Anasayfa Haber Öğretmen ‘Oğlun bana Kürtçe küfür etti’ dedi.Ve tokatladı !

Öğretmen ‘Oğlun bana Kürtçe küfür etti’ dedi.Ve tokatladı !

Paylaş

Karayazı’da, Bayraktar İlköğretim Okulu’nda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin, dersinde Kürtçe konuştuğu için A.Ö. (12) isimli öğrenciyi tokatlayıp, sınıftan attığı iddia edildi.

Erzurum’un Karayazı ilçesinde bulunan Bayraktar İlköğretim Okulu’nda okuyan 6’ncı sınıf öğrencisi A.Ö.’nün Kürtçe konuştuğu için öğretmeni tarafından darp edilerek, okuldan uzaklaştırıldığı iddia edildi. İddiaya göre; 12 yaşındaki A.Ö.’nün Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde arkadaşları ile Kürtçe konuştuğu için dersin öğretmeni Ö.A., A.Ö.’yü yanına çağırarak tokat attı. Dersin öğretmeni Ö.A.’nın, ardından A.Ö.’yü sınıftan çıkararak, “Artık okul hayatın bitti. Ben burada bulunduğum sürece sana okul yüzü haram” sözlerini sarf ettiği ve A.Ö.’yü sınıfa bir daha almadığı iddia edildi.

‘Öğretmen cezalandırılmalı’

Öğrenci velisini arayan Ö.A.’nın, “Çocuğun okulda Kürtçe konuşuyor. Bir daha gelmesin” dediği iddia edildi. Konuya dair bilgi veren A.Ö. babası Abdulhamit Özmen, “Öğretmen bana bir daha gönderme dedi. Ona nedenini sorduğum zaman ise bana ‘Oğlun bana Kürtçe küfür etti’ dedi. Oğluma sorduğumda ise bana ‘Baba arkadaşımla Kürtçe konuşuyorduk. Beni yanına çağırarak bana ‘niye küfür ediyorsun?’ dedi ve ardından bana tokat atıp, sınıftan çıkardığını söyledi” ifadesinde bulundu. Çocuğunu okula göndermeyeceğini belirten Özmen, “Oğlum anadilini konuştuğu için okuldan atılıyor darp ediliyor. Ben Milli Eğitim yetkililerini göreve çağırıyorum. Gerekeni yapsınlar. Suç duyurusunda bulunacağız. Bu öğretmen cezalandırılmalıdır. Bugün benim çocuğumun başına gelen yarın başkasının başına gelebilir” diye konuştu.

Konuya dair görüştüğümüz okul yetkilileri ise olayı doğruladı. Yetkili, okul ile veli arasında konunun görüşüldüğü ve konunun “halledildiği”ni belirterek, söz konusu öğretmenin sakinleşene kadar öğrencinin okula gelmemesine karar verdiklerini söyledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here