Oscar “Beyaz İnsanların Ödülleri”

Paylaş
  • Özgürlükçü Sol : Gece, sunucu siyahi komedyen Chris Rock’ın 2016 Oscar adayları arasında siyahi adayın bulunmamasına ilişkin yaptığı eleştiriyle başladı.  Sinema dünyasının en prestijli ödülleri olarak kabul edilen 88. Oscar Ödülleri, “ırkçılık” tartışmalarının damga vurduğu bir törenle sahiplerini buldu. Gecede “En İyi Film” ödülü, Katolik Kilisesi’ndeki çocuk tacizleriyle ilgili haberler yapan The Boston Globe’daki araştırmacı gazetecilerin hikayesini beyaz perdeye yansıtan “Spotlight”a verildi. Favori gösterilen “The Revenant” filmiyle, Leonardo DiCaprio “En iyi Erkek Oyuncu” ödülünü, Alejandro G. Inarritu ise “En iyi Yönetmen” ödülünü aldı.

88. Oscar Ödülleri, dün gece Hollywood’daki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. ABD’nin Los Angeles eyaletindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen ödül töreni, siyahi komedyen Chris Rock’ın sunumuyla gerçekleştirildi.
Belirlenen adaylar arasında farklı etnik kimliklerin, siyah adayların göz ardı edildiğini düşünen Hollywood’un öne gelen bazı isimleri töreni boykot etmişti. Siyahi sunucu Chris Rock da açılış konuşmasına Oscar ödüllerini eleştirerek başladı.

Chris Rock, törenin açılışında Oscar Ödülleri’ni “Beyaz İnsanların Ödülleri” ifadesiyle eleştirdi. Rock, “Eğer sunucuları da aday gösteriyor olsalardı ben bu işi bile alamazdım” diye konuştu.

“Bembeyaz Oscar” eleştirilerinin ardından Oscar Ödülleri’ni veren Akademi, 2020 yılına kadar farklı etnik azınlıklardan gelen üye sayısıyla kadın üye sayısını ikiye katlayacağını duyurmuştu.

DiCaprio Oscar’a uzandı
Törende ise gözler daha önce 5 kez Oscar adayı olup, ödülü hiç kazanamayan ve bu yıl “The Revenant” filmiyle tekrar aday olan Leonardo DiCaprio’ya çevrilmişti.DiCaprio, bu kez şanssızlığını yendi ve 6. adaylığında Oscar’a uzandı.

‘Mad Max’e 6 ödül

Tom Hardy ve Charlize Theron’un başrollerini paylaştığı “Mad Max: Fury Road”, en iyi kostüm tasarımı, en iyi yapım tasarımı, en iyi makyaj, en iyi kurgu, en iyi ses kurgusu ve en iyi ses miksajı dalında olmak üzere 6 dalda Oscar ödülü aldı.

En İyi Yabancı Fil Macaristan’a

Türkiye’de geçen “Mustang” filminin de aday olduğu “En İyi Yabancı Film” kategorisinde ödülün sahibi Macaristan yapımı “Son of Saul” filminin oldu.

The Boston Globe gazetesinde, Katolik Kilisesi’nin çocuk tacizleri ve istismarıyla ilgili haberler yapan gazetecileri konu edinen “Spotlight” filmi ise, “En iyi Özgün Senaryo Ödülü”nü aldı. Filmin yönetmeni Tom McCharty, “Bu filmi, iktidardan hesap soran ve sormaya devam eden gazeteciler için yaptık” dedi.

88. Oscar Ödülleri:

En iyi film: Spotlight
En iyi erkek oyuncu: Leonardo DiCaprio (The Revenant)
En iyi kadın oyuncu: Brie Larson (Room)
En iyi yönetmen: Alejandro González Iñárritu (The Revenant)
En iyi özgün senaryo: Spotlight
En iyi uyarlama senaryo: The Big Short
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Alicia Vikander
En iyi kostüm tasarımı: Mad Max: Fury Road (Margaret Sixel)
En iyi yapım tasarımı: Mad Max: Fury Road
En iyi makyaj ve saç tasarımı: Mad Max: Fury Road
En iyi görüntü yönetmeni: Emmanuel Lubezki (The Revenant)
En iyi ses kurgusu: Mad Max: Fury Road
En iyi kurgu: Mad Max: Fury Road
En iyi ses miksajı: Mad Max: Fury Road
En iyi görsel efekt: Ex Machina
En iyi kısa animasyon filmi: Bear Story
En iyi animasyon filmi: Inside Out
En iyi yardımcı erkek oyuncu: Mark Rylance / Bridge of Spies
En iyi kısa belgesel: A Girl in the River: The Price of Forgiveness
En iyi belgesel: Amy
En iyi kısa film: Stutterer
Yabancı dilde en iyi film: Son of Saul (Macaristan)
En iyi film müziği: Ennio Morricone (The Hateful Eight)
En iyi özgün şarkı: Writing’s on the Wall (Spectre)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here