Anasayfa Haber OHAL uygulayan polis sokaktan camiye terör estirdi!

OHAL uygulayan polis sokaktan camiye terör estirdi!

Paylaş

Yüksekova’da polisin gençlere saldırması sonrası çıkan olaylar sırasında rasgele attığı kurşun ve gaz bombaları bir çok işyeri ve evde maddi zarara neden oldu. İlçenin manevi değerlerinden Şehit Mawa Gençlik Kültür Merkezi ve Eski Kışla Merkez Camisi de polisin hedefi haline geldi. İlçede artan polis saldırılarını değerlendiren Gever Demokratik Toplum Meclisi Eşbaşkanı Şerafettin Dede, “Polis, halkımızı çatışma ortamına çekiyor. Halkı silahla yanına çekmeye çalışan bir yönetim söz konusudur” diyerek AKP’yi silahla seçim çalışması yürütmekten vazgeçmeye çağırdı.

Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde dün Cengiz Topel Caddesi üzerindeki eski cezaevi kavşağına zırhlı araçlarla yığınak yapan polislerin caddede toplanan gençlere plastik mermilerle saldırması sonrası çıkan olaylar sırasında polisin orantısız müdahalesi, ilçede son zamanlarda artan polis baskısı ve şiddetini bir kez daha gözler önüne serdi. Defalarca havaya ateş açan, hedef gözeterek evlere, kurumlara, gazetecilere ve hatta camiye bile gaz fişeği, ses bombası ve kurşun sıkan özel harekat timleri gün boyu adeta terör estirdi. Olaylar sırasında onlarca işyeri ve ev zarar görürken, Şehit Mawa Kültür Merkezi ve Eski Merkez Kışla Camisi de polisin hedefi oldu. Panel, söyleşi, tiyatro ve sinema gösterimleri ile gençleri sanat ve eğitimle buluşturan, sanatsal faaliyetlerde bulunan gençlere ücretsiz kurs imkanı sunan Şehit Mawa Kültür Merkezi son zamanlarda sürekli polis kurşunlarının hedefi halinde geldi. Kültür merkezinin pencere ve kapıları tel örgülerle korunmasına rağmen, atılan onlarca kurşun ve gaz bombaları sonucunda duvarlarda delikler ve çatlaklar oluştu.

Yurttaşlar sac ve tahtadan evlerine kepenk takıyor

Onlarca evin kurşunların ve gaz fişeklerinin hedefi olduğu dünkü çatışmalarda yurttaşlar evlerini gaz bombalarından korumak amacıyla kapı ve camlarına sac ve tahtadan kepenk oluşturdu. Kışla Mahallesi’nde bulunan evlere atılan gaz bombaları nedeniyle evlerin birçoğu boşaltıldı. Adını vermek istemeyen 50 yaşındaki bir kadın gözleri yaşlı bir şekilde, “Can güvenliğimiz kalmadı. Çocuklarımızı evde koruyamıyoruz. Evlerimiz kullanılamaz halde” diyerek, bugüne kadar ev ve işyerleri zarar gören onlarca yurttaşın suç duyurusu başvurularına takipsizlik kararı verildiğini söyledi.

Camiler de AKP polisinin hedefinde!

Yine son zamanlarda Kışla Mahallesi’nde bulunan Eski Kışla Merkez Camisi de AKP Hükümeti’nin polislerinin attığı gaz bombalarından nasibini aldı. Cami ikinci kez polis saldırısına maruz kaldı. İlkin 17 Nisan gecesi polislerin ev baskınları düzenlemek istemesi üzerine çıkan olaylarda, camiinin camına isabet eden bir gaz fişeği, camı kırarak içeri girmiş ve yurttaşlar tarafından çıkarılmıştı. Dün de camiye atılan 2 gaz bombası cami camını kırarak içeri girdi. Caminin duvarlarında onlarca mermi ve gaz bombası izi dikkatlerden kaçmazken, mahallede bulunan yurttaşlar camiye yapılan saldırıların halkın değer yargılarına yönelik olduğunu kaydetti.

