Anasayfa Haber Nusaybin sokaklara döküldü

Nusaybin sokaklara döküldü

Paylaş

Nusaybin’de devlet güçlerinin saldırılarına 13 gündür direnen halk, kuşatma altındaki evlerinden çıkarak sokaklara döküldü. Kısa sürede binleri bulan kitle, çarşı merkezine doğru “Bijî berxwedana Nisêbînê” sloganıyla yürüyor.

Nardin Nusaybin’de 13’üncü gününde devam eden sıkıyönetim uygulamaları ve polis ablukasını kırmak için ilçenin birçok mahallesinde yurttaşlar sokağa döküldü. İlçenin abluka altında bulunan Abdulkadirpaşa, Dicle, Fırat ve Yenişehir mahallelerine destek vermek için ilçenin Zeynel Abidin, Barış ve Kışla mahalleleri başta olmak üzere birçok merkezinde binlerce yurttaş sokağa çıkıyor. Zeynel Abidin Mahallesi Önder Caddesi ve Kışla Mahallesi Vatan Sokak üzerinde toplanan binlerce yurttaş, mahalle içlerinden gerçekleştirdikleri yürüyüşlerle bir araya geliyor. Çarşı merkezine doğru beyaz tülbent taşıyarak, yürüyüşe geçen kitle, sık sık “Bijî berxwedana Nisêbînê” sloganı atıyor.

Halkın ayaklandığı haberinin duyulmasıyla abluka altındaki Abdulkadirpaşa, Yenişehir, Dicle ve Fırat mahallelerinde zılgıt sesleri yükseliyor.

Sıkıyönetim uygulamalarının 13’üncü gününe girdiği Nusaybin’de
tüm ağır silahlara rağmen mahallelere giremeyen özel harekat timleri ve polis, abluka altında direnen halkın direnişine çarpıyor.

İlan edilen sokağa çıkma yasağının 13’üncü gününde devam ettiği Mardin’in Nusaybin ilçesinde, tüm ağır saldırılara rağmen mahallelere giremeyen polis, abluka altında tuttuğu ilçenin Abdulkadirpaşa, Yenişehir, Dicle ve Fırat mahallelerine dönük saldırılarını yoğunlaştırıyor. Dün akşam saatlerinde Fırat Mahallesi’nde 64 yaşındaki Sultan Şavur, 60 yaşındaki Hasan Korkmaz ve Yenişehir Mahallesi’nde ekmek almak için evden çıkan Sedat Güngör’ü katleden polis, katliam girişimlerini sürdürüyor.

Abdulkadirpaşa Mahallesi’nde de dün akşam saatlerinde birçok eve baskın gerçekleştiren özel harekat polisleri, en az 2 kişiyi gözaltına aldı.

Çağçağ Caddesi üzerinden Abdulkadirpaşa ve Fırat mahallelerini birbirinden ayıran Şirin Sokak’ta, Mohrız Mezarlığı, eski hastane yakınları ve tarihi İpekyolu üzerinde zırhlı araçlarla konumlanan polislerin, saldırıları, halkın yoğun direnişine çarpıyor. Sık sık bomba atar diye tabir edilen silah ve zırhlı araçlarla bu mahallelere yoğun saldırılar gerçekleştirilirken, mahallelerden yer yer şiddetli patlama sesleri yükseliyor. Halkın topyekun direnişte olduğu mahallelerde yoğun saldırılar karşısında slogan ve zılgıt sesleri yükseliyor. mrd-25-11-15-nusaybin-halk-sokaga-dokuldu mrd-25-11-15-nusaybin-halk-sokaga-dokulduu8

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here