Anasayfa Dergi Ormana hançer’: Belgrad Ormanı’nda ağaçlar demiryolu inşaatı için işaretlendi

Ormana hançer’: Belgrad Ormanı’nda ağaçlar demiryolu inşaatı için işaretlendi

Paylaş

Belgrad Ormanı’ndan geçecek Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı için 1 Şubat’ta yapılacak ihale öncesinde ormandaki bazı ağaçların işaretlendiği ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili, ağaçların kesilmeyeceğini, ‘bazılarının yerlerinden sökülerek başka bölgeye taşınacağını’ söyledi.

belgrad-ormani3

Kuzey Ormanları Savunması 29 Ocak, Pazar 11.30’da Belgrad Ormanı’nda basın açıklaması ve doğa yürüyüşü yapaçak.

29 Ocak 2017 Pazar, 11.30’da Belgrad Ormanı’nda Bahçeköy girişinde buluşuyor, Belgrad Ormanı’nda inşa edilmesi planlanan demir yoluna karşı basın açıklamamızı yaptıktan sonra doğa yürüyüşü gerçekleştiriyoruz.

İstanbul’a binlerce yıldır hayat veren ve Kuzey Ormanları’nın eşsiz parçalarından biri olan Belgrad Ormanı, dekovil tren hattı ile yağmalanmak isteniyor. Belgrad Ormanı’nın yok edilmesine izin vermeyelim, ormanımızı birlikte savunalım, şehrimizin nefesine sahip çıkalım.

29 Ocak 2017 Pazar, 11.30’da Belgrad Ormanı’nda Bahçeköy girişinde basın açıklamasından hemen sonra orman içerisinde 2. Mahmut Bendi’nden başlayarak gölet etrafında yaklaşık 2 saatlik (kar durumuna göre tahminen) bir doğa yürüyüşü gerçekleştireceğiz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik yeni başlatılan imza kampanyası da artan bir şekilde destek görmeye devam ediyor. 3 gün önce başlatılan kampanyaya imza atanların sayısı 6 bini geçti. Binlerce ağacı katlederek geçirilmesi planlanan “Dekovil Hattı” demiryolu projesine, Belgrad Ormanı’nın korunması gereken doğal bütünlüğünün parçalanmasına, Kuzey Ormanları’nın nefesini İstanbul’a taşıyan Cendere Vadisi’nin yeni rant projelerine açılmasına karşı imzanızı buradan atabilir, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz: https://goo.gl/O7nuEZ

Notlar:
Pazar günü yağış beklenmiyor ama yerde önceki günlerde yağan kar olacağı ve hava soğuk olacağı için uygun ayakkabı ve giysi giyinmeniz, yanınıza çorap ve benzeri yedek giyecekler almanız tavsiye edilir. Yürüyüş için yanınıza termos içinde sıcak içecek, sandviç benzeri atıştırmalıklar getirmenizi rica ediyoruz.

Belgrad Ormanı Bahçeköy girişine ulaşmak için Hacıosman Metro İstasyonu’ndan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binip, son durakta inebilirsiniz. İsteyenler 10.45’te Hacıosman Metro çıkışında, otobüs duraklarının önündeki buluşmaya katılabilir.

Etkinlik sayfası:
https://www.facebook.com/events/559849950886303/

belgrad1

429704198_54995_13792013115477432772

 

Toplu taşıma ve turistik gezi için yapılacağı iddia edilen 25 kilometrelik Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı’nın 10 istasyonu bulunuyor. Hattın inşaatının ise 22 ayda tamamlanması planlanıyor.

‘Ağaçlar kesilmeyecek, taşınabilir’

 

Yapılan işlemden habersiz olduklarını belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili şunları kaydetti: “Proje kapsamında ağaç kesimi yapılmayacak ancak raylı sistem güzergâhındaki ağaçlarda uygun bir yere taşıma işlemi yapılabilir fakat işaretlemeler tarafımızdan yapılmadı.” 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Pendik Belediyesi Meclis Üyesi S. Tarık Balyalı ile CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, “Ormanlık alandaki hattı sınırlar gibi çevreleyen tel örgüler neden var?” diye sorarak proje hakkında belediyeden detaylı bilgi istedi.

‘Orman için idam fermanı’

Kuzey Ormanları Savunması, dekovil hattı planına tepki göstererek kampanya başlattı.

Projeyle inşaat sermayesinin rant sağlayacağını savunan inisiyatif, “Haliç’ten başlayarak Cendere deresi boyunca ilerleyerek Kemerburgaz’a kadar uzanan, buradan da ormana hançer gibi saplanan Dekovil tren hattıyla adeta beton bir vadi haline getirilmekte olan Cendere’nin, Kemerburgaz’a kadar rant cenneti haline getirilmesi amaçlanmaktadır. Amaç Kuzey Ormanları’nın tertemiz nefesini şehre ulaştıran en büyük soluk borusunun inşaat sermayesi tarafından kesilmesidir” ifadelerini kullandı.

İnisiyatif, planlanan hattın ‘çılgın bir proje’ olduğunu söyleyerek ormanın ‘idam fermanı’ anlamına geldiğini belirtti.

diken ve kuzey ormanlar savunması

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here