Polis: Çocuklara söyleyin taş atmasın

Eski cezaevi kavşağında bulunan kırtasiyenin yüzlerce kitabı ve malzemesi atılan gaz bombaları ve tazyikli su nedeniyle zarar görürken, işyeri sahibi Abdullah Güngör, 5 bin liralık maddi zarar meydana geldiğini söyledi. Yaşanan polis saldırısı üzerine Güngör, savcılığa giderek suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, “Bugün sabah polisler işyerime gelerek incelemelerde bulunurken, bana ‘Çocuklara söyleyin taş atmasınlar ki biz de gaz atmayalım. Siz de zarar görmeyin’ dedi. Dün herhangi bir eylem yoktu. Durup dururken atılan gaz bombaları sonucunda hem maddi hem de manevi olarak zarar yaşadık” diye konuştu.

Olay sırasında yaşları 7 ile 12 arasında binlerce öğrenci okullarından dağıldığını aktaran Güngör, polisin tavrından dolayı sonuna kadar davacı olacağını kaydetti.

‘Sınav bahane, saldırı şahane!’

Dün yaşanan polis terörüne karşılık HDP ve DBP ilçe yöneticileri de emniyeti arayarak, saldırıların durdurulmasını istedi. Emniyet yetkilisinin, partililere “Biz dün Uğur Sıtkı İlköğretim Okulu’nda yapılan TEOG sınavları için mahallede güvenlik alıyoruz” dediği öğrenilirken, çatışmalar ise söz konusu okulun etrafında değil de ilçe merkezinde bulunan eski cezaevi kavşağında yaşandı. DBP İlçe Eşbaşkanı Barış Keskin, yapılmak istenen provokasyona dikkat çekerek, “Günlerdir emniyet yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde olası provokasyonların önüne geçmeye çalıştık. Ancak dün polisin provokasyon girişimi açık olarak ortaya çıkmıştır. Güngör Mahallesi’nde bulunan ve olayların çıktığı eski cezaevine 3 kilometre uzakta olması akla sınav bahane saldırı şahaneyi getiriyor” dedi.

AKP’ye ‘silahla oy olamazsın’ tepkisi

İlçede iki üç aydır polis saldırılarının yoğunlaştığına dikkat çeken Gever Demokratik Toplum Meclisi Eşbaşkanı Şerafettin Dede, “Polis, halkımızı çatışma ortamına çekiyor. Halkın çok önemsediği cenazelerin önü kesiliyor, güzergah değiştiriliyor. Polis, cenaze namazının kılındığı camilere saldırıyorsa artık hükümet düşünsün. Halktan kopmuş bir devlet yönetimi var. Halka nefret ve kinle bakan bir yönetim var. Halkı silahla yanına çekmeye çalışan bir yönetim söz konusudur” diyerek, AKP’nin kaymakam ve silahlı polisler öncülüğündeki seçim çalışmalarında hiçbir vekil çıkaramayacağını söyledi.

‘Kırmızı çizgilerimize rağmen susuyorsak, Önderliğe olan bağlılıktandır’

AKP’ye çağrıda bulunan Gever Demokratik Toplum Meclisi Koordinasyon Eşbaşkanı Deniz Bülbün ise “Gever’de polis ablukası gece ve gündüz devam ediyor. İkinci provokasyon alanı olarak Gever seçilmiştir. Şehitlerimize yapılan saldırılar dayatmalarını kabul etmiyoruz. Halkımızın kırmızı çizgilerine rağmen susuyorsa Önderliğe olan bağlılıktandır. Kendi devirdikleri zırhlı aracın acısını silahlarıyla halktan çıkarmaya çalışıyorlar. Polislerin saldırı yöntemi AKP’nin gerçek niyetini ortaya koymuştur” ifadesinde bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here