Anasayfa Dergi Okullar Açılırken: 3-6 Yaşındaki Çocuklarla Okumak İçin 10 Kitap 7 Yaşından Büyük...

Okullar Açılırken: 3-6 Yaşındaki Çocuklarla Okumak İçin 10 Kitap 7 Yaşından Büyük Çocuklara 16 Kitap Önerisi

Paylaş
HATİCE KAPUSUZ’dan Okullar Açılırken: 7 Yaşından Büyük Çocuklara 16 Kitap Önerisi,3-6 Yaşındaki Çocuklarla Okumak İçin 10 Kitap önerisi ilgili düşüncelerini Bianet’e yazdı.

Çocuklara okurken çokça keyif alınacak, hatta bazen çocuklardan gizli bile okunabilecek kitapların bir kısmını bu yazıda bulabilirsiniz.

Bu kitapları çocuklarla okuyabilir, çok sevdiklerinizi başka çocuklara hediye edebilir hatta kendinize başucu kitabı bile yapabilirsiniz. Belki bir tanesini de küçük bir çocuğa hediye vermek için çantanızda taşımaya başlayabilirsiniz.

Önce 3-6 yaş grubu; ardından 7 yaş üstü çocuklar için öneriler.

Çocuk Olmaya Hakkım Var

Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Oysa birçok çocuk, varoluşunun temel unsurları olan haklarının çeşitli sebeplerle ihlal edilebileceği bir dünyaya doğuyor. Hatta bu haklardan mahrum edilmiş olarak doğuyor. Yoksulluk ve savaş, çocukların haklarını ihlal eden koşulların başında geliyor.

Diğer yandan çocuğu henüz olmamış sayan, onu yetişkinliğe erişmeden bir özne olarak kabul etmeyen ve çocuğu geleceğe hapseden çocuk algısı, çocukların her gün çeşitli biçimlerde hak ihlallerine uğramalarına zemin hazırlıyor, onları görünmez kılıyor. Bu ihlaller bazen korumacı bazen de çocuğu gözardı eden bir anlayışla vücut bulabiliyor. Oysa çocuğu hakları olan bir özne olarak görmek ve haklarını bilmek, hem çocuklar için hem de çocuklara karşı sorumluluğu olan yetişkinler için daha iyi bir yaşamın ilk adımı.

Bu konuda yardımımıza Alain Serres tarafından yazılan, Aurelia Fronty tarafından resimlenen “Çocuk Olmaya Hakkım Var” kitabı koşuyor. Kitabı, hem çocuklar hem yetişkinler için haklar konusuna önemli bir temel kaynak olarak tanımlayabiliriz. Aurelia Fronty’nin çizimlerinin güzelliğini not edelim öncelikle. Alain Serres ise temel hakları en yalın haliyle cümlelere dökmüş ve sözü çocuklara bırakmış.

Alain Serres, YKY, Yaş: +5

Persephone: Kıştan Bahara Yolculuk

Persephone: Kıştan Bahara Yolculuk Yunan mitolojisinden bir öyküyü taşıyor okuyucuya.

Aynı zamanda bir mevsim masalı olan kitap mitolojiyle tanışmak için ilk kitap niteliğinde.

Sally Pomme Clayton, Mandolin Yayınevi, Yaş: 2-4

Dünyanın En Şanssız Köpeği Maya

Dünyanın en Şanssız Köpeği Maya ile mutlaka tanışın. Zira ayağına dünyanın en büyük kıymığı attı. Bir kıymığın ne kadar acıtabileceğini tahmin bile edemezsiniz. O dünyanın en şanssız köpeği.

Etrafında diğer köpeklerin başına birtakım başka felaketler geliyor olabilir ama hiçbiri kıymık kadar korkunç bir acı veremez. Eski yaralarına bakıp hala ağlayabilen küçük çocuklara okumak için oldukça eğlenceli bir kitap.

Benji, Pearson Yayınevi, Yaş: 2-4

Cömert Ağaç

Çocuk ağacı çok severdi, ağaç da çocuğu çok severdi.

Çocuk ağaca tırmanır, yapraklarından taç yapar, birlikte oyunlar oynarlardı. Çocuk büyüdükçe hayattan ve ağaçtan beklentileri de değişti.

