ilişkin bir açıklama yaparak, “Silahlı Kuvvetleri milli bir ordu olduğu için Türk demokrasisini de koruyacaktır” dedi.
13 Nisan 2015- Diyarbakır’da çalışan Hollandalı Gazeteci Frederike Geerdink, ‘PKK propagandası yaptıgı’ iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.
İmralı Heyeti, yaşananları incelemek üzere Ağrı’ya gitti.
14 Nisan 2015- Gözaltına alınan TÜBİTAK eski başkanı Yücel Altunbaşak serbest bırakıldı.
ABD Başkanı Barack Obama, Küba’yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı aldı.
Libya’dan İtalya’ya giden göçmen gemisi battı. Yaklaşık 400 göçmen hayatını kaybetti.
Muş’ta askerlik yaptığı sırada şüpheli bir şekilde hayatını ölen er Uysal Doğan’ın, ailesinin 3 yıldır verdiği hukuk mücadelesinde Genelkurmay, Doğan’ın ailesine kanlı elbiselerini gönderdi.
Ağrı’daki operasyona ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada bir provokasyon varsa, terör örgütü güdümündeki partinin kurduğu bir provokasyondur” dedi.
Ağrı’da biri PKK’li iki kişinin yaşamını yitirdiği askeri operasyonda yaralı askerlere yardım eden yurttaşlar, İçişleri Bakanlığının açıklamasının aksine ifadeler kullandı. Tanıklar: “Yardım etmeseydik askerler ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklardı” dedi.nisan5

15 Nisan 2015- AP’de Ermeni Soykırımı’na ilişkin tasarı kabul edilerek Türkiye’ye soykırımı tanıma çağrısı yapıldı.
HDP İmralı Heyeti, Ağrı’da yaptığı incelemelerde ateşkesin devlet tarafından ihlal edildiğini belirterek “Yaşanan son olay ve çözüm sürecinde oluşan tıkanıklık son derece önemsediğimiz İzleme Kurulu’nun ne kadar hayati bir önem taşıdığını bir kez daha göstermiştir” dedi.
16 Nisan 2015- Twitter, 1 Temmuz 2014 ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasındaki Şeffaflık Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, 328 içerik kaldırma talebiyle Türkiye’nin dünyada birinci.
Şırnak ve Roboski’deki temaslarının ardından askerler tarafından işkence edilen köpeği almak için görüşmelerde bulunan Hayvan Hakları Federasyonu aktivistleri, askeri yetkililer ile tutanak imzalamalarına rağmen bekleyişini sürdürüyor.
Genelkurmay Başkanlığı Şırnak’ın Besta Karokul’nda köpeğe yapılan işkenceyle ilgili yaptığı açıklamada “söz konusu personel hakkında; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde yasal işlem başlatılmıştır” denildi.
Mersin Üniversitesinde haklarında açılan soruşturmaları protesto eden öğrenciler, bir grubun saldırısına uğradı.
Libya’dan İtalya’ya gitmeye çalışan göçmenleri taşıyan teknenin Sicilya açıklarında alabora olması sonucu 40’tan fazla kişi hayatını kaybetti.
Ağrı’da 6-8 Ekim Kobani protestolarında haber takibi yapan ve polislerin şiddetine maruz kalan 5 gazeteci, haklarında açılan soruşturma kapsamında ifade verdi.
Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile AK Parti, CHP ve MHP Grupları’nın imzaladığı, Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen soykırım tasarısına karşı hazırladığı ortak basın açıklamasını yayımladı. HDP ise bildiriyi imzalamadı.
17 Nisan 2015- Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu kararıyla değişik rütbelerdeki bin 776 emniyet müdürü ile 10 emniyet amiri emekliliğe sevk edildi.
Mersin Üniversitesi Çiftlikköy yerleşkesinde, 35-40 kişilik ülkücü oldukları belirtilen bir grup, ellerinde bıçak, demir sopa ve taşlarla sol görüşlü öğrencilere saldırdı.
18 Nisan 2015- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermeni Soykırım tasarısını kabul eden Avrupa Parlamentosu’na karşı AK Parti, CHP ve MHP’nin imzaladığı ortak bildiriye HDP’nin imza atmamasıyla ilgili “Üç parti buna imza atıyor. Terör örgütünün temsilcisi konumundaki parti buna imza atmıyor. Hani bunlar Türkiye’nin partisiydi hani Türkiye’yi temsil ediyordu?” ifadelerini kullandı.
HDP Bursa milletvekili adaylarının Orhangazi HDP ilçe binasının açılışını gerçekleştirdi. Açılış öncesi bir grup saldırı girişiminde bulunmak istedi.
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, HDP Genel Merkezi’ne yapılan silahlı saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada “Bunu kınıyorum, silah ‘provokasyon’ demektir” dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, HDP Genel Merkezi’ne yapılan saldırıya ilişkin “Bu tür saldırılar partimizi asla yıldırmadı, yıldıramaz. Bize her zaman saldırı oldu, ama biz mücadele azmimizi güçlendirdik” dedi.
19 Nisan 2015- Bursa’nın Orhangazi İlçesi’nde bir grup HDP lokalinin bulunduğu sokağa yürüyerek HDP tabelasını indirmek istedi.
MHP Sarıyer seçim bürosuna silahlı saldırı düzenlendi.
20 Nisan 2015- Uludere ilçesi sınır hattında bulunan Yemişli Köyü’nde askerler sınır ticareti yapanlara ateş açtı. 3 kişi yaralandı. Bölgede askeri hareketlilik sürerken, gerginlik devam ediyor.
Süryaniler, soykırımın 100. yılında 100 saatlik açlık grevine başladı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu Ermeni Soykırımına ilişkin açıklama yayımladı. Davutoğlu: “24 Nisan’da Ermeni Patrikhanesince düzenlenecek dini bir törenle, Osmanlı Ermenileri Türkiye’de de anılacaktır” dedi.
Yunanistan IMF’ye olan 450 milyon euroluk borcunun ilk taksitini ödedi. Ancak, Mayıs ayında ödemesi gereken 1 milyar euroluk borcun vadesi yaklaşırken Yunanistan’ın erteleme isteğine IMF karşı çıktı. IMF Başkanı Lagarde, Yunanistan’ı söz verdiği reformları hayata geçirmesi konusunda uyardı.
21 Nisan 2015- Roboski köyünün Irak Kürdistan sınır hattındaki hareketlilik sürüyor. 3 kişinin askerler tarafından yaralanmasının ardından bugün de bölgede operasyon başlatıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 35 ülkeden gelen çocukları Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırladı. Erdoğan yaptığı konuşmada ‘Tüm dünyaya sesleniyorum çocuklara kıymayın efendiler’ dedi.
22 Nisan 2015- Roboski’de dün gece saatlerinden bu yana operasyon hazırlığı içerisinde olan askerler, bu kez Roboski köyünde çevreye rastgele gaz bombaları atarak saldırdı.
Başbakan Davutoğlu, ermeni Soykırımı’na ilişkin konuştu. Davutoğlu: “Tarihi bilmeden, araştırmadan yapılacak siyasi baskılara kesinlikle taviz de vermeyiz, boyun da eğmeyiz” dedi.
23 Nisan 2015- Berlin Dom Kilisesi’nde, 1915’de hayatını kaybeden Ermeni, Süryani ve Pontus Rumları için düzenlenen ayine katılan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Ermenilerin yaşadıklarının ve kaderlerinin 20. yüzyılda yaşanan etnik temizlik, katliam, tehcir ve soykırım örneği teşkil ettiğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, HDP’nin barajı geçip geçmemesi ile ilgili tartışmaların propaganda olduğunu ve kitlelerin etki altına alınmaya çalışıldığını ileri sürerek “Ben tam tersini düşünüyorum. Geçmezse sıkıntı olur değil, geçerse başka birtakım sıkıntılar” dedi.
Başbakan Davutoğlu, “100 yıl önce acılı savaşlar yaşamış olabiliriz ama 100 yıl sonra barışı inşa etmek için işte şimdi tam vaktidir, gün bugündür” dedi.nisan3

24 Nisan 2015- Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Ümit ederiz ki, bugün Çanakkale’deki tablodan bütün bu diğer tahrik unsuru olanlar ve başta sayın Papa ders alır” dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Batman’da Kobani’de yaşamını yitiren YPJ savaşçısı Bahar Tuğluk’un ve dün AK Parti seçim bürosundaki olayda vurularak öldürülen Abit Nasıroğlu’nun taziyesine katılarak taziye dileklerinde bulundu.
25 Nisan 2015- HDP ve HDK’nin ‘Ermeni Soykırımı’nın 100. yılında yüzleşiyoruz’ sloganıyla Kadıköy’de yaptığı anma yürüyüşüne polis saldırdı, altı kişi gözaltına alındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diyanet İşleri neden her inanca eşit mesafede olacakmış? Bu milletin inancı belli” ifadesini kullandı.
HDP’nin İstanbul Küçükçekmece, Ankara Keçiören ve Muğla Milas’taki seçim bürolarına saldırılar düzenlendi.
26 Nisan 2015- İşten atılmalarını taksim’de protesto eden divan işçilerine polis müdahale etti. Polis müdahalesinde işçilerinden bazıları baygınlık geçirdi.
Hidayet Karaca ve 75 polisin tahliye edilip edilmeyeceğine ilişkin son noktayı nöbetçi İnfaz Savcısı Orhan Güldiker kararın iade edilmesine karar vererek koydu.
27 Nisan 2015- Urfa’da cinsel istismara uğrayan 16 yaşındaki G.A. adlı çocuğun ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınıp ‘adli kontrol’le serbest bırakılan 2’si öğretmen 3 kişi hakkında yürütülen soruşturmada ‘gizlilik’ kararı verildi. Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen çocuğun ‘tedbir’ amaçlı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bakım ve sosyal rehabilitasyon merkezi’ne yerleştirildiği belirtildi.
Van Büyükşehir Belediyespor, deplasmanda Bergama Belediyespor ile karşı karşıya geldiği maçta, olaylar çıktı. Vansporlu oyuncular, Bergamalı taraftarların saldırılarına maruz kalırken, sahaya atılan yabancı maddelerden bir çok oyuncu yaralandı.
28 Nisan 2015- Ümraniye’de su toplama kanalı açma çalışmaları sırasında göçük meydana geldi. 1 işçi hayatını kaybetti.
Rize’de konuşan Başbakan Davutoğlu: “CHP, HDP, paralelci çete. MHP de kenarda bekliyor, ‘ne zaman katılacağım, çatı adayıbaşbakan yapabilir miyim?’ diye. İbretlik günler yaşıyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çözüm sürecine ilişkin konuştu. Erdoğan: “HDP illegal yollarla işimizi sıkıntıya soktu. Karşı karşıya oturulan bir masa yok. Olması devletin çöküşü demektir” dedi.
Yüksekova’da öğle saatlerinde başlayan polis müdahalesinin devam ettiği ve olaylarda DİHA bürosu ve onlarca eve gaz bombası atıldığı belirtildi. Ayrıca ilçede silah seslerinin de geldiği ifade edildi.
Şakran Cezaevi’nde hamile olan 3 tutuklu çocuğun tek kişilik hücrelerde tutulduğu iddiasına ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Başsavcılık iddiaları kabul etmedi.
İran, ABD’nin bir yük gemisi ve 34 mürettebatına el koydu.
29 Nisan 2015- Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından açıklama yaparak, “Vatanımıza sahip çıkacağız. Bu toprakların hiçbir örgüt tarafından hiçbir hain tarafından kirletilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
Hatay’da Suriye’nin İdlip kentinde El Nusra tarafından yapılan Alevi katliamını protesto edenlere, polis saldırdı.
Hakkari’nin Yüksekova ilçesi bir kez daha polis şiddetinin merkezi. Polis bu defa bir grup gence yönelik saldırısında sadece gaz ve tazyikli su kullanmadı, defalarca etrafa rastgele ateş açtı.
Uşak’ta 7 Haziran seçimleri için stand açan HDP’lilere bir grup saldırdı. Saldırıda 3 kişi yaralandı.
30 Nisan 2015- Aralarında Hidayet Karaca ve bazı polislerin de bulunduğu 75 kişi hakkında tahliye kararı veren eski İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Özçelik ile eski İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Başer, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.
1 Mayıs 2015-1 Mayıs Kriz Merkezi, 1 Mayıs’ta uygulanan Taksim yasağı sonucu 356 kişinin yakalama, gözaltı, polis araçlarında ve gayri resmi mekanlarda tutulma ile kayıtsız bir şekilde bırakılma gibi yollarla özgürlüklerinden mahrum bırakıldığını açıkladı.
1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle sadece Beylikdüzü Cevizlibağ arasında yapılan Metrobüs seferlerinin normale döndü.
İstanbul Valiliği 1 Mayıs’ta yaşananlara ilişkin açıklama yaptı. Valilik, 1 Mayıs’ta 203 kişi gözaltına alındığını belirterek, “Yaşanan olaylarda 6 emniyet mensubu ve 18 gösterici yaralanmıştır” dedi.mayıs

2 Mayıs 2015-Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava operasyonunda 52 sivilin öldüğü bildirildi.
Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Mayıs’ta ülke genelinde İç Güvenlik Paketi gereğince 339 kişinin gözaltına alındığını açıklandı.
Bilecik, Zonguldak ve Uşak’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binası ve HDP’liler saldırıya uğradı.
Toplu açılış törenine katılmak için Batman’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto eden bir kadının Erdoğan’ın korumaları tarafından darp edilerek gözaltına alındığı belirtildi.
3 Mayıs 2015-Konya’da mevsimlik tarım işçilerini taşıyan kamyonet devrildi, 2 işçi öldü, 11 kişi yaralandı.
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batman’daki toplu açılış törenindeki konuşması sırasında pankart açan işçilere “nankörlük yapmayın” sözlerini eleştirerek “Ne inanca sığar, ne hukuka, ne kanuna, ne insani tutuma sığar” dedi.
Emniyet’ten 1 Mayıs’a ilişkin yaptığı açıklamada, “408 kişi gözaltına alınmış, 10 kişi tutuklanmış, 173 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır” denildi.
Fındıklı’da Türkçülük Günü yürüyüşü yapan MHP’den bir grup HDP seçim bürosuna saldırdı.
Bursa’da MHP ilçe binasının yanına HDP’nin seçim bürosu açması gerginliğe neden oldu.
1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na giren Komünist Parti üyesi 31 kişi tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.
4 Mayıs 2015-Kosta Rika’da yan yatan bir tanker gemisi, yüklü olduğu 180 ton amonyum nitratı denize döktü. Çevre felaketi nedeniyle yetkililer harekete geçti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm sürecinde siyasi irade ve hükümetin üzerine düşeni yaptığını PKK ve HDP’nin sözünü tutmadığını iddia etti.
Türkiye-Rojava sınırında bir kişi daha öldürüldü. Afrin kantonunda olan Bekir Seyid’in Türkiye sınırındaki askerler tarafından öldürüldüğü iddia edildi.
5 Mayıs 2015-HDP tarafından Büyükçekmece Salıpazarı’nda açılan seçim standına bir grup tarafından yapılan saldırıda 4 HDP’li yaralandı.
Ağrı’daki askeri operasyonda yaralanan Cenap İlboğa hakkında açılan dava kapsamında örgütten talimat alma” ve “örgüt üyesi olma” iddiası ile tutuklandı.
Kılıçdaroğlu’na Meclis’te yumruk atan ve son sözünde, “Hepsi Bizans uşağıdır” diyen Orhan Övet’e iyi hal indirimi verildi.
İtalya açıklarında pazar günü göçmenleri taşıyan bir botun batması sonucu yaklaşık 40 göçmenin boğuldu.
6 Mayıs 2015-Diyarbakır’ın simgesi Dicle Nehri havzasının en güzel noktalarından Hevsel Bahçelerinde yapılaşmaya yargı bir kez daha dur dedi.
Yıkımı şimdilik durdurulan Kamp Armen’e sahip çıkmak için Nor Zartonk, Dört Ayaklı Şehir ve İstanbul Kent Savunması, dayanışma nöbetine katkıda bulunmak için çağrı yaptı.
MİT TIR’larının durdurulmasına yönelik soruşturmada 4 savcı ve eski Adana Jandarma Komutanı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verildi.
AK Parti’nin Ağrı’da düzenlediği miting alanına giren bir kadın, zafer işareti yapınca Başbakan Davutoğlu’nun korumaları ve polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.
7 Mayıs 2015-Karadeniz Ereğli Erdemir Demir Çelik Fabrikasında patlama meydana geldi. Patlamada üç işçi yaralandı.
Başbakan Davutoğlu’nun Ağrı’daki mitinginde yaşanan başörtülü bir kadının yaka paça uzaklaştırılarak darp edildiği görüntüler ortaya çıktı.
8 Mayıs 2015-Antalya’da kurdukları seçim standını kaldırdıkları sırada HDP’li kadınlara, ellerinde Türk bayrakları bulunan 50 kişilik grup saldırı girişiminde bulundu.
Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde bir evde çıkan yangında, yaşları 2 ile 6 aralarında değişen Suriyeli 3 çocuk hayatını kaybetti.
9 Mayıs 2015-Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e sağlık sorunu gerekçesiyle 15 gün Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’ın vekalet edeceği belirtildi.
İtalya’da eski başbakanlardan Silvio Berlusconi, parti toplantısında kürsüden inerken düştü.
12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarı eski Cumhurbaşkanlarından Kenan Evren 98 yaşında öldü.
10 Mayıs 2015-Erzurum, Edirne ve İstanbul’da HDP’lilerin seçim çalışması yaptığı sırada saldırılarda bulunuldu.
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, 1980 darbesinin mimarı olan Kenan Evren’nin cenaze törenine katılmayacaklarını açıkladı.
11 Mayıs 2015-Balyoz Davası’nda 64 sanığın yargılandığı ve 63’ünün beraat ettiği Yargıtay kararının gerekçesi açıklandı.
12 Mayıs 2015-HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Akdoğan’ın,”HDP barajın altında kalırsa süper olur” sözlerine, “Demokrasiye inanan bir insanın bunu söylemekten utanıyor olması lazım” diye yanıt verdi.
Anayasa Mahkemesi, Kürtçe konuşma yaptığı için cezalandırılan siyasetçilerin anayasal haklarının ihlal edildiğine hükmetti.
Şırnak Cizre’de polisler “taş attıkları” bahanesiyle misket oynayan çocukların üzerine gaz bombası atıp, plastik mermi sıktı. Atılan plastik mermilerden biri 8 yaşındaki M.A. isimli çocuğun gözünden yaralandı.
13 Mayıs 2015-Soma iş cinayetinin yıldönümüne ilişkin bir araya gelen Eğitim Sen üyelerine saldıran bir grup, eyleme katılan HDP Kastamonu milletvekili adayı Hamza Özkan’a da saldırı girişiminde bulundu.
İzmir’de gözaltına alındıktan sonra Polis Merkezi’nde dövülen Fevziye Cengiz’in davasında 3 polis hakkında açılan ‘işkence ve eziyet’ davasında polislere 1’er yıl 3’er ay hapis cezası verildi.
Nor Zartonk’un Twitter hesabı 25 Nisan’da “Twitter Türkiye” tarafından kapatıldı. Gerekçesi ise ‘hedeflenmiş kötüye kullanım’.
14 Mayıs 2015-HDP’nin Kadıköy Kozyatağı seçim bürosu üçüncü kez saldırıya uğradı, silahlı saldırıda bir HDP’li yaralandı.

