Anasayfa Haber “Ölülerimiz, Biz // Öteki olarak Ölmek” panelinde konuşan Thedora Hacudi :...

“Ölülerimiz, Biz // Öteki olarak Ölmek” panelinde konuşan Thedora Hacudi : Kahramanlık bazıları için acıdır!  

Paylaş

 ,”Ölülerimiz, Biz // Öteki olarak Ölmek” konulu sempozyumunda konuşan “Savaşların kazanan tarafı yoktur. Kahramanlık öyküleri ile avunmaya çalışırlar. Ama bilmezler ki kahramanlık bazıları için acıdır” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Halkların Köprüsü Derneği ve Kaos GL tarafından düzenlenen “Ölülerimiz, Biz // Öteki olarak Ölmek” konulu sempozyumu 3’ünücü oturumlarla devam etti. Pembe Hayat Derneği’nden Ganimet, trans ölümlerini hatırlatarak, “Nefret cesetleri parçaları ayırıyor. Translarında anneleri vardır ama gizli ağlarlar. Cenazelere sahip çıkmak bile istemezler. Oğlum diye ağlayacaklar” diye konuştu.

‘Babamın cenazesine beni almadılar’

Annesinin kendisine “Yatacak yeriniz yok” dediğini aktaran Ganimet, kadın oldukları için öldürüldüklerinin altını çizdi. Ganimet, “Bize sahip çıkacak ne imam ne de dedesi var. Yeter ki ortadan kaldırılalım da. Biz doğduğumuz gibi ölmek istemiyoruz. Çünkü ben böyle yaşadım. Cenazem de erk diye haykırılmasın. Yasımızı bile sessiz yaşıyoruz. Babamın cenazesine beni almadılar. Bu nasıl bir acıdır?” diye sordu.

‘Beni de temsilen denize atın’

Ardından konuşan Rum kadın Thedora Hacudi, sempozyuma konuşmacı olarak katılacağını öğrendiği zaman çekindiğini dile getirdi. İzmir’de yaşadığını dile getiren Hacudi, “Kendim için değil cemaat için tereddüt ettim. Benim söylemlerim yüzünden ötekileştirilmesinden korktum. Görünür olmak işin özü buydu. Aslında oldukça görünürüm. Kimileri göre sevilen biri, kimileri göre var olmaması gereken biri. Bu topraklarda Rum olmak çok zor. Ötekinin bile ötekisin. Görünür olmanın zamanı geldi. Ne zaman yaşadığım acıları anlatsam, en yakın arkadaşlarım ‘Biz neler yaşadık’ diyerek lafı ağzıma tıkarlardı. Savaşların kazanan tarafı yoktur. Kahramanlık öyküleri ile avunmaya çalışırlar. Ama bilmezler ki kahramanlık bazıları için acıdır. Bazen arkadaşlarıma ‘Beni de temsilen denize atın’ diyorum. Bazıları susuyor, bazıları da gülüyorlar” ifadesinde bulundu.

‘Buyurun Orta Asya’ya kadar yolunuz var’

Son olarak konuşan Ermeni asıllı Pakrat Estukyan ise ölümün yaşamın gerçeği olduğunu hatırlatarak, “Ama Ermenilerden bahsedeceksen birçok Ermeni vatanında yaşamak için dinlerini kaybettiler. 1915’ten önceki akrabalarınızın mezarları hep başka yerlerdedir” dedi. Baskılara rağmen Kürt halkının cenazelerine sahip çıktığını ifade eden Estukyan, “Bunun önünde saygıyla eğilmekten başka ne yapabiliriz. Cenazelere sahip çıkmak istedikleri için mezarlar bombalanıyor. Ben Ermeni bir gerillanın mezarının ne kadar çok değiştiğini bilirim. Onun yoldaşları mezarını bırakmıyor. Kimse bana Müslüman hoşgörüsünden bahsetmesin. Madem hoşgörü var, neden mezarlarımız kırılıyor? Neden mezarlar bombalanıyor? Ya içselleştireceğiz, ya da bu kavga sürecek. Kimse artık bize ‘Ya sev ya terk et’ diyemeyecek. Diyenlere ‘Buyurun Orta Asya’ya kadar yolunuz var’ diyeceğim” diye konuştu.

Daha sonra konuşmacılar sorulara cevap verdi. Kısa bir aranın ardından Prof. Dr. Cem Terzi ve Ayhan Yalçınkaya kapanış konuşmasını yaptı. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here