Anasayfa Haber Alpay ve Erdoğan’a TCK 302’den Tahliye, Tutukluluk Halleri Belirsiz

Alpay ve Erdoğan’a TCK 302’den Tahliye, Tutukluluk Halleri Belirsiz

Paylaş
Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyeleri Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan hakkında tahliye kararı çıktı.

bianet’e konuşan avukat Özcan Kılıç, Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan’ın bugün akşam 7 gibi tahliye olmasını beklediklerini, duruşmanın ise 29 Aralık’ta görüleceğini söyledi.

Avukat Kılıç, mahkemeden tensip kararı çıktığını ve mahkemenin Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan’ın tahliyesine, Özgür Gündem Yazı İşleri Müdür İnan Kızılkaya ile Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya’nın tutukluluk halinin devamına karar verdiğini aktardı.

Tutukluluk halleri belirsiz

Tahliye kararının basına yansımasının ardından, tutukluluğun devamına ilişkin haberler çıkması üzerine ulaştığımız avukat Sercan Korkmaz, saat 17.30 itibarıyla ellerinde tutukluluğun devamına dair bir karar bulunmadığını, yetkili hakimin sözlü olarak örgüt üyeliği suçundan tutukluluğa devam kararı verildiğini söylediğini aktardı.

Ellerinde henüz buna dair yazılı bir belge olmadığını belirten avukat Korkmaz, avukatların infaz hakimliği ile görüşmeye gittiklerini ifade etti. “Hukuki bir karmaşa var” diye konuştu.

Ağırlaştırılmış müebbet haois cezası istemiyle yargılanan Aslı Erdoğan 19 Ağustos’ta, Necmiye Alpay 31 Ağustos’ta tutuklanmıştı.

İddianame hazır

Savcı Umut Tepe’nin hazırladığı iddianameye göre, Alpay ve Erdoğan, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK)  “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” başlıklı 302/1, “ “Silahlı örgüt” başlıklı 314/2,” Suç işleme amacıyla örgüt kurma” başlıklı 220/1,2,8,  3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) örgüt propagandasını düzenleyen 7/2. maddelerinden yargılanıyor.

Aslı Erdoğan hakkındaki iddialar

İddianamede Erdoğan’ın köşe yazılarıyla “PKK’ya yönelik güvenlik güçlerince yürütülen operasyonları eleştirdiği, güvenlik güçlerinin sivil halkı katlettiği algısını okuyucuya aktardığı ve terör örgütünün sözcüsü olan gazetede bilerek Yayın Danışma Kurulu Üyesi olarak yer almasının PKK/KCK terör örgütünün nihai amacını desteklediği, örgüt adına hareket ettiğinin kanıtı olduğu” ifadelerine yer verildi.

Erdoğan hakkındaki iddialar şöyle:

* 20 Mayıs 2016’da yayınlanan “Faşizm Güncesi: Bugün” başlıklı yazısında Şırnak Lice’de PKK’ye yönelik operasyonları eleştirildiği ve “köşe yazısının hikayeleştirilmesinin yanı sıra çocukların ve insanların diri diri yakıldığı ve bunun Emniyet güçleri tarafından yapılan katliam gibi gösterildiği”,

* 28 Haziran 2016’da yayınlanan “Yetmiş Beş, Yetmiş Altı” başlıklı yazısında “Özgür Gündem gazetesi ve yetkililerinin hakkında açılan dava-tutuklama-ölüm süreçlerini bir mücadele gibi anlattığı, KCK tutuklusunun hayatını, ölümünü anlatmak istediğini dile getirdiği”,

* 1 Temmuz 2016’da “Öteki Gündem” başlıklı yazısında “Özgür Gündem gazetesini ve geçmişte gazete ile ilgili yaşanan kapatma olaylarını eleştirdiği, gazeteyi ve gazetenin taşıdığı misyonu sahiplendiği, şüphelinin Savcılık ifadesinde belirttiği gibi sadece yayın danışma kurulu üyeliğini sembolik olarak temsil etmediği”,

* 8 Temmuz’da yayınlanan “Ayların En Zalimi” başlıklı yazısında Diyarbakır Lice’de askerler tarafından öldürülen ve 17 Şubat’ta Ankara’daki saldırının faili olduğu iddia edilen Ş.K. adlı kişinin “sivil vatandaş olarak gösterdiği ve terör örgütü PKK’ya yönelik güvenlik güçlerince yürütülen operasyonların eleştirildiği, güvenlik güçlerinin sivil halkı katlettiği algısının verildiği”.

Necmiye Alpay hakkındaki iddialar

Yazar ve dilbilimci Necmiye Alpay’ın 5 Haziran 2016’da yayınlanan “Kendi Özgürlüğünü Kendisi Yaratan Gazete” başlıklı yazısında “Özgür Gündem gazetesinin savunuculuğunu yaparak terör örgütünün yayın organı olarak hareket eden gazeteyi ve gazetenin geçmişini sahiplendiği” iddia edildi. (ÇT)

 

 

 

 

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here