15 Mayıs 2015-Tekirdağ’ın Saray ilçesinde HDP seçim bürosuna, bir grup tarafından saldırı düzenlendi.
Bursa’da direnişteki Renault işçilerine destek veren ve benzer taleplerini dile getiren TOFAŞ işçileri de üretimi durdurdu.
İstanbul Sultangazi’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sultangazi Hükümet Konağı önünde yapılacak açılış töreninin çağrı bildirilerini dağıtan belediye işçileriyle tartışan iki HDP’linin çevredeki silahlı kişiler tarafından vurulduğu belirtildi.
16 Mayıs 2015-HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Seçimde AKP güçlenerek çıkarsa, AKP çılgınlığı büyük bir savaş çıkartacak onun için içerde ve dışarda barış için HDP deyin” dedi.
17 Mayıs 2015-Soma’nın Yırca köyünde, termik santral yapmak için sökülen zeytin ağaçlarının yerine yenileri dikiliyor. TMMOB öncülüğünde şimdiye kadar 200 fidan dikildi.
Başbakan Davutoğlu, “Taşeron kardeşlerimizi istismar ediyorlar. Geçen sene taşeronlarla ilgili yasayı biz çıkardık” dedi.
MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili soruşturmada mahkemeye sevk edilen 10 kişiden 7’si tutuklandı.
Burdur’da bir krom madeninde gaz zehirlenmesi sonucu 2 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi de hastaneye kaldırıldı.
18 Mayıs 2015-Polisin attığı gaz bombası bir kez daha çocuğa isabet etti. 2 yaşındaki çocuk gaz bombasıyla başından yaralandı. Bu kez olayın merkezi İstanbul’du.
Akşam saatlerinde Maltepe Ülkü Ocakları yaklaşık 15 kişilik sopalı bir grup tarafından basıldı. 1 kişi tabanca ile yaralanırken 4 kişi gözaltına alındı.
Bölgedeki askeri hareketlilik devam ederken Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde HPG ile asker arasında karşılıklı ateş açıldı.
İtalya çok pahalı olacağı gerekçesiyle, hayatını kaybeden mültecilerin cenazelerini ve enkazı çıkarmayacak.
19 Mayıs 2015-İstanbul Sarıyer’de, HDP Milletvekili Adayı Hüda Kaya’nın katılımıyla halk toplantısı düzenleyen partililere bir grup saldırdı.
Yüksekova’da 14 yaşındaki bir çocuk polisin attığı gaz fişeğiyle başından yaralandı.
20 Mayıs 2015-Erzurum’da seçim çalışması yürüten HDP’lilere bir grup tarafından saldırıldı. Saldırıda yaralanan olmazken seçim aracında maddi hasar meydana geldi.
Urfa’da sulama kanalına girerek suya kapılan 2 işçi hayatını kaybetti.
HDP Mersin ve Adana binaların yönelik saldırılar gerçekleştirildi.Saldırılarda patlayıcı düzenekler kullanıldı.
21 Mayıs 2015-Erdoğan’ın Soma ziyareti sırasında Başbakanlık Müşaviri Yerkel’in tekmelediği madenci Erdal Kocabıyık, “Adam tekme attı rapor aldı bizim hayatımız kaydı” dedi.
Ankara’da Öğrenci Kolektifleri üyesi iki öğrenci Ziya Gökalp Caddesi’nde bıçaklı saldırıya uğradı.
Siirt Valiliği, Bakanlar Kurulu kararıyla Eruh ve Pervari ilçelerindeki bazı bölgeleri “Geçici askeri güvenlik bölgesi” ilan ederek köylülerin yaylaya çıkışını engelledi.
22 Mayıs 2015-Edirne’de baraj inşaatında meydana gelen göçükte 5 işçi toprak altında kaldı.
Muş’un Varto İlçesinde PKK’li Fehmi Yılmaz’ın cenaze törenine asker müdahale etti. Saatlerce süren gerginlikte 5 kişi çeşitli yerlerinden hafif şekilde yaralanırken cenaze uzun süre defnedilemedi.
Konya merkezli “paralel yapı” soruşturmasında, eski YÖK Başkan Vekili Çalış ile eski Emniyet Müdürü Anadolu Atayün’ün de arasında bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı.
HDP’nin televizyon kanalları için hazırladığı reklamların birinde oynayan Yılmaz Yücel, ücretli olarak çalıştığı Bağcılar Aşık Veysel İlkokulu’ndaki işinden çıkarıldı.
23 Mayıs 2015-Cizre’de zırhlı aracın devrilmesi sonucu 4 özel harekat polisi yaralandı.
Bodrum Kumbahçe Mahallesi Şair İlhan Berk Caddesi’nde bir villanın yan duvarında mantolama çalışması yapan 5 işçi, iskelenin çökmesi sonucu yaralandı.
AK Parti Adana milletvekili adayı Ramazan Demir, seçim çalışmaları sırasında uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaralandı.
Hrant Dink’in de aralarında olduğu bin 500 çocuğun yetiştiği ve 17 gün önce iş makineleri sokularak yıkılmaya çalışılan Kamp Armen’in tapusu Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na bağışlanacağı açıklandı.
24 Mayıs 2015-Ankara’da bir çimento fabrikasında meydana gelen patlamada 3 işçi öldü, 2 işçi de ağır yaralandı.
Kocaeli’de seçim çalışmaları yapan HDP’liler, bir grubun saldırısına uğradı. Saldıran grup polislerin önünde olmasına rağmen gözaltına alınmadı.
Bölgede gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. Bu defa ağrı merkez ve Doğubayazıt ilçesinde YDG-H üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 19 kişiden 14’ü tutuklandı.
25 Mayıs 2015-Cizre’de polise taş attıkları iddiasıyla yaşları 12-15 arasında değişen 5 çocuk, gözaltına alındı.
Maltepe Gülsuyu’nda silahlı saldırı sonucu öldürülen Gedik’in davasında bugün çok sayıda gözaltı yaşandı. Davanın görüldüğü Kartal Anadolu Adalet Sarayı önünde gün boyunca eylem yapan toplam 31 kişi gözaltına alındı.
İzmir’de HDP’lilerin açtığı standın yakınındaki “Seni başkan yaptırmayacağız” pankartı polis tarafından yasak olduğu gerekçesiyle kaldırtıldı.
Bursa Renault’da başlayan iş bırakma eylemi Kocaeli Ford Otosan’dan sonra Eskişehir’deki Ford Otosan’a da sıçradı.haziran

26 Mayıs 2015-AİHM, Türkiye’yi ‘Hayata Dönüş’ operasyonundan “Yaşam Hakkı” ve “İşkence Yasağı”nı düzenleyen maddelerini ihlal ettiğini gerekçesiyle tazminata mahkum etti.
Hindistan’da 47 derecenin üzerinde seyreden sıcak hava dalgası nedeniyle 765 kişinn hayatını kaybetti.
Yüksekova’ya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nu protesto eden gençlere müdahale eden polis, evinin önünde duran 10 yaşındaki Duran İşleyen’i plastik mermi ile gözünden yaraladı. İşleyen ilk müdahalesinin ardından Van’a sevk edildi.
Havaalanı açılışı nedeniyle Yüksekova’ya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nu protesto eden gençlere polisin saldırısıyla başlayan olaylar sona ererken, açılış töreninin yapıldığı alana elindeki KCK bayrağı ile girmeye çalışan bir genç gözaltına alındı.
Eskişehir’deki Ford Otosan fabrikasında başlayan iş bırakma eyleminde, bin 32 kişi Türk Metal Sendikası’ndan istifa etti. Böylece sendikanın fabrikada yetkisi kalmadı.
27 Mayıs 2015-Antalya merkezli 5 ilde, “Paralel Yapı” iddialarına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 7 kişiden 3’ü tutuklandı.
Bursa’dan sonra İstanbul da da Nakliyat-İş üyesi Zet Farma işçileri iş yerlerini terk etmeyerek işgal eylemi başlattılar.
CHP Adana milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen’e silahlı saldırıda bulunan A.E.F. yakalandı.
Uluslararası AF Örgütü, Filistin’e dair yayımladığı son raporunda Hamas’ı insan haklarını ihlal etmekle suçladı.
28 Mayıs 2015-Hrant Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ifade veren dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer tutuklandı.
Ankara’dan Saimekadın’da buluna HDP seçim bürosuna molotoflu saldırı düzenlendi. Saldırıda molotof tesadüfen büronun önünde bulunan araca çarparak büroya ulaşmadan alev aldı.
29 Mayıs 2015-Başbakan Davutoğlu’nun Van’da düzenleyeceği miting öncesi Davutoğlu’nu protesto edenlere polis saldırdı, 30’u aşkın kişi gözaltına alındı.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT’e ait olduğu açıklanan TIR’larla ilgili yayın yasağına rağmen bugün bazı yayın organları ve internet sitelerinde yasak kapsamında yayınlar yer aldığını belirterek soruşturma açıldığını açıkladı.
30 Mayıs 2015-Yenikapı’da düzenlenen fetih kutlamaları etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “MİT TIR’larının durdurulması casusluktur, bu ajanlıktır hesbını verecekler” dedi.
31 Mayıs 2015-Tatvan’da sabah saatlerinde gözaltına alınan 3 kişiden 2’si çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutukland
Bolu’daki Arçelik fabrikasında çalışan işçiler yetkili sendika olan Türk Metal’i protesto ederek sendikadan istifa ettiler.
Silvan’da ‘Bijî Hizbullah’ sloganı ile yürüyüşe geçen Hüda-Par bir grup, HDP kadın seçim bürosuna saldırdı. Gruba tepki gösteren 2 yurttaş ise darp edildi.
Nusaybin’de Suriye sınırında sınırdan geçişlere karşı askeri tatbikat yapıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim gündemimde, yeni anayasa ve başkanlık sistemi var” dedi.
1 Haziran 2015-Hükümet Sözcüsü Arınç, “Çözüm sürecini başlatan biziz, sona erdiren de biziz. Eğer AK Parti yoksa, çözüm süreci de yoktur” dedi.
Soma’da 301 maden işçisinin can verdiği iş cinayetinin ardından, 9 madenci hakkında, “mala kasten zarar” ve “Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
2 Haziran 2015-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay ve Adana’da, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait TIR’ların haberini yapan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında “gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
Ceylanpınar Tel Hamut Mülteci Kampı’nda taşeron işçi olarak çalışan Mehmet Kılınç, sosyal medyada HDP paylaşımlarında bulunduğu için işine son verildi.
3 Haziran 2015-Bingöl’de HDP’nin seçim aracına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda aracın şoförü Hamdullah Öğe yaşamını yitirdi.
Tekirdağ’da bir grup HDP adayının da katılacağı etkinliğe ve araca saldırdı.
Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk’te 379 madenci yer altında mahsur kaldı.
4 Haziran 2015-Başak Mahallesi’nde stant çalışmasından dönen HDP’lileri taşıyan seçim aracı, Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde silahlı saldırıya uğradı. Görgü tanıkları seyir halindeki araca Renault Clio marka beyaz bir araçtan 4 el ateş edildiğini belirtirken, araca, karakola bir buçuk kilometre uzaklıkta bulunan caddede ikici kez silahla ateş açıldı.
Erzurum’da HDP’nin mitingi öncesinde ve miting ardından dağılan halka yapılan saldırılarda 13 kişinin yaralandığı belirtildi.
Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te kadına yönelik şiddete karşı yüzbinlerce kişi yürüdü.haziran3

5 Haziran 2015-Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır HDP mitinginde yaşanan patlamada 4 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.
Enerji Bakanı Yıldız, HDP’nin Diyarbakır mitinginde meydana gelen patlama ile ilgili “Patlama trafo kaynaklı değil. Trafoya dışarıdan bir müdahale söz konusu” dedi.
6 Haziran 2015-Antalya’da, mitingde görev alan TOMA Aydın’a dönerken, Denizli’de yoldan çıkarak takla atıp, kaza yaptı. TOMA’daki 2 polis yaralandı.
7 Haziran 2015-25. Dönem milletvekillerini belirlemek üzere bugün sandık başındaydı. Sandıklar kapandı, oyların sayımı başladı.
Başbakan Yardımcısı Arınç, seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
HDP müşahitlerine düzenlenen bıçaklı saldırı sonrası olay yerine gdien HDP Çankırı milletvekili adayları gözaltına alındı.
8 Haziran 2015-HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Senin mızıkçılık yapmaya hakkın yok. Ne onu başkan yaptık ne seni başbakan…” dedi.haziran2

9 Haziran 2015-Diyarbakır’da yaşanan silahlı saldırıya ilişkin açıklama Valilik, silahlı saldırı olayları ile ilgili olarak şu ana kadar, daha önce yakalanan 3 kişide dahil olmak üzere, toplam 6 kişi gözaltına alındığını açıkladı.
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Şehitlik Semti’nde düzenlenen silahlı saldırıda Yeni İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran yaşamını yitirmesiyle başsağlığı mesajı yayınladı.
Diyarbakır’da yaşanan silahlı saldırıya ilişkin HDP, DTK ve DBP’den açıklama yapıldı. Açıklamada Saldırı kınanırken yaşanabilecek provokasyona ilişkin sağduyu çağrısında bulundu.
10 Haziran 2015-Diyarbakır’da 4 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili soruşturmaya gizlilik kararı verildi.
Urfa’nın Siverek İlçesi’nde askerleri taşıyan midibüsün şarampole devrilmesi sonucu 1 asker hayatını kaybetti, 20’in üzerinde asker yaralandı.
11 Haziran 2015-Cuhurbaşkanı Erdoğan, YPG’nin IŞİD kontrolündeki Tel Abyad’a yönelik başlattığı operasyona tepki gösterdi. Batılı koalisyon güçlerinin de havadan destek verdiğini söyleyen Erdoğan, “Arapları ve Türkmenleri uçaklarla vuran Batı, onların yerine terör örgütü PYD ve PKK’yı yerleştiriyor” dedi.
12 Haziran 2015-HSYK yaz kararnamesi açıklandı.Kararda 2 bin 664 hakim ve savcının yeri değiştirildiği belirtildi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada son dönemde yaşanan provokasyonlara dikkat çekerken, sağduyu çağrısı yaptı.
İzmir’de zorunlu askerlik yapan er Osman Karadeniz’in 12 Haziran’da Buca Merkez Komutanlığı’ndan sivil çıkış yaptığı, çantasını bir arkadaşı daha sonra alınmak üzere Buca’da Merkez Büfe’ye bıraktığı, o tarihten sonra kendisinden haber alınamadı
13 Haziran 2015-Palu ilçesine bağlı Bozçanak köyü Hanönü mezrasında, köyün içerisinde el yapımı bombanın patlaması sonucu baba ile 3 ve 9 yaşlarındaki iki çocuğu yaşamını yitirdi.
Habertürk, gazeteci Işıl Cinmen’i yaptığı son haberleri nedeniyle işten çıkardı.
14 Haziran 2015-Gürcistan’da üç saat süren yoğun yağışlar sonucunda yaşanan sel faciasında ölü sayısı 12’ye yükseldi.
AK Parti Sözcüsü Atalay, çözüm sürecine ilişkin, “Neredeyse silah bırakmayla ilgili son adımlara doğru gelinirken, sürecin seçim sonrasına erteleniyor gibi bir hava verilmesi faktörlerden biri olmuştur” dedi.
15 Haziran 2015-HDP için anket yapan 2 anketör HDP Genel Merkezi’nin yüz metre yakınında kimliği belirsiz kişilerin bıçaklı saldırısına uğradı.
Eruh ilçesine bağlı Bilginli köyü kırsalında önceki gün başlatılan askeri operasyon sonucunda HPG üyesi 1 kadının yaşamını yitirdiği belirtildi.
Karaburun’da kurulan 47 RES’in üretim lisansı mahkeme tarafından iptal edilmesine karşın, TEİAŞ’ın talimatı ile yeniden çalıştırıldığı ortaya çıktı.
16 Haziran 2015-zmir’in Karşıyaka ilçesinde yapılan bir inşaatta kullanılan yaklaşık 60 metrelik vincin devrilmesi sonucu 2 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi yaralandı.
HDP Genel Merkezine 18 Haziran 2015 tarihinde silahlı saldırı ile ilgili olarak görülen davada tutuklu sanık Kenan Berkay Şipal tahliye edildi.
Kayseri’de lise 2’nci sınıf öğrencisi Abdullah Şeker okulların tatil olmasıyla birlikte ailesine destek olmak için inşaatta çalışmaya başladığı inşaatın 8’inci katından düşerek hayatını kaybetti.
Van’ın Saray ilçesinde yürütülen sondaj çalışması sırasında elektrik akımına kapılan bir işçi hayatını kaybetti.
17 Haziran 2015-2010 yılında gerçekleştirilen KPSS’de usulsüzlük yapıldığı iddiası ile ilgili olarak tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 23 kişiden 15’i tutuklanırken, 8’i adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Ermenek’te 18 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan maden faciası duruşmasında tutuksuz sanık Yavuz Özsoy hakkında tutuklanmasına kararı verildi.
18 Haziran 2015-Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen güvenlik toplantısı sona erdi. Toplantıda Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin durumu ve güvenlik meseleleri ele alındı.
Erzurum’da bir alışveriş merkezi önünde sigara içen kadın “sigara içip bizi tahrik ediyorsun” diyen erkeklerin sözlü saldırısına uğradı.
Metal işçilerinin direnişi hakkındaki gelişmeleri duyuran ve işçilerin direniş hakkındaki görüşlerine yer veren “Metal İşçileri Birliği” Facebook sayfasının engellenmesinin ardından, yedek olarak kullanıma sokulan altı ayrı Facebook hesabında ve bir Twitter hesabında yer alan bazı paylaşımlar işverenlerin sendikası olan MESS’in başvurusu üzerine erişime engellendi
YSK Genel başkanı Güven 7 Haziran’da yapılan seçimlerin resmi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, AK Parti 258, CHP 132, HDP ve MHP 80’er milletvekili çıkardı.
19 Haziran 2015-Denizli’de, 16 yaşındaki E.S., isimli çocuğa cinsel istismarda bulundukları gerekçesiyle çevre kentlerden 22 şüpheli gözaltına alındı.
İstanbul Fatih Cami’nde, cuma namazı sonrasında HİZB-UT TAHRİR üyesi bir grup hilafet yürüyüşü yaptı.
HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ve beraberindeki heyet dün dağlıca bölgesine yapılan havan ve silahlı saldırılarda 15 yaşındaki Mizgin Tire’nin de yaralandığı bölgede incelemelerde bulundu. Heyetin askeri yetkililerle görüşme talebi kabul edilmedi.
Basın İlan Kurumu Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Çağlayan Adliyesi’nde rehin alınmasıyla ilgili fotoğrafları yayınlayan 39 gazeteye 1 ile 12 gün arasında değişen ilan kesme cezası verdi.haziran4

20 Haziran 2015-Sosyal medyada #FerideNerede etiketiyle dün akşam başlatılan kampanya sonrası bulunan üniversite öğrencisi Feride B.’yi Adana’ya kaçırmaya çalışan A.A. ile S. Ö. tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Hükümet kurma süreciyle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hükümet kurma görevini Meclis Başkanı seçiminden önce vermek gibi düşüncem yok” dedi.
21 Haziran 2015-Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği, Hz. Muhammed’e hakaret içerdiği belirtilen 12 videoya erişim engeli getirdi. Videolar kaldırılmazsa youtube erişimi engellenecek.
6. Trans Onur Yürüyüşü İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirildi. LGBTİ-Q Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen eylemde “Bize bir yasa lazım” diye haykırıldı.
AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu, koalisyona ilişkin, “Bizim kapımız herkese açık, herkesle her şeyi konuşuruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine Cumhurbaşkalığı’na ilişkin yöneltilen eleştirilere, “Ben Anayasa’daki yerimi gayet iyi biliyorum” dedi.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 17 Aralık’ta adı yolsuzluk ve rüşvetle anılan Rıza Sarraf’a ödül verdi.
22 Haziran 2015-Gazeteci Oktay Candemir ve Hakan Yılmaz hakkında ‘ROJ TV muhabiri oldukları gerekçesiyle’ soruşturma başlatıldı.
Pakistan’da etkisini sürdüren aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 257 kişi hayatını kaybetti.
Erzurum’da yağmur ve atık suyu ayrıştırma çalışmasının yapıldığı karayolunda göçük meydana geldi. Toprak altında kalan 3 işçi kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.
23 Haziran 2015-Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon Husilere ait hedefleri vurmayı sürdürüyor. Aden kentindeki bombardımanda Osmanlı dönemine ait tarihi Sira kalesi de zarar gördü.
Meclis 25. Dönemi açılış töreni başladı. Geçici sıfatıyla Meclis Başkanlığı yapan Deniz Baykal açılış konuşması yaptı. Milletvekilleri, illerin alfabetik sırasıyla yemin ediyor.
AİHM gizli tanık ifadesi ile 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Ahmet Balta ve Ahmet Gökşen Demir’in hakkının ihlal edildiğine hükmetti ve Türkiye’yi 4 bin bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.
Sakarya’da etkili olan sağanak yağmur heyelana neden olurken D-100 karayolu çift yönlü ulaşıma kapandı.
TOFAŞ’ta aralarında direnişte işçilerin sözcülüğünü yapanların da olduğu 142 işçi işten atıldı.
24 Haziran 2015-Pakistan’da aşırı sıcaklar nedeniyle ölenlerin sayısı 800’ü geçti. Uzmanlar 45 dereceyi bulan sıcaklıklara küresel ısınmanın yol açtığına dikkat çekti. Karaçi kentinde son 4 günde aşırı sıcaklar nedeniyle 800’e yakın kişi hayatını kaybetti.
25 Haziran 2015-Basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle Valilik talimatıyla işinden uzaklaştıran İngilizce öğretmeni Hatice Yüksel’in mücadelesi sonuç verdi. Yüksel okuluna geri döndü.
26 Haziran 2015-Tunus’un Susa kentinde turistlerin kaldığı bir otele düzenlenen silahlı saldırıda biri saldırgan 30 kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığını açıklandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Utanmadan, sıkılmadan ‘terörist Türkiye’ diye cirit atanlara sesleniyorum: Sizde haysiyet varsa, şeref varsa, Kobani’den kaçanlara kucak açan ülkeye siz nasıl terörist diyorsunuz?” dedi.
CHP’nin Meclis Başkan adayı MHP, AK Parti ve HDP’nin liderleriyle görüştü.
27 Haziran 2015-İzmir’de sağanak yağmur sebebiyle Çiğli’deki bir AVM’nin depo bölümünün çatısının çökmesinden dolayı 2 kişi yaralandı.
Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan hükümetinin 5 Temmuz’daki referanduma kadar borç ödemesinin ertelenmesi talebini reddetti.
28 Haziran 2015-IŞİD’in Kobani’deki saldırılarının ardından hayatıbnı kaybeden Kobanili sayısı 231’e yükseldi.
23. LGBTİ Onur Haftası Yürüyüşü öncesi, Taksim ve çevresinde polis ablukasına alındı. Polis yürüyüşe saldırdı, gözaltına alına ve yaralanlar oldu.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem, “CHP de olabilir, MHP de olabilir ikisinden birisiyle büyük ihtimalle koalisyonumuzu kurarız diye düşünüyorum” diye konuştu.
DTK 2. Genel Kurulu’nun sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede Öcalan’a özgürlük talep edildi ve Rojava’ya sahip çıkılacağı belirtildi.
29 Haziran 2015-Muğla’da yapılan ev baskınlarında 3 üniversite öğrencisi gözaltına alındı
Yüksekova’ya bağlı Güldağı köyüne helikopter destekli operasyon düzenlendiği ve çok sayıda kişinin gözaltına aldığı belirtildi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, parti tabanlarının AK Parti-MHP koalisyonunu desteklediğini söyledi.
30 Haziran 2015-Adana’da kar maskeli kişiler tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu dosyasında gizlilik kararı verilerek dosya “örgütlü suçlar” kapsamına alındı. Dava avukatı Tugay Bek hakkında ise Bağdu dosyasına dair basın yayın organlarına verdiği beyanlardan dolayı soruşturma açıldı.
Roboski’de dün askerler tarafından gözaltına alınan 4 çocuğun gözaltı süresi uzatıldığı belirtildi.haziran5