Cömert Ağaç, bir çocuk ve ağacın birlikte büyüme ve yaşlanma hikayesini anlatıyor. İçinde doğanın cömertliği, insan evladının ise hoyratlığı var.

Shel Silverstein, Bulut Yayınları Yaş: +3

Ev Canavarları Aile Rehberi 1-2

Yapılan araştırmalar gündelik hayatta karşılaştığımız birçok sorunun ve yanlış davranışın ev canavarları sebebiyle ortaya çıktığını ortaya koydu. Bu rehber bu canavarlara mercek tutuyor ve başetme yolları sunuyor.

Stanislav Marijanovic, İletişim Yayınları, Yaş: 3-6

Bu kitap benim köpeğimi yedi

Siz hiçbir kitabın bir köpeği yediğini gördünüz mü? Görmediyseniz veya bunun olabileceğine inanmıyorsanız bu kitap tam sizin için. Zira kahramanımızın köpeğini yutan bu kitap karşısında sizin desteğinize ihtiyacı var. Küçük çocuklarla interaktif bir okuma keyfi için bu kitap biçilmiş kaftan.

Richard Byrne, Uçan Fil Yayınevi, Yaş: 3-6

Çıtır

Çıtır yemek yemeği çok seviyor. Hatta yemeği her şeyden çok seviyor. Ancak şimdi bir arkadaşı var ve arkadaşlık aynı zamanda paylaşmayı gerektirir.

Çıtır yemeğiyle arkadaşı arasında kalıyor.

Bakalım neyi tercih edecek. Çıtır paylaşmak ve arkadaşlık üstüne eğlenceli bir kitap.

Caroline Rabei, Marsık Yayınevi, Yaş: 3-6

Snörk ve Denizci

Yalnız ve huysuz Snörk yalnız yaşamayı seviyor. Ancak sessiz yaşamı davetsiz misafir Denizci yüzünden bozuluyor. Hayatına ansızın giren bu arkadaştan hiç memnun olmayan Şnörk ondan kaçmaya çalışsa da Denizci’nin maceralarıyla yeni dünyalarla tanışıyor. Yeni arkadaşıyla düş ve macerayla tanışan Snörk kendini bir deniz serüveninde buluyor.

Kitapta her şey tanımlı değil, hikayenin devamı okuyucunun düşlerinde.

Will Buckingham, Büyülü Fener, Yaş: 3-6

Büyük Sözcük Fabrikası

Kelimelerin parayla satıldığı bu yüzden insanların çok az konuştuğu bir ülke varmış. Büyük Sözcük Fabrikası’nın ülkesiymiş burası. Sevdiceğine sevgisini nasıl anlatsın Özgür. İstediği kelimeler servet değerinde. Ama onun Cemile için sakladığı incelikli başka kelimeler var.

Büyük sözcük fabrikası sevgiyi anlatmanın incelikli yollarından giderken arka fonda yoksulluk, iletişimsizlik ve kapitalizmi de anlatıyor.

Kitabı öncelikle yetişkinler okumalı ve sevgilerini anlatacak üç kelimeyi bulmalı.

Agnés de Lestrade, Aylak Kitap, Yaş: +3

Uyanış Öncesi Öyküleri

Uyanış öncesi öyküleri Datruelo, Seksek Yıldızlar, Renkler, Uçmak, Aura ile Sohbet, Aşka Dair gibi küçük öykülerden oluşuyor. Harika resimlenmiş öyküler aynı zamanda büyüklere masallar tadında. Bu yüzden çocuklarla birlikte eğlenerek okumak için eşsiz, hatta şifalı.

Nunila Lopez, Myriam Cameros, NotaBeneYayınları, Yaş:+3 (HK/YY)

 

Okullar açılırken hem okul heyecanı saran çocukların hem de elbette ebeveynlerin keyifle okuyabileceği bazı kitapları paylaşmak istedim.

Kitapların bir kısmı zor durumlarla başa çıkma konusunda bizlere yol gösterirken, bir kısmı da düşlere yelken açmamızı ve yeni kahramanlar edinmemizi sağlıyor.

Önce 7 yaş üstü çocuklar için öneriler; ardından 3-6 yaşındaki çocuklarla okumak için 10 kitap önerisi.

