Anasayfa Haber ÖLENLERİ AN, KALANLAR İÇİN MÜCADELE ET! İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!.. ...

ÖLENLERİ AN, KALANLAR İÇİN MÜCADELE ET! İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!.. ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

Paylaş

 Özgürlükçü Sol: Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak hepinizi 28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü Yürüyüşü’müze davet çağrısı yaptı

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre dünyada,

  • Her yıl 2 milyon 300 binden fazla kadın ve erkek çalışırken ölüyor.
  • Çalışanlar her yıl yaklaşık 337 milyon kazaya maruz kalıyor ve yaklaşık 160 milyon kere çalışma nedenli hastalıklara yakalanıyorlar.

Ülkemiz iş cinayetlerinde Avrupa’da 1′inci, dünyada 3′üncü sırada. Ulusal basına yansıyan haberlerden, İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı raporlara göre günde 5 ila 8 işçi hayatını kaybediyor. 2015′in ilk üç ayında 351 işçi gözümüzün önünde, tek tek hayatını kaybetti. 2015′in ilk üç ayında bir Soma katliamı daha meydana geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2014 verilerini henüz açıklamadı, 1 yıl arayla açıklıyor. Açıklanan verilerse sigortasız çalışan işçiyi kapsamıyor. Meslek hastalığı olarak tespit edilmemiş ölümleri ve her ölümlü “kaza”yı da “iş kazası” saymıyor. Veriler gerçekte ne kadar işçinin hayatını kaybettiğini yansıtmıyor.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye,

İstanbul Davutpaşa, İstanbul BEDAŞ, Ankara Ostim-İvedik, Van-Bayram Otel, Esenyurt Marmara Park AVM, Zonguldak Kozlu, Milas/Güllük AKFEN, İstanbul Arka Sıradakiler dizi seti, Esenyurt Özel Doğa Hastanesi ve Soma Eynez madeninde çalışırken hayatını kaybetmiş işçilerin Adalet Arayan Aileleri olarak UNUTMAMAK-UNUTTURMAMAK için,

28 Nisan 2015 Salı günü 3. geleneksel yürüyüş etkinliğimizi saat 19:00′da gerçekleştireceğiz.

1 Mayıs’ı emekçinin birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak sahiplenenlerin, iş cinayetleriyle ihlal edilen yaşam hakkını ve adalet arayışımızı da layığıyla sahiplenmesini istiyoruz.

Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın “ANMA ve YAS Günü” ilan edilmesi için change.org üzerinden başlattığımız imza kampanyamız (www.iscinayetleriniunutma.org) devam ediyor.

28 Nisan 2015 Salı

19.00 Taksim tramvay durağı – Toplanma ve yürüyüş

ÖLENLERİ AN, KALANLAR İÇİN MÜCADELE ET!

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

562529_415465198552345_1589849727_n

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here