1 Temmuz 2015-Mısır’ın IŞİD’in üstlendiği saldırılarda en az 70 kişi hayatını kaybettiği belirtildi.
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş “Taşların yerine oturması için yeni bir seçim gerekiyor. Koalisyon kurulabilir ama asla uzun ömürlü olmaz” dedi.
Cizre’de yolundan geçen askeri konvoya zafer işareti yapan iki çocuk, polisler tarafında gözaltına alındı.
Avrupaya gitmek amacıyla Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’ndan alınarak zorla Nusaybin’deki AFAD kampına götürülen 791 Ezidi, Diyarbakır Şengal Koordinasyonu’nun girişimleriyle yeniden Diyarbakır Şengal Kampı’na getirildi.
ABD ve Küba büyükelçilik açmak için uzlaşmaya vardı.
Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal, görevi, Meclis Başkanı seçilen İsmet Yılmaz’a devretti.
Başbakan Davutoğlu, “Blok kavramının bir anlamda ortadan kalkmasına vesile olan bütün vekillerimize teşekkür ediyorum” dedi.
2Temmuz 2015-3. köprü projesine iptal kararı veren Hakim Serkan Mangal’ın kararın yayınlanmasından bir gün sonra terfi adı altında sürgün edildiği ortaya çıktı.
Boko Haram’ın Nijerya’nın kuzeydoğusunda evlere ve camilere düzenlediği saldırıda en az 97 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 6 öğretim elemanı hakkında valiliğin emriyle rektörlük soruşturma başlattı.
Silvan Barajı’na giden Boyunlu yolunda askeri zırhlı aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada 2 asker yaralandı.
Danıştay, Muğla’nın Fethiye ve Antalya’nın Kaş ilçe sınırlarında yer alan, önemli bir turizm merkezi ve doğal cennet olarak nitelendirilen Saklıkent’te HES projesi için verilen ‘ÇED olumlu‘ kararının yürütmesini durdurdu.
3 Temmuz 2015-Başbakan Davutoğlu, “78 milyonu hükümetsiz bırakmamak için büyük bir gayret içinde inşallah gelecek hafta koalisyon görüşmelerine başlayacağız” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan koalisyon tartışmalarına ilişkin konuşarak,”Meclis’te çoğunluğa sahip bir hükümetin en kısa sürede kurulması temennimdir. Hükümetin kurulamaması halinde yapılacak işlemlerde tarafımdan adım adım hayata geçirilecektir” dedi.
Şırnak’ta 6 yurttaşın katledildiği ve Görümlü davası olarak bilinen dava duruşmasında mahkeme heyeti, savcının beraat talebini onaylayarak Mete Sayar ve 5 rütbeli hakkında beraat kararı verdi.
orunlar Center’da meydana gelen ve 10 işçinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan iş cinayetinin ardından açılan davanın 5’inci duruşmasında Çalışma Bakanlığı ve TOKİ yetkilileri hakkında ayrı ayrı olarak yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi
Adana ve Hatay’da durdurulan MİT TIR’larıyla ilgili soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame Tarsus 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
İmralı Heyeti, “Koalisyon süreci ile ilgili içeride ve dışarıda savaşı önceleyen tartışmalar üzerinde yoğunlaşılması ve Çözüm Sürecinin bitirilmesi koşulunun AKP tarafından basit bir pazarlık unsuru olarak ele alınması, demokratik geleceğimiz ve toplumsal barışımız açısından alarm zillerinin çalmaya başladığının işaretidir” diyerek hükümeti ve devleti de savaş planlarından vazgeçmeye çağırdı.
4 Temmuz 2015-Rojava’da YPG’nin IŞİD’e karşı ilerlemesi sonrasında Türkiye’nin sınırdaki askeri sevkiyatı devam ediyor. Dersim’den Antep’e gönderilen askeri konvoy sınır noktasına ulaşırken, Kilis’e Ankara Topçu ve Füze Okulundan top ve füze bataryaları ile mühimmat sevk edildi.
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO “Dünya Kültür Mirası” listesine alındı.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Tekeli Köyü’nde askerler “kaçakçılık yapıldığı” iddiasıyla önce bir aracı taradı, daha sonra kapatılan BDP İlçe Başkanı Nusret Aktaş ve köylülere saldırdı.
Tokat ve Yozgat’ta mevsimlik tarım işçilerini taşıyan minibüslerin devrilmesi sonucu iki kişi hayatını kaybetti, 29 işçi de yaralandı.
Osmanlı Cezaevi’ndeki iki siyasi tutukluya nevresimlerdeki yırtık gerekçe gösterilerek devlet malına zarardan 9’ar ay hapis cezası verildi.
Ülkü Ocakları tarafından İstanbul’da yapılan yürüyüş sonrası bir grup, Topkapı Sarayı’nın önündeki Koreli turistlere saldırdı.
5 Temmuz 2015-Gebze’de işçilerin dört gün önce üretimi durdurduğu Arçelik LG fabrikasına giren polis, bugün de 15 işçiyi gözaltına aldı. Direnişi sürdüren işçileri de zor kullanarak fabrikadan çıkardı.,
Efes Antik Kenti de Diyarbakır’ın tarihi surları ile Hevsel Bahçeleri’nin ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi
Hakkari’de bir askeri aracın şarampole devrilmesi sonucu 1 asker hayatını kaybederken, 1 asker de yaralandı.
Başbakan Yardımcısı Akdoğan “Bir parti yüzde 40-45 bandında oy alıyor ama tek başına iktidar olamıyor. MHP üç puan fazla alıyor, ama milletvekili HDP ile aynı. Burada bir terslik yok mu? ‘HDP’nin barajı geçmemesi süper olur” derken bu mantıkla söyledim” dedi.
6 Temmuz 2015-Erzurum’da kayakla atlama kulelerinde göçük meydana geldi.
Yunanistan’da önde gelen tüm siyasi partiler, IMF, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Birliği ile yapılan müzakerelerde Başbakan Tsipras’ı destekleme kararı aldı.
Manisa’da tarım işçilerini taşıyan kamyon kaza yaptı, 15 işçi hayatını kaybetti.temmuz

7 Temmuz 2015-Ermenek’te 18 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin 16 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Duruşmada, sanıklarından Özsoy, madendeki barut deposunun, ehliyeti olmamasına rağmen kendisine emanet edildiğini söyledi.
Aydın’ın Didim ilçesinde göçmenleri taşıyan iki ayrı botun batması sonucu 1 kişi öldü, 14 kişi yaralandı. Kayıp olan 32 kişinin bulunması için çalışma başlatıldı.
8 Temmuz 2015-Sınıra askeri hareketliliğin olduğu Çukurca’nın Çığlı köyünde, Şırnak yoluna hendek kazarak tepkilerini gösteren halka asker müdahale etti. Asker müdahalesinde 20 kadar kişi gözaltına alındı, 3 katır öldürüldü.
Başbakan Davutoğlu, “Milli iradeye saygılı olacağız ve bu milli iradenin gereğini yapacağız ama bu bütün çabaları gösterdikten sonra tekrar milli iradeye başvurmak gerekirse, AK Parti teşkilatı dimdik ayaktadır ve yeni bir seçime de hazırdır” dedi.
Zorunlu askerilik görevi yapan bir ere ‘disko’da işkence yaparak öldüren sanık 2 askere 4 yıl hapis cezası verildi.
9 Temmuz 2015-Cumhurbaşkanı Erdoğan, 63. Hükümeti kurma görevini Başbakan Davutoğlu’na verdi. Davutoğlu’na tanınan 45 günlük süre, 23 Ağustos Pazar günü sona erecek.
Bursa’nın Nilüfer ilçesinde halk, ağaçlık alanda yol açma çalışmalarına karşı Belediye’ye tepki göstererek yol çalışmasını engelledi.
10 Temmuz 2015-İstanbul’da çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü, sendika ve kadın örgütünün destek verdiği “Suriye’de savaşa son, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine hayır!” sloganıyla “Barış Bloku” kuruldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin geçmişini tartışan değil geleceğin inşası konusunda irade ortaya koyacak bir koalisyon hükümetine ihtiyacı var” dedi.
11 Temmuz 2015-Urfa’nın Suruç ilçesinde köy okulunun duvarına ‘Kobani’, ‘Biji’, ‘PKK’ ve ‘YPG’ yazdıkları gerekçesiyle ‘kamu malına zarar vermek’ten 17 yaşındaki çocuğa 6 ay 20 gün hapis cezası verildi.
12 Temmuz 2015-Ağrı’da askeri operasyonu engellemek isteyen yurttaşlara askerlerin müdahalesi sonucu yaralıların ve gözaltıların olduğu belirtildi.
Urfa ve Kayseri’de çalıştıkları binalardan düşen iki işçi hayatını kaybetti.
Ardahan’da operasyona çıkan askerlerin bir aracı taradığı iddia edildi. Olayda 1 kişi hayatını kaybetti 2 kişi yaralandı. HDP Ardahan Milletvekili Taşkın Aktaş ile yöneticiler olay yerine gitti.
13 Temmuz 2015-Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin büyük projelerini rafa kaldırma tartışmasıyla başlayan bir koalisyon görüşmesi, karşısında herkesten önce beni bulur”
AYM, dershanelerin kapatılmasını düzenleyen kanunu iptal etti.
Yeşil Yol Projesine karşı direniş sürerken projenin Avusor-Haczane kısmı için Rize İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu, koalisyon görüşmelerine ilişkin CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu ile yaptığı toplantı sona erdi.
Doğubayazıt’ın Topçatan ve Gölyüzü köyleri kırsalında operasyon düzenleyen askerlere engel olmak isteyen köylülere yapılan müdahalede gözaltına alınan 14 kişi adliyeye sevk edildi
14 Temmuz 2015-HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “PKK’yi tehdit olmaktan çıkarmanın yolu müzakeredir. Bizim çağrımıza kalmış olsa sabah kalkar akşama kadar çağrı yaparım. Çağrıyla olacak iş değil. Buradan çağrı yapıyorum PKK kesinlikle Türkiye’ye karşı silah bırakmalıdır. Demirtaş bu çağrıyı yaptı diye yarın sabah KCK yetkilileri Kandil’de bir toplantı yapıp hemen silahları bırakmayı tartışmayacaklardır. Kim yaparsa tartışacaklardır: Abdullah Öcalan. Abdullah Öcalan’da hangi koşullarda yapabileceğini anlattı. Dolmabahçe mütabakatı bunun içindi” dedi.
İskoçya’dan Türkiye’ye sempozyuma katılmak üzere geldi. İstanbul’da düzenlenen bir operasyon sırasında gözaltına alınarak “örgüt üyeliği” suçlamasıyla da tutuklandı.
15 Temmuz 2015-Başbakan Davutoğlu, yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi konusunda, “Muhtemele bir hükümet ortaklığı görüşmesinde AK Parti olarak biz bunu teklif edeceğiz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi bölmek isteyenlere, ayırmak isteyenlere karşı tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet olacağız” dedi.
SYRIZA Merkez Komitesi’nin 109 üyesi, Başbakan Alexis Tsipras’ın AB kreditörleriyle imzaladığı anlaşma için ” Ülkemiz ve halkımız için yıkıcı olan iğrenç ve aşağılayıcı vesayet koşullarını dayatmaktadır” diyerek acil toplantı çağrısı yaptı.
İzmir İdare Mahkemesi, Urla villalarının bulunduğu koyun sit derecesini düşüren Koruma Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. Hukukçular villaların kaçak duruma geldiğini belirterek bir an önce yıkılması gerektiğini söyledi.
16 Temmuz 2015-Arife günü Türkiye’nin değişik yerlerinde meydana gelen kazalarda 20 kişi hayatını kaybetti çok sayıda kişi yaralandı.
Euro Bölgesi Maliye Bakanları, Yunanistan’a 7 milyar euroluk “köprü” kredi verilmesi konusunda anlaştı.
Şırnak’ın İdil ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Murat Çevrim’in cenazesi toprağa verildi.
Ekvador’a bağlı Galapagos Adaları, dünyanın ilk yeşil havaalanı ünvanına sahip oldu. Tamamen güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışan havaalanının yüzde 80’i geri dönüştürülmüş materyallerden oluşuyor.
Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanürle maden çıkarma faaliyetlerine karşı Ocak ayında yapılan kitlesel yürüyüşün düzenleme komitesinde yer alanlara açılan davada yedi kişiye beşer ay hapis cezası verildi.
17 Temmuz 2015-Şırnak’ın İdil İlçesi çıkışında, akşam saatlerinde devriye görevi yapan zırhlı TOMA, henüz belirlenemeyen nedenle takla attı. Kazada 2 polis yaralandı.
Yunanistan Başbakanı Tsipras, kabine değişikliğine gitti, Yunanistan basınına göre hayır ya da çekimser oy kullanan vekiller kabineden uzaklaştırıldı.
Başbakan Davutoğlu, “Yeni senaryolar yazmaktansa bir an önce AK Parti öncülüğünde bir yeni hükümetin oluşumu için gayret sarf etmek durumundayız. Evet, bu hükümet de AK Parti öncülüğünde kurulacak” dedi.
AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinde yer alan CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi, kurulacak hükümetin güçlü ve dört yıllık olması konusunda iki parti arasında fikir birliği oluştuğunu söyledi.temmuz1

18 Temmuz 2015-Cudi Dağı’ndaki ormanlık alandaki yangın üçüncü gününde söndürüldü. Yangında 5 binden fazla meyve ağacının yandığı, çok sayıda canlının da hayatını kaybettiği belirtiliyor.
Sarıyer Belediyesi’nde taşeron bir firmaya bağlı çalışan işçiler, firmadan talep ettikleri zam ve sosyal haklarda iyileştirme görüşmelerinin sonuçlanamadığını, bu süre içinde de 5 işçinin işten çıkarıldığını belirterek, CHP il binası önünde süresiz açlık grevine başladı.
AK Parti’nin İzmir’den 8 milletvekili çıkarttığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, “8 vekil, 8 müjde. Daha çok vekil olsaydı, daha fazla müjde olurdu” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, “45 gün içerisinde bir hükümet kurulamaz veya kurulur da güven oyu alamaz ise Cumhurbaşkanı TBMM Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebiliyor. Böyle bir noktaya Türkiye’nin gelmesini pek arzu etmiyoruz doğrusu. Ama şu anda sadece CHP ile bir koalisyon kurma ihtimali az da olsa var”
19 Temmuz 2015-AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu’nun, partisinin il başkanlarını tek tek arayarak ‘seçime hazır olun’ talimatı verdiği bildirildi.
AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, yeni hükümetle sürecin yeniden hız kazanacağını savundu.
20 Temmuz 2015-Suruç’ta Kobani’nin yeniden inşasına katkı sunmak isteyen gençleri hedef alan saldırıda en az 31 kişi hayatını kaybetti, 100’e yakın yaralı var.
Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Zuhal Ekmez, IŞİD’lilerin Birecik’te Urfa merkezde ellerini kollarını sallayarak gezdiklerini, kendilerinin bir basın açıklaması yaptıklarında polisin kendilerine saldırdığını söyledi.
Suruç’taki saldırıyı protesto etmek isteyen yurttaşlara polis Galatasaray Meydanı’nda TOMA ve plastik mermiyle saldırdı.
21 Temmuz 2015-İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde AK Parti’ye ait bir aracın altında bulunan şüpheli paketten zaman ayarlı bomba çıktı.
İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki personelin yıllık ve mazeret izinlerini ikinci bir emre kadar iptal etti.
22 Temmuz 2015-Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç’ın Bursa’da düzenlenen cenaze töreninde konuşan Demirtaş, “Evet 32 canımızı kaybettik. Fakat şunu biliyoruz. Kan kanla temizlenmez. Kan kanla yıkanmaz. Bütün bu zorluklara rağmen biz demokratik mücadele içerisinde çabamızı sürdüreceğiz” dedi. Öldürülen asker ve polislere ilişkin de konuşan Demirtaş, “Önceki gün Adıyaman’da yaşamını yitiren asker de bugün Ceylanpınar’da katledilen polisler de bu ülkenin, ezilen insanların, emekçilerin çocuklarıdır. Hepimizin çocuklarıdır” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bazı kesimlerin, iki polisimizin şehit edilmesini üstlenen PKK’nın alçakça cinayetlerini görmezden gelmeleri, söz konusu terör örgütünü neredeyse şirin göstermeye yeltenmeleri, niyetlerinin ne olduğunu açıkça göstermektedir” dedi.
Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde Ak Parti İlçe binasının karşısındaki çöp konteynırında patlama meydana geldi.
Nazilli’de yaşanan tren kazasında bir kişi yaşamını yitirdi.
Suruç Katliamı’nda hayatını kaybedenler Hatay, Muş, Diyarbakır, Suruç, Kızıltepe, Trabzon, Dersim, Van, Elazığ, Yüksekova, Ordu, Cizre, Bursa, Ağrı, Giresun ve İstanbul’da cenaze törenleriyle uğurlanıyor.
Suruç katliamında yaşamını yitiren Murat Yurtgül ve Emrullah Akhamur’un Kızıltepe’de kabul edilen taziyesine yürüyen kitleye polisin saldırdı.
23 Temmuz 2015-Genelkurmay Başkanlığı, IŞİD kontrolündeki bölgeden silahlı 5 kişi tarafından ateş açıldığı, bir astsubayın yaşamını yitirdiği, iki uzman çavuşun yaralandığı belirtildi. Genelkurmay ayrıca, bir IŞİD’linin öldürüldüğünü duyurdu.
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Kozmetik Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklik sonucu artık piyasaya sürülmüş kozmetik ürünleri hayvanlar üzerinde test edilemeyecek.
24 Temmuz 2015-Batman’ın Kozluk İlçesi’ndeki hükümet konağına ses bombası atıldı, 2 kişi yaralandı.
Gaziemir’deki eski kurşun fabrikasının radyoaktif atıklarının temizlenmesi konusunda, İzmir Valiliği “ÇED gerekli değildir” kararı vermişti. Bu kararla ilgili süren davadan önemli bir karar çıkarak “ÇED’in gerekli olmadığına yönelik kararı, mahkeme tarafından iptal edildi.
16 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonların bir ayağı da İstanbul’da gerçekleştirildi. Polis, İstanbul’da 26 ilçede 140 noktaya operasyon düzenledi. Bağcılar’da düzenlenen operasyonda Günay Özaslan öldürüldü.
Danıştay, Ankapark için Atatürk Orman Çiftliği’nin 188 hektarlık alanının yapılaşmaya açılmasına dair kararı iptal etti.
25 Temmuz 2015-Kobani-Suruç sınırında iki büyük patlama meydana geldiği bir patlamanın boş bir arazide, diğer bir patlamanın da sınırın sıfır noktasındaki Yumartalık köyünde bir hayvan barınağında yaşandığı belirtildi.
AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı binası önünde ses bombası patladı.
Gazi Mahallesi’nde dün Bağcılar’da düzenlenen polis operasyonunda öldürülen Günay Özarslan için düzenlenen cenaze törenine polis saldırdı.
Okmeydanı’da polise düzenlenen silahlı saldırıda 2 polisin yaralandığı belirtildi.
26 Temmuz 2015-Gazi Mahallesi’nde polis tarafından öldürülen Günay Özarslan’ın cenaze törenine izin vermeyen polis gözaltı için girdiği binada yaralanan polis hayatını kaybetti.
PKK, IŞİD ve DHKP-C’ye yönelik 34 ilde üç gündür devam eden operasyonlarda gözaltına alınanların sayısının 851’e ulaştı.
İstanbul Esenyurt’da yöresel kıyafetlerle düğüne katılacakken 6 genç emniyet müdürlüğüne saldırı hazırlığı içinde oldukları iddiasıyla gözaltına alındı.
HPG dün yapılan hava saldırılarında 3 gerillanın yaşamını yitirdiğini, Lice’de askeri aracın geçişi sırasında yaşanan olayda ise 8 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Cizre Emniyet Müdürlüğü ek binasına uzun namlulu silahla saldırı yapıldı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.
27 Temmuz 2015-Muş’ta uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan Malazgirt İlçe Garnizon Komutanı Arslan Kulaksız hayatını kaybetti.
Van’da zırhlı araca düzenlenen silahlı saldırıda bir asker yaralandı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, isim vermeden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan HDP’nin kapatılmasını istedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop da Berlin’de benzer mesaj verdi.
Başbakan Davutoğlu, “Operasyonlar demokrasinin, meşruiyetin sesidir, herkes ayağını denk almalı” dedi.eylül

