Anasayfa Haber Önder:”Gündemimiz Newroz için kaleme alacağı mektuptu’

Önder:”Gündemimiz Newroz için kaleme alacağı mektuptu’

Paylaş

İmralı Heyeti’nden Sırrı Süreyya Önder, PKK Lideri Abdullah Öcalan’la bugün İmralı’da yapılan görüşmeye dair konuştu. İmralı’daki görüşmenin ağırlıklı gündeminin Diyarbakır’da açıklanacak Newroz mektubu olduğunu söyleyen Önder, “Mektubu bitirdi bize teslim etti. Amed’te bütün halkımızla, dünyamızla paylaşacağız” dedi.

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ile Özgür Kadın Kongresi (Kongreya Jinen Azad-KJA) üyesi Ceylan Bağrıyanık ile birlikte PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüştükten sonra İmralı Adası’ndan dönen İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, görüşmeye ilişkin konuştu. Görüşmenin içeriğini Med Nûçe’ye anlatan Önder, görüşmenin 4 saate aşkın sürdüğünü söyledi. “Gündemimiz Newroz için kaleme alacağı mektuptu” diyen Önder, “Birkaç eksiği vardı bizlere sorarak düzenledi. Mektubu bitirdi, bize teslim etti. Cumartesi günü Amed’te bütün halkımızla, dünyayla paylaşacağız. Ağırlıklı görüşme buydu” dedi.

İzleme Heyeti’nin de gündeme geldiğini belirten Önder, “İzleme Heyeti ile ilgili çalışma son aşamaya geldi. Sayın Öcalan isimler üzerinde son incelemesini yapıp kararını ve önerilerini devlet heyetine iletecek. Sanırım Newroz’dan sonraki ilk görüşme İzleme Heyeti nezaretinde olacak” diye konuştu.

Yurtdışında bulunan Kürt siyasetçilerinin durumunun da gündeme geldiğini dile getiren Önder, “Yurtdışında sürgün olan arkadaşlarımızın durumu üzerinde de değerlendirme yapıldı. Belli bir netlik sağlandığı ölçüde kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Önder, Öcalan’ın morali ve coşkusunun da yüksek olduğunu belirtti ve ekledi: “Yeni bir döneme bütün kurumlarımızla anlayışlarımızla girmekte olduğumuza dönük değerlendirmeler yaptı. Revizyon, reform ve yeniden inşa üzerine çok yoğunlaşmış durumda genel olarak bu çerçevede yürüyen bir görüşme oldu. Çok kısa süreliğine seçime dönük de değerlendirmelerini yaptı ama seçim gündemli özel bir toplantı yapma kararı aldık.”

Newroz’un içeriğine dair bilgi vermeyen Önder, “Newroz mektubunun içeriğini açıklayalım mı diye kendisine sorduk. ‘Saygısızlık olur, hoş olmaz. Gelenek oldu, Amed’te, Newroz’da tüm dünyayla paylaşırsınız’ dedi” şeklinde konuştu. (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here