Anasayfa Haber Nusaybin’de 14 günlük yasak, 9 kişi öldürüldükten sonra kaldırıldı.

Nusaybin’de 14 günlük yasak, 9 kişi öldürüldükten sonra kaldırıldı.

Paylaş

 Nusaybin’de 13 Kasım’da ilan edilen ve 9 kişinin devlet güçlerince katledildiği sokağa çıkma yasağı, Nusaybin halkının kesintisiz direnişi sonrası 14.gününde kaldırıldı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 13 Kasım’da ilan edilen, Kürdistan’da uygulanan en uzun sokağa çıkma yasağı 14.gününde kaldırıldı. Günler süren kuşatma ve yasak süresince 9 sivil yurttaş devlet güçlerinin saldırılarında yaşamlarını yitirdi, bazıları ağır olmak üzere 20’yi aşkın yurttaş ise yaralandı. 14 gün boyunca ağır saldırılara karşı Nusaybin halkı ise direnişten vazgeçmedi.

Nusaybin Kaymakamlığı tarafından yasağın kaldırılmasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, yasağın bugün saat 08.00 itibari ile kaldırılacağı duyuruldu. Yapılan açıklamada: “Nusaybin ilçemizde artan terör olayları nedeniyle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının yeniden tesis edilebilmesi için 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince İlçemiz merkezi genelinde 13 Kasım 2015 Cuma günü saat 21.00 itibari ile ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bahse konu yasaklama kararı 26 Kasım 2015 Perşembe günü saat 08.00’dan itibaren kaldırılmıştır. Kendi can ve mal güvenliklerinin sağlanması amacıyla uygulanan sokağa çıkma yasağına göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı vatandaşlarımıza teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here