28 Temmuz 2015-HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, “80 milletvekili arkadaşımla birlikte, yarın dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için dilekçe veriyoruz” dedi.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yapılan bombardımanı sonucu geniş çapta yangın çıktığı ve yangının yakında bulunan evlere doğru ilerlediği belirtildi.
Diyarbakır’da Dicle İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne Yüksekova’da ise özel harekat lojmanları ile Adliye lojmanlarına roketatarlı saldırı gerçekleştirildi.
Erzurum’un Aşkale ilçesinde yapımı süren TOKİ inşaatında çalışan Kürt işçilere bir gurubun saldırıda bulunduğu ve işçilerin can güveliğinin olmadığı belirtildi.
Lice’de Sedat Yabalak isimli bir polisin HPG’liler tarafından alıkonulduğu belirtildi.
Kilis Valiliği, Suriye sınırındaki 4 bölgenin 7 gün süreyle geçerli olmak üzere özel güvenlik bölgesi ilan edilmesine karar verildiğini açıkladı.
29 Temmuz 2015-CHP’nin, “Toplumsal barışı tehdit eden, artan terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına” ilişkin önergesi AK Parti ve MHP’nin hayır oylarıyla reddedildi.
30 Temmuz 2015-Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube önünde meydana gelen patlamada 2 vatandaşın yaralandığı belirtildi.
Şırnak Valiliği, Bestler-Dereler, İncebel Dağları, Faraşin Bölgesi, Altın Dağları ve Cudi Dağı ile Kureşin Tepesi , Karaçalı Tepesi, Küpeli Dağı ve Dağlıca-Pavan Bölgesi’nin operasyonlar düzenleneceği gerekçesiyle “Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi” olarak ilan edildiği duyuruldu.
TSK’ya ait savaş uçakları PKK’nin denetimindeki Gare’yi bombaladığı belirtildi.
Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde operasyonlar hız kazanırken, sınır bölgelerde bulunan bazı arama kontrol noktaları da güvenlik gerekçesiyle kaldırıldı. Askerlerin çarşı izinlerinin de ikinci bir emre kadar iptal edildiği belirtildi.
31 Temmuz 2015-Van’ın Hacıbekir Askeri Kışlası’na ve Çatak İlçe Emniyet Müdürlüğü ve askeri üsse düzenlenen saldırı düzenlendi.
Rojava’daki çatışmalarda hayatını kaybeden 13 YPG/YPJ’linin cenazesi, günlerdir Habur Sınır Kapısında bekletiliyor. cenazeleri almak için sınır kapısında bekleyen ailelere polis müdahale etti.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Emirgan sahil yolunun denize doğru genişletilmesi projesinde sona gelindi.Çevredeki lokanta ve kafeteryalara otopark sağlamak amacıyla yapıldığı iddia edilen proje, İstanbul Boğazı’nın Emirgan sahili bölümünün 8 metre
daralmasına neden oldu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kişisel çıkarlarımız bir kenardadır, parti çıkarlarımız ertelenebilir, ertelenmeyecek yegane şey ülkemizin geleceğiyle ilgili atılacak adımlardır” dedi.
Osmaniye’de bir grup PKK’linin su deposuna ve bir askeri time roketatarlı saldırı düzenlendiği belirtildi. Saldırıda 2 kişinin yaralandığı belirtildi.
Ağrı merkez Sıtkiye Mahallesi’nde bir eve özel harekat timlerinin operasyon düzenlediği ve içeridekilere ateş açtığı belirtildi. Olayda 3 kişinin öldürüldüğü belirtildi.
1 Ağustos 2015-CHP Gençlik Kolları, bir heyetle Kobani’ye giderk Kanton Başbakanı Enver Müslim’le görüştü, kent için toplanan yardımları yönetime teslim etti.
TSK’ya ait savaş uçaklarının sivillerin bulunduğu Kandil’in Zergele Köyü’nü bombalaması sonucu 8 sivilin hayatını kaybettiği, 15’in de ağır yaralandığı belirtildi.
Kağızman-Iğdır-Erzurum-Karakurt arasındaki 64 kilometrelik karayolunun güvenlik nedeniyle trafiğe kapatıldığı belirtildi.
2 Ağustos 2015-Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bir tutukluya kendisine ve arkadaşlarına şiddet uyguladığını iddia ettiği başgardiyana ‘işkenceci’ dediği için 10 ay hapis cezası verildi.
Son dönemde artan çatışma haberlerinin ardından Dersim ve Ağrı’da da etkisini gösterdi. Ağrı’da 2, Dersim’de ise 14 bölge ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi.
Genelkurmay, Zergele köyündeki katliamla ilgili, iddiaların titizlikle yeniden değerlendirildiği ancak sivil yerleşim alanına rastlanmadığı belirtildi.
Genelkurmay Başkanlığı’nın Zergele katliamıyla ilgili bugün yaptığı açıklama, 28 Aralık 2011’deki Roboski katliamında yaptığı açıklamayla aynı doğrultuda.
Lice’deki ev baskınlarında gözaltına alınan 6 kişiden Lice Belediye Eşbaşkanı Harun Erkuş ve bir yurttaş tutuklandı.
Başbakanlık otobüsü polis eskortu eşliğinde Ankara yolunda kaza yaptı. Kazada 2 koruma polisi ve otobüs şoförü yaralandı.
3 Ağustos 2015-Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde ilçe emniyet müdürlüğüne roketli saldırı düzenlendi. Saldırı sonrası çıkan çatışmanın devam ettiği öğrenildi.
Silvan Barajı şantiyesine ve şantiye güvenliğini sağlayan kalekola saldırı düzenlendi.
Bingöl’de yola döşenen mayın zırhlı aracın geçişi sırasında patlatıldı. Olayda herhangi bir can kaybı yaşanmadığı belirtildi.
Burdur’da inşaat halindeki binanın 3. katından toprak zemine düşen işçi hayatını kaybetti.
Beykoz’da, seyir halindeki halk otobüsü devrildi. Kazada ikisi ağır 10 kişi yaralandı.
4 Ağustos 2015-İzmir’deki viyadük inşaatı iskelesinin çökmesi sonucu enkaz altında kalan 4 işçiden 3’inin cenazesine ulaşıldı.
Suruç Katliamı’nda ağır yaralanan ve 16 günün ardından tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Vatan Budak toprağa verildi.
Silopi’de bulunan kışlaya düzenlenen roketatarlı saldırıda bir asker yaşamını yitirdi, bir asker de yaralandı.
5 Ağustos 2015-Toplantı ve gösteri yürüyüşlerine dair değişiklikle uygulamadaki haklarda kısıtlanmaya gidildi.
6 Ağustos 2015-Dersim’in Kocakoç ile Ambar köyleri, Hakkari’nin Şemdinli ilçesi ve Şırnak’ın Cudi ve Gabar dağlarındaki orman yangınları sürüyor. Dersim’de kontrol altına alınan yangın helikopter atışları nedeniyle tekrar başlarken, Şemdinli ve Şırnak’ta da top atışları nedeniyle çıkan yangın yayılarak devam ediyor.
Denizli”nin Serinhisar ilçesinde turist taşıyan tur otobüsü devrildi, kazada 4 turist öldü, 38 kişi yaralandı.
Akdeniz’de alabora olan bir göçmen teknesinden yaklaşık 400 kişi kurtarıldı. 700 kişinin bulunduğu tahmin edilen gemiden şimdiye kadar 25 kişinin cenazesine ulaşıldı.
7 Ağustos 2015-Şırnak’ın Silopi ilçesinde polisin sabah saatlerinde gözaltı operasyonu engellemek isteyen halka ateş açması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.
Şırnak’ın Cizre ilçesinde Silop’de polisin halka ateş açması sonucu 3 kişinin hayatını kaybetmesini protesto edenlere polis saldırdı.
Çaldıran’ın Tendürek Dağı bölgesinde askerler ile PKK’liler arasında çıkan çatışmada bir asker ile çatışma ortasında kalan İran’dan gelen otobüs şoförü yaşamını yitirdi.
8 Ağustos 2015-AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıya, bina önündeki özel harekat ekiplerinin karşılık verdiği belirtildi.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, ”PKK elini tetikten çekmeli, hükümet operasyonları durdurmalı” sözleriyle ilgili, Başbakan Davutoğlu,“’Elleri tetikten çeksin PKK’ diyor. Geç oldu ama şimdilik doğru bir çağrı” dedi. Davutoğlu, ayrıca Türkiye’de müzakere yerinin Meclis olduğunu söyledi.
Midyat’ta devriye görevi yapan sivil polislerin şüphelenerek durdurmak istediği araçtan uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Olayda ağır yaralanan iki polisten biri hayatını kaybetti.
Antep Valiliği, Suriye sınırındaki Karkamış’ta 2 noktada 10 gün yapılan “Özel Güvenlik Bölgesi” uygulamasının 15 gün daha uzatıldığını açıkladı.
Silopi’de dün Zap Mahallesi’ne yapılan polis baskını sonrası çıkan çatışmada yaralanan polis Muhammet Onur Demir, hayatını kaybetti.
9 Ağustos 2015-Silopi’de yaşanan ve 3 sivilin ölümüyle sonuçlanan olayların ayrıntıları gün yüzüne çıkıyor. Polislerin ateşe verdiği evlerden birinde on çocuk yanmaktan son anda kurtuldu.
Yüksekova’da özel bir şantiyeyi basan özel harekat timlerinin yüzüstü yere yatırarak işkence yaptığı 2 işçinin de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı.
10 Ağustos 2015-İzmir’de Kobani ile dayanışma standına polis saldıran polis 7 kişiyi gözaltına aldı.
Şırnak’ta çevik kuvvet polislerini taşıyan otobüsün geçişi sırasında bir patlama meydana geldi.
Ekin Van kod adlı Kevser Eltürk, Varto’da çıkan çatışmada öldürüldükten sonra çıplak bedeni askerler tarafında yolun ortasına atılarak teşhir edildi.
Suruç’ta 32 kişinin yaşamını yitirdiği katliamdan yaralı olarak kurtulan 19 yaşındaki Metin Keleş, evine yapılan baskında gözaltına alınarak tutuklandı.
İzmir Karaburun halkı, balık çiftliklerine karşı uzun zamandır mücadele veriyor. Halkın bu mücadelesine rağmen, İzmir Valiliği bir balık çiftliği projesine daha onay verdi.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, meslekten ihraç edilen eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında yakalama kararı çıkardı.
11Ağustos 2015-Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülke kesinlikle hükumetsiz kalmamalı, başsız kalmamalı” dedi. Erdoğan ayrıca, 45 günün dışına taşan bir esnetme yetkisinin de olmadığını söyledi.
Mardin’in Nusaybin Hükümet Konuğu’na yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıda 1’i ağır olmak üzere 3 özel harekat polisi yaralandı. Mardin Valisi Koçak, saldırı sonrası çıkan çatışmada saldırıyı gerçekleştirenlerden birinin öldüğünü söyledi.
İzmir’in Bornova ilçesindeki Çamdibi Polis Merkezi’nin arka kısmında park halindeki araçların altına bırakılan iki adet bomba, 15 dakika arayla patladı.ağustos1

12 Ağustos 2015-Yüksekova’da İlçe Tümen Komutanlığı ile Emniyet Müdürlüğü’ne eşzamanlı roketatarlı saldırı düzenlendi.
Yüksekova’da 2 bölge için ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edildi.
Erzurum’da Kürt işçilerin ırkçı bir grubun saldırısına uğradığı ve 2 işçinin yaralandığı ve 2 işçi gözaltına alındığı belirtildi. Ayrıca İşçilerin çalıştığı inşaatta mahsur kaldığı ifade edildi.
13 Ağustos 2015-CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AK Parti ile koalisyon görüşmelerine ilişkin, “Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmiş değildir, bir seçim hükümeti önerisi gelmiştir” dedi.
AK Parti ile CHP’nin koalisyon için yaptıkları toplantı sonrası Davutoğlu’nun “hükümet kurma zemininin oluşmadı, erken seçim güçlü bir ihtimaldir” sözleriyle ilgili HDP, “Seni yine başkan yaptırmayacağız” mesajını paylaştı.
Bingöl’ün Genç ilçesindeki çatışmada mayına basan bir asker hayatını kaybetti.
Diyarbakır’ın Silvan ilçesi Selahattin Mahallesi’nde bulunan Asayiş Büro Amirliği’ne silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonrası çatışma çıktı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son dönemlerde yaptığımız operasyonlar geçici değildir. Bu operasyonlar inşallah başarabildiğimiz noktaya kadar devam edecektir” dedi.
14 Ağustos 2015-Yüksekova’da iki genç polisin açtığı ateş sonucu vuruldu.
Diyadin’de özel hareket polisleri tarafından öldürülen 15 yaşındaki Muhammed Aydemir ve 16 yaşındaki Orhan Aslan’ın cenazeleri toprağa verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanı, elbette yetkileri çerçevesinde, ama doğrudan millete karşı sorumlu olarak görevini yürütmek durumundadır. İster kabul edilsin, ister edilmesin; Türkiye’nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir” dedi.
Lice’de hendek kazmak isteyen gençlere polislerin gerçek mermilerle müdahale etmesi üzerine olaylar çıktı.
Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde çatışma çıktığı ve ilk belirlemelere göre 3 askerin hayatını kaybettiği ve 6 yaralının olduğu belirtildi.
15 Ağustos 2015-Diyarbakır’da AK Parti İl Başkanlığı binasına parça tesirli bomba ile düzenlenen saldırıda bina önünde nöbet tutan bir polis yaralandı.
Hakkari Şemdinli’de güvenlik güçleri ile PKK’liler arasında çıkan çatışmada bir polisin hayatını kaybettiği belirtildi. Hataya, Muş, Iğdır ve Mardin’deki çatışmalarda ise iki asker yaralandı.
İtalya’da donanma gemisi, Akdeniz’de Libya ile İtalya arasında kalan bölgede çok sayıda göçmeni taşıyan tekneye kurtarma operasyonu düzenledi. Teknede ilk belirlemelere göre en az 40 kişi öldü, 312 kişi de kurtarıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birileri çıkıp şunu söyleyebiliyor işte ‘Beştepe yasal çizgileri içine çekilsin’ falan deniyor. Yok ben gayri yasal mı çalışıyorum? ‘Sussun, otursun, hiç konuşmasın’ diyorsan ben alışılmış cumhurbaşkanlarından değilim” dedi.
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde ustasına simit almaya giden zihinsel engelli 17 yaşındaki M.T adlı çocuk, özel hareket polislerince darp edildi.
Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yola konulan bombanın askeri aracın geçişi sırasında patlatılması sonucu üç asker hayatını kaybetti, altı asker de yaralandı.
Lice’nin Karahasan Mahallesi’nde gözaltılara karşı hendek kazan gençlere müdahale sırasında Özel Harekat polislerinin mahallede evleri taradığı iddia edildi. Bir kişi yaralandı.
16 Ağustos 2015-Bismil’de dün yapılan operasyonda gözaltına alınan 4 kişiden 2’si tutuklandı, Mersin’de ise 11 kişi gözaltına alındı.
Silvan Boyunlu köyü yolunda yapımına devam edilen kalekol inşaatına saldırı düzenlendi.
HDP’nin Alanya’daki ilçe örgütü tabelası sosyal medyadan örgütlenen grup tarafından indirilmek istendi.
Şemdinli ilçe girişinde HPG’liler ile asker ve polisler arasında çıkan çatışma ara ara devam ediyor. Araçlardan yurttaşlara “Evlerinizi boşaltın” anonsu yapıldığı belirtiliyor.
Son bir ayda artış gösteren çatışmalar sonucu, 41 asker ve polis yaşamını yitirdi. Önceki gün Bingöl ve Kars’ta eş ve çocuklarının ölüm haberini alan Manisa ve Kırıkkale’deki asker ailelerinden hükümete ve yetkililere tepki vardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm sürecinden savaş dönemine geçişle ilgili olarak, “Rehavete kapılmak yok. Kıyamete dek bu mücadele sürecektir” dedi.
Batman’ın Bağlar Mahalle Meclisi özyönetim ilan ettiğini duyurdu. Özyönetimin hükümetin topluma yönelik topyekun saldırısına karşı acil bir gereklilik olduğu vurgulandı.
17 Ağustos 2015-Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hangi dilden anlıyorlarsa o dilden kendilerine konuşmak suretiyle yola devam edeceğiz” dedi.
Polisin Yüksekova’da mahalle girişlerine kazılan hendeklere gerçek mermilerle müdahale etmesinin ardından çatışma çıktığı belirtiliyor.
Diyarbakır Valiliği Silvan’da sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu.
Erzurum’un Şenkaya ilçesinde PKK ile askerler arasında çıkan çatışmada yaralanan köy korucusu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
Şemdinli’de 3 günden bu yana çatışmaların yaşandığı Sanayi Sitesi civarında yeniden çatışma başladı.
CAS, Aslı Çakır Alptekin’e doping yaptığı gerekçesiyle 8 yıl men cezası verdi.
18 Ağustos 2015-AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde hükümet kurma görevini iade etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgedeki gelişmeler ve hendek kazılmasına ilişkin, “Kazılan her çukurun hesabı sorulacak, cezası mutlaka verilecektir” dedi.
YSK, milletvekili genel seçiminin yenilenmesi halinde, yasadaki 90 günlük süreyi kısaltma yetkisi bulunduğuna oy birliği ile karar verdi.
Olayların devam ettiği Lice’de dün sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden sonra bugün de 21.00-07.00 arası sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde özel güvenlik bölgeleri giderek artıyorağustos2

19 Ağustos 2015-Varto’da PKK’li Kevser Ertürk’ün bedeninin ölümünden sonra işkence görüp teşhir edilmesine benzer bir olay, Kars’ın Kağızman ilçesinde yaşandı. Asker, hayatını kaybeden üç PKK’linin üzerine ayağıyla basarak poz verdi.
Tekman Kaymakamlığı kamu kurumlarında Türkçe dışında bir dil konuşulmasını yasakladı. HDP ve DBP ilçe örgütleri kaymakam hakkında suç duyurusunda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halbuki kalbinde iman olan Müslüman kardeşine kin duymamalı, malına, canına kast etmemeli” dedi.
Şemdinli’de Haruna Karakolu’ndan atıldığı belirtilen havan topları Yufkalı köyündeki evlere isabet etti.
Bitlis’in Güroymak ilçesinde Hükümet Konağı ve Emniyet Müdürlüğü binasının bulunduğu yerleşkeye parça tesirli bomba atıldı.
20 Ağustos 2015-Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası 1.derece sit alanı ve Turizm Koruma Bölgesi. Ancak yaylada, 3 ayrı hidroelektrik santrali projesine ve maden arama-çıkarma çalışmalarına ruhsat verildi. Üstelik Rize valiliği onayıyla, yayla için “ÇED gerekli değildir” kararı çıkartıldı.
Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras istifa etti, Tsipras’ın istifasının ardından bir seçim hükümeti kurulacak. Yunanistan’daki seçimlerin 20 Eylül’de yapılması bekleniyor.
Evlerine yapılan baskın nedeniyle savcılıkla görüşmek için adliyeye giden Hakkari Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi savcılığın talimatıyla gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
301 işçinin öldüğü Soma Davası’nın 13. duruşmasında, işverenin yüzde 100 kusurlu olduğunu belirten SGK raporu ortaya çıktı.
21 Ağustos 2015-Van’ın Saray İlçesi’ndeki Kapıköy Sınır Kapısı’nda çalışan 10 gümrük memuru ve bir şoför, mesai bitiminde servisle Van’a dönerken kendileriyle irtibat kesildi. Haber alınamayan 11 kişiye ulaşmak için jandarma araştırma başlattı.
Muş Varto da, Varto Halk Meclisi Eş Başkanı Mustafa Doğan akşam saatlerinde gözaltına alındı. Elazığ’da ise yaşanan çatışmaları protesto eden 10 kadın gözaltına alındı. Diyarbakır’ın birçok ilçesinde gözaltı operasyonları yapıldı.
22 Ağustos 2015-HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Ben çağrımı yineliyorum. PKK amasız ancaksız eylemlerine son vermeli. Hükümet amasız ancaksız operasyonlarını durdurmalı ve yeniden diyaloğa müzakereye dönülmelidir” dedi.
Sur ilçesinde kazılan hendekleri kapatmak için operasyon düzenleyen polisler bir kişiyi öldürdü, polis ablukasının sürdüğü mahallelerde canlı kalkan eylemi başlatıldı. Osmaniye’de Şırnak’taki karakol saldırısında hayatını kaybeden Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın için yürüyüş düzenleyen bir grup HDP il binasına taşlı saldırıda bulundu, binanın çatısına çıkarak Türkiye bayrağı astı.
23 Ağustos 2015-Alanya’da akşam saatlerinde HDP ilçe binasına saldırılması ile başlayan olaylar devam ederken, HDP tabelası polis tarafından indirilerek saldırgan gruba teslim edildiği belirtildi.
İzmit ve Alanya’da yaşamını yitiren askerler için düzenlenen yürüyüşlerde HDP binalarına saldırı düzenlendi.
Şırnak’ta jandarma karakoluna düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenaze töreninde ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan, AK Parti’ye tepki göstererek “Şu güne kadar çözüm diyenler neden şimdi savaş diyor?” dedi.
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 12 Eylül darbesinin sebebinin başkanlık sistemine geçilmemesi olduğunu söyledi.
Kulp ilçesine bağlı Panak köyünde HES güvenliği sağlayan askerlerle PKK’liler arasında çıkan çatışmada bir asker hayatını kaybetti, üç asker de yaralandı.
24 Ağustos 2015-17 Ağustostan bu yana ‘canlı kalkan’ eyleminin sürdüğü Yüksekova’nın Veregoz bölgesindeki Doski mıntıkasındaki ormanlık alanın bombalandığı ve bölgede yangın çıktığı belirtildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Meclis Başkanı İsmet Yılmaz arasındaki görüşme sonrası yapılan açıklamada Erdoğan’ın milletvekili seçimlerinin yenilenmesine karar verdiği bildirildi.
Hopa’da etkili olan şiddetli yağış nedeniyle bir bina çöktü. Hopa Valisi, olayda ilk belirlemelere göre, 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Hakkari, Silvan, Sur Eş Başkanlarından sonra Van merkez Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin de tutuklandı.
Trafikte tartıştığı motosiklet sürücüsü Ahmet Sülüşoğlu’nu silahla vurarak öldüren İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz, tahliye edildi.
Silvan’da incelemelerde bulunmak üzere bölgeye giden gazeteciler polis tarafından tehdit edildi.
Diyarbakır’ın Silvan ilçesi polis ablukasına alınırken, bazı mahallelerde şiddeti çatışmaların başladığı belirtildi.
Diyarbakır Lice’de sabah saatlerinden itibaren internet ve telefon erişimi engellendiği belirtildi.
Yüksekova’da Orman, Yeşildere, Mezarlık ve Dize mahallelerine özel harekat timleri zırhlı araçlar eşliğinde saldırıda bulundu.
25 Ağustos 2015-Diyarbakır Askeri Havaalanı’ndan peş peşe kalkan savaş uçaklarının Kandil’i bombaladığı belirtildi.
Yalçın Akdoğan, “Türkiye’nin seçime gitmesinin tek sorumlusu vardır, o da Sayın Bahçeli’dir” dedi. Akdoğan, Şırnak’taki saldırıda hayatını kaybeden Ali Alkan’ın cenazesinde ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği tepkiyi eleştirerek, “Bu tablo bizi üzdü. Üniforma içindeki bir insanın bunu yapmaması gerekiyordu”
Kalkan HPG’ye çağrı yaparak, “Operasyona çıkmayan, gerillaya, sivil halka yönelmeyen askere saldırı yapılmamalı, yapanlar olursa suç sayarız, yargılarız” dedi.
26 Ağustos 2015-Diyarbakır’ın Silvan ve Lice ilçelerinde yaşanan çatışmalar üzerine Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) çağrısı ile Diyarbakır’da hayat durdu. Fırın ve eczaneler dışında bütün kepenkler indirildi. Halkın ortak talebi ise çatışmaların durması barış ortamının tekrar tesis edilmesi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Tuğrul Türkeş, tedbirli olarak kesin çıkarma cezasıyla disiplin kuruluna sevk edildi”dedi.
Bursa’da bir madende göçük meydana geldi. 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi ağır yaralandı.
27 Ağustos 2015-Şırnak’ta düzenlenen gösteriye polisin müdahalesiyle başlayan çatışmada boğazına kurşun isabet eden Ahmet İrtegün (17) adlı çocuk yaşamını yitirdi.
HDP Gölbaşı İlçe Örgütü binasına molotof kokteylli saldırı gerçekleştirildi, saldırıda binada büyük çaplı hasar meydana geldi.
Lice ilçesinde PKK’lilerle askerler arasında çıkan çatışmada bir asker hayatını kaybetti, dört askerin de yaralandı.
Başbakan Davutoğlu’nun bakanlık teklif ettiği HDP milletvekilleri Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca kabul etti.
Cizre’de Garnizon Komutanlığı’na yapılan saldırının ardından çıkan çatışmalar sırasında sağlık personeli 32 yaşındaki Eyüp Ergin, 7 yaşındaki Baran Çağlı, 10 yaşındaki Emin Yanaş ve 28 yaşındaki Mesut Sanrı hayatını kaybetti.
28 Ağustos 2015-Mardin’ın Kızıltepe ilçesinde polis otosunun geçişi sırasında patlama meydana geldi.
Dersim Nazımiye İlçe Emniyet Müdürlüğüne saldırı düzenlendi, 1 polis hayatını kaybetti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bakanlık teklifini kabul eden MHP Milletvekili Tuğrul Türkeş, ‘MHP beni atamaz” dedi.
29 Ağustos 2015-Artvin’de yaşanan sel ve heyelanın ardından kente yardımlar devam ediyor. Kente son yardımları, Ovacık Belediyesi ulaştırdı. Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, 500 kilo nohut yüklü iki TIR’la Hopa’ya vardı.
Kızıltepe’de dün akşam meydana gelen patlamanın ardından operasyon başlatan özel harekat polislerinin bir araca ateş açması sonucu aracın şoförü olan 16 yaşındaki Mazlum Turan adlı çocuk hayatını kaybetti.
Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde canlı kalkan eyleminin sürdüğü bölge askerler tarafından havan toplarıyla bombalandı.
Geçici seçim hükümetinde yer alan HDP’li bakanlar Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan, ‘kırmızı plakalı’ makam aracı kullanmayacaklarını ve bakanlık görevine başlarken ‘devir teslim töreni’ yapmayacaklarını açıkladı.
30 Ağustos 2015-Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz tek bir vatandaşımızdan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” dedi.
Başbakan Davutoğlu “Kimse kamu düzeni hakim olana kadar bu huzur operasyonundan vazgeçmemizi beklemesin” dedi.
Antalya’da bir otel inşaatında meydana gelen göçük nedeniyle 7 işçi yaralandı.
Şırnak’ın Silopi ilçesinde polisevine düzenlenen silahlı saldırıda 1 polis hayatını kaybetti.
Cizre Kaymakamlığı’nda nöbet tutan polislere uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.
Silopi’de zorunlu askerlik görevini yapan Asım Serbest’in intihar ettiği iddia edildi.
31 Ağustos 2015-Benzin ve motorinin litre fiyatına 01 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Benzinin litre fiyatına 8 motorinin litre fiyatına ise 13 kuruş zam yapıldı.ağustos

