Anasayfa Kadın Nurcan Fidan ,İki kez tecavüze uğradı, katlanamadı, intihar etti, ama yine de...

Nurcan Fidan ,İki kez tecavüze uğradı, katlanamadı, intihar etti, ama yine de yargıyı ve Adli Tıp Kurumu’nu ikna edemedi.

Paylaş

 

Mardin Midyat ilçesinde birisi korucu iki kişinin tecavüzüne uğradıktan sonra intihar eden 20 yaşındaki Nurcan Fidan’ın soruşturması iki çelişkili rapora rağmen kapatıldı. Anayasa Mahkemesi’ne taşınan dosyaya verilen ret kararı sonrası tecavüzcüler yargılanmadan aklanırken, ailenin avukatı Eren Keskin, dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürmeye hazırlanıyor. Keskin, ANF’ye yaptığı açıklamada, tecavüzü sadece kızlık zarındaki yırtıkla ölçen bir zihniyet ile karşı karşıya olduklarını vurguladı.

Kadınların her gün tecavüz ve cinayetlere maruz kaldığı Türkiye’de, bir tecavüz dosyasının daha üstü kapatıldı. Dosyayı soruşturan Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı, biri korucu iki kişi tarafından tecavüze uğradıktan sonra evinde ateşli silahla hayatına son veren Nurcan Fidan’ın ölümü sonrası Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) verdiği DNA profilleri uyuşmuyor raporuna dayanarak takipsizlik kararı verirken, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan itirazların da reddedildiği ortaya çıktı. Böylece bir genç kadının ölümüne neden olan iki tecavüzcü daha aklandı.

TECAVÜZCÜLER YİNE SERBEST

Henüz 20 yaşındaki Nurcan Fidan, Mardin Midyat ilçesine bağlı Hanlar (Xanika) köyünde ailesiyle yaşıyordu. Veli İnan isimli şahısla nişanlanan ve daha sonra ayrılan Fidan, İnan tarafından kaçırılarak bir hafta alıkonulduğu evde defalarca tecavüze maruz kalmıştı. Nurcan, arayarak yardım istediği ikiz kardeşi Muhittin’in çabaları sonucunda kurtarılsa da, ailenin hem Jandarma Komutanlığı hem İdil Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı başvuru sonuçsuz kaldı. Tecavüz şüphesiyle Basibrin Jandarma Karakolu tarafından gözaltına alınan Veli İnan, Abdülhalim isimli bir korucu başının araya girmesiyle serbest bırakıldı. Nurcan Fidan, kendisine tecavüz eden şahsın elini kollunu sallayarak dolaşmasının travmasını atlatmaya çalışırken, bu kez de korucubaşı Osman İşler’in oğlu Kerim İşler tarafından silah zoruyla bindirildiği arabada tecavüze uğradı. Buna dayanamayan Nurcan, bir gün sonra, 02.07.2013 tarihinde aile evinde babasına ait silahıyla çileli hayatına son verdi.

İKİ ÇELİŞKİLİ RAPORA RAĞMEN…

Nurcan’ın ilk tecavüz sonrası İdil Devlet Hastanesi Kadın Doğum uzmanı tarafından yapılan muayenesinde, “Hymende saat 5-8 hizasında kaideye uzanan yırtık izlendi” tespiti yer almasına rağmen, intiharı sonrası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan klasik otopside Nurcan’ın bakire olduğu raporu verildi. Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Biyolojik İhtisas Dairesi’nin 28.01.2014 tarihli raporunda ise, iç çamaşırında herhangi bir sperm bulgusuna rastlanmadığı, atlette ise en az biri erkek olmak üzere birden fazla şahsa ait DNA profili bulunduğu, ancak bu DNA profillerinin hiç birisinin söz konusu şüpheliye ait olmadığı belirtildi. Bu rapora dayanan Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı da 23.02.2014 tarihinde şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Raporlardaki çelişkiye rağmen, dosyanın bu şekilde kapatılmasına itiraz ederek AYM’ye taşıyan aile buradan da sonuç alamadı. Midyat Başsavcılığı’nın verdiği takipsizlik kararını destekleyen AYM itirazı reddetti.

TECAVÜZÜ KIZLIK ZARINDAKİ YIRTIKLA ÖLÇEN BİR ZİHNİYET

İç hukuk yolları tükenen dosyayı önümüzdeki hafta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanan ailenin avukatı Eren Keskin, tecavüzün kızlık zarının yırtılıp yırtılmamasıyla ölçülemeyeceğini vurguladı. Keskin, bir kadına isteği dışında yapılan her türlü cinsel saldırının tecavüz olduğunun altını çizdi.

“Yargıçlar hala gerek iç hukuk, gerekse uluslararası sözleşmeleri iyi okumadan, hatta hiç bilmeden karar veriyorlar” diyen Keskin, “Ve her zaman olduğu gibi, iki çelişkili rapor ortadayken, Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı rapor temel alınarak bir dosya daha kapatıldı” dedi.

Bir kadına tecavüzü sadece kızlık zarındaki yırtıkla ölçen bir zihniyet ile karşı karşıya olduklarını vurgulayan Keskin, davayı bu erkek egemen zihniyete karşı uluslararası hukuka taşıyacaklarını vurguladı. İSTANBUL / ANF – ZEYNEP KURAY

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here