Anasayfa Forum ODTÜ’de Doğa katliamının detayları ortaya çıktı: Her şey yeni bina için

ODTÜ’de Doğa katliamının detayları ortaya çıktı: Her şey yeni bina için

Paylaş

ODTÜ’de yol yapmak gerekçesiyle yapılan orman kıyımının, neden bu kadar büyük olduğu ortaya çıktı: Sağlık Bakanlığı’na yuva olacak!

Bilkent Şehir Hastanesi’nin hizmete açılmasıyla artacak trafiği rahatlatma gerekçesiyle ODTÜ ormanı katledilirken önemli bir gelişme yaşandı. Bilkent Şehir Hastanesi proje kompleksinde Sağlık Bakanlığı için de bir bina tasarlandığı ve bakanlığın da yeni yerine taşınmaya başladığı ortaya çıktı.

Bir hafta önce tamamlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kamu – Özel Ortaklığı modeliyle Sağlık Bakanlığı’nın Dia Holding’e yaptırdığı Bilkent Şehir Hastanesi için ODTÜ ile imzalanan protokol uyarınca yaptığı ağaç kıyımı sonucunda 90 – 100 metre genişliğinde yol açtı, 45 hektar orman talan edildi. Belediye’nin gece baskını ile gerçekleştirdiği talan sırasında Sağlık Bakanlığı’nın da yavaş yavaş Bilkent’e yerleştiği ortaya çıktı. Bakanlığı’nın tüm birimlerinin yıl sonuna kadar yeni binasına yerleşmesi beklenirken bakanlığa bağlı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü de yolları olmasa da yeni yerine şimdiden taşındı. Sağlık Bakanlığı’nın Sıhhiye’deki binası ise Başbakanlık’a devredileceği bilgisi verildi.

340 milyon kira

Yurtiçinde CCN İnşaat adını kullanan Dia Holding’in üstlendiği binanın yapım süreci 2 Mayıs 2015’te başladı ve imzalanan protokolün duyurulmasından bir hafta önce 1 Ağustos’ta tamamlandı. 120 bin 860 metrekare kapalı ve 45 bin metrekare arazi alanını kaplayan bakanlığın binasına 4 bin 500 personel yerleşmesi planlanıyor.

Kendi arazisinde kiracı olan Sağlık Bakanlığı, 25 yıl sözleşme imzaladığı Bilkent Şehir Hastanesi’ne 340.6 milyon TL yıllık kira ödeyecek. Bu tutar, sözleşmede belirlenen bir endeksle her yıl artacak.

DİA holdingin yönetim kurulu başkanı Murat Çeçen, 3. köprüyü yapan iki ortaktan biri olan IC İnşaat’in sahibi İbrahim Çeçen’in oğlu. Holdingin yönetiminde yer alan diğer iki isim ise eski diplomat. Mehmet Ali Bayar ile 10 yıl boyunca Savunma Sanayii Müsteşarı olarak görev yapan Murat Bayar holdingin kuruluşunda Çeçen’in ortağı olarak yer alan Azeri işadamı Hassan Gozal’ın ise şirket yönetiminden bu yılın başlarında ayrıldığı ortaya çıktı.

‘Halkın cebinden para çıkacak’

Ankara Tabip Odası ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin düzenlediği, CHP Ankara Milletvekili Necati Yımaz’ın da katıldığı basın toplantısında şehir hastaneleriyle birlikte AOÇ’nin de talan edileceği belirtildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Şehir hastanesi kentin kimyasını bozacak, kılcal damarlarını patlatacak, Ankara’yı kilitleyecek” dedi. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinde 390 metrekare inşaat alanı olduğunu söyleyerek “Bu aslında inşaat sektörüne para transferine ilişkin bir proje. Üçlü konsorsiyum birincisi; inşaatı yapan müteahhit firma, ikincisi sağlık hizmetlerini gören firma, yardımcı destek hizmetleri ve kafeterya hizmetlerini yapan firmalar. Bu üç sektöründe bürokratlarla ve siyasilerle bağlantılarını biliyoruz. Yurtdışında ortakları olduğunu da biliyoruz. Bu sistemde halkın cebinden para çıkacaktır. Çünkü bu hastaneler şeffaf olmayan sözleşmelerle yapıldı. Sayıştay denetiminden kaçırıldı” ifadelerini kullandı. CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise “25 yıldır Ankara’yı yöneten Gökçek’in yönetim anlayışı hukuksuzdur, talancıdır, kaynakları kullanmada müsrif, katılıma kapalı, tekçidir” diye konuştu.

ODTÜ’lülerden seferberlik

DTÜ Mezunlar Derneği, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gece baskını ile yaşanan orman talanına karşı Türkiye’nin dört bir yanındaki ODTÜ’lüleri Ankara’ya çağırdı. Mezunlar, 17 Eylül Pazar günü saat 15.00’te ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde buluşacak.

cumhuriyet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here