1 Eylül 2015-Polis 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde de sert müdahalelerini sürdürdü.
Erzurum’un Şenkaya İlçesi’nde birçok alan 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildi.
Suriye sınırında bulunan Kilis’te, IŞİD’in etkin olduğu bölgeden Türkiye sınırına ateş açıldı. 1 asker hayatını kaybetti, 1 asker kayıp.
Birleşik Haziran Hareketi’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla gerçekleştirmek istediği barış zincirine polis müdahale etti. Müdahalede çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 27 Ağustos’ta güvenlik güçleri tarafından öldürülen 4 sivilden 3’ünün keskin nişancılar tarafından öldürüldüğü belirlendi.
Koza İpek Holding’in 23 şirketinde gerçekleştirilen aramalarda 6 kişi gözaltına alındı.
2 Eylül 2015-Yüksekova’da canlı kalkan eyleminin devam ettiği Veregoz bölgesinde operasyona çıkan askerler ile PKK’liler arasında çatışma çıktığı belirtildi.
Derik’te akrep tipi zırhlı aracın geçişi esnasında meydana geldi, 4 polisin yaralandığı belirtildi.
Bitlis’in Ahlat İlçesi’nde AVM inşaatında çökme meydana geldi. 1 işçi yaşamını yitirdi, 4 işçi ise yaralandı.
Ankara’da stant açan gruba müdahale eden polis DİHA muhabirinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.
3 Eylül 2015-Muş-Bulanık karayolunun 50’nci kilometresinde askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 8 asker yaralandı.
Gezi Direnişi sırasında Ankara’da Güven Park’ta polis kurşunu ile öldürülen Ethem Sarısülük davasında sanık polis Ahmet Şahbaz’ın tahliyesine karar verildi.
4 Eylül 2015-Irak ve Suriye’ye sınırötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkiyi bir yıl süreyle uzatan tezkere, AK Parti, CHP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. HDP ise tezkereye ‘hayır’ dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa ülkelerinin kabul ettiği mülteci sayısı 200 bin. Biz iki milyonu aşkın kişiyi kabul ediyoruz” dedi.
Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde Lokman Süre polisler tarafından açıklan ateş sonucu hayatını kaybetti.
Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Cizre’de birçok mahallede silah sesleri yükseldiği ve yer yer çatışmaların yaşandığı belirtildi.
Şemdinli’de İlçe Emniyet Müdürlüğü ile 34. Hudut Tugay Komutanlığı’na saldırı düzenlendi.
Libya açıklarında 40 göçmenin yaşamını yitirdiği belirtildi.
Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca ve Yeşildere bölgeleri arasında bulunan alanlara askerler tarafından yapılan obüs ve top atışları sonucu bölgede yangın çıktığı belirtildi.
Bitlis Tatvan ilçesinde askerlik şubesine roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.
5 Eylül 2015-Cizre’de yaşananları görüntülemek isteyen DİHA muhabirleri, polisin silahlı saldırısına uğradı.
Şırnak Beytüşşebap’ta 2 ayrı patlamanın ardından şiddetli çatışmaların başladığı belirtildi.
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de Aşk Tepesi’ne konuşlandırılan keskin nişancıların ateş açması sonucu 15 yaşındaki bir çocuğun yaralandığı belirtildi.
6 Eylül 2015-Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde gerçekleştirilen mayınlı saldırı ve sonrasında çıkan çatışmada hayatını kaybedenler ve yaralılar olduğu bildiriliyor.
Cizre Nur Mahallesi’nde dün akşam 35 günlük bir bebeğin rahatsızlanmasının ardından çağrılan ambulansın girişine polisler izin vermedi ve bebek hayatını kaybetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN International’a konuştu. Erdoğan Türkiye için bir numaralı tehdidin IŞİD değil PKK olduğu savundu.
Siirt’te hayatını kaybeden asker Recep Beycur ile Dersim’de polis karakoluna yönelik saldırıda hayatını kaybeden PKK’li Rıdvan İpek’in akraba ve çocukluk arkadaşı olduğu ortaya çıktı. İki arkadaş yan yana defnedilecek.
7 Eylül 2015-Yüksekova Dağlıca bölgesinde düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 16 askerin kimlikleri belli oldu.
Yüksekova’nın Bostancık mevkinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren askerlerin cenazesi, bölgeye giren halk tarafından alınarak askerlere teslim edildi.
Konya’da ve Niğde’de HDP İl Binası’na ırkçı gruplar tarafından saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralanan olmazken binalarda maddi hasarlar meydana geldi.
Cizre’de ekmek almak için evinden çıkan 4 çocuk, zırhlı araçlardan polisler tarafından tarandı. 1’i ağır 3 çocuk yaralandı. Ayrıca çocukların hastaneye kaldıralamadığı öğrenildi.
HDP Balıkesir İl Öl Örgütüne saldırı düzenlendiği ve saldırıda parti binasında bulunan Ayşe Işık yaralandığı belirtildi.
8 Eylül 2015-HDP Bağcılar İlçe binasına grubun saldırı düzenlendiği ve 200’e yakın partilinin ilçe binasında mahsur kaldığı belirtildi.
Ankara’da bulunan HDP Genel Merkezi’ne bir grup tarafından saldırı düzenlendi, bina ateşe verildi. Yangının söndürüldüğü ve herhangi bir can kaybı yaşanmadığı belirtildi.
Bağcılar’daki Hürriyet Dünyası binası bugün akşam 20.30 sularında ikinci kez saldırıya uğradı.
Cizre’den gece saatlerinde 2 ölüm haberi daha geldi. Sağlık sorunu yaşayan 80 yaşındaki İbrahim Çiçek, polis tarafından ambulansın gelmesine izin verilmemesi üzerine hayatını kaybetti. 53 yaşında 7 çocuk annesi Meryem Süme adlı kadın da zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.
Antalya’nın Alanya ilçesinde HDP binası ateşe verildi.
Esenyurt’ta yaklaşık bir grubun HDP ilçe binasının etrafını sardığı, bina içerisinde ve önünde 200’e yakın HDP’linin bulunduğu belirtildi.
Diyarbakır’daki otobüs şirketleri, yollarda maruz kaldıkları saldırılar nedeniyle batı illerine yapılacak yarınki tüm seferlerini iptal etti.
Kırşehir’de HDP’li olduğu belirtilen kişiye ait bir kitabevi ateşe verildi.
Elazığ ve Konya’da HDP binalarına saldır düzenlendi
HDP Silifke ilçe binasına saldıran gurupların kapıları kırarak içeri girdikleri ve binayı ateşe verdikleri belirtildi.
HDK, “Dolmabahçe sürecine geri dönülsün, özel güvenlikli bölge, sokağa çıkma yasağı uygulamaları kaldırılsın. Aksi halde yaşananlardan ilk başta cumhurbaşkanı ve AKP sorumlu olacaktır” dedi.
9 Eylül 2015-Cizre’de 9 yaşındaki Devran Budak evinin balkonunda polisler tarafından vuruldu.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma başlattı.
Dersim’de Polis lojmanları ve Jandarma Bölge Komutanlığı’na saldırı düzenlendi. Saldırıda ağır yaralanan 3 polisten biri hayatını kaybetti.
HDP Bartın İl binasına saldırı düzenlendi, binanın tabelası sökülerek camları kırıldı.
İstanbul Ataşehir ve İzmir Karabağlar’da HDP binalarına saldırı düzenlendi.
Cize’de açılan ateş sonucu Mülkiye Taşkın adlı kişi yaralandı.
Cizre’deki sokağa çıkma yasağını protesto etmek ve Cizrelilerle HDP’nin grup toplantısı yapmak isteyen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, AB Bakanı Konca ve Kalkınma Bakanı Doğan ve beraberindekiler, 3. kez engellendi.eylül1

10 Eylül 2015-Günlerdir sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre’de çatışmalar devam ediyor. Cizre’nin Cudi Mahallesi’nde 10 yaşındaki çocuk Selman Ağar, sokakta keskin nişancıların açtığı ateş sonucu kafasından vuruldu. Hastaneye kaldırılan Ağar’ın hayatını kaybettiği belirtildi.
Hatay’da Reyhanlı yolu üzerinde tarım işçisi taşıyan minibüsün şarampole yuvarlanması sonucu 6 işçi hayatını kaybederken, 20 işçi yaralandı
HDP Milletvekili Zana, ” Bütün taraflara şunu iletmek istiyorum. Ölümleri durdurmazsak ben ölüm orucuna yatacağım” dedi.
Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi’nde, kullanılmayan bir maden sahasında vinç sökümü sırasında meydana gelen patlamada 1 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi yaralandı.
Şırnak Merkez ve Silopi’den dün yola çıkarak Cizre’ye ulaşan ve şehir merkezine yürüyen çok sayıda kişi polis ve askerler tarafından saldırıya uğradı.
11 Eylül 2015-Kabe’de bugün çıkan fırtınada, inşaat çalışmalarında kullanılan bir vinç devrildi. Kazada 87 hacı adayının hayatını kaybettiği 184’nün de yaralandığı belirtildi.
Diyarbakır Barosu, Cizre’de uygulanan günlerdir süren sokağa çıkma yasağını Anayasa Mahkemesine taşıdı. Ancak AYM’de yasağın kaldırılması talebini reddetti.
Osmaniye’de çalıştığı inşaatın 4’üncü katından düşen işçi yaşamını yitirdi.
Sokağa çıkma yasağının 8. gününe girdiği Cizre’nin Nuh Mahallesi’nde patlama geldi. Şırnak Valiliği 5 polisin yaralandığını açıkladı.
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde polislere yönelik yapılan saldırı düzenlendi, 1 sivil hayatını kaybetti 3 polis yaralandı.
12 Eylül 2015-Cizre’de 9 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı sabah 7.00 itibari ile kaldırıldı. Dün gece ise bir kişinin daha hayatını kaybettiği belirtildi.
Çatak’ta Narlı Jandarma Karakolu’na ateş açıldı, 1 asker yaralandı.
Cizre’de 4 Eylül’den bu yana çekmeyen mobil telefon şebekeleri ve internet hatları yeniden açıldı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu,”1 Kasım seçimleri sadece bir genel seçim olma mahiyetini artık yitirmiştir. 1 Kasım seçimleri, Türkiye’nin genel seçimleri olma dışında kaderini belirleyen seçimleri olma hüviyetini de kazanmıştır” dedi.
İstanbul’da etkili olan sağanak yağmur nedeniyle Beykoz – Riva yolundaki Soğuksu Viyadüğü’nü su basarken yol trafiğe kapandı.
Diyarbakır’ın Lice, Kocaköy, Hani üçgeninde canlı kalkan eylemi yapan ve Fis Köyü tepesinde yapılan karakolu protesto için yürüyüş düzenleyen yurttaşlara askerlerin ateş açması sonucu 7 kişi yaralandı.
13 Eylül 2015-Silvan’da sokağa çıkma yasağının ardından hakim noktalara tank ve zırhlı araçlar konuşlandırıldı.
Kars’ın Kağızman ilçesinde ilçe emniyet müdürlüğü ve lojmanlarına roketatarlı saldırıda bulundu.
Adana’da son dönemde yaşanan olayları protesto etmek isteyenlere polis müdahale etti. Müdahalede 2 kişi vuruldu.
Didim’den Yunanistan adasına geçmek isteyen mültecilerin olduğu tekne battı. Teknede bulunan 14’ü çocuk 34 kişi hayatını kaybetti.
Cizre’de 19.00’dan itibaren yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
14 Eylül 2015-Dersim-Pülümür, Dersim-Ovacık karayolları PKK eylemleri gerekçesiyle 3 gün ulaşıma kapatıldı.
Yüksekova’da ilçe Tümen Komutanlığı ve Efeler Taburu çevresinde gelen silah ve top seslerinin ardından Yeşildere ve Dıze Mahaleleri top atışına tutuldu.
Hazro Jandarma Komutanlığı’na uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.
15 Eylül 2015-Van’ın Hacıbekir Mahallesi’ni ablukaya alan polis ve özel harekat timleri, etrafı rastgele taradı. Polisin mahalleyi taraması sonucu bir kişi hayatını kaybederken 1 kişi yaralandı
Kabe’de yaşanan vinç kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 110’a yükseldi.
Hakkari’de polis aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada 2 polis hayatını kaybetti, 1’i ağır 2 polis yaralandı.
16 Eylül 2015-Bitlis’in merkez ile 4 ilçesindeki bazı alanlar 1 Mart 2016 tarihine kadar “geçici askeri güvenlik bölgesi” ilan edildi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Operasyonlar terör örgütü eylemleri nedeniyle başlatıldı ve devam edecek” dedi.
17 Eylül 2015-ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararı açıklandı. yayınlanan bildiride FED’in faizlerde değişikliğe gitmediği belirtildi.
Ordu’da hastane inşaatında meydana gelen göçükte 1 işçi hayatını kaybetti.
Muş Valiliği, Varto ilçesinde bazı alanların, 15-29 Eylül tarihlerinde “özel güvenlik bölgesi” ilan edildiğini bildirdi.
18 Eylül 2015-AKP, MHP, CHP ve HDP’nin 1 Kasım seçimlerinde milletvekili adayları belli oldu.
Hakkari Valiliği, Yüksekova ve Şemdinli’de bulunan birçok bölgeyi 21 Eylül ile 5 Ekim günleri arası “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan ederek, sivillerin giriş ve çıkışlarını yasakladı.
19 Eylül 2015-Diyarbakır Bağlar’da bulunan Polis Okulu’na silah ve bomba ile saldırı düzenlenmesinin ardından çatışma çıktı.
1 Kasım seçimlerinde ülke genelinde 255 bin emniyet mensubu, 130 bin jandarma görev yapacak.
Hakkari Çukurca’da Ökkeş Kurt isimli uzman çavuşun intihar ettiği iddia edildi. İçişleri Bakanı Selami Altınok Doğu ve Güneydoğu’da 5 bine yakın korucu alınacağını söyledi.
Mardin Valiliği tarafından sivillerin girişine yasaklı olan bölge sayısı 4’ten 21’e çıkarıldı. Valilik, Nusaybin, Midyat, Mazıdağı, Dargeçit ve Savur ilçelerindeki 21 bölgeye güvenlik gerekçesiyle 6 ay boyunca sivillerin girişini yasakladı.
20 Eylül 2015-Yunanistan’da yapılan genel seçimlerde SYRIZA 35,5’lik oranla yeniden seçimlerin galibi oldu.
İstanbul Yenikapı’da düzenlenen ‘Milyonlarca Nefes teröre karşı tek ses’ mitinginde konuşan Erdoğan, 550 yerli milletvekili istediğini söyledi.
HDP Grup Başkanvekili, Baluken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘550 yerli ve milli’ milletvekili isteğine, “Kürt bir vekil olarak yerli ve milli sayılıyor muyuz?Ya da olabiliyor muyuz?” diye yanıt verdi.
Kars’ta PKK’liler ile askerler arasında çatışma çıktığı ve çatışmalada 1 PKK’linin hayatını kaybettiği iddia edildi.
İstanbul Esenyurt’ta bulunan bir fabrika inşaatında çökme meydana geldi. Beton atıldığı sırada 7 işçi çöken enkazın altında kaldı. Enkaz altında çıkarılan işçiler hastaneye kaldırıldı.
Silvan’da devam eden olaylarda Konak Mahallesi’ne girmek isteyen polise açılan ateş sonucu bir polis yaralandı.
21 Eylül 2015-Nusaybin’de zırhlı polis aracının geçişi sırasında cadde üzerindeki bomba yüklü otomobil infilak ettirildi, Hakkari’de ise bir karakola roketli saldırı gerçekleşti.
Dicle’de İlçe Emniyet Amirliği, adliye lojmanları ve özel harekat üs bölgesine roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi.
Dargeçit’le ve Ilısu Barajı arasında bulunan asker ve korucuların nöbet tuttuğu güvenlik kulübelerine roketatarlı ve silahlı saldırı düzenlendi.
Dersim-Hozat karayolu üzerinde Hozat İlçe Emniyet Müdürü ile bir polisin içinde bulunduğu araç silahlı saldırıya uğradı. Müdür ile polisin ağır yaralandığı öğrenildi.
Bitlis Valiliği, kentte bulunan bazı köylerin oy sandıklarının il ve ilçe merkezlerine taşınması, seçmenlerin kent ve ilçe merkezlerinde oy kullanmaları için YSK’ya başvurdu.
22 Eylül 2015-Dersim’de adliye lojmanlarına saldırı gerçekleştirildi.
YSK, sandıkların taşınmasına yönelik kararın bayramdan sonra verileceğini açıkladı.
Kobani’de IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden aziz güler’i anmak için İzmir’de yapılan eyleme polis müdahale etti. 37 kişi gözaltına alındı.
Bismil İlçe Seçim Kurulu’nun “güvenlik” gerekçesiyle ilçeye bağlı 18 merkez için sandıkların toplu kurulması yönünde verdiği karar, yapılan itiraz üzerine Diyarbakır İl Seçim Kurulu tarafından “mevzuata uygun olmadığı” kararıyla bozuldu.
Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Van’ın Başkale ilçesinde yola döşenen iki ayrı el yapımı patlayıcının patlatıldığı ve saldırıda toplam 24 askerin yaralandığı belirtildi.
23 Eylül 2015-Yılın ilk sekiz ayında hükümetin taşıt aracı alımında görülen on katlık artışın arkasından, TOMA ve zırhlı araç alımı çıktı. Maliye Bakanlığı, harcama artışının makam araçlarından değil, TOMA alımından kaynaklandığını açıkladı.
24 Eylül 2015-Mekke’nin Mina bölgesinde ‘şeytan taşlama’ sırasında yaşanan bir izdihamda ölenlerin sayısı en son 753 olarak açıklandı.
Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Kurban Bayramı’nın birinci gününde de polis müdahalesi vardı. Direnişlerin sürdüğü mahallelere girmek isteyen polis, Silvanlılara müdahale etti.
Cizre’de çocukların bayram eğlencesi olan cincilikler bu yıl boş kaldı. Acılı ilçede, yüzyılların geleneği dönme dolaplar ve salıncaklar bu kez kurulamadı.
Avrupa ülkelerine geçmek üzere Edirne’ye gelen sığınmacılar, otobüslerle farklı şehirlere gönderildi.
FARC ile Kolombiya hükümeti barış görüşmelerinde tarihi bir dönemece girdi. 50 yılı aşkındır süren sorunu sona erdirmek için suçluları yargılamak üzere özel mahkemelerin kurulması konusunda anlaşıldı.eylül2

