Anasayfa Haber Önce ‘FETÖ’cü sayıldı, sonra da laik eğitimi savunmakla suçlandı

Önce ‘FETÖ’cü sayıldı, sonra da laik eğitimi savunmakla suçlandı

Paylaş

Eğitim Sen’li  öğretmen önce FETÖ’cü diye ihraç edildi, bir hafta sonra da laik eğitimi savunduğu için savunması istendi

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Mardin’de öğretmenlik yapan Eğitim Sen üyesi Ş.K, ‘FETÖ’ üyesi olduğu iddia edilerek 672 sayılı KHK ile öğretmenlikten çıkarıldı. Ne cemaatle ne de cemaatin kurumlarıyla hiçbir ilişkisi olmayan Ş.K. ihraç edildikten bir hafta sonra kendisine yazılan yazıyla da laik eğitimi savunduğu için bu konuyla ilgili savunma yapması istendi.

Laik eğitimi savunmak neden suç?

Mardin Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Eğitim Sen üyesi öğretmene gönderilen yazıda EĞİTİM SEN’in ‘Laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam istiyoruz’ konulu basın açıklamasına katıldığı için suç işlediği ve bu suçun da ““Herhangi bir siyası parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmak”  olduğu savunuldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne göre laik eğitimi savunan basın açıklamasına katılmak “herhangi bir siyasi partinin zararına” fiili olarak faaliyette bulunmakmış. Savunma istenen yazıdan anlaşıldığı kadarıyla “laik eğitim talebi” iktidar partisinin zararına bir faaliyet gibi düşünülmüş.

savunma222

Önce cemaatçi diye ihraç ettiler, şimdi de laikliği savunmakla suçluyorlar

Eğitim Sen üyesi öğretmen, cemaatle bağı olmamasına karşın, 1 Eylül tarihli 672 sayılı KHK ile ‘FETÖ’cü olduğu iddia edilmiş ve meslekten ihraç edilmişti.

Öğretmen ihraç edildikten bir hafta sonra kendisine yazılan başka bir yazıyla laik eğitim talebi nedeniyle Eğitim Sen’in yaptığı eyleme katılması suç sayıldı ve bu konuda savunma yapması istendi. Böylece Eğitim Sen üyesi öğretmen, önce cemaatçi ilan edilerek ihraç edildi, sonra da laik eğitimi savunması suç sayıldı.

Eğitim Sen: “Hukuksuzluğun daniskası”

Eğitim Sen, konuyu “hukuksuzluğun daniskası” şeklinde özetledi. Eğitim Sen şube temsilcileri, şu şekilde konuştu: “Üyemiz önce cemaatçi diye ihraç ediliyor, sonra da neden laik eğitim istedin diye savunması isteniyor. Neresinden bakılırsa bakılsın birbirinden saçma ve temelsiz iki saçma suçlama var ortada. Milli Eğitim Bakanlığı zaten bu iki eylemle kendi kendini çürütmektedir. Ayrıca üyemizden istenen savunmada vahim olan bir başka şey ise, laik eğitim isteğinin Milli Eğitim tarafından ‘bir partinin zararına veya başka bir partinin yararına’  olarak sunulması. Burada sormak gerekir: O halde laik eğitim isteyince hangi partinin zararına çalışmış oluyoruz? Demek ki laik eğitimi istemeyen bir parti var ve Milli Eğitim Müdürlüğü de bunu biliyor ki buna da pes denir artık”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here