Madeline Finn ve Kütüphane Köpeği

Sınıfta belki okuma güçlüğü olan çocuklar vardır. İşte bu kitap onlar için…

Madeline kitap okumayı sevmiyor ve okumakta da çok zorlanıyor. İyi okuyanlar ise yıldız alıyorlar öğretmenlerinden. Oysa yıldızlar aynı zamanda dilek tutmak için. Gözler ona çevrildiğinde okumaktan korkan Madeline’e Kütüphane köpeği Bonie okuma konusunda hem de bir dilek yıldızı alması için yardımcı oluyor.

Okumakta veya okula alışmakta zorluk çeken çocuklara destek olmak için bu kitabı birlikte okuyabilirsiniz.

Lisa Papp, Hep Kitap, Yaş: +7

Pippi Uzunçorap

Pippi UzunÇorap Astrid Lindgren’in ilk kitabı ve serideki diğer iki kitabın oldukça farklı karakteri.

Pippi cesur, oldukça güçlü ve de akıllı bir kız çocuğu. Annesi melek olduğundan, babası da bir gemi kazasında kaybolduktan sonra Okyanus Kralı olarak hayatına devam ettiğinden Pippi yalnız başına yaşıyor. Aslında atı ve bir maymun olan Bay Nilson’da ona eşlik ediyor.

Anne ve babası olmadığından Pippi’ye her akşam saat 7’de yatmak zorunda olduğunu söyleyen kimse yok. Ama bu sorun değil çünkü Pippi saat 10’da kendine yatma vaktini hatırlatıyor. Hatta sözünü dinlemediğinde kendine ceza bile veriyor. Onun kadar güçlü ve onun kadar güzel yemek yapan bir çocuk daha yoktur herhalde yeryüzünde.

Pippi Uzunçorap, Pippi Uzunçorap Denize Açılıyor ve Pippi Uzunçorap Büyük Okyanus’ta kitapları 8 yaşının üstündeki her çocuğun mutlaka okuması gereken bir serüven sunuyor. Henüz okumayan yetişkinler ise eliniz hızlı tutup bu önemli açığı kapamalı.

Astrid Lindgren, Pegasus, Yaş: +7

Ronja Haydut Kızı

Pippi Uzunçorap’ın yazarı Astrid Lindgren’in bir diğer kitabı Ronja Haydut Kızı’nda başrol asi bir kız çocuğunda.

Kitapta iki haydut çetesinin rekabeti arasında Ronja’nın doğa, hayat ve ailesine dair keşifleri, onlarla mücadeleleri ve rakip çetenin oğluyla kurduğu kardeşlik anlatılıyor.

Kitap boyunca fonda ormanın ve ağaçların şarkıları, doğanın ihtişamı hep size eşlik ediyor.

Ronja’nın serüveni boyunca annesinin kızıyla kurduğu ilişki, şifacılığı, hayata karşı bilgeliği ise ışıldıyor, iç ısıtıyor.

Özellikle ilkokul dönemindeki çocuklar için Ronja bir kahraman adayı.

Astrid Lindgren, İthaki Yayınları, Yaş: +8

Çok Kötü Bir Şey Oldu

Margret M. Holmes tarafından yazılan kitap travma yaşamış çocuklara ve ebeveynlerine yardımcı olmayı planlıyor.

Travma yaşamış ve bunun sonuçlarıyla başetmeye çalışan Sherman’ın yaşadıklarını ve ona destek olan Bayan Maple ile ilişkisini takip ederek bu konuda kendinizi güçlendirebilirsiniz. Kitap aynı zamanda yetişkinlere travma yaşamış çocukları anlayabilmek için yardımcı olacaktır.

Hiçbir çocuğun travma yaşamaması dileğiyle…

Margret M. Holmes, Okuyan Koala Yayınları, Yaş: 7+

Barış’ın Gezintisi

TÜBİTAK’tan Otizm Hakkında Bir Öykü. Öykü otizmli Barış ve ablalarının parktaki gezintisi eşliğinde otizme ve otizmli bireylerin etrafını nasıl algıladığına dair bilgiler paylaşıyor. Kitap hem akranları, hem ebeveynler için otizmli bireyleri anlamak için iyi bir kaynak.

Lauri eLears, TÜBİTAK, Yaş: 7+

Avucundaki Öpücük

Okula yeni başlayan ancak ebeveynlerinden ayrılmak istemeyen küçükler için küçük bir sır içeriyor bu kitap.

