Anasayfa Ekoloji “Nükleere Hayır Platformu” kuruldu

“Nükleere Hayır Platformu” kuruldu

Paylaş

Çevre örgütleri öncülüğünde, Türkiye’nin Mersin-Akkuyu bölgesinde kurulacak nükleer santrale karşı sürdürülen mücadele çerçevesinde “Nükleere Hayır Platformu” oluşturuldu.

Nükleere Hayır Platformu, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Merkez Binasında düzenlediği basın toplantısında, platformu oluşturan örgüt temsilcilerinin imza koyduğu “Nükleer Santrallere Karşı Mücadelede – Ortak Deklarasyonu” açıkladı.

Platform, Mersin-Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santralin, “halkın ve gelecek nesillerin yaşamını tehlikeye soktuğu ve doğayı önemli ölçüde tehdit ettiği” gerekçesiyle hemen durdurulmasını istedi.

Bu amaç doğrultusunda “Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi”nin derhal iptal edilmesini talep eden Platform, bu konudaki yol haritalarının; “taleplerinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetine iletmek üzere Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne uyarı ve eylem gerçekleştirmek, gerekli karşı duruş göstermemeleri halinde KKTC hükümeti ve yetkili makamlarına karşı da eylemliliğimizi sergilemek” olduğunu bildirdi.

Platform eylem sürecine, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile yapacağı görüşmenin ardından karar verecek.

Platformu oluşturan örgütlerin ortak deklarasyonunu Biyologlar Derneği Genel Sekreteri Hasan Sarpten okudu.

Sarpten, Türkiye’nin Mersin ilinin Gülnar ilçesinin Akkuyu mevkiine yapılacak “nükleer güç santralinin” KKTC’ye mesafesinin Mersin il merkezine olan mesafeden bile daha yakın konumda olduğuna dikkat çekerek, KKTC’nin olası bir kaza durumunda ilk sırada ve azami ölçekte etkileneceğinin açık olduğunu kaydetti.

Sarpten, kaza olmasa dahi nükleer santrallerden kaynaklanan atıklar ve bertaraf yöntemlerinin zorluğu dikkate alınarak, komşu ülkede nükleer santral yapılmasının bölgede var olan ve gelecekte var olacak kuşakları doğrudan ve sonu olmayan bir radyasyon tehdidine mahkum etmek anlamında olduğunu ifade etti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here