Anasayfa Dergi Nöbetçi yayın yönetmenleri Fincancı, Önderoğlu ve Nesin tutuklandı

Nöbetçi yayın yönetmenleri Fincancı, Önderoğlu ve Nesin tutuklandı

Paylaş

Özgür Gündem gazetesinin “Eş Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına destek olan ve birer gün Özgür Gündem’in Eş Nöbetçi Yayın Yönetmenliği’ni yapan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve bianet raportörü Erol Önderoğlu ve gazeteci yazar Ahmet Nesin tutuklandı.

Önderoğlu, Korur Fincancı ve Nesin Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyası çerçevesinde görev aldıkları için Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Eşref Durmuş tarafından “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilmişlerdi.

Nöbetçi yayın yönetmenleri Fincancı, Önderoğlu ve Nesin tutuklandı

Savcılık ifadesine gitmişlerdi

Özgür Gündem Gazetesi’nin başlattığı “Özgür Gündem’le Dayanışmak İçin Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmeni”  kampanyasına katılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun da aralarında olduğu bir grup bugün sabah saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde savcılığa ifade verdi.

“Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan 44 kişiden 37’si hakkında gazetede ‘örgüt propagandası’ yaptıkları iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Bu sabah savcılığa ifade vermeye giden Cengiz Boysoy, İhsan Eliaçık, Beyza Üstün ve Kemal Can’dan  Fincancı, Nesin ve Önderoğlu’nun örgüt propagandasını yaptığını iddiasıyla tutuklanmaları talebi ile 1. Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Öğleden sonra hakim karşısına çıkan Fincancı, Nesin, Önderoğlu’nun mahkeme tarafından tutuklanmasına karar verildi.

Medyanın editöryal çizgisi radikal müdahale gördü

Savcılık sorgusunda Önderoğlu, siyasi ayrım yapmaksızın her kesimden gazeteci ile dayanıştığını, mesleki dayanışma için Gündem’e yayın yönetmenliği yaptığını belirterek, “20 yıldır gazetecilik yapıyorum. 25 Temmuz 2015’de Başbakan Davutoğlu’nun gazetelerin genel yayın yönetmenlerine toplayarak mutabakata varması sonrasında Güneydoğu’da yaşananlara dair medyanın editöryal çizgileri radikal bir şekilde müdahale gördü. Bu kapsam haricinde yayın yapanlar ise terörle mücadele kanunun muhtelif maddeleri üzerinden orantısız müdahale maruz kaldı” dedi.

Şebnem Korur Fincancı ise gazetede yayımlanan haberlerin içerikleri hakkında haberdar olduğunu belirterek, gazete ile her zaman dayanıştığını söyledi.

TİHV’den açıklama

Mahkemeye sevkin ardından Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın serbest bırakılması için açıklama yaptı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Korur Fincancı için yapılan açıklamada, “Sadece ülkemiz için değil tüm dünya için hayatını işkencenin önlenmesi ve insan haklarının son bulmasına adayan sevgili başkanımız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’yı tutuklama girişiminin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?” diye sordu.

Açıklamada Şebnem Korur Fincancı’nın yanı sıra  savcılık tarafından yine aynı gerekçe ile Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun da birlikte tutuklama talebi ile nöbetçi mahkemeye sevk edildiği hatırlatıldı.

TİHV ,”Özellikle son dönem hepimizin tanıklığında yaşananlar göz önüne alındığında bu tutuklama talebinin hukuki temelden yoksun, bir şekilde asıl amacın işkence ve insan hakları ihlallerinin önlenmesi mücadelesinin dolaylı yollarla engellenmeye çalışması anlamına gelmektedir” denildi.

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Johannes Hahn, Önderoğlu, Korur Fincancı ve Nesin’in Özgür Gündem gazetesinde Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmasına tepki gösterdi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve Bianet raportörü Erol Önderoğlu ve gazeteci yazar Ahmet Nesin tutuklanmasına Avrupa Birliği’den (AB) tepki geldi.

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Johannes Hahn tarafından yapılan açıklamada, tutuklamaların Türkiye’nin medya özgürlüğünün de içinde bulunduğu temel hakların ihlali olduğu ifade edilirken masumiyet karinesinin gözardı edildiği belirtildi.

