Öğretmene Beraat Gerekçesi: “İntihar Eden Cansel K. Şikayette Bulunmadı”

Paylaş

Öğretmen B.Ö.’nün, öğrencisi Cansel B.K.’ye gönderdiği cinsel içerikli fotoğraf ve mesajlar nedeniyle “müstehcenlik” suçundan aldığı hapis cezası ise uygulanan iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indi. Tahliye edilen öğretmen, Yargıtay kararı onarsa tekrar tutuklanacak.

Cansel B.K.’nin ailesinin avukatı Kamil Avşaroğlu, B.Ö. hakkındaki “reşit olmayanla cinsel ilişki” suçunun “ortada şikayet olmadığı” gerekçesiyle düşürüldüğünü ancak Cansel’in okul yönetimine yaptığı şikayet ve tutulan tutanaklar olduğunu hatırlattı.

bianet’e konuşan avukat Avşaroğlu, sanık öğretmenin “reşit olmayanla cinsel ilişki” suçundan cezalandırılmış olması gerektiğini ve mahkeme kararına itiraz edeceklerini de söyledi.

Cinsel istismar suçundan nasıl beraat etti?

TCK’da 2014’te yapılan değişiklikler sonucu, TCK 103’te düzenlenen “Çocukların cinsel istismarı” suçu, 15 yaşına kadar çocuklara karşı yapılan “her türlü cinsel davranışı” kapsıyor. 16 ve 17 yaşındaki çocuklara karşı cinsel istismar suçunun oluşması içinse “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar” şartı aranıyor.

Cansel B.K. ise 17 yaşındaydı.

2014’te kanunda yapılan değişiklikler hükümet tarafından “cezalar arttırılacak” şeklinde sunulmuş ancak bu konuda çalışan sivil toplum örgütleri #sözdecezaarttirimiozdecezasizlikhashtag’i ile eylemler yapmış ve cezaların çocuk istismarcıları lehine değiştirildiğini dile getirmişti.

Mayıs 2014’te bianet’e konuşan İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden avukat Seda Akço, “(Kanunda yapılan değişikliklerle) failin kim olduğuna bakılmaksızın cebir, şiddet gibi iradeyi sakatlayan hallerin aranması 15 yaşını doldurmuş çocuklar bakımından ensest suçlarının veya öğretmen gibi çocuk üzerinde nüfus sahibi yetişkinlerden çocuğa yönelen suçlamaların cinsel istismar kapsamı dışında kalmasına neden oldu” demişti.

“Şikayet var, bunu bildirmeyen öğretmenler de yargılanıyor”

Avukat Kamil Avşaroğlu, bianet’e şunları söyledi:

“İddianamede sanığa atılı suçlar, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve müstehcenlikti. Ancak geçen hafta savcılık, sanığın çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan yargılanmaması, reşit olmayanla ilişki suçundan cezalandırılması yönünde mütalaa verdi. Aynı zamanda kişi hürriyetinden yoksun bırakma suçunun unsurları oluşmadığı için sanığın beraati ve müstehcenlik suçundan cezalandırılması istendi.

“Biz bir hafta süre aldık, sanığın tüm suçlardan yargılanması talebinde bulunduk. Mahkeme cinsel istismar suçundan beraat verirken; mağdurun intihardan önce şikayeti olmadığını söyleyerek reşit olmayanla ilişki suçunun düşmesine karar verdi.

“Sadece müstehcenlik suçundan hapis cezası verdi. Buna da iyi hal indirimi uyguladı ve ceza 6’da 1 oranında düşürüldü ve 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

“Tabii bu bizim vicdanlarımıza sığmadı. Yargıtay’a itirazda bulunacağız. Olay Pazar günü olmuş, Pazartesi ve Salı günü de okula bununla ilgili bilgi verilmiş ve tutanak tutulmuştur. Dolayısıyla okula yapılan bir şikayet vardır. Adli makamlara şikayet bildirilmemiş olsa da, zaten okul müdürleri ve rehberlik öğretmenleri “kamu görevlisine suçu bildirmemek”ten yargılanıyor, dosya açıldı onlarla ilgili.

“Dolayısıyla bizim talebimiz şu yönde; ortada bir şikayet vardır. Bu şikayet resmi makamlara yani okul yönetimine yapılmıştır. Okul yönetimi bunu adli makamlara bildirmemiştir. Dolayısıyla sanığın ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçundan cezalandırılması gerekirdi.

“Yargıtay’ın mahkeme kararını bozacağını düşünüyoruz. Okul müdürleri ve rehber öğretmenlerle ilgili soruşturma da devam ediyor, davanın açılmasını bekliyoruz.”

TIKLAYIN – MART AYINDA CİNSEL TACİZ HABERLERİNİN %58’İ EĞİTİM KURUMLARINDAN

FEMİNİST AVUKAT MEŞELİ YORUMLADI:

“Eğitici-öğrenci ilişkisini kullanarak istismar etmiş”

Mahkemenin beraat kararını bianet’e değerlendiren feminist avukat Perihan Meşeli de sanığın Cansel B.K. ile eğitici-öğrenci ilişkisini kullanarak cinsel istismarda bulunduğunun altını çizdi.

Meşeli “İlişkide ‘rıza’ olsaydı bile, bu ilişkiye mesafe koyacak kişi de öğretmen olan sanığın kendisi olmalıydı. Ancak bu kişi öğretmen olduğu için nüfuzunu kullanıyor. Bu anlamda bu çocuk istismarıdır. Ama kanun böyle bakmıyor.”

Cansel B.K.’nin intiharının ardından yaşananları bianet’e değerlendiren İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan psikolog Prof. Dr. Ufuk Sezgin de “Güç sahibi konumunda olan eğiticinin bu hayranlıktan ve ilişkiden kaçınması gerekir. Yani öğrenci ilgi duysa bile bu bir güç ilişkisinden doğduğu için taciz ve kötüye kullanma söz konusudur” demişti.

TIKLAYIN – OKULDA CİNSEL SALDIRI YAŞANDIĞINDA NE YAPILMALI?(ÇT)

Çiçek Tahaoğlu

Université Marc Bloch’da sosyoloji okudu. 2009’dan 2011’e kadar AFP’de fixer ve çevirmen olarak çalıştı. Açık Radyo’da Cadı Postası programını yaptı. 2015 Müşerref Hekimoğlu Başarı Ödülü’nü aldı. 2011’den beri bianet’te kadın ve LGBTİ haberleri editörü olarak çalışıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here