Anasayfa Dergi Oy ve Ötesi İçin Gönüllüler Lazım

Oy ve Ötesi İçin Gönüllüler Lazım

Paylaş

1 Kasım seçimlerine sayılı günler kaldı. Oy ve Ötesi grubu, bu seçimin de adil, güvenilir ve şeffaf olması için gönüllü sayısını 40 binin üstüne çıkarttı ancak hala müşahite ihtiyaçları var. Zaman daralıyor, müşahit olmak isteyenlerin bir an önce harekete geçmesi lazım.

Dört seçime katılan Oy ve Ötesi Derneği Başkanı Sercan Çelebi, son durumla ilgili bianet’e bilgi verdi.

Acil ihtiyaç olan yerler

Hedeflerinin 100 bin kişiye ulaşmak olduğunu söyleyen Çelebi, en acil ihtiyaç olan il ve ilçeleri şöyle sıraladı:

İller: Konya, Aksaray, Isparta, Afyon, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Trabzon.

İstanbul’daki ilçeler: Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Sancaktepe, Sultanbeyli, Tuzla, Pendik.

Seçim içimize sinmeli

7 Haziran seçimlerinde 46 ilde 55 bin gönüllüye ulaştıklarını hatırlatan Çelebi, bu seçimde de 45 ilde olacaklarını sayının 100 bine ulaşamasa da 70-80 binin bile büyük oranda başarı sağlayacağını ifade etti.

“İlleri seçerken oy sayısının fark yaratacağı illeri önceliklendiriyoruz. Mesela geçen seçimde olmayan Amasya’yı bu yıl ekledik, çünkü oylar arasında az fark var. Keşke her sandıkta bir gönüllümüz olsa, ancak bunu yapamasak da 70-80 bine bile ulaşırsak genel resimde büyük düzeltmeler yapabiliyoruz. 1 Kasım seçimleri en az 7 Haziran kadar belki de ondan daha da önemli bir seçim, sonuç ne olursa olsun içimize sinmesi çok önemli.”

TIKLAYIN – “SANDIK BAŞINDA HALK HALKLA TANIŞTI”

Farkımız eğitimimiz

Çelebi, gönüllü müşahit olmaya karar verenlerin eğitim alabilmesi için en kısa sürede kendilerine başvurmaları gerektiğine dikkat çekti.

“Gönüllülerimizle en az bir kez yüz yüze büyük toplantılarda görüşme yapmaya çalışıyoruz. Bu olmazsa küçük toplantılarda bir araya geliyoruz. Bunların hiçbiri yapılamazsa sitemizde yer alan 90 dakikalık eğitim videomuzu izlemeleri, müşahit rehberi ve genelgeyi okumalarını istiyoruz. Oy ve Ötesi’nin fark yarattığı nokta sandık başında bilgi birikimiyle varolması; kanun ve genelgeye hakim olması. Eğitim olmazsa hiçbir etkimiz olmaz.”

Gönüllülerin üçte ikisi kadınlar

Gönüllü ve siyasi partilerden bağımsız bir grup genç olarak yola çıkan Oy ve Ötesi 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde “İstanbul’da 33.000 sandığımız için 33.000 gönüllü arıyoruz” sloganıyla yola çıkarak, 26.500 gönüllüye ulaşmıştı.

24 Nisan 2014 tarihinde OY ve ÖTESİ Derneği ile kurumsallaşan ekip, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde İstanbul’da, Haziran 2014 Yalova’da tekrar eden seçimlerde, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 7 Haziran genel seçimlerinde gönüllü gözlemcilik yaparak sayım tutanakları topladı. Gönüllülerinin üçte ikisini kadınlar oluşturdu.

Yalova’da 1 oy farkı

30 Mart yerel seçimlerinin ardından başvurular üzerine Yüksek Seçim Kurulu 13 yerde seçimleri iptal etmişti.

İptal edilenlerden Yalova’da ki yerel seçimlerde  il merkezinde oyların sayımından sonra AKP adayı Yakup Koçal’ın bir oy farkla seçimi kazandığı açıklanmıştı. 1 Haziran’da tekrarlanan seçiminde CHP’nin adayı Vefa Salman kazanmıştı. (NV)

Oy ve Ötesi’nin 1 Kasım’da olacağı illeri görmek için tıklayın.

Gönüllü olmak için tıklayın.

Nilay Vardar

Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2011 yılından beri bianet’te muhabir/editör olarak çalışıyor.

BİA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here