25 Eylül 2015-Beytüşşebap’ta askerler tarafından atılan havan toplarının Setkar köyüne bir eve düşmesi sonucu 3 sivil yaşamını yitirirken, saldırıda yaralananları almak için ilçeye giden ambulansa açılan ateş sonucu ambulans şoförü hayatını kaybetti.
Hakkari Valiliği, Şemdinli ilçesinde bazı alanları 27 Eylül – 08 Ekim günleri arası ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ olarak ilan ederek, sivillerin giriş ve çıkışlarını yasakladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, en az 753 kişinin yaşamını yitirdiği Mina’daki izdihamla ilgili “Dünyanın birçok yerinde böyle organizasyonlarda bazı sıkıntılar yaşanıyor. Bardağın dolu tarafından bakmak isabetli olur. İlla Suudi Arabistan’a fatura keselim gibi bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” dedi.
26 Eylül 2015-ABD Merkez Komutanlığı IŞİD ile mücadele kapsamında eğitilip silahlandırılan Yeni Suriyeli Güçler’in bir komutanının, koalisyonun birliğine verdiği silah ve ekipmanı, Suriye’de El Nusra Cephesi’nin kontrolünde bulunan alandan güvenli geçebilme karşılığında örgütün arabulucusuna teslim ettiği noktasında bilgilendirildiklerini açıkladı.
Bayramı tatilinin 8’inci gününde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 94 kişi yaralandı. Tatilin başlamasından bu yana yaşanan kazalarda ölü sayısı 116’ya, yaralı sayısı 683’e yükseldi.
Dersim’in Çiçekli Köyü kırsal kesiminde askerler ile PKK’liler arasında çıkan çatışmada, Tabur Komutanı Binbaşı Yavuz Sonat Güzel hayatını kaybetti.
27 Eylül 2015- Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Ulutürk, Tekel, Dumlupınar ve Fırat mahallelerinde bugün saat 14.30’dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde sokağa çıkma yasağının ardından 8 yaşındaki Elif Şimşek adlı çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.
Kobani’nin Boban köyünde mayın patlaması sonucu akraba olan 8 çocuk yaralandı. Yaralı çocuklar Urfa’ya götürüldü.
Şırnak ve Siirt’te PKK’lilerle askerler arasında çıkan çatışmalarda üç asker yaralandı.
28 Eylül 2015- Adana’da devriye gezen polis aracına düzenlenen silahlı saldırıda 2 polis hayatını kaybetti.
Diyarbakır’da polis DİHA, Azadiya Welat, Aram Yayınları ve Kürdi-Der bürolarına baskın düzenledi ve 32’si basın çalışanı 60’a yakın kişi gözaltında.
Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde bulunan ve geçen yıl bina tamiratının bitmemesi nedeniyle açılamayan Gökçeada Özel Rum Ortaokulu ve Lisesi yarım asır aradan sonra 11 öğrencisi ile eğitime başladı.
Diyarbakır’ın Hani ilçesinde 9 mahallede ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Diyarbakır Silvan’da 9 Eylül’de polis kurşunuyla yaralanan 16 yaşındaki Bilal Mengil adlı çocuk, bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü Batman Özel Dünya Hastanesinde hayatını kaybetti.
29 Eylül 2015- Bismil’de öldürülen 12 yaşındaki Berat Güzel son yolculuğuna uğurlandı.
Bismil’de bu sabah 11.00’da başlatılan sokağa çıkma yasağı 21.30’dan itibaren sona erdirildi.
Şemdinli’de askeri aracın geçişi sırasında yaşanan patlamada 2 askerin hayatını kaybettiği ve 4 askerin de yaralandığı belirtildi.
Batman’ın Samanyolu köyü yolunda zırhlı polis aracının geçişi sırasında patlama meydana geldi. Patlamada bir polis hayatını kaybetti, 3 polis ve 5 sivil ise yaralandı.
Beytüşşebap İlçe Jandarma Alay Komutanlığı’ndan atılan havan toplarından birisi Dağaltı köyü meydanına düştü. Şarapnel parçaları Necmettin ve Hakkı Aşan isimli yurttaşları ağır yaraladı.
Geçici Başbakan Davutoğlu, seçimlerde sandıkların taşınması durumunda HDP’nin boykotu düşünebileceğini açıklamasını eleştirdi.
Hakkari’de Binahare köyü yakınlarında çatışma çıktığı ve alanın kobra tipi helikopterlere tarandığı öğrenildi.
Volkswagen’in yeni CEO’su Matthias Müller, şirketin birkaç gün içerisinde yasadışı yazılımın bulunduğu dizel araçları geri çağıracağını söyledi.
30 Eylül 2015- Diyarbakır Bağlar ilçesinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama sonrası, polis zırhlı araçlarla caddeyi trafiğe kapattı.
Filistin Devleti’nin bayrağı Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde düzenlenen törenle ilk kez göndere çekildi.
Diyarbakır’da bir ilkokulda el yapımı patlayıcı bulundu. Patlayıcı bomba imha uzmanı ekipler tarafından imha edildi.
1 Ekim 2015- Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yola döşenen patlayıcının patlaması sonucu bir asker hayatını kaybetti, bir asker de yaralandı.
Mardin Valiliği tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklama ile Nusaybin ilçesine bağlı Girmeli, Eskihisar, Tepeüstü ve Kayadibi mahallelerinde “sokağa çıkma yasağı” ilan edilmesi ardından bu kez de ilçe merkezi için “sokağa çıkma yasağı” ilan etti.
2 Ekim 2015- Sapanca Gölü, geçtiğimiz dönemlerde sık sık kuruma haberleriyle gündeme geliyordu. Aşırı yağışlarla birlikte gölün debisi yükseldi. Ancak göl, bu sefer de atıklarla doldu.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağının ardından başlayan çatışmalar devam ediyor. Fırat Mahallesi’ne girmek isteyen bir tankın geçişi sırasında yaşanan patlamanın meydana geldiği, tankın hasar gördüğü belirtildi. 65 yaşındaki Musa Akçin adlı yurttaşın evinin balkonunda omuzundan yaralandığı belirtildi.
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Nusaybin’e giriş çıkışlar engellenmeye devam edilirken, ilçeye tank sevkiyatı yapıldı.
Sivas’ın Suşehri ilçesinde tarımsal amaçlı kullandıkları suyun kapalı şebeke sisteme alınarak satılmasını istemeyen köy sakinlerine Jandarma tazyikli su, biber gazı ve jopla müdahale etti.
Ankara 12 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasına karışan belediye otobüsünün şoförü Erol Ayas, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.srnk-Haci-Lokman-Birlik

3 Ekim 2015- YSK, 1 Kasım’da yapılacak seçimlerde, güvenlik nedeniyle bazı sandık bölgelerinin güvenli başka bir sandık bölgesine taşınmasına ilişkin ilçe seçim kurullarından gelen talepleri oy çokluğuyla reddetti. Böylece ilçe seçim kurullarının aldıkları kararlar iptal oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “barış istiyorsak daima savaşa hazır olmalıyız Bu anlayışla kendimiz, bölgemiz ve tüm dünyada barışı, huzuru, güvenliği daim kılmak için tüm unsurlarıyla ordumuzu güçlendirmeyi sürdüreceğiz” dedi.
Siirt Valiliği, merkeze bağlı ve Eruh ile Pervari ilçelerindeki 10 bölgeyi “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilerek, 6-20 Ekim tarihleri arasında sivillerin girişini yasakladı.
Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Kandilli Beldesi’nde Türkiye Taşkömürü Kurumu Armutçuk Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen göçükte 30 yaşındaki Sezai Çoban yaşamını yitirdi.
Rusya savaş uçaklarının IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’ya hava saldırısı düzenlediği açıklandı.
4 Ekim 2015- Diyarbakır’da Bağlar’da Ömer Koç isimli bir çocuk ve Rezan Kaya isimli bir gencin polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği iddia edildi.
Rusya savaş uçakları Suriye’de hava saldırılarına devam ediyor. Son 24 saatte 10 IŞİD hedefinin vurulduğu açıklandı.
Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı’na silahlı saldırı düzenlendi. Saldırının ardından çatışma başladığı belirtildi.
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş özel harekat timleri tarafından öldürülen gencin cenazesinin polis akrebinin arkasına bağlanarak sürüklendiği fotoğrafı paylaşarak, “Bu fotoğrafa iyi bakın. Önceki gün Şırnak’ta çekildi. Kimse unutmasın, biz unutmayacağız çünkü” dedi.
5 Ekim 2015- Diyarbakır Kocaköy’de askeri aracın geçişi sırasında uzaktan kumandayla bomba patlatıldı. Saldırıda, araçta bulunan askerlerden bazıları yaralanadı.
Diyarbakır Bağlar’da bulunan Polis Okulu’na silahlı saldırı gerçekleşti.
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Şırnak’ta cumartesi günü çıkan olaylarda ölen Hacı Lokman Birlik’in cesedinin zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklenmesi ve fotoğrafının yayınlanması ile ilgili suç duyurusunda bulundu.
6 Ekim 2015- Rojava’da IŞİD’le mücadele ederken hayatını kaybeden Aziz Güler’in cenazesi hala getirilemedi. Aile iki haftadır oğullarının cenazesini Türkiye’ye getirmek çabalarını sürdürüyor. Son olarak, Güler’in cenazesi Serekaniye’deki hastaneden Kamışlo Hastanesi’nin morguna geçirildi. Anayasa Mahkemesi ise ailenin talebini reddetti.
Dört mahallesinde sokağa çıkmanın yasak olduğu Bismil’de sivil oldukları belirtilen 4 kişinin cenazesinin polisler tarafından Bismil Devlet Hastanesi’ne bırakıldığı belirtildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Ahmet Hakan’ın darp edilmesine ilişkin gözaltına alınan 6 şüphelinin mahkemece serbest bırakılmasına itiraz etti.
7 Ekim 2015- Bagok Dağı’nda başlatılan operasyonu durdurmak için bölgede PKK’li mezarlığında canlı kalkan eylemi başlatan 19 kişinin gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmasına Nusaybin Savcılığı’nın itiraz etmesi üzerine tutuklama kararı çıkarıldı.
Şırnak’ın Silopi ilçesinde, Valilik saat 20.00’den itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir emre kadar Nuh, Cudi, Başak, Barbaros, Yenişehir, Karşıyaka, Şehit Harunboy ve Yeşiltepe mahallelerinde, sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Habur sınır kapısı kapatıldı.
Rusya’nın Hazar Denizi’ndeki dört Rus gemisinden Suriye’deki IŞİD hedeflerine füzelerle saldırı düzenlediği açıklandı.
8 Ekim 2015- Zimbabve’de yasadışı avlanma olayları gün geçtikçe artıyor. Zimbabve Milli Parklar ve Yaban Hayatı Yönetimi, son iki haftada 14 filin siyanürle zehirlenerek öldürüldüğünü açıkladı. Olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı.
Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde polisin düzenlediği baskında bir kadının öldürüldüğü 6 kişinin de gözaltına alındığı belirtildi.
Rusya, Suriye’de dün gece düzenlenen operasyonlarda Humus, Hama ve Rakka kentlerinde 27 IŞİD hedefinin vurulduğunu duyurdu.
9 Ekim 2015- Diyarbakır’ın Hani ilçesinde PKK’nin yoldaki arama noktasını görüp kaçmaya çalışan polisin arabasına ateş açıldı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan polis hayatını kaybetti.
Nusaybin İlçesi’nin Abdulkadirpaşa, Fırat ve Yenişehir mahallelerinde bugün saat 22.00’den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Rusya, Suriye’nin Rakka, Humus, Lazkiye, Hama, İblid ve Halep kentlerinde son 24 saat içinde 60 IŞİD hedefini vurduğunu açıkladı.
New York Times gazetesin Suriyeli muhaliflere yönelik başlatışan eğit-donat programını sona erdireceğini yazdı.
10 Ekim 2015- Ankara’da Barış Mitingi öncesi düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler, saldırının yaşandığı yere bugün sabah karanfiller bırakılacak, Sıhhiye’den uğurlanacak.
Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Saat 23.10 itibariyle, menfur saldırı sonucu 48’i yoğun bakımda 246 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir. Olayda 95 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir” denildi. Açıklamada hayatını kaybeden 52 kişinin ismi de açıklandı.kasım2

11 Ekim 2015- Kısa süre önce bombalanan Diyarbakır’ın Lice kırsalında PKK’lilere ait olduğu düşünülen 8 cenaze bulundu. Şırnak Cudi Dağı’nda PKK’lilere ait mezarlığın bombalandığı da belirtildi. Canlı kalkanların eylemi de sürüyor.
Ankara’daki bombalı saldırıyı protesto eden yurttaşlar Diyarbakır’da sokaklara çıktı. Polisin gazlı müdahalesinden etkilenen kalp hastası Ahmet Abdulaziz Taruk yaşamını yitirdi.
HDP Eş Başkanı Demirtaş, “Ortaya çıkarılmamış her cinayetin sorumlusu devlettir” dedi.
Erzurum’da İnceçayır köyü ormanlık alanında operasyona çıkan askerle PKK’liler arasında çatışma çıktığı ve 2 askerin hayatını kaybettiği belirtildi.
12 Ekim 2015- Ankara’daki ‘barış mitingi’ne yönelik bombalı saldırı ile ilgili soruşturmada ‘kısıtlama’ (gizlilik) kararı alındı.
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde öldürülen 12 yaşındaki Helin Şen’in babası, “Kızımı polis öldürdü,” dedi.
KCK yöneticilerinden Murat Karayılan, Ankara Katliamı sonrası açıklamalarda bulundu. Karayılan “Biz onların vasiyetinin gereği olan eylemsizlik sürecini tereddüde düşmeden yürüterek onlara cevap olmak zorundayız” dedi.
13 Ekim 2015- Urfa’da gözaltına alınan 10 kişiden 7’si serbest bırakılırken, üç kişi ise sosyal medyada ‘Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret’ ettikleri suçlamasıyla tutuklandı.
Ankara katliamını protesto etmek amacıyla Diyarbakır’da sokağa çıkanlara müdahale eden polisin attığı gaz fişeği haber takibi yapan DİHA muhabiri Esra Aydın’ı yaraladı.
14 Ekim 2015- Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Rize’de düzenlediği mitingde “oluk oluk kan akacak” diyen Sedat Paker hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
15 Ekim 2015- HSYK, adli yargıda 137, idari yargıda ise 19 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi.
Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçelerinin 21 mahallesinde, bugün saat 17.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
İskenderun Körfezi’nde bulunan 3 termik santrale ek olarak yapılması planlanan 29 santral projesinden biri olan Yumurtalık-Ada Termik Santral Projesi’nin destekçisi, Fransız kamu şirketi “Engie”, protestoların ardından projeden vazgeçtiğini açıkladı.
16 Ekim 2015- Canlı kalkan eylemcilerine ulaşmaya çalışan MEYA-DER Eş Başkanı ve yöneticileri ile Özgür Gün TV muhabirlerinin bulunduğu araca askerler tarafından ateş açıldı. Ölen ya da yaralanan olmazken, araçta maddi hasar meydana geldi.
YSK’nın kararına rağmen, seçim sandıklarının yerinin değiştirilmesine İlçe Seçim Kurulu kararları ile devam ediliyor. Bu kez de Şırnak’ın Silopi ilçesinde İlçe Seçim Kurulu, 3 mahalle ve 2 köyde 26 sandığın taşınmasına karar verdi.
“PKK terör örgütü değildir” sözleri gerekçe gösterilerek, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında ‘terör örgütü propagandası’ soruşturması başlatıldı.
Yüksekova’da dün geceden beri devam eden çatışmalar şiddetlendi. Azad Ertaş isimli bir kişi öğlen saatlerinde zırhlı araçlardan açılan ateşle yaşamını yitirirken, silahla vurulmasının ardından çatıdan düşerek ağır yaralanan Diyar Akın isimli gencin de hayatını kaybettiği belirtildi.
17 Ekim 2015- Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde polislerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Diyar Ertaş ile Diyar Akın’ı on binlerce kişi uğurladı. Cenaze töreninde konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, AK Parti’nin özel kuvvetlerle şehre yöneldiğini söyledi.
Genelkurmay, Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde çıkan çatışmada üç askerin hayatını kaybettiğini, 6 askerin ise yaralandığını duyurdu.
18 Ekim 2015- Lice’de ilan edilen ve iki gün süren sokağa çıkma yasağını kaldırılmasının ardından bilanço ortaya çıktı. İlçede PKK’lilerin gömülü olduğu mezarlıklar bombalandı, cami ve civardaki binaların birçoğu tahrip edildi.
İzmir’de, Ege Ordusu Komutanlığı’nda uzman çavuşluk kursu gören Uzman Onbaşı 23 yaşındaki Murat Felek’in, intihar ettiği iddia edildi.
19 Ekim 2015- Ağrı Sulh Ceza Hakimliği, HDP’nin 1 Kasım Seçim Beyannamesi’ndeki “özyönetim” vurgusunu gerekçe göstererek broşürlere el konulmasına karar verdi.
Valilik tarafından yapılan açıklamada, Yüksekova ve Şemdinli ilçesi sınırlarında bulunan bazı yerlerin 4 Kasım’a kadar ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edildiği ve buralara halkın girişinin yasaklandığı belirtildi.
20 Ekim 2015- Van’daki seçim mitinginde konuşan Başbakan Davutoğlu, “Doksanlı yıllara dönmeyeceğiz. AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz toroslar dolaşacak” dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’tan geçici Başbakan Davutoğlu’un ‘beyaz Toros’ sözlerine, “Bizi tehdit ediyorlar biz gidersek yeniden JİTEM gelir. İşte bunlar hem itiraf hem de tehdittir” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Van’daki mitingi, ilgi olmayınca 2 saat geç başladı. Mitingin ardından polisler gençlere küfretti, gazetecilere ise biber gazı ile saldırdı
Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, serbest bırakıldı. Serbest bırakılışının ardından adliye önünde basın açıklaması yapan Elçi, “Sözlerimin arkasındayım. PKK ya da KCK örgütünün terör örgütü kavramı içinde ifade edilemeyeceğine inanıyorum,” dedi.
21 Ekim 2015- Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde 4 gündür uygulanan sokağa çıkma yasağı kaymakamlığın kararıyla kaldırıldı.
22 Ekim 2015- Siirt’te yaşanan patlamada hayatını kaybeden Er Recep Beycur’un amcasının oğlu Ömer Bulur hakkında “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ile “askerlikten soğutmak” suçlarından 16 yıla kadar hapis cezası istendi.
Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Dağlıca bölgesinde operasyona çıkan Jandarma Özel Harekatı Timi’nin üzerine ‘yıldırım düşmesi’ sonucu 3 asker hayatını kaybetti, 12 asker ise yaralandı.
Başbakan Davutoğlu, “Eş lazım dediğinizde önce anne babanıza gideceksiniz. İnşallah onlar size hayırlı bir eş bulacak. Bulamazsa bize başvuracaksınız” dedi.
23 Ekim 2015- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Ne devlete ne de PKK’ye tavsiye ettik. Silah, şiddet, tutuklamayla olmaz diyoruz. 100 yıl daha savaşılsa yine masaya oturulacak” dedi.
Çanakkale Karabiga’ya 5 termik santral yapılması planlanıyor. Yapılması planlanan santrallerden birinin ÇED raporu onaylanırken, santral için 116 hektar orman yok edilecek, 19 hektar da deniz dolgusu yapılacak.
24 Ekim 2015- İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yer altı otoparkı yapılmak istenen geçmişi 16. Yüzyıla dayanan tarihi Piyalepaşa Külliyesi Bostanı’nı kültür varlığı olarak korumaya alıp projeyi iptal etti.
Acil Yardım Çağrı Hizmeti Numaraları’na “Alo 140 Terör İhbar Hattı” da eklendi. İhbar yapan kişi 200 bin TL’ye kadar ödüllendirilecek.
Şırnak’ta Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli bir bölük askere, operasyon emri verildi. Ancak, çok zaiyat verileceği gerekçesiyle operasyona çıkmayan iki subaya hapis cezası verildi.
25 Ekim 2015- Polisin operasyon sırasında silahla göğsünden vurduğu Dilek Doğan, tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.
26 Ekim 2015- Hakkari’de şiddetli patlama yaşandı. Patlamada her hangi bir can kaybı yaşanmazken, mahalle yolunun tahrip olduğu ve evlerin camlarının kırıldığı belirtildi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, sandıktan 7 Haziran sonuçların çıkması halinde yeniden seçim konuşulmaya başlanacağını söyledi.
Biri tutuklu beş sanığın yargılandığı HDP Genel Merkezi’nin yakılmasına ilişkin davada, tutuklu sanık Doğan Haydar Ciritcioğlu’nun tahliyesine karar verildi. Müşteki avukatlar, sonraki celsede reddi hakim yoluna gideceklerini açıkladı.
CHP Genel Merkez binasının önünde silah sesleri geldi. Kimliği belirsiz kişiler genel merkez binasının önünde 4-5 el havaya ateş etti. Saldırıda ölen ya da yaralanın olmadığı kaydedildi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ile İpek Koza Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verildi.
Şırnak’tan iş cinayeti haberi geldi. Kaçak işletilen kömür ocağında meydana gelen göçükte toprak altında kalan bir işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
27 Ekim 2015- Edirne’deki HDP İl Başkanlığı binasına giren kişi ya da kişiler, “AK Gençlik” imzasıyla duvarlara yazılamalar yaptı. Bina duvarlarına, Ankara Katliamı’yla dalga geçen ifadeler yazılırken, “Uzun Adam’ın izinde” şeklinde ifadeler yer aldı.
‘Seçim güvenliği’ gerekçesiyle Erzurum’dan Tekman ilçesine yüzlerce asker sevk edildi. Askerler öğrenci yurduna yerleştirilirken, bazı okullar da bu nedenle tatil edildi.
28 Ekim 2015- Mardin Nusaybin’de, Kürtçe eğitim veren Aymet Bayhan Okulu, ‘izinsiz açıldığı’ gerekçesiyle Milli Eğitim Müdürlüğü kararıyla mühürlendi.
CHP önünde ateş açtığı iddiasıyla gözaltına alınan kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasının ardından polis, holdinge bağlı Kanaltürk TV ile Bugün ve Millet gazetelerinin yer aldığı İstanbul Mecidiyeköy’deki binaya biber gazı, tazyikli su ve cop kullanarak girdi. 16.30 sıralarında uydu yayını kesilen kanallarda 16.50 civarında ise ana kumanda odasından yayın yapanlar çıkarıldı.
29 Ekim 2015- Trabzonspor-Gaziantepspor karşılaşmasında yaşanan penaltı ve kural hatası tartışması soyunma odalarına yansıdı. Bordo-mavili kulübün başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun talimatı ile hakemler 4 saat soyunma odasında rehin tutuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hacıosmanoğlu’na telefon etmesinin ardından hakemler, polis eşliğinde stattan ayrılabildi.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun, “Öleceksek de adam gibi öleceğiz, kadın gibi yaşamayacağız. Bizi kadın gibi yaşatmaya da kimsenin gücü yetmez” şeklindeki cinsiyetçi ifadelerine tepki gösterdi. Demirtaş, “Biz senin gibi yaşayacağımıza özgürlüğüne düşkün bir kadın gibi yaşayıp ölmeyi tercih ederiz,” dedi.ekim1