Okulun ilk günü bu sırra siz de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Audrey Penn, Butik Yayınevi, Yaş: +7

Cecü’nün Yer Cüceleri

Umberto Eco’dan bu sefer çocuklar için harika bir kitap. Kitapta; Bomba ve General, Üç Kozmonot ve Cecü’nün Yer Cüceleri hikayeleri bulunuyor.

Hikayeler savaş, uygarlık, insan, hayat ve niceleri üstüne, bol simgesel, keyifli ve de ironik.

Cecü’nün Yer Cüceleri Umberto Eco ile erken yaşlarda tanışmak için iyi bir fırsat.

Umberto Eco YKY, Yaş: +7

 

Aşiq û Maşûq

Sarkis Seropyan’ın derlediği Kürt – Ermeni aşk masallarını Zeynep Özatalay resimlemiş.

Bu kitapta yer alan masallar doğu edebiyatı ile tanışmak ve aşk hikayelerinin eşsiz tadını almak için önemli bir fırsat sunuyor.

Masallar çocuklar olduğu kadar her yaşa hitap eder nitelikte ve lezzette.

Sarkis Seropyan, Aras Yayınevi, Yaş: +7

Papağanın Diriliş Öyküsü

Papağanın Diriliş Öyküsü Uruguay’ın kadim kültüründen izleri taşıyor bizlere.

Kitapta hayatını kaybeden bir papağanın ardından yaşanan şiirsel olaylar ve sevginin gücü anlatılıyor.

Böylece sevgi ve dayanışmanın hayatı yeniden yaratma gücüne nasıl dönüştüğünü ve papağanın yeniden hayata dönüşüne tanıklık ediyor okuyucu.

Papağanın Diriliş Öyküsü kayıplar, sevgi ve dayanışma üzerine rengarenk ve şiirsel bir kitap.

Eduardo Galeano, Nesin Yayınevi, Yaş: +7

Ufaklık ve Canavar

Ufaklık ve Canavar okuması ile etapta zor ve radikal bir kitap.

Kitapta boşanma sürecinde canavara dönüşen bir anne ve onun bu sürecine eşlik eden ufaklığın gözlemleri ve deneyimleri anlatılıyor.

Anne baba ayrılıklarına çocukların gözünden bakan ve çocuklara önerilerde bulunan bu kitap oldukça farklı bir anlatı ve deneme sunuyor.

Herkesçe okunası ve üstüne düşünülesi.

Marcus Sauermann, UçanBalık Yayınevi, Yaş: +7

Yolculuk

Francesca Sanna Yolculuk’ta İtalya’da bir mülteci kampında tanıştığı kız çocuklarından yola çıkarak savaşı ve göçü bir kız çocuğunun deneyimi ve gözlemleri üzerinden anlatıyor. Kitap savaşın yıkıcılığını ve göçün zorluklarını alabildiğine sade, yalın ve etkileyici bir dille ve çizimlerle anlatıyor. Özellikle göç ve savaşın yoğun bir şekilde yaşandığı coğrafyamızda yolculuk, savaş ve göç üstüne düşünmek için hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça uygun.

Kitaptan: “Gökyüzünde bizi takip ediyormuş gibi uçan kuşlara baktım. Kuşlar da aynı bizim gibi göç ediyorlardı. Onların yolculuğu da çok uzundu ama hiç sınır geçmek zorunda değillerdi.”

Francesca Sanna, Taze Kitap, Yaş: 7+

Ferdinand

Tüm boğalar Arena’daki gösterilere hazırlanıyordu. Ferdinand ise hiç oralı değildi. O itiş kakıştan ve dövüşten uzakta doğayı seyrediyordu.

Oysa Ferdinand alabildiğine gösterişli ve güçlüydü ama gücünü kullanmak istemiyordu.

Bu kadar güçlü bir boğanın arena gösterilerine katılmaması olacak iş değildi. Ancak istemese de tesadüfler Ferdinand’ı arena dövüşlerine kadar taşıdı.

Ferdinand 1937’de İspanya İç Savaşı döneminde yazılmış, barış ve şiddetsizliği konu edinen bir kitap. Özellikle şiddetin her yerde alabildiğine yükseldiği bu dönemde güç kullanımı, şiddet gibi konular üstüne düşünmek için de iyi bir fırsat sunuyor.

