Anasayfa Haber O Fotoğrafa “İnsanlık Sürükleniyor” Tepkisi

O Fotoğrafa “İnsanlık Sürükleniyor” Tepkisi

Paylaş

Şırnak’ta polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Hacı Lokman Birlik’in cenazesinin akrep aracına bağlanarak sürüklenmesi sosyal medyada tepki çekti.

2 Ekim gecesi Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde polisin yaptığı operasyonda HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik’in kayınbiraderi, 24 yaşındaki Hacı Lokman Birlik hayatını kaybetti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, twitter’da paylaştığı mesajda “Bu fotoğrafa iyi bakın. Önceki gün Şırnak’ta çekildi. Kimse unutmasın, biz unutmayacağız çünkü” dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, twitter’dan kayınbiraderi olan Hacı Lokman Birlik için “Dilemın roniya herdu çavemin (yüreğim, iki gözümün ışığı)” yazdı.

twitter’da birçok kişi tarafından 10 Aralık 1993 tarihli Özgür Gündem gazetesinde gerillaların sürüklenmesine ait “İnsanlık sürükleniyor” manşetiyle verilen haber paylaşıldı.

Sosyal medyada 24 yaşındaki Birlik’in kısa filmi Bark da paylaşıldı.

Cenaze töreni

Hacı Lokman Birlik onbinlerin katıldığı törenle dün toprağa verildi.

Otopsi işlemlerinin ardından dün Şırnak Devlet Hastanesi önünde bekleyen binlerce kişi tarafından alınan Birlik, “Şehît namirin”, “Katil polis hesap verecek” sloganları ile cenaze aracına taşındı.

Beyaz tülbentleri ile törene katılan binlerce kadının zılgıtları ve sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüşte Birlik’in posterleri taşındı. bianet

Esnafın kepenk kapatarak katıldığı yürüşte HDP Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik, Faysal Sarıyıldız, Aycan İrmez, Şırnak Belediye ve Belde Eşbaşkanları ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcilerinin de hazır bulundu.

Aile adına konuşan Birlik’in ağabeyi Mehmet Birlik ise “Bedel ödemekten kaçınmayacağız” dedi. “Saldırıların boyutu ne olursa olsun asla boyun eğmeyeceğiz” diyen Birlik, “Eğer onur yürüyüşüne eşlik edersek kahramanlarımıza sahip çıkmış oluruz. O yüzden tüm Botan halkının bu mücadeledeki yerini daha örgütlü almaya davet ediyorum. Tüm Kürdistan halkınım başı sağ olsun” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Birlik’in cenazesi sloganlar eşliğinde toprağa verildi. (NV)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here