30 Ekim 2015- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında üzerlerinde 7 kilo TNT bulunan canlı bombaların yakalandığını açıkladı. Erdoğan, İpek Koza Grubu’na kayyum atanmasıyla ilgili protestolara ise “Burası hukuk devleti” diyerek tepki gösterdi.
31 Ekim 2015- Eski Adalet ve İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye destek vereceğini açıkladı.
Antep 1. Sulh Ceza Hakimliği, kentte dün şüphe üzerine durdurulan bir araçtan bulunan IŞİD mensubu olduğu belirtilen iki kişinin polisin üzerine bomba atması ve bu kişilerin yakalanmasıyla birlikte araçta yapılan aramada ise patlayıcı maddeler bulunması ile ilgili yayın yasağı getirdi.
1 Kasım 2015- CHP Genel Merkezinin bulunduğu Anadolu Bulvarı’nda, bir araçtan havaya dört el ateş açıldı.
Ege Denizi’nde Yunanistan’a ulaşmaya çalışan sığınmacıları taşıyan bir tekne battı. 11 kişi hayatını kaybetti.
2 Kasım 2015- Yüksekova sınır hattında akşam saatlerinden itibaren hava hareketliliği yaşanmaya başladı.
AK Partisi Sözcüsü Çelik, “Kamu düzeni tam sağlanmadan ‘çözüm sürecini yeniden devreye sokalım’ çağrılarını ciddiye almıyoruz, her birine kulağımız kapalıdır” dedi.
Kızıltepe’de Ankara Katliamı protestolarında yaralan Ahmet Ünal adlı genç hayatını kaybetti.
3 Kasım 2015- Bingöl’de Merkez dahil 6 bölgedeki 14 alan ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi. Valilik açıklamasında, yurttaşların belirtilen alanlara girişlerinin yasaklandığı belirtildi.
Siirt kent merkezinde çıkan çatışmada 1 kişi yaşamını yitirdi, bir polis yaralandı.kasım3

4 Kasım 2015- Bir cinsel istismar davasında daha mahkeme indirim hükümlerini uyguladı. Diyarbakır’da 14 yaşında tecavüze uğrayan ve hamile kalan Z.B. davasında mahkeme sanığa ‘saygın tutumu’ nedeniyle ‘iyi halden’ 11 yıl 8 ay hapis cezası verdi.
Diyarbakır’daki Kent Ormanı arazisi jandarmaya devredildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı orman arazisini, lojman, mühimmat deposu ve atış alanı olarak kullanmak üzere jandarmaya devri yönünde değişiklik yaptı. Karar kentte tepki topluyor.
Başbakanlıkta Ahmet Davutoğlu başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısından operasyonlara hız kesmeden devam kararı çıktı.
5 Kasım 2015- Diyarbakır’ın Dicle ilçesi kırsal kesiminde PKK’ye karşı başlatılan operasyonda çıkan çatışmada uzman çavuş Beytullah Tercan yaşamını yitirdi, bir astsubay da yaralandı. Valiliğin açıklamasında 1 PKK’linin de hayatını kaybettiği belirtildi.
6 Kasım 2015- Demokratik Suriye Güçleri’nin Haseke’nin güneyinde başlattığı operasyonlar sürerken ortak güçler 350 kilometre karelik alanı IŞİD’den kurtardı. Yapılan açıklamada 196 IŞİD’linin öldürüldüğü; 13 Demokratik Suriye Güçleri savaşçısı ve 3 sivilin yaşamını yitirdiği ifade edildi.
Silvan’daki saldırıların protesto edildiği Sur’da dün gece başlayan olaylar devam ediyor. Sabah saatlerinde çok sayıda polisin sevk edildiği ilçede, 17 yaşında bir çocuk sırtından vurularak yaralandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya’nın 3 ilçesinden geçen 33 kilometrelik Karpuzçay (Çenger Deresi) üzerine 3 adet HES kurulmasıyla ilgili ‘ÇED uygundur’ raporu verdi.kasım1

7 Kasım 2015- MHP Genel Merkezinden, Tuğrul Türkeş’in MHP Merkez Disiplin Kurulunca “parti üyeliğinden kesin çıkarma” cezasının iptali istemiyle dava açtığı duyuruldu.
Silvan’daki saldırıların protesto edildiği Sur’da açılan ateş sonucu yaralanan 18 yaşındaki Ferhat Doğru, tedavi altına alındığı hastanede yaşamını yitirdi.
Munzur Su’da TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, greve giden 7 işçi işten çıkarıldı.
iirt’te operasyona takviye amacıyla bölgeye giden Jandarma Özel Harekat timini taşıyan Sikorsky S-70 helikopterinin Siirt-Şırnak-Van üçgeninde yer alan Herekol Dağı’nda düşmesi sonucu 17 askerin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin soruşturmada askeri savcılık takipsizlik kararı verdi.
8 Kasım 2015- Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne 4 bin 900 erkek ve bin 100 kadın olmak üzere toplam 6 bin öğrenci alınacağını duyurdu.
Nusaybin’de zırhlı polis araçlarının geçişi esnasında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada, 3 polisin yaralandığı belirtildi.
Ankara’da inşaatta çalışırken elektrik akımına kapılan 14 yaşındaki Bünyamin Buyun hayatını kaybetti.
9 Kasım 2015- Antalya’nın Akseki ilçesinde 2012’den beri gündemde olan taş ocağı projesinin çalışmalarına başlandı. Ancak projenin yapılacağı 100 hektarlık alanda arkeolojik kalıntılar bulunuyor. Üstelik çalışmalar, tarım alanlarına ve yaban hayatına ciddi zarar veriyor.
Silvan’da günlerdir süren sokağa çıkma yasağı ve polis ablukasının protesto edildiği Cizre’de evlerine giden Mehmet Emin Butanri ve Rafet Aşut adlı yurttaşlar Hükümet Konağı’nda bulunan polislerce açılan ateş sonucu yaralandı.
Sokağa çıkma yasağınıın devam ettiği Silvan’da bir genç daha öldürüldü. Son bir haftada hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi.
Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde de olaylar çıktı. Sabah saatlerinde Yafes Mahallesi’ne ateş açıldığı iddia edildi. Saldırılar protesto edildi. Gerginlik ilçe geneline yayıldı.
Diyarbakır’ın Silvan ilçesinden beşinci ölüm haberi geldi. Bir kahvehanenin tarandığı ilçede yaralanan 3 kişiden Mehmet Yavuz isimli yurttaş yaşamını yitirdi.
10 Kasım 2015- Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde devriye gezen zırhlı polis aracına roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda ağır yaralanan 4 polisten 3’ü yaşamını yitirdi.
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Silvan’a çok sayıda askeri araç ve tank sevkıyatı yapıldı.
11 Kasım 2015- Sivas Demir Çelik İşletmeleri’nde çalışan 200 işçi ücretini alamadığı için yürüyüş yaptı. İşçilere polis TOMA ile tazyikli su sıkarak müdahale etti ve bazı işçiler fenalık geçirdi.
İş cinayetlerine bir yeni eklendi. Sinop’un Dikmen ilçesindeki balık unu fabrikasındaki atık balık suyunu temizlemek için indikleri kuyuda metan gazından zehirlenen 2 işçi hayatını kaybetti. Yaralanan iki işçi de hastanede yaşam savaşı veriyor.
12 Kasım 2015- Silopi’de, İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan Şehit Harun Mahallesi’ne yönelik atılan “bomba atar” olarak tabir edilen bombalar sonucu Fatma Yiğit isimli bir kadının hayatını kaybettiği. en az dört kişinin de yaralandığı belirtildi.
Şırnak Valiliği, Beytüşşebap ilçesinde altı bölgenin 15 gün süreyle ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilan edildiğini açıkladı.
13 Kasım 2015- Mardin Nusaybin’de bugün saat 21.00’dan itibaren ikinci bir emre kadar 15 mahallede “sokağa çıkma yasağı” ilan edildi.
14 Kasım 2015- Antep’te polisin IŞİD’in hücre evine yaptığı operasyon sırasında bir patlama meydana geldiği, patlamada yaralanan polisler olduğu belirtildi.
Şırnak Valiliği, Cizre’nin Sur ve Yafes mahallelerinde bugün saat 21.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.
IŞİD, Arapça ve Fransızca yayınladığı mesajla en az 127 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırılarını üstlendi.
15 Kasım 2015- Nusaybin Kaymakamlığı öldürülen 5 çocuk annesi 44 yaşındaki Selamet Yeşilmen ile ilgili yaptığı açıklamada, bölgede hiçbir patlama olmamasına rağmen şarapnel parçasıyla hayatını kaybettiğini ileri sürdü.
Cizre’de dün akşam 21.00’da başlayan sokağa çıkma yasağı saat 14.30 itibariyle sona erdi.
Mardin’in Nusaybin ilçesinde önceki gün ilan edilen sokağa çıkma yasağı üçüncü gününde ilk ölüm haberi geldi. Selamet Yeşilmen isimli kadın evinin önünde açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.
16 Kasım 2015- Diyarbakır’daki Kent Ormanı Askeriye’ye devredildi. Karara, Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Plancıları Odası itiraz etmeye hazırlanıyor.
17 Kasım 2015- Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Nusaybin’de Fatma Kulat isimli bir kadın ile Mehmet Aslan isimli bir genç kurşunların hedefi oldu. Akşam saatlerinde boynundan vurulan Aslan’ın hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP’nin 1 Kasım seçimlerinin iptali ile ilgili talebini oy birliğiyle reddetti.
Siirt’te Eruh ve Pervari ilçelerindeki dört bölge, 15 gün süreyle ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi
18 Kasım 2015- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘başkanlık sistemine’ ilişkin olarak, “Gazi Mustafa Kemal’in de uygulamalarında başkanlık sistemi vardı. 5 ay kaybettik, yazık günah,” dedi. Erdoğan, bölge il ve ilçelerinde süren sokağa çıkma yasaklarının ise devam edeceğini söyledi.
19 Kasım 2015- Silvan’daki sokağa çıkma yasağının ardından askerlerin ilçede halkın arasından yürüyerek çıkarken askerlere hakaret ettikleri iddiasıyla 6 kişi gözaltına alındı.
Lice’deki 9 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, yasağın bugün saat 17.00’dan itibaren ilan edildiği ve ikinci bir duyuruya kadar bölgeye giriş ve çıkışların yasaklandığı kaydedildi.
Sokağa çıkma yasağı ve operasyonların devam ettiği Nusaybin’de Musur Aslan adlı bir genç başından vurularak öldürüldü.
Fransa Ulusal Meclisi, Paris saldırıları sonrası ilan edilen olağanüstü halin üç ay uzatılmasına onay verdi.kasım4

20 Kasım 2015- Hakkari Valiliği, Yüksekova’nın tamamında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve kente giriş çıkışların yasaklandığını duyurdu. Yasağın ardından ilçede çatışmalar başladı.
Mali’nin başkenti Bamako’da saldırıya düzenlenen oteldeki 27 kişi hayatını kaybetti. Otelde kalan THY personelinin tümü kurtuldu. Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada ise saldırının ülkedeki barış görüşmelerinde kritik bir noktaya gelindiği sırada gerçekleştiği ve bunun ‘dikkat çekici’ olduğu söylendi.
Sokağa çıkma yasağının sekizinci gününe girdiği Nusaybin’de, Nurullah Kaplan isimli bir kişi açılan ateş sonucu öldürüldü. İlçede hayatını kaybedenlerin sayısı yediye yükseldi.
Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde Suriyeli 16 yaşındaki Abdulhamit Taben ile aynı yaştaki akrabası Ahmet Taben adlı çocuklar dövülerek öldürüldü, çocukların yanında çalıştığı hurdacı Habip Oral cinayetleri işlediği iddiasıyla tutuklandı.
21 Kasım 2015- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, HDP’li vekil Leyla Zana’nın yemin metnindeki ‘Türk milleti’ yerine ‘Türkiye milleti’ ibaresini kullanmasını değerlendirirken, “Hiçbir demokratik ülkenin meclisinde ve anayasasında olmayacak şekilde kötü yazılmış olan bir yemin metnidir” dedi.
Sokağa çıkma yasağının 9’uncu gününe girdiği Nusaybin’de Şerif Alpar adlı bir sivil hayatını kaybetti.
Silvan’da 12 günlük sokağa çıkma yasağında 6 Kasım günü 78 yaşındaki Latif Nangir adlı sivilin de hayatını kaybettiği ortaya çıktı, Nangir’in hayatını kaybetmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 9’a yükseldi.,
Ülkü Ocakları ve Alperen Ocakları, Bayır Bucak Türkmenleri’nin bulunduğu bölgeye yapılan hava operasyonlarını yine yanlış yerde protesto etti. Rusya Konsolosluğu önünde protesto gösterisi yapmak isteyen grup Hollanda Konsolusluğu’na yumurta attı.
22 Kasım 2015- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın makam aracına kendisinin de içinde bulunduğu akşam saatlerinde suikast giriminde bulunuldu.
Silvan’dan dönen askeri araç, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi. Kazada 3 asker yaralandı.
Yüksekova’da sokağa çıkma yasağının ilk gününde öldürülen Naim Noyan ve Mehmet Reşit Arıcı’nın cenaze törenine polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Saatlerce süren müdahaleye rağmen Noyan ve Arıcı binlerce kişinin katıldığı bir törenle toprağa verildi.
Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitiren ve cenazesi 59 gün sonra ailesine verilen Aziz Güler, son yolculuğuna uğurlandı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Cumhurbaşkanı yarın Ankara’ya geleceklerini söylediler. Buluşacağız, inşallah en kısa zamanda da hükümeti kuracağız” dedi.
23 Kasım 2015- Birine insan dışkısını yedirmenin işkence olmadığını ve kendisinin ‘bal gibi yiyeceğini’ söyleyen profesör Celal Şengör, özür diledi. Şengör, “Ben derdimi anlatamadım,” dedi.
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, IŞİD’le mücadelede Kürt sorununun önemine vurgu yaparak, “Türkiye’deki Kürt sorunu çözülmezse IŞİD sorunu da çözülmeyecek,” dedi ve ABD’yi doğruda iletişim kurmak istediklerini söyledi.
Urfa’nın Siverek ilçesinde polis aracına ateş açıldı. Saldırıda araçta bulunan bir polis hayatını kaybetti, bir polis ise yaralandı.
Silvan’da ‘dur’ ihtarına uymadığı iddiasıyla bir araç polislerce tarandı. Araçta bulunan bir kişi yaşamını yitirirken, bir kişi ise ağır yaralandı.
Hakkari’de merkez ile Çukurca ilçesindeki bazı alanlar 15 gün süreyle ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi.
Nusaybin’de devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle 25-26 Kasım tarihleri arasında yapılması planlanan TEOG sınavı ileri bir tarihe erteledi.
Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 9 Kasım akşamı vurularak yaralanan Rafet Aşut adlı yurttaş, tedavi gördüğü Adana Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.
Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden ve cenazesi 59 gün sonra alınan Aziz Güler’in ardından Kobani’de bekleyen 100 gencin cenazesi gündeme geldi.
Adalet Bakanlığı 5 yeni çocuk cezaevi açacak.
Siyah renkte akan ve balık ölümü haberleriyle gündeme gelen Bartın Irmağı’nda kirlilik devam ediyor. Bölge halkı ırmağın bu durumundan şikayetçi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kirlilikle ilgili inceleme başlattı.
24 Kasım 2015- 12 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Nusaybin’de abluka altında olan Abdulkadirpaşa Mahallesi’nde bir çok eve baskın düzenlendi.
Tunus’un aynı adlı başkentinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı askerlerini taşıyan otobüse yönelik gerçekleştirilen ve 12 kişinin öldüğü saldırının ardından ülkede olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Nusaybin’de süren sokağa çıkma yasağının 12. gününde ağır yaralanan 22 yaşındaki Sedat Güngör, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Başbakanlık kaynaklarına dayandırılan bilgilere göre; düşürülen Rusya uçağından paraşütle atlayan ve öldürüldükleri iddia edilen pilotların yaşadığı ve ilgili birimlerin kurtarma çalışmaları için devrede oldukları kaydedildi.
Rusya Genelkurmay Başkanlığı bir pilotları ile arama kurtarma çalışmalarına katılan bir askerlerinin öldüğünü duyurdu. Açıklamada Türkiye ile tüm askeri temasların askıya alındığı belirtildi.
25 Kasım 2015- Suriye sınırında Türkiye tarafından düşürülen Rus uçağının kurtarılan pilotu, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmediklerini ve Türkiye’nin kendilerini uyarmadığını söyledi.
TSK, Rusya’ya ait savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak Rusya Savunma Ataşesi ile Kara Ateşesi’yle görüşüldüğünü ve bilgilendirildiğini duyurdu.
Tunus’ta Cumhurbaşkanlığı korumalarını taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırıyı IŞİD üstlendi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni hükümet programını açıkladı. Davutoğlu, 64. Hükümet programında başkanlık sisteminin de olduğunu belirtti.
26 Kasım 2015- MİT TIR’larıyla ilgili haber nedeniyle açılan soruşturmada ifade veren Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül tutuklandı.
MHP Genel Bahçeli, Türkiye’nin Rusya savaş uçağını düşürmesiyle ilgili, “Milliyetçi Hareket Partisi, her türlü eleştiri hakkı saklı kalmak kaydıyla, AKP hükümetini desteksiz bırakmayacaktır” dedi.
Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Rus uçağı olduğunu bilseydik farklı davranırdık” sözlerine karşılık “bilmemeleri mümkün değil” dedi. Putin, ayrıca, “Teröre karşı çifte standart uygulayanlar, IŞİD ile ekonomik ilişki kuranlar ateşle oynuyor” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rus uçağının düşürülmesi olayından sonra Rusya Devlet Başkanı Putin’i telefonla aradım cevap vermedi” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya’dan özür dilemeyeceğiz. Hava sahamızı ihlal edenler bizden özür dilemeli” dedi.
27 Kasım 2015- Tekirdağ’dan demiryolu ile sevk edilen çok sayıda tank Antep’e ulaştı. Tren garından çekicilere yüklenen tankların Silopi’de konuşlandırılacağı bildirildi.
Nijerya’da Şiilere yönelik saldırıda en az 20 kişi yaşamını yitirdi. Kano eyaletindeki Zaria kentinde yapılan saldırıyı, Boko Haram örgütünün yaptığından şüpheleniliyor.
28 Kasım 2015- Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve bir polisin hayatını kaybettiği Sur ilçesindeki silahlı saldırıda ağır yaralanan diğer polisin de yaşamını yitirdiği açıklandı.
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Sur’da yaptığı açıklamadan sonra başından silahla vuruldu. Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Elçi hayatını kaybetti.
29 Kasım 2015 Türkiye-AB Zirvesi sona erdi. Avrupa Birliği, sığınmacı akınıyla ilgili Türkiye’ye 3 milyar Euro’luk maddi destek sağlamayı kararlaştırdı.
Nusaybin’de dördüncü kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak bu akşam 21.00’da itibaren uygulanacak.
Başbakan Davutoğlu, “Biz bir Avrupa halkıyız. Kıtanın kaderi hepimizin kaderidir” dedi.
İsrail, Rusya’nın geçen günlerde İsrail’in hava sahasını ihlal ettiğini, ancak olayın ‘iletişim kanalları aracılığıyla anında çözüldüğünü’ söyledi.
30 Kasım 2015- Kültür Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirildiği belirtilen “Dünya Karapapak Türkleri 1. Kurultayı ve Kültür Etkinlikleri”nde, Sedat Peker’e “Dünya Türklük Hakanı” ünvanı verildi.
1 Aralık 2015-İstanbul Bayrampaşa’da bulunan metro istasyonu yakınlarında patlama meydana geldi. Patlamaya, el yapımı, parça tesirli bombanın neden olduğu bildirildi.
Kültür Bakanı Mahir Ünal, Sedat Peker’in ‘Türklük Hakanı’ ünvanını aldığı etkinliğin bakanlıkla ilgisi olmadığını belirtti.
Rusya Başbakanı Medvedev, Türkiye’ye yaptırım talimatını imzaladı. İthalatı durdurulacak ürünler listesi de hükümetin resmi internet sitesinde de yayımlandı.
2 Aralık 2015-Avrupa Birliği ile varılan göçmen anlaşması Çanakkale’deki göçmenleri vurdu. Ayvacık ilçesinde sığınmacılara yönelik operasyonlar başladı, son iki günde bin 500 göçmen Yunanistan’a ulaşamadan yakalandı.
Hakkari Valiliği, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçeleri sınırlarında bulunan ve sivil yerleşim alanlarını da kapsayan birçok bölgeyi ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan etti.
Mardin merkez Artuklu ilçesinde askeri konvoyun geçişi sırasında patlama meydana geldi. Patlamada bir askerin hayatını kaybettiği belirtildi.
3 Aralık 2015-İstanbul Sancaktepe’te polisler tarafından yapılan ev baskını sırasında Dilan Kortak adlı kadın öldürüldü.
Diyarbakır Barosu yöneticileri, Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili olarak, sokakta bulunup ateş eden dört polisin tutuklanması için savcılığa başvurdu. Avukatlar ayrıca soruşturmanın polisten alınarak jandarmaya verilmesini istedi.
Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde karbon salımını %60 azaltma sözü vermişti. Cinping sözünü tuttu. Çin Devlet Konseyi, 2020’ye kadar kirletici emisyon oranını yüzde 60 oranında azaltma kararı verdi.aralık

