Anasayfa Haber Nusaybin için süresiz açlık grevleri başlatıldı

Nusaybin için süresiz açlık grevleri başlatıldı

Paylaş

  Nusaybin başta olmak üzere Kürdistan kentlerinde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve katliam girişimlerine karşı Antep ve Mardin’in Mazıdağı ilçesinde süresiz-dönüşümlü açlık grevleri başlatıldı.

HDP ve DBP Antep İl Örgütleri, Nusaybin başta olmak üzere Kürdistan kentlerinde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve yaşanan katliam girişimlerini protesto etmek amacıyla süresiz-dönüşümlü açlık grevleri başlattı. HDP Şehitkamil ve DBP Şahinbey ilçe binalarında basın açıklamasıyla başlatılan açlık grevleri, 2 gün dönüşümlü olarak sürecek.

“Sokağa çıkma yasaklarına karşı halkımızın direnişini selamlıyoruz” pankartı önünde açıklama yapan DBP Antep İl Eşbaşkanı Berivan Özpolat Şimşek, valiliklerin “asayiş olaylarını” bahane ederek mahallelerde 13 günü bulan sokağa çıkma yasakları ilan ettiğini belirterek, “Devletin sistematik olarak Kürt halkı üzerinde uygulamaya koymuş olduğu politikalar insanlık suçu olup bu insanlık insanlık suçu karşısında sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızın bilinmesini isteriz” diye konuştu.

Dönüşümlü olarak devam edecek olan açlık grevinin startını verdiklerini açıklayan Şimşek, “İnsan bedeni üzerinde gerçekleştireceğimiz bu protesto ile devletin egemenleri karşısında direneceğiz. Bu ülkede yaşayan tüm halkları bu konuda duyarlı olmaya ve demokratik tepkisini ortaya koymaya davet ediyoruz” dedi.

Mazıdağı’nda da açlık grevi eylemi başlatıldı

Nusaybin’de 13. gününe giren sıkıyönetim uygulamalarını protesto etmek ve halkın direnişine destek vermek amacıyla Mardin’nin Mazıdağı ilçesinde de açlık grevi eylemi başlatıldı.
DBP Mazıdağı İlçe Örgütü öncülüğünde başlatılan eyleme, belediye meclis üyeleri, KJA ve DİSK üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yurttaş katıldı. Gündüzleri Jiyanê Nu Meydanı’nda, akşamları ise DBP ilçe örgütü binasında sürdürülecek eylemin polis ablukası ve yasak kalkıncaya kadar devam edeceği belirtildi. Açlık grevinin yanı sıra ilçede akşam saatlerinde gürültü eylemi ve yürüyüşlerinde düzenleneceği bildirildi. ANTEP/MARDİN (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here