‘Oğlumu Cizre’de katletmek istiyorlar bu iktidar sizi de öldürecek’

Paylaş

 

Cizre’de sabah saatlerinde ağır yaralanan ve haber alınamayan DBP PM Üyesi Mehmet Yavuzel’in annesi Hanım Yavuzel de yürüyüşçülerin arasında. Kitleye saldıran polislere öfkelenen Hanım Yavuzel “Oğlumu Cizre’de katletmek istiyorlar. Sizi de öldürecekler” diye öfkesini dile getirdi.

DBP’nin çağrısıyla başlatılan Botan yürüyüşü için Nusaybin’in Gire Mira mahallesinde bir araya gelen binlerce kişi Cizre’de sabah saatlerinden itibaren devlet güçlerinin saldırılarını arttırması ve aralarında Azadiya Welat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş ve DBP PM üyesi Mehmet Yavuzel’in de bulunduğu çok sayıda sivili yaralaması üzerine Cizre’ye doğru yürüyüşe geçti. Aralarından HDP milletvekilleri Gülser Yıldırım, Ali Atalan, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik’in de bulunduğu binlerce Botan yürüyüşçüsü İpek Yolu üzerinde bulunan Kemina köyü Jandarma Karakolu tarafından engellendi. Yürüyüşlerini sürdürmek isteyen binlerce yürüyüşçü burada oturma eylemine geçti. Bu sırada HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan ve beraberindeki heyet jandarma komutanıyla görüştü. Görüşmeye rağmen devam eden engellemeler üzerine halkın yürüyüşe geçtiği sırada jandarma ve polis tarafından ağır müdahalede bulunuldu. Tazyikli su, biber gazı ve gerçek mermilerle yapılan saldırılara halk ise “Bijî berxwedana Cizîrê”, “Direne direne kazanacağız”, “Cizre halkı yalnız değildir” sloganları eşliğinde saldırılara taşlarla cevap verdi.

‘Oğlumu katletmek istiyorlar, sizi de öldürecekler farkına varın’

İpek Yolu üzerinde gerçekleşen ağır müdahalelerden etkilenen kitlenin büyük bir kısmı açık araziye doğru giderken, kitlenin bir kısmı ise müdahaleden ağır şekilde etkilendi. Jandarma ve polis saldırılarına karşı halkın taşlarla direnişinin sürdüğü yürüyüş sırasında, Cizre’de bu sabah ağır yaralanan DBP PM üyesi Mehmet Yavuzel’in annesi Hanım Yavuzel’in saldıran jandarmalara karşı öfkeli diyalogu dikkat çekti. Hanım Yavuzel, saldırıda bulunan askerlere, “Oğlumu Cizre’de katletmek istiyorlar. Sizi de öldürecek bu iktidar, savaşın ne kadar kirli olduğunun farkına varın ve oyuna gelmeyin. Evinize geri dönün” diye tepkide bulundu.jinha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here