Anasayfa Haber Nuriye Gülmen Serbest

Nuriye Gülmen Serbest

Paylaş

Açlık grevinin 269. gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen, yargılandığı davadan ceza verilmesinin ardından tahliye edildi ve gece saatlerinde serbest kaldı.

Gülmen, tutuklu bulunduğu Ankara Numune Hastanesi mahkum koğuşundan ambulansla Özakça’nın da kaldığı Ankara’daki eve götürüldü.

Nuriye Gülmen’in annesi Cemile Gülmen, tahliye haberini aldıktan sonra büyük bir mutluluk yaşadıklarını ifade etti, “Kızıımıza kavuştuk diye seviniyoruz. İnşallah açlığının bitmesini istiyoruz. Açlık grevi ile ilgili bir şey konuşmadık, ama işine dönmediği sürece bırakmaz. Daha çok yakından göremedik ama şu anda zayıf, yani bitkin durumda” dedi.

Babası Şaban Gülmen de “Tahliye olduğu için sevinçliyiz. İnşallah bu zor günleri de atlatıp daha iyi günlere kavuşmak istiyoruz. Daha çocuğumuzla konuşmadık, ama zannediyorum ki işine dönene kadar açlık grevine devam edecek. Fiziki olarak bitkin. Vücut yapısı çok zayıf, bitkin durumda. İnşallah düzelir” diye konuştu.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, dünkü duruşmada, Nuriye Gülmen’in “örgüt üyeliğinden” 5 yıl hapis cezasına, cezanın artırımla 7,5 yıla çıkmasına, indirimle 6 yıl 3 ay cezasına karar verdi ve tahliyesine hükmetti.

İhraç edilen öğretmenlerden açlık grevindeki Semih Özakça ile Acun Karadağ beraat etti.

Ne olmuştu?

Tıklayın – Gülmen ve Özakça Kimdir?

Nuriye Gülmen 6 Ocak 2017’de yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Konya Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edildi.

Semih Özakça 29 Ekim 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Mardin’deki öğretmenlik görevinden ihraç edildi.

Gülmen 9 Kasım 2016’dan, Özakça 23 Kasım 2016’dan beri oturma eylemi yapmak üzere Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önündeydi.

Tıklayın – Gülmen ve Özakça Ne ile Suçlanıyor?

9 Mart 2017’de açlık grevine başladılar.

Ankara’da İnsan hakları Heykeli’nin bulunduğu Yüksel Caddesi’nde işlerine iade talebiyle başlattıkları direniş eylemi boyunca defalarca gözaltına alınıp bırakıldılar. En son 22 Mayıs’ta gözaltına alındılar, 23 Mayıs’ta tutuklandılar. 28 Temmuz’dan itibaren Sincan Cezaevi Kampusu Devlet Hastanesi’nde tutulmaya başlandılar.

14 Eylül’de Ankara Adliyesi’nde görülen ilk duruşma öncesi Sincan cezaevi jandarma komutanlığı “güvenlik, yetersiz personel ve sağlık koşulları”nı gerekçe gösterip iki sanığın tutuldukları hapishane hastanesinden getirilmemesine dair tutunağı gönderdi. Gülmen ve Özakça duruşmaya getirilmedi.

Nuriye Gülmen, açlık grevinin 202. gününün ilk saatlerinde (26 Eylül) Cezaevi hastanesinden Numune Hastanesi’ne götürüldü.

Semih Özakça, üçüncü duruşmada tahliye edildi.

(AS)

* Fotoğraflar: Semih Özakça, sendika.org / Ankara

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here