Anasayfa Haber OHAL’den de öte: Bilgi Edinme Kanunu ‘Devlet sırrı’ gerekçesiyle askıya alındı

OHAL’den de öte: Bilgi Edinme Kanunu ‘Devlet sırrı’ gerekçesiyle askıya alındı

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Başbakanlık bünyesindeki Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun 4 Ağustos 2016 günü toplanarak 4982 Sayılı Bilgi Edinme Yasasının OHAL koşullarındaki uygulamasıyla ilgili olarak  bir ‘İlke Kararı’ aldığı ortaya çıktı.

Alınan iki maddelik ‘İlke Kararı’na göre OHAL süresince sürdürülecek adli ve idari soruşturmalarda kişilerin talep edecekleri bilgi ve belgeler ile bilgi edinme hakkı, 4982 sayılı kanunun 16, 19 ve 20. Maddelerine göre ‘Devlet sırrı’ sayılacak ve bu bilgiler ilgililere verilmeyecek.

4982 sayılı kanunun 16. Maddesinde, ‘Devlet sırrı’ niteliğindeki belgelerin açıklanamayacağı ve bu bilgilerin Bilgi Edinme Kanununun kapsamı dışında olduğu hükme bağlanıyor.

Blgi Edinme

Alınan ilke kararına göre, OHAL nedeniyle adli ve idari soruşturmalar ‘devlet sırrı’ haline getirilecek veya açıklanması halinde tehlikeli sonuçlar doğuracak bilgiler kapsamına alınacak, böylece sanıkların soruşturma dosyalarının içeriğine ulaşması engellenmiş olacak. Bu durumda suçlanan kişiler hem neyle suçlandıklarını bilmeyecekler hem de savunma haklarını gereği gibi kullanamayacaklar.

Bu uygulamayla haklarında soruşturma-kovuşturma yürütülen kişilerin adil yargılanma ve savunma hakları ihlal edilmiş olacak.

Kurulun böyle bir yetkisi yok

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun yasayı kısıtlama veya yorumunu değiştirme yetkisi bulunmuyor. Kurul,  kendini yasa koyucu yerine koyarak yetkisini aşan bir şekilde hareket etmiş ve ilgili kanunun sınırlarını değiştirmiştir. Kanuna yeni bir sınır çizmek adı geçen kurulun görevi olmadığı gibi yetkisinde olmadığı anlaşılıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here