Anasayfa Haber Öcalan’ın eserleri Mülkiye’de sınav sorusu oldu

Öcalan’ın eserleri Mülkiye’de sınav sorusu oldu

Paylaş

ANKARA (DİHA) – PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 1978 ve 2014 yıllarında kaleme aldığı iki eseri, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde sınav sorusu olarak soruldu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 1978 yılında kalem aldığı Kürdistan Devriminin Yolu Manifestosu’ başlıklı broşürü ile 2012 tarihli ‘Ortadoğu’da Yerel Sistem İnşası Olarak Demokratik Modernite’ başlıklı yazısı, 70’li yıllarda öğrencilik yaptığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde sınav sorusu olarak soruldu.

9 Ocak 2015 ta­ri­hin­de Öğretim Görevlisi Barış Ünlü tarafından “Türkiye’de Siyasal Hayat ve Kurumlar” isimli dersin sınavında, Öcalan’ın söz konusu iki eserinin karşılaştırılmasını istedi:
“Abdullah Öcalan’ın yazmış olduğu, 1978 tarihli ‘Kürdis­tan Dev­riminin Yolu Manifestosu’ başlıklı broşür ile 2012 tarihli ‘Ortadoğu’da Yerel Sistem İnşası Olarak Demokratik Modernite’ başlıklı yazıyı, sömürge, ulus devlet, devrimci şiddet, demokrasi gibi kavramlara/olgulara olan yaklaşımları bağlamında kıyaslayınız. Bunu, arada geçen 34 yıl boyunca Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan değişimleri ve Kürt hareketinin Kürt toplumunun yaşadığı dönüşümleri içerecek şekilde yapınız.”

Öte yandan, konuyu ilk olarak gündeme taşıyan Vahdet Gazetesi, Barış Ünlü’yü hedef gösterir nitelikte haberleri servis etti. Ünlü’nün dersinden öğrencilerin rahatsız olduğu iddiaları, söz konusu gazete tarafından gündeme getirilmeye çalışıldı ancak, sosyal medyada ünlüye ilişkin “gerçek bir siyaset bilimci” şeklinde övgü dolu sözlerle kampanya başlatıldı.

(dn/kk)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here