Anasayfa Haber Onurlu Direniş İnsanlık Dışı Katliam…. ”Otopsi raporları ‘taranarak katledildiler’

Onurlu Direniş İnsanlık Dışı Katliam…. ”Otopsi raporları ‘taranarak katledildiler’

Paylaş

Silopi’de katledilen 3  kadın  Sêvê Demir, Fatma Uyar, Pakize Nayir ile ismi öğrenilemeyen gencin otopsi raporları açıklandı. Raporlarda 4 kişinin de bedeninde çok sayıda ateşli silah mermi çekirdeğinin olduğu belirtildi. Atışların uzak mesafede yapıldığı bilgisi verilen raporda, 8 merminin sıkıldığı Demir için, kafa ön bölgesi ile alnın parçalandığına yer verildi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde devlet güçlerince katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi DBP PM üyesi Sêvê Demir, KJA aktivisti Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayir ile ismi öğrenilemeyen bir gencin otopsi raporları hazırlandı. Raporda 4 kişinin de bedeninde çok sayıda ateşli silah mermi çekirdeğinin olduğu kaydedildi. Aynı yerde vurulan Uyar için atışların “uzak mesafeden” yapıldığı belirtilirken, Demir için ise atış mesafesinin tespit edilemeyeceğinin söylenmesi dikkat çekti.

680x365cc-srnk-06-01-16-kja-uyesi-kadinlar-katledildi-mansetttt

Demir’e 11 kurşun

Sêvê Demir’in ölüm nedenine ilişkin hazırlanan otopsi raporunda; Demir’in kafatasının parçalandığı ve vücudunda da 11 adet 5×3 santimetre, 2×1.5 santimetre ve 2×1 santimetrelik ateşli silahlara ait kurşun girişlerinin olduğu yazıldı. Raporda, “Kafa ön bölgesi ile alın parçalanmış olup, burun kemiği ve üzerindeki cilt ortadan ikiye ayrılmış, kafa boşluğu ve kafa kaidesi görünür hale gelmiştir” denildi.

Atış mesafesi tespit edilemedi!

Raporda bilirkişi bölümünde, Sêvê Demir’in cenazesinde 11 adet ateşli silah mermi çekirdeği girişi olduğu kaydedilerek, “Kafadaki saçlı deride, kafa kubbe kemiklerinde geniş doku kayıpları olması nedeniyle yaralanmanın ateşli silah mermi çekirdeği veya herhangi bir patlayıcı mühimmat ile meydana gelip gelmediğini ayrımının yapılamadığı” ibareleri yer aldı.

Raporda ayrıca “Cesette tespit edilen atışların elbiseli bölgelere isabet etmesi nedeniyle atış mesafesi için elbiselerin atış artıkları yönünden incelenmesi gerektiği, kafadaki yaralanmanın geniş doku kayıpları nedeniyle atış artıkları yönünde değerlendirilmesinin yapılmadığı ve bu nedenle atış mesafesi açısından ileri yoruma gidilemediği” belirtildi.

‘Uzak atış mesafesi…’

Fatma Uyar’ın otopsi raporunda da Uyar’ın bedenine isabet eden kurşun sayısı belirtilmedi. Raporda şu bilgilere yer verildi: “Cesette çok sayıda ateşli silah mermi giriş ve çıkış yaraları mevcut olduğu, trajelerin vücut içinde birbirine karışması nedeniyle giriş çıkış ayrımlarının net olarak yapılamadığı cesetten üç adet ateşli silah mermi çekirdeği, bir adet gömlek parçası ve iki adet metal parça elde edildi.”

Raporda Uyar’ın kafa bölgesine isabet eden kurşunların “uzak atış mesafesinden yapılmış olduğu, vücudun geri kalan kısmına isabet eden atışların mesafe tayini için elbiselerin atış artıkları yönünden incelenmesi gerektiği” vurgulandı. Raporda Uyar’ın ölüm sebebi ise “çoklu ateşli silah mermi çekirdeği yaralanması” olarak belirtildi.

Pakize Nayır’ın cenazesinde ise öldürücü nitelikte 5 adet ateşli mermi çekirdeğinin isabet etmiş olduğu tespit edildi. Nayır’ın vücuduna isabet eden diğer kurşunların “öldürücü nitelikte olmadığı” kaydedildi. İsmi belirlenemeyen kişinin otopsi raporunda da kişinin vücuduna 8 ateşli silah mermi çekirdeğinin isabet ettiği belirtildi. Raporda ayrıca söz konusu kişinin vücudunda “cesetten 3 adet ileri derece deforme metalik cisim elde edildiği” bilgisine yer verildi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here