Anasayfa Forum Osman Kavala Tutuklandı

Osman Kavala Tutuklandı

Paylaş

Haberin Kürtçesi için tıklayın 

İki hafta gözaltında tutulduktan sonra dün akşam itibariyle polis sorgusu biten ve Adliye’ye sevk edilen insan hakları savunucusu iş insanı Osman Kavala çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Hasan Yılmaz’ın yürüttüğü soruşturmada ifade veren Kavala, ifadesinin alınmasının ardından mahkemeye sevk edildi ve tutuklandı.

AA ve DHA’ya göre gerekçe darbe girişimi

Anadolu Ajansı (AA) ve Doğan Haber Ajansı (DHA) Kavala’nın 17-25 Aralık operasyonları ve 15 Temmuz darbe girişimi dosyaları kapsamında soruşturularak ”Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve ”Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından tutukladığını yazdı.

Saat 09.50 itibariyle Kavala’nın avukatı Tolga Aytöre’ye ulaşamadık.

Osman Kavala hakkında

1957’de Paris’te doğdu. Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu.

1982’den sonra Kavala Grubu’nda yönetici olarak çalıştı.

Murat Belge’yle birlikte Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinden İletişim Yayınları’nın kuruluşunda yer aldı.

Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center For Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

TESEV Yönetim Kurulu üyesi, Açık Toplum Enstitüsü’nde Danışma Kurulu üyesi, Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi, Tarih Vakfı ve Diyarbakır Kültürevi’nin destekçisi. (EKN)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here