Anasayfa Dergi Nusaybin’de 11 Günlük Yasağın Fotoğrafları

Nusaybin’de 11 Günlük Yasağın Fotoğrafları

Paylaş

 

Mardin’in Nusaybin ilçesinde dört mahallede 11 gün, 11 mahallede dört gün süren ve dün sabah sona eren sokağa çıkma yasağında meydana gelenler bugün fotoğraflara yansıdı.

Anadolu Ajansından geçen fotoğraflarda, binaların ve yolların ağır şekilde tahrip edildiği görülüyor. Çatışmalarda elektrik ve su hatları da zarar gördü.

Nusaybin’in 15 mahallesindeki sokağa çıkma yasağının dün sabah 10:00’dan itibaren kaldırılacağı açıklandı. Bu, ilçedeki altıncı sokağa çıkma yasağıydı.

İlçenin Abdulkadirpaşa Mahallesi, Fırat Mahallesi, Dicle Mahallesi, Yenişehir Mahallesinde 14 Aralık’tan beri yasak sürüyordu.

21 Aralık’ta da Yenituran Mahallesi, Yeşilkent Mahallesi, Mor Yakup Mahallesi, Zeynelabidin Mahallesi, Kışla Mahallesi, 8 Mart Mahallesi, Gırnavas Mahallesi, Devrim Mahallesi, Selahaddin Eyyubi Mahallesi, İpekyolu Mahallesi ve Barış Mahallesinde yasak ilan edilmişti.

Nusaybin’de yasaklar

1 – 6 Ekim: Mardin Valiliği, Nusaybin ilçesinde Girmeli, Eskihisar, Tepeüstü ve Kayadibi mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasak altı gün sürdü.

13 – 26 Kasım: Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 gün sokağa çıkılamadı. İlçe sakinlerinin yaşamsal ihtiyaçlarına karşılaması için yasağa bir gün ara verildi. Yasak süresince dokuz kişi hayatını kaybetti.

29 Kasım – 3 Aralık: Mardin, Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı beş gün sürdü.

6 Aralık – 9 Aralık: Nusaybin’de 6 Aralık’ta ilan edilen yasak üç gün sonra kaldırıldı.

14 Aralık – Mardin’in Nusaybin ilçesinde yine sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Dört mahallede uygulanan yasağa 18 Aralık’ta 09.00- 16.00 saatlerinde ara verildi. 21 Aralık‘ta da yasağa 11 mahalle daha eklendi.

Nusaybin hakkında

Mardin’in 10 ilçesinden biri. Merkez nüfusu 97 bin 156. Güney komşusu Suriye.

15 mahalleden oluşuyor: Selahaddin – i Eyyûbi, Devrim, Sekiz Mart, Barış, Fırat, Gırnavas, İpekyolu, Zeynelabidin, Moryakup, Kışla, Dicle, Yenituran, Yenişehir, Abdulkadirpaşa, Yeşilkent.

Mardin Valisi: Ömer Faruk Koçak.

Nusaybin Kaymakamı: Haluk Çakmak.

Belediye eş başkanları (Halkların Demokratik Partisi): Sara Kaya, Cengiz Kök.

1 Kasım 2015 Genel Seçim sonuçları:

HDP (% 89,38), AKP (% 8,62), CHP (% 0,63), MHP (% 0,55)

7 Haziran 2015 Genel Seçim sonuçları:

HDP (% 90,42), AKP (% 6,53), MHP (% 0.80), CHP (% 0,37)

 

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here