Onur Yürüyüşü ‘terör propagandası yapılacağı’ gerekçesiyle yasaklandı  

Paylaş
Konak Kent Konseyi’nin girişimiyle İzmir’de düzenlenmek istenen Onur Yürüyüşü, İzmir Valiliği tarafından ‘terör örgütü propagandası yapılacağına dair istihbarat alınmasından ötürü’ yasaklandı.
 Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu imzalı yasak kararı yazılı bir tebligatla Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu’ya gönderildi. “Son derece hassas bir dönemden geçtiğimiz süreç” ifadesinin kullanıldığı yasak kararında, eylemin toplumda geniş kitlelerin ayrıştırılmasına neden olacağı gibi bir yoruma yer verildi.

 

Mabel-matiz-onur-yürüyüşü

Yasak kararına gerekçe olarak şunlar gösterildi: “Eylem boyunca terör örgütleri adına hareket eden bazı müzahir kişi ve ya grupların kitle arasına sızdırılacağı, kitleyi kışkırtarak toplumun huzur ve sükununu bozmaya yönelik provakatif eylemlerde bulunulacağı, eylem esnasında yasadışı terör örgütlerini övücü sloganlar atılacağı, yasadışı örgütlerin sözde bayrağı ile bez parçalarının açılacağı, toplanan kitle içerisine sızan bazı kişi ve gruplar tarafından cevrede görev alan emniyet güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, kamuya ve özel şahıslara ait özel araçlara taş, sopa, Molotof kokteyli, el yapımı patlayıcı ile saldırıda bulunacağı, terör suçlarının işleneceğine dair bir takım ihbarlar alınmış, istihbari bilgilerle bu husus kısmen doğrulanmıştır.”

‘İKTİDAR EŞCİNSELLERE DE TAHAMMÜLSÜZ’
Konuyla ilgili konuşan Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu şunları söyledi: “Valiliğin aldığı kararı ciddiyetsiz, hukuksuz ve tam da bu donemin ruhuna uygun bir diktatöryal yasak olarak değerlendiriyoruz. Her gün her yerde hak gaspına uğrayan eşcinsel bireylerin, yılda bir kez kendilerini barışçıl ve özgürce ifade edilmelerine vesile olan bu yürüyüşün yasaklanması iktidarın bu insanlara karşı ne derecede tahammülsüz olduğunun bir göstergesi. Demokratik rejimlerde ayrımcılığa uğrayan yurttaşların seslerini duyurmasının önündeki engeller ortadan kaldırılır. Bizde ise bizzat iktidar duvar örüyor. Toplumu her gün ayrıştıran, her yerinden bölmeye çalışanın kim olduğu bellidir. Terör şüphesi baskıcı rejimlerin toplumu sindirmedeki en önemli yasakçı argümanlarından biridir. Bize ulaştırılan kararda terör örgütü lehine slogan atılacağı istihbaratının ‘kısmen’ doğrulandığı yazıyor. Böylesine muğlak, temeli olmayan ve ciddiyetsiz bir açıklamayla hak kaybına uğrayan yurttaşların demokratik protesto hakkının engellenmesi kabul edilemez. Sessiz kalmayacağız, sesimizi daha çok duyuracağız.

 

ONUR YÜRÜYÜŞÜNE KATILACAK OLAN KARDEŞLERİMİZİN DİKKATİNE!uyari-864x400_c

1.  Bilindiği üzere bu yıl da Onur Yürüyüşü’nün İslam Dininde kutsal sayılan Ramazan Ayı’na denk gelmesinden dolayı daha dikkatli davranılması, insanların inançlarına saygı duymanızı ve özellikle provakasyon amaçlı hazırlanan pankartları taşımamanızı önemle rica ediyoruz.

2. Polis şiddeti olması durumunda arkadaşlarımızın şiddete uğrama anını kamera veya cep telefonlarınızdan mutlaka kayıt altına alın.

3. Onur Yürüyüşü’nun Ramazan ayında yapılması nedeniyle Türkiye’de pek etkin olmayan, Medya’dan takip ettiğimiz kadarıyla uluslararası eylemlerle sesini duyurmaya çalışan El-Kaide, İŞİD v.b radikalize dini terör örgütleri ve PKK gibi ideolojik terör örgütleri ile ilintili yapılabilecek eylemlere karşı çok dikkatli olunması gerekiyor. Etrafa bırakılmış şüpheli bir paketle veya sıkı giyinmiş, sırtında ağır bir çanta taşıyan şüphe uyandıran kişilerle karşılaşmanız durumunda derhal o alandan uzaklaşarak durumu kolluk kuvetlerine bildirin.

4. İstenmeyen bir patlama gerçekleşmesi durumunda bulunduğunuz yerde yüzüstü yatarak ortalığın sakinleşmesini bekleyin, Medya’da terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen terör eylemlerine yönelik haberlere bakıldığı zaman daha fazla can kaybı yaşatmak amacıyla ikinci bir patlayıcı madde’nin zıt konuma yerleştirildiği görülmektedir.

5. Provakatif davranışlar sergileyen kişilerden uzak durun, kimin tarafından hazırlanmış, ne amaca hizmet ettiği belli olmayan aşağılayıcı, provakatif pankartları taşımayın.

Saygılarımızla

http://lgbti.org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here