Anasayfa Haber Öcalan’a Özgürlük inisiyatifi Avrupa konseyi önün de açıklama yaptı .

Öcalan’a Özgürlük inisiyatifi Avrupa konseyi önün de açıklama yaptı .

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA) – Öcalan’a Özgürlük Kampanyası kapsamında toplanan 10 milyon 300 bini aşkın imza bugün Avrupa Konseyi (AK) önünde düzenlenen bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuruldu. Açıklamaya Avrupalı birçok parlamenter ve barış savunucusunun yanı sıra Öcalan’a Özgürlük Uzun Yürüyüşü eylemcileri ve yüzlerce Kürdistanlı da katıldı.

AK önünde düzenlenen basın açıklamasında ilk olarak Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi adına kampanyanın sonuçları hakkında bilgiler verildi. Dünya çapında bir kampanya yürütüldüğünün altının çizildiği açıklamada, toplamda 10 milyon 328 bin 623 imza toplandığı belirtildi. Kampanyaya dünya çapında hem imza toplayarak hem de imza vererek katılanlara teşekkür edilen inisiyatif açıklamasında, “Bu dakikadan sonra Öcalan’ın ‘fiziksel tutsaklığının hiçbir anlamı kalmamıştır” denildi.
Uluslararası Öcalan’a Özgürlük Kürdstan’a Barış İnisiyatifi adına söz alan Reimar Heider, kampanyanın bitişini selamladığı konuşmasında, açıklamalarına katılan onlarca Avrupalı, Afrikalı, Türkiyeli ve Kürdistanlı temsilcilerin isimlerini tek tek sıraladı. Heider, dünyanın tüm bölgelerinde kampanyaya destek verenlere teşekkür ettiği konuşmasında, Öcalan’ın yakalandığı dönemde sorulan sorunun ‘Öcalan yargılanarak mı infaz edilecek, yoksa yargısız mı?’ şeklinde olduğunu hatırlattı. Geçen süre içerisinde Kürdistan’a barış Öcalan’a özgürlük şeklindeki çabanın geliştiğine dikkat çeken Heider, Öcalan’ın esaretinden sonra binlerce gösteri, yürüyüş, açlık grevi ve hatta kendini yakma eylemleri gerçekleştiğini kaydetti. Sayısız sayıda Kürdün hapis cezalarına çarptırıldığını, ancak hiç bir zaman ‘pes etmediğinin’ altını çizen Heider, 2012 yılından Öcalan’ın özgürlüğü için düzenlenen eylemler ile Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’ni örnek gösterdi.
Öcalan’ın barış ve özgürlük için bugün çok daha güçlü bir konumda olduğunu vurgulayan Reimar Heider, Öcalan’ın müzakere yürüttüğü bir ortamda halen İmralı’da tutulmasının ‘utanç verici’ olduğunu da dile getirdi.

Öcalan’ın olağanüstü tecrit koşullarının ve avukat görüşlerinin engellenmesinin AİHS’e aykırı olduğuna dikkat çeken Heider, Avrupa Konseyi’nin insan haklarını savunma ve İmralı Cezaevi’ni aşma gücünü gösteremediğini de sözlerine ekledi.

‘Tüm Ortadoğu halklarının özgürlüğü için’

İnisiyatif adına söz alan Gönül Kaya ise, kampanyaya katılanlara teşekkür ettiği konuşmasında, “bugün bu tarihi günde 10 milyonu aşkın imzayı Öcalan’ın özgürlüğü için AK’ye teslim edeceğiz. Bu imzalar sadece Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için değil, aynı zamanda tüm Anadolu, tüm Mezopotamya, tüm Ortadoğu ve dünya halklarının özgürlüğü içindir. Öcalan hayatını tüm bu halkların özgürlüğüne adamıştır ve halen bu amaç için yaşamaktadır” dedi.
10,3 milyonu aşkın imzanın Latin Amerika’dan Asya’ya, Afrika’dan Avrupa’ya kadar tüm halkların özgürlük isteğini teslim ettiklerini kaydeden Kaya, özellikle 2011’den bu yana Öcalan’a yönelik tecrit ve imha politikasının devreye konulduğunu hatırlattı. 2012’deki cezaevi açlık grevlerinin büyük bir direniş ortaya koyduğunun altını çizen Kaya, Avrupa’da yüzlerce kentin dolaşıldığını da kaydetti.
Kaya son olarak, “süresiz olarak Öcalan’ın özgürlüğü gerçekleşene kadar alanlarda olacağız ve bu çerçevede inisiyatif 2012’den bu yana Özgürlük Nöbeti’ni burada başlattı” dedi. Kaya, Öcalan’ın özgürlüğüyle halkların özgürlük talebinin kazanacağını da sözlerine ekledi.

