Anasayfa Haber Oy ve Ötesi Tekrar 1 kasımda Sandık Başında

Oy ve Ötesi Tekrar 1 kasımda Sandık Başında

Paylaş

Seçimlerde gerçekleşebilecek hatalara karşı çalışan Oy ve Ötesi Derneği altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından gönüllü kaydı açacak.

7 Haziran seçimlerinde 55 binin üzerindeki gönüllüsü ile seçimleri takip eden Oy ve Ötesi Derneği erken seçimde de sandık başında olacak.

Gönüllü ve siyasi partilerden bağımsız bir grup genç olarak yola çıkan Oy ve Ötesi 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde “İstanbul’da 33.000 sandığımız için 33.000 gönüllü arıyoruz” sloganıyla yola çıkarak, 26.500 gönüllüye ulaşmıştı.
Ekip, 24 Nisan 2014 tarihinde Oy ve Ötesi Derneği olarak kurumsallaştı.
30 Mart 2014 yerel seçimlerinde İstanbul’da, Haziran 2014 Yalova’da tekrar eden seçimlerde ve 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gönüllü gözlemcilik yaparak sayım tutanakları topladı.Adil, güvenilir ve şeffaf seçimler için tarafsız, partiler üstü ve sivil seçim gözlemciliğinin önemine inanan Oy ve Ötesi, seçimlerin şeffaf ve kanunlara uygun bir şekilde tamamlanabilmesi için İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Ankara ve Antalya’da gönüllü sandık gözlemcilerine ulaştı.

Oy ve Ötesi, resmi davet ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerini gözlemlemek için çağrılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) / Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu’nun hazırladığı Cumhurbaşkanlığı seçim raporunda da yer almış, AGİT raporunda “Oy ve Ötesi” tarafından gözlemciler yerleştirilerek paralel oy döküm çalışması yapılmıştır.

13 Ağustos tarihinde örgüte ait internet sayfasında Türkiye’nin altı büyük ilinde bulunan 20.000’den fazla seçim merkezinin sonuçları yayınlanmıştı. Oy sayımı halk tarafından izlenebilmişti.

(UŞ/EKN)

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here