Munro Leaf, Engin Yayıncılık, Yaş: +7

Değirmenler Vadisi

Bir gün Değirmenler Vadisi’ne her şeyi mükemmel yapan makineler geldiğinde insanlar tüm işleri onlara bıraktılar. Her şeyi makineler yapmaya başladığında iyi yapmanın arzusu, dileği, hayali, düşleri de gitti.

Öyle ki günün birinde rüzgar da gitti. Rüzgar gittiğinde değirmenler durdu.

Değirmenler Vadisi uçmaya inanan bir adam ve ona kanatlar dikmek isteyen küçük Anna’nın vadiye rüzgarı ve düşleri geri getirmesini anlatıyor.

Noelila Blanko, ABM Yayinevi, Yaş: +7

Mürekkep İçiciler

Kitap okumayı sevmeyen çocuklar için kitapları sevmeyen Odilon’un maceraları Mürekkep İçiciler serisinde. Babası kitapçı olan Odilon kitaplardan nefret ediyordu, her yerde kitapların olması ne kadar da saçmaydı. Kitapları atma önerisini kimse dinlemiyordu.

Ancak bir gün babasının dükkanına gelen vampitap tarafından ısırılınca her şey değişti. O artık bir Vampitap’tı ve yaşamak için kitap mürekkebine muhtaçtı. Odilon o günden sonra ailesi, arkadaşları ve kitaplar içinde bir dizi serüven atılmak zorunda kaldı.

Kitap okumayı bir maceraya çeviren seride 8 kitap yer alıyor.

Eric Sanvoisin, 1001 Çiçek Yayınevi, Yaş: +7

Ben’in Gemisi

Ben, denizleri ve gemileri çok severdi, günün birinde Giel ile birlikte harika bir maceraya yelken açacaklardı. Ama bir gün Ben karşıdan karşıya geçerken sağa bakmış ama sonra sola bakmayı unutmuştu (veya tam tersi), Ben ölmüştü. Artık hayallerini gerçekleştiremeyeceklerdi!

Ben’in mezarı evlerinin arka bahçesindeydi. Giel ve babası Ben’in hayallerindeki gibi mavi beyaz bir gemi yaptılar mezar taşı olarak. Giel abisini ne zaman özlese mavi beyaz geminin yanına gidiyordu. Ama arka bahçede bir mezarın olması komşular için hiç de normal bir durum değildi.

Komşular bu durumun değişmesi için ellerinden geleni yapmaya kararlıydılar. Ama Giel’in babasının pes etmeye de Ben’in hayallerinden vazgeçmeye de hiç niyeti yoktu.

Peter Koolwijk’ten kayıplar ve kayıplarla baş etmek üzerine mizah ve macera dolu bir kitap.

Peter Koolwijk, Can Yayınları, Yaş: 9+

Masalın Aslı

Masalın Aslı’da Vasıf Özgören çocuklar için dünya ekonomi tarihini masalsı bir dille anlatıyor.

Masalın Aslı’nda her şey çocukların cevheri keşfetmesi ve cevheri kullanmayı öğrenmesiyle başlıyor.

Cevheri kullanmayı öğrenen çocuklar bir çocuk ülkesi kuruyorlar. Ancak çocuk ülkesine dışarıdan çocukların gelmesiyle birlikte çocuk ülkesinde işler değişiyor. Diğer çocukların gelmesiyle eski çocuklar kendilerinde bir başkalık görmeye başlıyorlar ve bu başkalık hali kendilerini diğer çocuklardan üstün görmelerine neden oluyor.

Masalda emek, artı değer, eşitlik, liberalizm, sosyal demokrasi, isyanlar adı verilmeden anlatılıyor. Dönemi için oldukça ilerici bir deneme olan Masalın Aslı’nda zaman zaman cinsiyetçi kalıpların kullanıldığını da not düşmek gerekiyor. Ancak bununla birlikte küçük çocukları kavramlarla tanıştırmak ve kavramlar üstüne konuşmak için de oldukça iyi bir kaynak.

Vasıf Öngören, Evrensel Basım Yayın, Yaş: +9 (HK/YY)

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here