Anasayfa Haber Nefret Suçları ile Mücadelede Anayasal Haklar Tartışıldı

Nefret Suçları ile Mücadelede Anayasal Haklar Tartışıldı

Paylaş

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin düzenlediği “Trans Savunu” paneli İsmail Beşikçi Vakfı’nda gerçekleşti.  Dernek genel sekreteri Kıvılcım Arat’ın moderatörlüğünü üstlendiği panelde, insan hakları avukatı Eren Keskin sunum yaptı.

Şiddet pratiklerine karşı hukuki savunma yolları, belgeleme ve raporlamanın konuşulduğu panelde; nefret suçları nedir, nefret suçları ile nasıl mücadele edilir ve nasıl belgelenir, ayrımcılık karşıtı mevzuatın durumu, önemi ve LGBTİ harekete yansıması üzerinde konuşuldu.

Arat: Akp’lilerin demeçleri saldırıların zemini hazırlıyor

Arat, 7 Haziran seçimleri ve öncesinde siyasetin birer öznesi olma yolunda kendini var eden LGBTİ’lerin devlet saldırılarına maruz kaldığını söyledi.

Trans Onur Haftası kapsamında yapılan etkinliklerin basın tarafından hedef gösterilmesi ile başlayan sürecin, İstanbul Onur Haftası’na yapılan polis müdahalesi ile devam ettiğini belirten Arat, AKP’li bakan ve vekillerin hedef gösteren demeçlerinin saldırıların zeminini hazırladığını ifade etti.

Ramazan bayramı sonrası trans seks işçilerine yönelik saldırıların bir hayli arttığını belirten Arat, yaşanan her saldırının raporlanması ve yargıya intikal ettirilmesinin öneminden bahsetti.

Keskin: Türkiye bir hukuk devleti değil

Avukat Eren Keskin ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin aslında bir hukuk devleti olmadığını söyleyerek; “Devletin yazılı hukuku ile uygulaması her zaman birbirinden farklı oldu. İşkence yazılı hukuka göre yasak bir sorgulama yöntemi ama işkence her alanda kullanılıyor. Özellikle translara karşı” dedi.

Keskin, Türkiye’nin birçok uluslararası sözleşmeye imza attığını hatırlatarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ayrımcılığı yasaklayan 14. maddesine rağmen uygulamada ayrımcılığın ön planda olduğunu belirtti.

Kaç trans milletvekili var?

“Siyasi partilerin içinde kaç tane trans milletvekili var, kaç tane aday gösterilmiş. Kaçı ön plana çıkarak parti politikalarını konuşabiliyor” diye soran Eren Keskin, kendine demokratım ve insan hakları savunucusuyum diyenlerin kendilerini sınayabilmelerinin birinci yolunun trans hakları olduğu söyledi.

Kazanılan emsal davaların öneminden ve ayrımcılık karşıtı mevzuattan bahseden Keskin, örnek davalarla konuşmasını bitirdi. (ÇT) bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here