Öcalan’ın savaşı durdurmasından korkuyorlar

Paylaş

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağır tecride dikkat çeken ailesi, görüş engelinin savaştan ısrar anlamına geldiğini dile getirdi. Fatma Öcalan, “Ağabeyimin savaşı durdurmasından korkuyorlar. Bu sebeple de kimse ile görüştürmüyorlar” derken, Mehmet Öcalan, “Başkanı Türkiye’ye teslim eden güçler, yaşanan hukuksuzluğu görmüyorlar mı? Burada bir halk tecrit ediliyor, görün” çağrısında bulundu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan, 21 Mart 2013 Newroz bildirisi ve sonraki 2 yıllık geliştirdiği “Demokratik Çözüm ve Barış” politikası ile barışın ana unsuru olmasına rağmen, avukat, ailesi ve son olarak da İmralı Heyeti ile görüşmesi engellendi. Barış yolunda tüm engellerin kaldıran Öcalan, en son İmralı Heyeti ve AKP Hükümeti ile devlet yetililerinin birlikte okuduğu Dolmabahçe mutabakatının mimarı. Barış ve demokratik çözüm konusunda aktif rolü olan Öcalan, 27 Temmuz 2011 tarihinden buyana avukatları, 6 Ekim 2014 tarihinden bu yana ailesi ve 5 Nisan 2015 tarihinden beridir de İmralı Heyeti’yle görüştürülmüyor. AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenen Öcalan’ın ailesi, yaşanan savaşın durdurulması için bir an önce İmralı ile görüşmelerin başlatılması gerektiğini belirttiler.

‘Savaşı durdurmasından korkuyorlar’

Öcalan’ın her zaman barıştan yana olduğunu hatırlatan abla Fatma Öcalan, “Biz ailece yaşanan bu savaştan ve ölümlerden üzüntü duyuyoruz. Görüşme gerçekleşirken çatışmalar yoktu. Ancak görüş olmadığı için çatışmalar gittikçe derinleşiyor. Ağabeyimin savaşı durdurmasından korkuyorlar. Bu sebeple de kimse ile görüştürmüyorlar” dedi.

İmralı’nın yolu barışın yoludur

Türkiye ve Kürdistan’daki savaşın önünün alınamayacak bir noktaya taşındığını vurgulayan Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan da, “Türkiye ve Kürdistan’da savaş var. Her gün onlarca insan canını yitiriyor. Eğer İmralı yolu açılırsa barışın yolu açılmış olacak. Neden bu yol kapanmıştır? Savaşın durması ve barışın konuşulması ihtimali Başkana bağlıdır. Bunu devlet, biz, herkes biliyor” diye konuştu.

‘Halk tecrit ediliyor, görün’

Hiçbir sorunun savaşla bitmeyeceğini mutlaka barışın geleceğini de anımsatan Mehmet Öcalan, şöyle devam etti: “Devlet eğer heyeti göndermiyorsa, avukatları göndersin. Avukatları göndermiyorsa, aileyi göndersin. Bu insani olan doğal bir haktır. Devlet yasal hakkımızı çiğniyor. Eğer bizi vatandaş olarak kabul ediyorlarsa, en demokratik hakkımız neden çiğniyorlar.” Dünya’nın tüm demokratik kurumlarına ve Öcalan’ı Türkiye’ye teslim eden güçlere seslenen Kardeş Öcalan, “Her halde dünya sağır, dilsiz ve kör değildir. Başkanı Türkiye’ye teslim eden güçler, yaşanan hukuksuzluğu görmüyorlar mı? İnsan hakları kurumlarına ve demokratik kurumlara sessiz kalmayın diyoruz. Burada bir halk tecrit ediliyor, görün” çağrılarında bulundu. Türkiye ve Kürdistan’da ki tüm halklar, aydın ve yazarlara da seslenen Mehmet Öcalan, savaş değil barıştan yana olan herkesin bir gün önce savaşın bitmesi, barışın gelmesi için elinden geleni yapmasını isterken, “Kim başkanla görüşülmesini istemiyorsa barışın olmasını istemiyor demektir” dedi.

‘Sağlığından kaygılıyız’

Kaygılı dile getiren yeğen Ali Öcalan ise, “Sağlık durumu nedir, şartları nasıldır?” diye endişeli olduklarını ifade etti. Türkiye’nin Kürt sorununu barışçıl yöntemle değil şiddetle çözmek istediğini altını çizen yeğen Öcalan, “Önderlikle görüşmenin kesilmesi, Türkiye’nin Kürt Sorunu’nu tekrardan şiddetle çözmeye yönelmesidir. ‘Anaların gözyaşını dindireceğiz’ diyerek çözüm sürecine başlayanlar bu gün anaların kan revan içerisinde olduğunu görmüyorlar mı? Önderlik üzerindeki tecridin kaldırılması bütün halkların yararına olacaktır” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here