Anasayfa Haber Nusaybin halkı: Onlar ülkemizden gidecekler

Nusaybin halkı: Onlar ülkemizden gidecekler

Paylaş

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Büyük operasyon başlattık, hepsini temizleriz” tehditlerini değerlendiren Nusaybinliler, “Bu topraklar için kanımızı döktük. Asıl onlar asker ve polislerini alarak topraklarımızdan çekip gidecekler” dedi.

Sıkıyönetim saldırıları altında olan Mardin’in Nusaybin ilçesinin Fırat, Dicle, Yenişehir ve Abdulkadirpaşa mahallelerinde yaşayan yurttaşlar Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Oraların hepsini temizleyeceğiz” tehdidine cevap verdi. Türk medyasının algı operasyonlarına da tepki gösteren yurttaşlar, tüm saldırı ve manipülatif yayınlara rağmen topraklarını terk etmeyeceklerini ifade etti. Saldırı altındaki Fırat Mahallesi sakini Abdulrrezak Kızgın, Kürt halkının eşsiz mücadelesinin her yönüyle ilerlediğini ifade etti. On bin asker ve polisle operasyon başlatmanın, operasyonu başlatanların yenilgisi olarak değerlendiren Kızgın, bu operasyonların aynı zamanda Kürt halkının mücadelesinin gelmiş olduğu başarı düzeyinin de ifadesi olduğunu söyledi.

‘Kendimizi patlatırız ama teslim olmayız’mrd-19-12-15-nusaybin-halk-goc-tepki-rop-kizgin
Kürt halkına karşı kentlerde 10 bin güçle operasyon başlatan devletin Kürdistan’da bir meşruiyetinin kalmadığına vurgu yapan Kızgın, “Bu devletin yönetiminin de meşruiyeti kalmamıştır. Tankıyla topuyla bu halka saldıran devleti de bu halk tanımıyor. İrademizi teslim almak istiyor. Ancak bunu başaramayacaklardır. On bin askerli operasyon ve saldırılara karşı, bizim de direnme gücümüz vardır” dedi. Türk medyasının algı operasyonlarına da tepki gösteren Kızgın, devletin özgür basını tutuklayarak havuz medyasının önünü açtığını kaydetti. İktidarın tüm medyayı kendine göre düzenlediğini hatırlatan Kızgın, “Ancak iktidarın medyasının yalanlarını biliyoruz. İradelerini paraya satmışlar. Bizleri temizlemekten bahsediyorlar. Kim oluyorsunuz siz? Bu topraklardan bir daha ayrılmayacağız. Direnişten başka da bir yolumuz yok. Kendimizi patlatırız ama asla teslim olmayız” diye konuştu.

 

mrd-19-12-15-nusaybin-halk-goc-tepki-rop-akyuz1
‘Ülkemizi terk etsinler’

Mahalle sakinlerinden Latife Akyüz de, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Temizleriz” söylemlerine tepki gösterdi. “Biz evlerimizi terk etmedik. İşte buradayız” diyen Akyüz, hiçbir cumhurbaşkanı ve başbakanı da tanımadıklarını ifade etti. Akyüz, şunları söyledi: “Biz toprak ve çocuklarımızı asla bırakmayız. Direnişimizi daha da büyüteceğiz. Bu ülke, bu toprak bizim toprağımız. Bu topraklardan çıkacak olan onlardır. Asker ve polislerini ülkemizden çeksinler. Kimse Kürt halkını bitiremez.”

‘Dünya var oldukça burada olacağız’ mrd-19-12-15-nusaybin-halk-goc-tepki-rop-cetinkaya

Direnişin sürdüğü Dicle Mahallesi sakini Ayşe Çetinkaya ise, saldırılar sürdüğü sürece direnişlerini büyüteceklerini dile getirdi. “Bu altın topraklarımızı kimseye bırakmayız” diyen Çetinkaya, devletin ve medyanın, “göç ediyorlar” propagandasına tepki gösterdi. Dünya var oldukça bu topraklarda yaşayacaklarını vurgulayan Çetinkaya, “Binlerce çocuğumuzu bu toprağa vermişiz. Kanımızı dökmüşüz bu toprak için. Hiçbir zaman da gitmeyiz bir yere” dedi. Devlet güçlerinin hedef gözeterek sivilleri katlettiğini hatırlatan Bahar İlmek de, hiçbir saldırının kendilerini yıldırmayacağını söyledi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here