AB üyeliğine aday olan Türkiye’nin mümkün olan en yüksek demokratik standartları uygulaması gerektiğinin sıkça hatırladığının belirtildiği açıklamada ‘AB’ye girmek isteyen her ülkenin insan haklarını garanti alması gerekir’ ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada özgür ve bağımsız medyanın demokratik toplumlar için hayati öneme sahip olduğu belirtildi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi ve bianet raportörü Erol Önderoğlu ve gazeteci yazar Ahmet Nesin’in tutuklanması üzerine basın meslek örgütleri Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK Basın İş ve Türkiye Gazetecler Cemiyeti (TGC) tepki gösterdi.

TGS: Dayanışma tutuklandı510

“Türkiye basın tarihinde yine kara bir gün yaşıyoruz. Gazetecilerin uğradıkları hak ihlallerini yakından takip eden sendikamız üyesi ve RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin, TİHV Başkanı ve Evrensel Gazetesi yazarı Şebnem Korur Fincancı Özgür Gündem gazetesine dayanışma gösterdikleri için tutuklandılar.

“Bu tutuklama kararının siyasi olduğu çok açıktır. Mahkemelyerin verdiği siyasi kararlar ile gazeteciler baskı altına almak istenmektidir. Bugün mahkeme gazeteciler arasındaki dayanışma duygusunu da tutuklamak istemiştir. Bir birlerinin sorunlarına gözünü kapatan, görmeyen, yan yana gelmeyen bir meslek grubu yaratılmak istenmektedir.

“TGS olarak tüm gazetecileri, başta cezaevlerinde tutuklu olan meslektaşlarımız olmak üzere, yargılanan, baskı altında tutulan gazetecilerle dayanışma çağırıyoruz. Gazetecileri hapse atan zihniyetin tek korkusu dayanışmadır. Biz yan yana durunca böyle siyasi kararlar veremezler.”

DİSK Basın İş: Dayanışma suç sayılamaz

“3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Özgür Gündem’le dayanışmak amacıyla başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan üç dostumuz bugün tutuklandı. Bugüne kadar dayanışma nöbetine katılan 40 kişi hakkında savcılık tarafından soruşturma açıldı. Aralarında Genel Başkanımız Faruk Eren ve MYK üyemiz Ayşe Düzkan’ın da bulunduğu bir grup içinse savcılık soruşturması davaya dönüştürüldü yargılama süreci başlatıldı.

“Özgür Gündem’e yönelik baskılar karşısında gösterilen dayanışmaya dahi tahammülü olmayanlar açılan soruşturma ve davaların basın özgürlüğü mücadelesi verenler için caydırıcı olmadığını görmüş olmalı ki şimdi de tutuklama yolunu gündemlerine alıyor.

“İktidarın siyasi baskıları karşısında düşünce ve ifade özgürlüğünü savunanların, medyada barışın dilini korumak isteyenlerin, basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkına sahip çıkanların dayanışması suç sayılamaz.

“DİSK Basın İş olarak her türlü baskı karşısında özgür basın ile dayanışma kararlılığımızı sürdüreceğimizi bir kez daha yineliyoruz. Tutuklanan dostlarımızın, meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.”

TGC: Tek tip gazeteci olmayacağız

“Bu karar Türkiye’de basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından ülkeyi çok daha karanlık bir geleceğin beklediğinin göstergesidir. Bu koşullarda, halkın haber alma hakkının savunulması, bağımsız ve eleştirel gazetecilik yapılabilmesi artık mümkün görülmemektedir.

“Gazeteciliği terör örgütü propagandası ile örtüştüren zihniyetin yayın organlarını iş yapamaz duruma getirdiği, özgür haberciliği yok etmek istediği ortadadır. Israrla salt iktidara yanaşan tek tip yayıncılık ve tek tip gazeteciliğin ülkede geçerli kılınmaya çalışılması, kamuoyunun haber alma özgürlüğünü de yok saymaktadır. Bu kararla gazetecilik ve dayanışma hapsedilmiştir.

“İktidarı, demokratik ülkelerde örneği görülmeyen, evrensel gazetecilik ilkeleriyle asla uyuşmayan bu tutumdan halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için vazgeçmesini istiyoruz. Tüm baskılara rağmen tek tip gazeteci olmayacağımızı, tek tip yayıncılık yapmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. ” (EA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here