Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Dersim merkez ile Ovacık İlçesi arasında yer alan Munzur Vadisinde kırsal bölgede askeri operasyon hareketliliği yaşandığı bildirildi.

İHA ile keşif yapılıp havadan ateş altına alındı

Dersim’de iki gün önce insansız hava aracının Munzur Vadisi içinde Bali Deresi ile Venk Köprüsü arasındaki sarp dağlık alanda canlı hareketliliği tespit etmesinden sonra başlatıldığı belirtilen operasyonla birlikte Kobra helikopterleri, bölgeyi yoğun ateş altına aldı. Bugün sabah erken saatlerden itibaren de bölgeye özel eğitimli birliklerle kara operasyonu düzenlendi. Operasyon kapsamında Kirpi tipi zırhlı araçlar ile bölgeye taşınan askerler, belirlenen noktalara konuşlandırıldı. Munzur Vadisi’nin Venk Köprüsü, Bali Deresi civarı, Sarıtaş bölgeleri ile vadinin hakim tepeleri ve iç kesimlerinde askeri hareketliliğin sürdüğü bildirildi.

Skorsky helikopterlerin de destek verdiği operasyonda Kobra helikopterler, kar kalınlığının yaklaşık 1 metreyi aştığı vadinin en üst tepeleri ile sarp ve derin vadilerin iç kesimlerini bombaladı.

Hava bombardımanından sonra askeri birliklerin karadan da araçlarla Munzur Vadisine girdiği öğrenildi.

Hendek de yok barikat da

Devlet güçlerinin Kürt illerinde yaptığı operasyonları için gerekçe olarak gösterdiği hendek veya barikat olmamasına karşın geniş çaplı askeri hareketliliğin devam ettiği bildirildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here