Anasayfa Kadın Özgecan Aslan’ın karar duruşması başladı

Özgecan Aslan’ın karar duruşması başladı

Paylaş

 Tarsus’ta bindiği minibüsün şoförü tarafından tecavüz edildikten sonra vahşice katledilen Özgecan Aslan davasının karar duruşması başladı.

Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat’ta bindiği minibüsün şoförü tarafından vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan davasının 3’üncü ve karar duruşması Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı. Sabah erken saatlerde Tarsus Kadın Platformu üyeleri, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, KESK ve çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcileri Tarsus Adliyesi önünde bir araya geldi.Katil zanlıları duruşmaya katılırken, duruşmada karar çıkması bekleniyor. Duruşma öncesi açıklama yapan Tarsus Kadın Platformu üyeleri, üzerinde katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu “Susmayacağız kadın katillerinden hesap soracağız” pankartı açtı. Kadın katliamlarına dikkat çeken dövizler taşıyan kadınlar adına konuşan Eğitim Sen Tarsus Şube Başkanı ve Kadın Platformu üyesi Yasemin Yücel, Özgecan davasının erkek şiddeti ile katledilen tüm kadınların davası olduğunu söyledi.

Özgecan Aslan’ın katledilmesinden bu yana kadın katliamlarını durduracak politikaların izlenmediğini ve erkek şiddetinin her geçen gün arttığını ifade eden Yücel, erkek egemen sistemi, erkek yargıyı ve şiddeti bitirene kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Ardından konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş kadın katillerinin peşini bırakmayacaklarını vurguladı. Ekin Wan’ın çıplak bedenini teşhir eden zihniyet ile Özgecan Aslan’ı katleden zihniyetin aynı olduğunu belirten Beştaş, devlet akılının her gün onlarca kadını katlettiğini ifade etti. Yargının iktidar ve siyasetle arasına mesafe koyma yerine erkek zihniyetini temsil ettiğini ve katillerin kılık kıyafetlerine bakarak ceza verdiğini aktaran Beştaş, hükümetin kadın katillerini cezalandırmak yerine koruduğuna dikkat çekti.

Yapılan konuşmaların ardından kadınlar, sloganlar eşliğinde duruşmanın sonucunu beklemeye başladı.diha680x365cc-mrs-031215-zgean-aslan-durusma3

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here