Anasayfa Haber Öldürülen Mücahit Ongulu’nun Siirt Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi olduğu biliniyordu.

Öldürülen Mücahit Ongulu’nun Siirt Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi olduğu biliniyordu.

Paylaş

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, kentte devlet güçlerince katledilen 5 kişiden biri olan ve ‘terörist’ olarak lanse edilen Siirt Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mücahit Ongulu’nun sivil olduğunun polislerce bilindiğini söyledi. Konca, olay sonrası konuştukları bir polis memurunun kendilerine ‘Ben Mücahit’in evine 30 kere gittim. Mücahit’i sizden daha iyi tanıyorum’ dediğini anlattı.

Siirt’te 15 Ocak günü Ulus Mahallesi’ndeki bir eve yapılan operasyonda evde bulunan 5 kişi polislerce infaz edildi. Katledilen kişilerden bu zaman kadar sadece Murat Yıldız, Cemal Oğuz ve Siirt Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi olduğu öğrenilen Mücahit Ongulu’nun kimlikleri tespit edilebilindi. Öldürülenlerin bu kişilerin otopsi işlemleri avukatları ve aileleri olmadan yapıldı.

Kentin HDP’li Milletvekili Besime Konca, yaşanan olay için AKP hükümetinin Kürdistan’ın bütün kentlerinde olduğu Siirt’te de katliam gerçekleştirdiği yorumunda bulundu.

Bir çatışma durumunun söz konusu olmadığını, yaşanan olayın Silopi’de 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilmesi, Van’da 12 kişinin katledilmesi ile benzer ve bir birinin devamı olduğunun altını çizen Konca, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz’ın ‘Siirt halkının yardımıyla operasyonu gerçekleştirdik’ şeklindeki açıklamasına da tepki gösterdi. Konca, “Vali açık bir şekilde yalan söylüyor ve açıklamaları tamamen demogojidir” ifadelerini kullandı.

‘Aileler tehdit ediliyor’

Gerçekleştirilen katliamın ardından cenazelere yönelik hukuksuz uygulamaların gerçekleştirildiğine de işaret eden Konca, şunları söyledi: “Katledilen yurttaşların cenazelerini almak isteyen aileler tehdit edildi. ‘Kitlesel defnedilir veya almamanız durumunda cenazeler ailelerine teslim edilmeyecek’ yönünde tehditler edildi. Bunun ardından polislerin ailelere kurulan taziyelerin erken bitirilmesi yönünde de tehditlerde bulundu. Katledilen 2 yurttaşın cenazesi halen teşhis edilmedi. Milletvekili ve halkın iradesi olmamıza rağmen girişimlerimiz engelliyor ve sonuçsuz kalıyor. Savcılığa yaptığımız başvurular da sonuçsuz kalıyor.”

Polis: Mücahit’in evine 30 kere gittim

Konca, katledilenlerden 3’ünün kimlikleri belirlenirken halen Siirt Devlet Hastanesi morgunda bekletilen diğer 2 cenazenin kimliklerinin belirlenememiş olmasının kendilerinde beden bütünselliğinin tam olmadığı yönünde kaygılara yol açtığını da paylaştı.

Kimlik bilgileri açıklanan diğer 3 yurttaşın ise devlet güçlerinde kim olduklarının bilindiğini kaydeden Konca, özellikle öğrenci olan Mücahit Ongulu’nun polislerce tanındığını söyledi. Olay sonrasında cenazeleri almak için hastane önüne gittiklerinde bir polis memurunun kendilerine ‘Sizi muhatap almıyoruz, siz akrabası değilsiniz, burada bulunmayacaksınız. Ben Mücahit’in evine 30 kere gittim. Mücahit’i sizden daha iyi tanıyorum’ dediğini aktaran Konca, “Mücahit’in sivil olduğunu biliyorsan, 30 kere evine gidiyorsan neden katlediyorsun?” diye sordu.

‘Siirt’te baskı ve faşizm politikaları yeniden baş gösterdi’

Konca, Adalet Bakanlığı tarafından değiştirilen Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 10. Maddesi’nde yapılan değişikliğe de “Kanun değişikliği cenazelerin faili meçhul defnedileceği anlamına geliyor. Bu konuda kaygı duyuyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

Siirt’te sokağa çıkma yasağının ilan edilmemesine rağmen yasağın bütün uygulamalarının devreye konulduğunu belirten Konca, baskı ve faşizm politikalarının Siirt’te yeniden baş gösterdiğini söyledi.SİİRT (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here