Anasayfa Kültür-Sanat Nejat Uygur Onur Ödülü Haldun Dormen’e verildi

Nejat Uygur Onur Ödülü Haldun Dormen’e verildi

Paylaş

 

Haber:Kubilay Yalçın Gerboğa Nejat Uygur Tiyatro Festivali gerçekleşti. Yedi gün süren ve kültür sanat meraklılarının tiyatroya doyduğu festivalde Nejat Uygur Onur Ödülü sanatçı Haldun Dormen’e verildi.

Elazığ Müzik ve Sanat Derneği (EMSAD) tarafından her yıl düzenlenen ve 7 gün süren festival, Eti Krom A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen bir yürüyüşle başladı. Öğretmen evi önünde toplanan tiyatro sanatçıları Haldun Dormen, Göksel Kortay, Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal, Nejat Uygur’un oğlu Ahmet Uygur’un da aralarında bulunduğu kalabalık, PTT Meydanı’na kadar yürüdü.

Yürüyüşe Elazığlı tiyatrocuların Osmanlı kıyafetleri ile katılması dikkat çekti. Daha sonra törenin yapılacağı Nurettin Ardıç Kültür Merkezi’ne geçen sanatçılar ve tiyatroseverler, Elazığlı oyuncuların sahnelediği ‘Vahşi Komedi’ adlı oyunu izledi.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, oyun sonrası düzenlenen törenle, tiyaro sanatçısı Göksel Kortay’a Nejat Uygur sevgi ve emek ödülünü verdi. Burada konuşan Kortay, ödülü almaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Nejat Uygur çok önemli bir sanatçıydı. Bana göre Nejat Uygur, Türkiye’de doğup büyümeseydi, bir batı ülkesinde doğup büyüseydi, uzun yıllar önce aramızdan ayrılmış olan ve bu gün bile dünyada bir numaralı komedi ustası olan Charlie Chaplin’in tahtına otururdu” dedi.

Tiyatro severlerin büyük ilgisi ve alkışları arasında sahneye davet edilen ünlü tiyatro sanatçısı Haldun Dormen’e de Nejat Uygur onur ödülünü, milletvekili Zülfü Demirbağ tarafından verildi. Ödülü alan Dormen de, ödülün kendisi için çok büyük bir anlamı olduğunu belirterek, yaptığı espriler ile salonu kahkahaya boğdu.

Ahmet Uygur ve Nejla Uygur’un ödüllerinin verilmesinin ardından festivalin ana sponsörü Eti Krom A.Ş.’ye katkılarından dolayı plaktel verildi.

7 gün süren festival

7 gün süren festival kapsamında çeşitli tiyatro oyunları sahnelendi. Adana, Amasya, Çanakkale, Elazığ, Kütahya, Malatya, Muş, Siirt ve Sivas olmak üzere 9 bölgeden gelen tiyatro ekipleri çeşitli tiyatro oyunlarını sergilediler.

Final gecesinde jüri tarafından dereceye giren oyun ve oyuncular ödüllendirildi. Elazığ ekibi olan Komedi 23 Ekibi, “Yav he he” oyunuyla, En İyi Tiyatro Oyunu ve Nejat Uygur’u Temsil Eden Ödülü’ne layık görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here