Anasayfa Haber Nusaybinliler hendeğe karşı sokağa çıkacak

Nusaybinliler hendeğe karşı sokağa çıkacak

Paylaş

Nusaybin-Qamişlo sınır hattında 2013 yılında örülen “utanç duvarı”ndan sonra bu kez hendeklerin kazılmasına tepkiler büyüyecek. Halkların birbirinden koparılmasının amaçlandığı hendeklere karşı harekete geçecek olan DBP, HDP ve Nusaybin Belediyesi, “Türkiye’nin en büyük utancıdır. Kesinlikle kabul etmiyoruz, bir an önce kapatılmalıdır” diyerek, sokağa çıkacak.
680x680nc-mrd-11-07-15-nusaybin-hendek-devam-ediyor3
Mardin’in Nusaybin ilçesi ile Cizîrê Kantonu’nun Qamişlo kenti arasındaki sınır hattında hendek kazılmaya devam ediliyor. Aynı sınırda 2013 yılında örülen ve “utanç duvarı” olarak nitelendirilen duvarların bir devamı olarak kazılan hendekler için “güvenlik ve sivillerin geçişini önleme” gerekçesi öne sürülse de, iki kenti birbirinden tamamen ayırmanın amaçlandığı belirtiliyor. 2 metre genişlik ve 3 metre derinliğinde kazılan hendeklerin şu ana kadarki uzunluğu 1 kilometreyi aşarken, kazılan hendeklere tepkiler de çığ gibi büyüyor. DBP, HDP ve Nusaybin Belediyesi, kazılan hendeğe tepki göstererek, tüm Kürdistan, Türkiye ve dünya kamuoyunu hendeklere karşı çıkmaya çağırdı.

‘Hedef Rojava devriminin önüne geçmek’

DBP PM üyesi ve KJA aktivisti Xecê Şen, Nusaybin ve Qamişlo arasında kazılan hendeklerle AKP hükümetinin DAİŞ’e verdiği desteğin bir kez daha gözler önüne serildiğini belirterek, hendeklerin aylardır devletin planına alındığını söyledi. Kazılan hendeklerin amaç ve niyetinin çok açık olduğunu belirten Şen, “En temel amaçları, Rojava devriminin ve oradaki mücadelenin önüne geçip, Rojava ve Kuzey Kürdistan arasındaki halk savunmasının önünü kesmektir. Devlet, Nusaybin’den Kobanê sınırına kadar aktif bir rol almak için bu hendek politikasına başvurmuş durumdadır” dedi. Devletin, halkın Rojava’ya gidiş ve gelişlerini engellemesine de tepki gösteren Şen, “En büyük amaçları, Kürdistan halklarını birbirinden ayırmak ve ikinci defa parçalamaktır” ifadelerini kullandı.

‘Kadınlar hendeklere karşı eyleme kalkmalı’

Hendeklerin “Kürtlerin mezarı olsun” denilerek kazıldığını söyleyen Şen, “Biz Kürt kadınları olarak bu hendeklere karşı tepkinin gelişmesi için tüm dünya kadınlarına ve dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Bir an önce bu hendekler için öfkelerini dile getirmelidirler. Diğer taraftan da bu hendeklerin hiçbir insani ve ahlaki ölçütü yoktur” dedi.

‘Dünya duvarları yıkarken Türkiye hendek kazıyor’

Bir diğer tepki ve çağrıda bulunan Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Sara Kaya ise, Nusaybin ile Qamişlo kentleri arasında çoğu kez hendekler kazıldığını ve halkın bu hendeklere karşı tepkisinin büyük olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu hendeklerin amacı bir olan Nusaybin ile Qamişlo halkını birbirinden koparmaktır. Bu saatten sonra hendeklere karşı en büyük tepki ve direnişimizi göstereceğiz. Dünya’daki bütün duvarlar kapatılırken, 21. yüzyılda Türkiye ise duvar ve hendek yapımına başladı. Bu da Türkiye’nin en büyük utancıdır. Kesinlikle bu hendekleri kabul etmiyoruz. Bir an önce kapatılması gerekiyor.” Kaya, hendeklere karşı sokakta olacaklarını söyledi.

‘Hendekler mayınlı sınırların güncellemesidir’

Hendeklerin yıllardır halkların arasına örülen duvarların bir güncellemesi olduğunu söyleyen HDP PM Üyesi Nazım Kök, Ortadoğu’daki suni sınırlarla halkları birbirinden ayıran zihniyetin bugün de AKP ile devam ettiğini söyledi. Hendeklerin halkların birbirleriyle olan özgürlük ve demokrasi paylaşımlarına karşı kazıldığını belirten Kök, “Mayınlarla halkların kardeşliğinin önünü kesemediler. Bu hendeklerle halkların ittifakını hiç kesemeyecekler. Binxet ve Serxetî birbirinden ayırmak insanlık dışı bir uygulamadır. Bu hendekler ulus devlet mantığıyla yapılıyor” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here