Paylaş

CHP’li Fikri Sağlar, 7 Haziran’dan beri süren çatışmalar nedeniyle orduda birçok askeri personelin istifa ettiğini belirterek, “Sadece Silifke Belediyesi’ne 200 uzman çavuş müracaat etti” dedi.

CHP Parti Meclisi üyesi ve Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, önemli bir iddiada bulundu. 7 Haziran seçimleri sonrası Bölge’deki çatışmalar nedeniyle, çok sayıda askeri personelin görevlerinden istifa ederek belediyelerde çalışmak için müracaat ettiğini belirten Sağlar, “Sadece Silifke Belediyesi’ne 200 uzman çavuş müracaat etti” dedi.

Evrensel’den Burak Şefkat‘ın haberine göre, Partisi tarafından Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Yenice mahallesinde düzenlenen toplantıya katılan Fikri Sağlar açıklamalarda bulundu. Çalışma gücüne sahip insanların iş bulamadığına değinen Sağlar devamında şunları söyledi: “Şu an bize en çok gelen talep iş konusu. Birde bunların üzerine 7 Haziran’dan sonra ortaya çıkan terör, her gün gelen şehitler ve ne savaşı olduğu bilinmeyen bir kirli savaş nedeniyle, sözleşmeli veya uzman çavuş olarak görev yapan askeri personelin görevlerinden, sözleşmeleri bittiğinde veya istifa ederek yeniden kamunun farklı alanlarında çalışma talepleri de ekleniyor. Onlarda belediyelere müracaat ediyor. Silifke Belediye Başkanı diyor ki bana aşağı-yukarı 200 kadar uzman çavuş müracaat etti. 200 kadar uzman çavuş devlet memuru olmak için geliyor. Zabıta kadrosundan başka yerde kullanılamayan uzman çavuşların başvurduğu Silifke Belediyesi’nde ise sadece 10 tane zabıta kadrosu var! Bunu diğer belediyelere de yaydığımızda çıkan rakam oldukça artıyor.

Belediye Başkanı: Bilgim yok

Sağlar’ın iddiası üzerine aradığımız Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut “Bilgim yok. Konuşmak istemiyorum. Ne yazmak istiyorsan onu yaz” diyerek telefonu kapattı.

Başvurular, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92’nci maddesinin üçüncü fıkrasının ‘657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler’ hükmüne göre yapılıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here