‘On binlerce imzaya da el konuldu’

Daha sonra Türkiye ve Kürdistan’a Özgürlük Platformu adına söz alan Hüseyin Koçuk, 16 yıllık esareti ortadan kaldırmak için alanlarda olan herkese teşekkür ettiklerini ve emeklerin boşa gitmeyerek, Öcalan’ın özgürleşeceğini vurguladı. İmza kampanyası sürecinde birçok siyasetçi ve seçilmişin de aralarında olduğu binlerce kişinin gözaltına alındığı ve tutuklandığını söyleyen Koçuk, bugün Strasbourg’a ulaştırılan imzalar haricinde on binlerce imzaya Türk devleti tarafından el konulduğunu da hatırlattı.
Koçuk, tüm bu baskılara rağmen, Türkiye’de yaşayan bütün halklar bu özgürlük kampanyasına destek verdi.

Essau: Öcalan ile Mandela benzediği için destek verdik

Güney Afrikalı din adamı Peder Matthew Essau, kampanyayı başlattıkları 21 Mart 2012’de 1 milyon imza hedefiyle yola çıktıklarını, ama 10 milyonu imzaya ulaştıklarını ve bunun da kampanyanın uluslararası boyuta ulaşması sayesinde olduğunu söyledi. Kampanyaya verdikleri desteğin Öcalan ile Nelson Mandela arasındaki benzerliklerden dolayı olduğunun altını çizen Essau, Öcalan’ın Kenya’da esir edilmeden önceki dönemde Güney Afrika’ya gitmek istediğini de hatırlattı.
Uluslararası komployu yapan güçleri ve kara günü unutmayacaklarının yanı sıra Öcalan’ın da Mandela gibi esir edildikten sonra Robin Adası gibi bir yer olan İmralı’ya gönderildiğini söyleyen Essau, tüm dünyadan Mandela’nın özgürlüğü için çabaların da başladığını hatırlattı.
Öcalan’ın İmralı’da geçirdiği 16 yılın ‘hiçbir gününde halkını unutmadığının altını çizen Essau, hedefinin ise Kürt halkının özgürlüğü olduğunu kaydetti. Essau, Kürt halkının özgürlüğünün gelmesi gerektiğini söylerken, özgürlük için de Öcalan’ın serbest kalması ve masa etrafında Kürt halkı için müzakere etmesini de istedi.

Norveç eski milletvekili Erling Folkvord ise, “ben Öcalan CIA tarafından yakalanmadan önce kendisini son kez gören nadir Avrupalılardan biriyim” diyerek konuşmasına başladı. Folkvord da, Çerkezler, Ermeniler, Asuriler ve Lazlar taleplerini Öcalan ve PKK sayesinde dile getirebildiğini kaydetti. Folkvord, halkların, dinlerin ve dillerin yan yana yaşadığı bir sistemi savunduğunun altını çizdi.
Türkiye, İran, Suriye ve Irak devletlerinden Kürtlerin haklarını içeren demokratik yönetimlere geçilmesini de isteyen Folkvord, tek istediğinin Öcalan’ı bir kez daha ama özgür olarak ve müzakereleri yürütürken görmek olduğunu da haykırdı.
Hukukçu ve Almanya eski Sol Parti milletvekili Prof. Norman Paech de, Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğünü istemek amacıyla basın açıklamasında yerini aldı. Paech, PKK’nin Almanya başta olmak üzere AB’deki terör örgütleri listesinden çıkarılmasını isteyen ve imza kampanyasına verdiği destekle biliniyor.

(mö)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here