Anasayfa Haber Ölüm yetmedi , Cizre’de abluka gıda ambargosuyla devam ediyor.

Ölüm yetmedi , Cizre’de abluka gıda ambargosuyla devam ediyor.

Paylaş

Cizre’de dün geceden beri saldırıların yoğunlaştığı Sur Mahallesi’nde bir yurttaş daha katledildi. Yurttaşların ihtiyaçlarını giderdiği açık olan 2 market de dün devlet güçlerince kapatıldı. Devletin Cizre’de saldırılarını yoğunlaştırdığını vurgulayan Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç, herkesi bulunduğu yerde ayağa kalkmaya çağırdı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı 36’ncı gününde tüm şiddetiyle devam ediyor. Gece saatlerinde Sur ve Cudi mahallelerinde yoğunlaşan saldırılar yoğunlaşarak devam ediyor. Her iki mahalleyi tepeden gören Cahferi Sadık Tepesi’ne konuşlanan paletli tanklar ve zırhlı araçlardan evlere ateş ediliyor. Tank mermisi ve bomba atarların isabet ettiği bir çok ev yıkılırken, bazı evlerde de yangın çıktı. Müdahale edilemeyen yangın nedeniyle ilçe üzerinde kara bir bulut tabakası oluştu.

Havan atışları devam ediyor

Köylerden de ilçe merkezine yönelik havan atışları devam ediyor. Havan atışlarında şimdiye kadar çok sayıda ev ve işyeri isabet alarak hasar gördü. Dün atılan havan mermisinin isabet ettiği bir evde biri çocuk 3 kişi yaralanmış, hastaneye yetiştirilmeye çalışılan 10 yaşındaki Hayrettin Şınık yaşamını yitirmişti.

1 yurttaş daha katledildi

Aralıksız süren saldırılar sonucu dün gece Sur Mahallesi’nde Mehmet Rıdvan Kaymaz adlı yurttaş yaşamını yitirdi. Kafasına isabet eden kurşunla yaşamını yitiren Kaçmaz’ın cenazesi saldırılar yüzünden halen mahallede bekletiliyor.

Açık olan 2 market kapatıldı

Sur ve Cudi mahallelerine yönelik ağır saldırılar aralıksız devam ederken, yasağın başından beri ilçe merkezinde açık olan ve yurttaşların acil ihtiyaçlarını karşıladığı 2 market ve bir fırın da polisler tarafından kapatıldı. Halkın tepki göstermesi üzerine 2 marketin sadece saat 08.00-12.00 arası açık tutulacağını belirtildi.

Yardımlar engellendi

Cizre Belediyesi’nin girişimi sonucu gönderilen gıda kamyonlarına da halen izin verilmezken yurttaşlar gıda bulmakta zorlanıyor. Kente bulunan çoğu fırının da un ve yakacak stoku bitmiş durumda.

‘Direnen halkımızı cezalandırmak istiyorlar’

Saldırıları ve direnişi değerlendiren Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç, direnişi kıramayan devletin tank ve toplarla sivilleri katlettiğini ifade etti. Yapılan tüm anti propaganda ve algı operasyonlarına rağmen Cizre halkının evlerini terk etmediğini vurgulayan Tunç, saldırı, abluka ve gıda ambargosuyla halkın zorla göçe zorlandığını dile getirdi. Saldırıların yoğunlaştığını belirten Tunç, devletin Cizre’de katliamlarını arttırdığını ifade etti ve “Tüm Kürdistan halkı buna karşı ayağa kalkmalıdır. Cizre halkının direnişine destek vermeli ve bulunduğu her yerde eyleme geçmelidir” dedi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here