Anasayfa Emek ODTÜ’de direniş çadırı kuruldu

ODTÜ’de direniş çadırı kuruldu

Paylaş
  •  ANKARA (DİHA) – Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi Örgütlenme Sekreteri ve ODTÜ araştırma görevlisi Mert Kükrer ile Şube Denetleme Kurulu üyesi Barış Çelik’in işten atılma tehdidi ile karşı karşıya bırakılması ile birlikte ODTÜ’deki keyfi uygulamalara karşı Rektörlük önünde çadır açan emekçiler, kamuoyunu direnişe ortak olmaya çağırdı.

Geçtiğimiz yaz ayları boyunca promosyon ile ilgili ODTÜ emekçileri ile görüşmeler yapıp, talepleri Rektörlüğe ileten Eğitim Sen ODTÜ Temsilciliği, talepleri yerine getirilmemesi üzerine Aralık ayında üç günlük greve çıkmıştı. Grevin ardından Eğitim Sen adına komisyona katılan işyeri temsilcisi Ekin Erdem Evliya’nın işine ise keyfi olarak son verilmişti. Evliya’nın hak mücadelesi devam ederken, Rektörlük bu kez de Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi Örgütlenme Sekreteri ve Araştırma Görevlisi Mert Kükrer ile Şube Denetleme Kurulu üyesi Barış Çelik’i işten atılmaları ve memuriyetlerine son verilmesi için dosyalarını YÖK’e gönderdi.

Ayrıca üç sendika üyesi de “kademe ilerlemesi durdurulması” cezasına çarptırıldı.

Bu yaşananlar üzerine ise ODTÜ’deki bilim emekçileri, arkadaşlarının işlerine geri dönmesi ve ODTÜ’deki keyfi uygulamalara son verilmesi için Rektörlük önünde basın açıklamasında bulunup, çadır açtı.

Açtıkları “Soruşturmalar, işten atmalar, baskılar bizi yıldıramaz” pankartı ve “Yaşasın sınıf dayanışması” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları ile taleplerini haykıran emekçiler adına Eğitim Sen 5 Nolu Şube Yöneticisi Mutlu Aslan basın açıklamasında bulundu. Aslan, üniversitede taşeron işçisinden araştırma görevlisine, yardımcı doçentinden idari personeline varıncaya kadar binlerce emekçinin güvencesizlik kıskacında çalıştığını söyledi.

Sobbing ve hak ihlallerinin sistematik hale geldiğini vurgulayan Aslam, emekçi ve öğrencilere soruşturmalar açılması, işten atmalar ve uzaklaştırmaların rutin bir uygulama haline geldiğini de vurguladı.

ODTÜ geleneği devam ediyor

Tüm baskı ve tehditlere karşın ODTÜ emekçileri ve öğrencilerinin örgütlenerek seslerini yükseltmeye devam ettiğini belirten Aslan, Berkin Elvan boykotundan Soma grevine birçok gündem ile ilgili eylem ve etkinlikler yaptıklarını hatırlatarak, “Bugün ODTÜ geleneğini, bankalarla, şirketlerle, hatta bu örnekte görüldüğü üzere YÖK ve iktidar ile kol kola giren yönetim değil, mücadele içindeki ODTÜ emekçileri ve öğrencileri temsil etmektedir” dedi.

Tüm baskı ve tehditlere karşın hak arama taleplerini yükseltmek için direniş çadırı kurduklarını belirten Aslan, taleplerini ise şöyle sıraladı:

“* Beş sendika üyesi ve bir öğrenciye açılan soruşturmalar ve verilen cezalar geri çekilsin.
* Aralık ayında işten çıkarılan Eğitim Sen İşyeri temsilcisi işe geri alınsın.
* ODTÜ’de sendikal faaliyeti ve örgütlenme hakkını engellemeye yönelik baskılar son bulsun.
* ODTÜ’de yaşanan ve sistematik hale gelen mobbing ve ihlallerinin önüne geçmek için somut ve kurumsal önlemler alınsın.”

Basın açıklaması dayanışma çağrısı ile sona ermesinin ardından bina önünde çadır kuruldu. Çadırın kurulmasının sonra kitle Rektörlük önünde sloganlar eşliğinde halay çekip, zılgıt çekildi.
Çadır’da işten atılanlarla birlikte 24 saat nöbet tutulacak.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here