Anasayfa Forum Osmanlı Ocakları’nın açılmasıyla duvarlar ırkçı yazılarla doldu

Osmanlı Ocakları’nın açılmasıyla duvarlar ırkçı yazılarla doldu

Paylaş

KARS (DİHA) – Kars merkezde birçok sokağa, özellikle de Rus ve Ermenilerden kalma yapıların duvarına boydan boya yazılan ırkçı sloganlar, halklar mozaiği olan kentte rahatsızlık yarattı. Kent sakinleri, yazılamaların AKP’ye yakın Osmanlı Ocakları’nın kentte açılmasıyla yaygınlık kazandığını anlattı.

Kars merkezin birçok sokağında son günlerde “Allah Türk’ü korusun”, “Tek yol İslam”, “Türk’e biat etmek zorundasınız”, “Kanımız aksa da zafer İslam’ın”, “Milliyetçi Türkiye” gibi yazılamalar yapılması dikkat çekiyor. Silvan, Sur, Cizre, Nusaybin gibi devlet terörünün estirildiği merkezlerde özel harekat timlerinin duvarlara yazdığı benzer yazıları akıllara getiren ırkçı ifadeler, daha çok Rus ve Ermenilerden kalma tarihi yapıların duvarlarına yazılıyor.

‘Irkçılık ve faşizm belediye ve emniyetin işine geliyor’

Kürt, Türk, Azeri, Terekeme gibi birçok halkın yıllardır birlikte yaşadığı kentin sakinleri ise MHP’li belediyenin bu yazılamalarda payı olduğunu düşünüyor.

Bu yazılamaların, ırkçılığı, faşizmi ve şiddeti körüklediğini söyleyen kent sakinlerinden Remzi Erol, bunun ‘Osmanlı Ocakları’ adlı AKP yanlısı yapı tarafından yayıldığını dile getirdi. Erol, ”Osmanlı Ocakları’nın burada açılmasıyla bu yazılamalar yaygınlık kazandı. Belediye, emniyet buna göz yummaktadır. Daha önce sokaklarda en ufak bir barış yazılamaları gören emniyet ve belediye yazılar bir gün dahi kalmadan siliyordu. Ama bu faşist yazılamalar günlerdir yazıldıkları yerlerde kalmakta ve buna göz yumulmaktadır. Çünkü ırkçılık ve faşizm onların işine gelmektedir” şeklinde konuştu.

‘Kürdistan’daki savaşın bir yansımasıdır’

Kars’ta ikamet eden Türk kökenli Kıvanç Topbaşlı ise birçok kültürün birlikte yaşadığı bir ortamda, bugüne kadar tanık olmadığı bir durumla karşılaştıklarını ve bu durumun insanları tedirgin ettiğini ifade etti.
Topbaşlı, ”Bu yazılamaların kime hizmet ettiği biraz kuşku uyandırsa da şuan da Türkiye’nin Kürdistan illerinde yönettikleri savaş politikalarının bir yansıması olduğunu düşünüyorum. Bu tedirginliği, bu korku politikasını yayma taktiklerinden bir tanesidir. Hafife alınacak bir durum değil, dikkate alınması gerekir. Bu tarz korku politikasını yönetecek bir ekibin varlığını hissettirmeye başladığının bilincinde olmalıyız. Kars’ta bu olay düne kadar yoktu bugünlerde olması manidardır” şeklinde konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here