4 Aralık 2015-Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sürerken, çıkan çatışmalarda biri ağır olmak üzere dört polis yaralandı. Bir eve isabet eden bomba atar nedeniyle 13 kişi yaralanırken, bir kişi de kurşunların hedefi oldu.
Bir kaç yüz Türkiye askerinin Irak ordusunu IŞİD’e karşı eğitmek amacıyla Musul’a girdiği açıklandı.
ABD’de önceki gün 14 kişinin ölümü, 18 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının failleri arasındaki kadının, IŞİD’e bağlılık bildirdiği ortaya çıktı.
5 Aralık 2015-İstanbul Sancaktepe’de önceki gün düzenlenen polis baskınında evinde öldürülen Dilan Kortak’ın cenazesi İzmir’de toprağa verildi.
Şırnak’ın Cizre ilçesinde askerlerin bulunduğu araca düzenlenen saldırıda iki asker hayatını kaybederken, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çıkan çatışmada ise bir polis hayatını kaybetti.
Şırnak’ın Cizre ilçesinde askerlerin bulunduğu araca düzenlenen saldırıda iki asker hayatını kaybederken, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çıkan çatışmada ise bir polis hayatını kaybetti.
Diyarbakır’ın Hazro ilçesine bağlı altı mahallede dün akşam konulan sokağa çıkma yasağı kaldırılırken, Lice ile Hazro ilçelerinde 12 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
6 Aralık 2015-Bu sabah sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Nusaybin’de zırhlı aracın geçişi sırasında patlama meydana geldi. Patlamada, 6 özel harekat polisi ağır yaralandı.
Sabah Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Nusaybin’de askerin zırhlı aracının geçişi sırasında patlama meydana geldi. Patlamada 6 asker yaralandı.
Diyarbakır’da, sokağa çıkma yasaklarını protesto yürüyüşüne polisler, tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti, kent genelinde gerginlik devam ederken, Diyarbakır 78’liler Girişimi de yaptıkları açıklamayla sokağa çıkma yasağını protesto etti.
Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün tarihi Haydarpaşa Garı’nın restorasyonuyla ilgili ruhsat başvurusu, Kadıköy Belediyesi tarafından onaylandı. Restorasyon çalışmaları önümüzdeki günlerde başlanacak.
Norveç’in batısındaki Rogaland bölgesinde hafta sonundan itibaren başlayan yoğun yağış ve fırtına, sel baskınına sebep oldu.
7 Aralık 2015-Sokağa çıkma yasağının yeniden ilan edildiği Nusaybin’de iddiaya göre polis 56 yaşındaki Fehime Aktı’yı öldürdü. 12 yaşındaki M.A.’ da omzuna isabet eden kurşunla yaralandı.
8 Aralık 2015-Anayasa Mahkemesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na hakim karar olmaksızın erişim engelleme yetkisi veren düzenlemenin iptali istemini reddetti.
Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde engelli bir çocuk öldürülmüş bir şekilde bulundu. 15 yaşındaki Ferhat Kartal’ın kurşunla öldürüldüğü iddia edildi.
Sur’da süren sokağa çıkma yasağını Koşuyolu’nda toplanıp ilçeye yürüyerek protesto etmek isteyen yurttaşlara polis müdahalesiyle başlayan olaylar, Ofis ve Bağlar’a yayıldı.
9 Aralık 2015-Van’ın Erciş ilçesinde kelepçelenip darp edilerek gözaltına alınan ve ikisi tutuklanarak cezaevine gönderilen gazeteciler hakkında polisler tarafından ‘mukavemet’ gerekçesiyle dava açıldı. Gazeteciler hakkında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ile yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, görüşmenin ‘herkes için bir mesaj niteliğinde olduğunu’ ifade etti. Davutoğlu, MİT ve Dışişleri Müsteşarı’nın da yarın Bağdat’a gideceğini açıkladı.
10 Aralık 2015-Şırnak’ın Cizre ilçesinde Kaymakam Ahmet Adanur’un yakın koruması polis memuru Ayhan Kaya’nın alıkonulduğu, Kaya’nın alıkonulmasının ardından ilçede operasyon başlatıldı.
Şemdinli Halk Meclisi, “Kentte bulunan devletin tüm kurumları bizim için meşruiyetini kaybetmiştir. Bu haliyle devletin hiçbir atanmışı bizi yönetemeyecektir” diyerek özyönetim ilan ettiğini duyurdu.
11 Aralık 2015-Mardin’in Dargeçit ilçesinde saat 18.00’den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Adana’da Çukurova Üniversitesi’nde ülkücü bir grup ilk önce polisle konuştu sonra “Bir sabah ansızın gelebiliriz” sloganlarıyla üniversitenin yemekhanesine yürüdü. Yürüyüşün ardından çıkan gerginlik ve polisin tutumu kameralara yansıdı. Öte yandan işçiler de ülkücü grubun saldırısına uğradı.
Cizre’de polis tarafından öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan davasının dördüncü duruşması görüldü. Duruşmada mahkeme heyeti, tutuklu sanık polis M.N.G’nin tutuklunun halinin devamına karar verirken, tutuksuz yargılanan 4 sanık polisin tutuklanma talebini reddederek, duruşmayı 12 Şubat 2016 tarihine erteledi.
Sur’da 9 gün süren sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının üzerinden 24 saat geçmeden, yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Açıklamada, 6 mahalle ile Gazi Caddesi’nde ‘ikinci bir emre kadar’ sokağa çıkmanın yasak olduğu bildirildi.
12 Aralık 2015-İzmir Valiliği, geçen yıl Gezi Direnişi’nin yıldönümünde gözaltına alınan 63 kişiye Kantar Polis Karakolu’ndaki şiddet görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından bir polise disiplin cezası verildiğini açıkladı.
Nusaybin’de 4 gün süren sokağa çıkma yasakları sırasında yaralanan Bilal Erdoğan isimli gencin hayatını kaybettiği belirtildi.
Fransa’nın başkenti Paris’te yaklaşık iki haftadır devam eden iklim konferansında, taslak sonuç bildirisi üzerinde uzlaşma sağlandı.
Bir yıldır “güvenlik” gerekçesiyle sahasında maç yapmasına izin verilmeyen, defalarca cezaya çarptırılan ve maddi-manevi zorluklarla boğuşan Cizrespor ligden çekildi. Kulübün ikinci başkanı, “İstenmediğimiz yerde durmayız. Ligleri de onların olsun” dedi.
TSK’nın, PKK’nin denetimindeki alanlarına yönelik hava operasyonunda Şırnak Uludere’de sınır ticareti yapan iki köylünün hayatını kaybettiği belirtildi.
13 Aralık 2015-Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır’da bugün 14 Aralık’ta HDP’nin düzenleyeceğini açıkladığı yürüyüşü ‘mevzuata aykırı ve kanunsuz’ ilan etti.
Nusaybin’in Fırat Mahallesi’nde bir patlama meydana geldi. Dargeçit’te zırhlı araca düzenlenen roketli saldırı sonucu 3 özel harekat polisi yaralandı.
Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçesinde de hareketlilik var. İlçelerde sokağa çıkma yasağı yok ama her iki ilçede de öğretmenlere izin verildi ve askeri sevkiyat yapılıyor.
14 Aralık 2015-Cizre’nin Yafes Caddesi üzeride Mevlide İğdi isimli bir çocuk başına isabet eden bir kurşunla ağır yaralandı.
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde devam eden sokağa çıkma yasağını protesto etmek için düzenlenen yürüyüşe polis saldırdı ve saldırıda 2 genç vurularak öldürüldü. 2 kişi de yaralandı.
15 Aralık 2015-TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda SSK ve Bağkur emeklilerine 2016 yılı ocak ayından itibaren seyyanen ayda 100 lira zam yapılmasını içeren düzenleme kabul edildi.
Adana’nın Seyhan İlçesi’nde polis merkezine saldırı düzenlendi. Ses bombası ve molotof kokteyli atılan, ayrıca silahla ateş edilen saldırıda ölen ve yaralanan olmadı.
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde görev yapan öğretmenlere yasaktan bir gün önce Milli Eğitim tarafından atılan “İlçeyi terk edin” mesajına rağmen bazı öğretmenler Cizre’yi terk etmedi.
Silvan-Diyarbakır Karayolu’nda zırhlı askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada, üç polis hayatını kaybetti, en az beş polis de yaralandı.
Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde sabaha karşı çatışmalar şiddetlendi. Askerlerin de katıldığı operasyonda, bazı polislerin yaralandığı belirtildi.
2014’ün Ekim ayında, IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden ve cenazesine 15 ay sonra ulaşılan Suphi Nejat Ağırnaslı, Kobani’de düzenlenen törenle toprağa verildi.
Ataköy sahilinde, TOKİ tarafından 5 yıl önce yapılan arazi satışı, yapılaşmaya yol açması nedeniyle büyük tepkilere neden olmuştu. Satışın iptali için 5 yıl önce açılan dava sonuçlandı. Danıştay, arazi satışını iptal etti ancak bölgede şimdi 16 katlı 5 blok bulunuyor.
16 Aralık 2015-Diyarbakır Bağlar’da karakola bombalı saldırı düzenlendi. Patlamanın ardından kısa süreli çatışma çıktı
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de, üç çocuk annesi 30 yaşındaki Hediye Şen evinde vurularak öldürüldü. Mahmut Şen, “Caferi Sadık Türbesi’nin bulunduğu tepeden ateş açıldı. Eşim bu sırada öldürüldü,” dedi.
ABD Merkez Bankası bugün faiz oranını 25 baz puan artırdı. Fed, böylece 2006’dan bu yana ilk kez faiz artırmış oldu, yaklaşık 10 yıl sonra sıfır faiz dönemi sonra sona erdi.
IŞİD, Musul’un Başika bölgesinde Sünnilere ait karargahı bombaladığını duyurdu. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı. IŞİD’in saldırılarına Türkiyeli askerlerin yanıt verdiği bir askerin yaralandığı belirtiliyor.
Mardin Mazıdağı’nda askeri aracın geçişi sırasında düzenlenen saldırıda, araçta bulunan 3 asker yaralandı.
Gaziantep’te YPG operasyonunda yakalananların evinden çıktığı gerekçesiyle Hasan Cemal’in ‘Delila/Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri’, ‘Çözüm Sürecinde Kürdistan Günlükleri’ ve Tuğçe Tatari’nin ‘Anneanne, Ben Aslında Diyarbakır’da Değildim’ kitapları için toplatma kararı verildi
17 Aralık 2015-İsrail ile Türkiye, ilişkilerin normalleşmesi için bir ön anlaşmaya varıldığı öne sürüldü. Başbakanlık yetkilileri ise görüşmelerde varılmış nihai bir mutabakatın olmadığını, görüşmelerin olumlu şekilde devam ettiğini belirtti.
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak’ın Cizre ilçesinde 24 yaşındaki Doğan Aslan adlı kişi öldürüldü.
18 Aralık 2015-Hakkari Valiliği, kent merkezi ile Şemdinli, Çukurca ve Yüksekova ilçelerinde yer alan çok sayıda alanın 15 gün süreyle ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edildiğini açıkladı.
ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan Irak’la tansiyonu düşürmesini isterken, Türk askerlerinin ülkeden çekilmesi gerektiğini söyledi.
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde İbrahim Akan isimli bir çocuk hayatını kaybetti. İki kişi de yaralandı.aralık2

19 Aralık 2015-Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Irak’ın Musul kentindeki Başika bölgesinden askerlerin intikali için başlayan süreci devam ettireceği belirtildi.
Silopi’deki sokağa çıkma yasağı sürerken, göğsünden yaralanan 18 yaşındaki İbrahim Bilgin kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal’le İstanbul’da Yıldız Sarayı Mâbeyn Köşkü’nde görüştü.
20 Aralık 2015-İstanbul’da toplanan Demokratik İslam Kongresi’nin 2. Genel Kurul toplantısı, 3 günün ardından okunan sonuç bildirgesiyle sona erdi.
Sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü Silopi, Cizre, Sur, Nusaybin ve Dargeçit’te çatışmalar sürüyor. Ölüm haberleri de gelmeye devam ediyor. Silopi’nin Nuh Mahallesin’de evleri taranan 11 çocuk annesi Taybet İnan ve 6 çocuk babası Yusuf İnan öldü. Her iki kişi de hastaneye kaldırılamadığı için hayatını kaybetti. İlçede sabah saatlerinden bu yana yoğun çatışmalar yaşanıyor.
Endonezya’da dün bir yolcu feribotu denizde kayboldu. 37 kişi açık denizde bulunurken, onlarca kişi hala kayıp.
14 Aralık’ta Nusaybin, Cizre ve Silopi’de uygulamaya konulan sokağa çıkma yasakları ile birlikte uluslararası Habur Sınır Kapısı da kapatıldı.
Başbakan Davutoğlu, “Terörle yol almaya çalışandan mertlik beklenmez, doğruluk beklenmez, insaf beklenmez” dedi.,
21 Aralık 2015-Diyarbakır’da el yapımı bir patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 1 uzman çavuş hayatını kaybetti.
Bitlis’te el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 2 asker hayatını kaybederken 6 asker de yaralandı.
22 Aralık 2015-Şırnak’ta zırhlı polis aracına yönelik roketatarlı saldırıda bir polis hayatını kaybetti, 2 polis de yaralandı.
İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde polisin bir eve düzenlediği baskında iki kadın öldürüldü.
Sinop Ayancık’ta kurulması planlanan HES projesinin “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edildi. Yöre halkı, projeye karşı 4 yıldır mücadele ediyordu.
TSK, Bitlis’te çıkan çatışmada bir askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Hür Dava Partisi, Cizre’de iki üyesinin evlerine askerlerin zorla mevzilendiğini açıkladı.
23 Aralık 2015-Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur’da Mesut Seviktek yaşamını yitirdi. Yasaklı ilçelerden Dargeçit’te ise balkona çıkan iki kişi kurşunların hedefi oldu ve hayatını kaybetti.
AYM, şüphelilerde arama yapılması için gereken “somut delillere dayalı kuvvetli şüphe” ibaresinin “makul şüphe” şeklinde değiştirilmesinin iptal istemini reddetti.
Dün sur için Diyarbakır’da yapılan eylemlerde yaşamını yitiren 16 yaşındaki Şiyar Baran için bugün cenaze töreni düzenlendi. Baran’ın 10 yaşındaki kardeşi Ömer, ağabeyinin en sevdiği fıstıkları cebinde getirdi, ağabeyinin ismini toprağa yazdı. Aile zor anlar yaşadı.
24 Aralık 2015-Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan’a kalkınma, kapasite arttırımı ve güvenlik konusunda destek olmayı sürdüreceğiz” dedi.
Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyesi avukat Velat Alan’ın bir plazanın 10’uncu katında bulunan bürosundaki çalışma odasının camına kurşun isabet etti. Alan, Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından Diyarbakır Baro Başkanlığı’na vekalet ediyordu.
Meclis Genel Kurulu’nda, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına 100 TL seyyanen zam yapılmasını içeren yasa tasarısının iki maddesi kabul edildi.
Hacettepe Üniversitesi’nde arkadaşlarının satırlı saldırıya uğramasını protesto eden öğrenciler bugün de ülkücü oldukları belirtilen grubun saldırısına uğradı. İstanbul Üniversitesi’nde ise 1997 yılında öldürülen Burhanettin Akdoğdu ile Ali Serkan Eroğlu için düzenlenmek istenen anma törenine saldıran polis, 14 öğrenciyi gözaltına aldı.
25 Aralık 2015-Soma davasında tutuklu sanıklardan vardiya amirleri Hilmi Kazık ve Yasin Kurnaz’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi. Karar sonrası bazı aileler fenalaştı.
Silopi’de süren sokağa çıkma yasağı sırasında komşusundan evine dönerken öldürülen 57 yaşındaki Taybet İnan’ın cenazesi 7 gün sonra öldürüldüğü sokaktan alındı.
26 Aralık 2015-Anayasa Mahkemesi, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması için yapılan ikinci başvuruyu da “başvuruculara yönelik derhal tedbir kararı verilmesini gerektiren ciddi bir tehlike bulunduğu dosyadaki bilgi ve belgelerden anlaşılamadı” denilerek reddetti.
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Dargeçit’te bir araca ateş açılması sonucu dört kişi hayatını kaybetti.
Cizre’de 3 aylık bebek Miray İnce evinde, halasının kucağında kurşunla yaralandı. Onu hastaneye götürmeye çalışan ailesi, 155’i aradı. Polis “beyaz bayrakla dışarı çıkabilirsiniz” dedi. Büyükbaba, babaanne ve dedesi bebeği yanlarına alarak, beyaz bayrakla ambulansın geleceği noktaya gitti. Ancak onlara da ateş açıldı. Bebek olay yerinde, büyükbaba da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Başbakan Davutoğlu’nun HDP ile yapacağı görüşmenin iptal edildiği belirtilerek, ”Aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır” denildi.
27 Aralık 2015-HDP’yle yeni Anayasa’ya ilişkin görüşmeyi iptal eden Başbakan Davutoğlu, yeni anayasayı en geniş mutabakatla hayata geçireceklerini söyledi.
Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre’de zırhlı aracın geçişi sırasında bir patlayıcının infilak ettiğilmesi sonucu 3 uzman çavuş hayatını kaybetti, bir asker ve bir polis de yaralandı.
Olağanüstü olarak toplanan DTK’nın sonuç bildirgesinde, “Türkiye gerçeğinde demokratik özerkliğe dayalı bir siyasi ve toplumsal sistem yaratmadan Türkiye’nin demokratikleşmesi mümkün değildir. Dünya halklarını ve kurumlarını halkımızın meşru özgürlük talepleriyle dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.
Sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar eğitimi de vurdu. Yasakların uygulandığı yerlerde toplam bin 556 okulda eğitim durdu ve 362 bin öğrenci eğitim alamıyor.
28 Aralık 2015- Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’ye yönelik yaptırımların genişletilmesine yönelik kararnameyi imzaladı.
Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silopi’de bir asker hayatını kaybetti.
Sokağa çıkma yasağı ve ablukanın devam ettiği Sur’da çıkan çatışmada 5 özel harekat polisi ile 4 asker yaralandı. Yaralanan polis ve askerlerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.
29 Aralık 2015- KESK, DİSK ve TMMOB ‘Savaşa karşı barış’ sloganıyla birçok ilde iş bıraktı. Yürüyüşlerin de yapıldığı günde Diyarbakır’daki yürüyüşe polis müdahale etti.
Sivas’ın merkeze bağlı Menteşe köyü yakınlarında gerçekleştirilen boru döşemesi sırasında meydana göçükte 3 işçi toprak altında kaldı.
30 Aralık 2015-Cizre’debir yaralıya müdahale ettiği esnada sağlık emekçisi Aziz Yural başıdan vurularak öldürüldü.
Başbakan Davutoğlu, Sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü bölgelerdeki sivil ölümleriyle ilgili olarak, “Devlet tarafından hiçbir sivil hayatını kaybetmedi. Sivil ölümlerin tamamı terör örgütü kaynaklı” ifadesini kullanan Davutoğlu, “Bütün sokakların tek tek temizlenmesi gerekiyor” diye konuştu.
Amasya Üniversitesi öğretim görevlisi Çise Atalay, bir öğrencisi tarafından ihbar edilince TEM ekipleri tarafından gözaltına alındı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, asgari ücretin bin 300 lira olarak belirlendiğini açıkladı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun gündeminde hidroelektrik santralleri vardı. Eroğlu, HES’lerin doğaya zarar vermediğini savundu.
31 Aralık 2015-Başkanlık sistemiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan üniter sistemli başkanlık sisteminin Hitler Almanyası’nda da olduğunu söyledi.
Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağına karşı gerçekleşen yürüyüş, polisin biber gazlı ve tazyikli sulu müdahalesi ile engellendi.Diyarbakır’da, kameraman arkadaşını gözaltına almaya çalışan polislere engel olmak isteyen bir muhabir, kendini zırhlı aracın önüne attı. Muhabirin polislere “O benim kameramanım” dedi.
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de 40 yaşındaki Cabbar Taşkın, evinin yakınlarında açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Çatışmaların sürdüğü ilçede bir özel harekat polisi de hayatını kaybetti.
Sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların sürdüğü Sur’da tuzaklanan bombanın patlatılması sonucu bir asker hayatını kaybetti, iki asker de yaralandı.

Paylaş

1 Yorum

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here